Преглед на съществуващите АИС и средствата за обмен на информация между тях. Изготвяне на препоръки за редизайн с цел преминаване към обмен само на електронни документи. : Към момента липсва интеграция между автоматизираните информационни системи, които се използват в МП и ВРБ, която да осигури вътрешноведомствен и междуведомствен обмен само на електронни документи. Използват се деловодни системи, чието основно предназначение е да идентифицират хартиените документи, да се опишат с метаданни и да позволяват описание на тяхното движение. В противоречие със ЗЕУ и ЗЕДЕП, липсва обмен по електронен път на документи между МП, ВРБ и други администрации. От органите на изпълнителната власт в сектора се използват множество системи, които са създадени във връзка с изпълнението на нормативните задължения от специални закони, като: "Българско гражданство"; "ЦРЮЛНЦ", "Медиатори". "Международно осиновяване" и др., като не е изградена интеграция между тях и деловодните системи с цел изцяло преминаване към електронен обмен на данни.
1. В рамките на дейността ще се извърши преглед на съществуващите автоматизирани системи за документооборот в МП и ВРБ и ще се избере системата, на която да се направи редизайн. За целта ще се направи преглед на резултатите по проект „Инвентаризация и анализ на състоянието на информационната и комуникационната инфраструктура, информационните системи, услуги и регистри в сектор "Правосъдие", а именно резултатите от Дейност 2 -“Извършване на цялостен преглед на регистъровата система, автоматизираните информационни системи и Бази данни в Сектор "Правосъдие“, в това число и на регистрите и системите, които към момента използват собствен деловоден модул за предоставяне на административни услуги и нямат изградена интеграция и електроен обмен на данни с АИС за документооборот. На база получените резултати ще се разшири прегледа, като ще се извърши анализ на съществуващите деловодни системи в посока на авторски права, необходимостта от връзката със специализирани системи, възможности за заявяване и предоставяне на административни услуги по електронен път и др., с цел определяне на система, която да бъде надградена (редизайн) с допълнителни функционалности и възможности за връзка със специализираните системи.
2. В резултат на направения преглед, Изпълнителят ще изготви доклад който ще съдържа:
- резултатите от прегледа и извършения анализ;
- описание на използваните бази от данни и техния обем;
- мотивирано предложение за избор на система, подходяща за редизайн;
- препоръка за технологични средства за миграция на съществуващите бази от данни;
- идентифицирани минимум две специализирани системи с деловодни модул за изграждане на интерфейс;
- препоръки за нови функционалности, описание на технологичните процеси и техническите средства, чрез които да е възможно създаването, надлежното съхранение и обмена на електронни документи, както между служители и структури в сектора, така и с външни структури (централни администрации), гражданите и бизнеса;
-описание на начините и средствата за изпълнение на нормативните задължения по отношение на ЗЕУ, ЗЕДЕП, по отношение на обмен на електронни документи и АПК;
-описание на възможностите за заявяване и предоставяне по електронен път, от гражданите и бизнеса, на административни услуги, възможности за тяхното заплащане и предоставяне по електронен път, чрез използване на електронни форми и информация в структуриран вид, като при надграждането на информационните системи за предоставяне на електронни административни услуги, същите трябва да бъдат на ниво 4, в случай, че изискват плащане, и на ниво 3 - в останалите случаи, от Приложение 13 "Предварителни условия за допустимост на проекти за е-управление";
- възможностите за идентифициране на гражданите по електронен път при заявяване и предоставяне на електронни административни услуги в съответствие със ЗЕИ.“
3. В резултат на изготвения доклад и препоръки, изпълнителят по Дейност 1 ще изготви Техническа спецификация и тръжна документация по ЗОП за избор на изпълнител за Дейност 2.
Техническата спецификация е необходимо да съдържа минимум:
.... виж файл с допълнителна информация. |
73 168.00
|
69 757.23
|
Редизайн на АИС, на органите на изпълнителната власт в сектор "Правосъдие", с цел преминаване към електронен документооборот и предоставяне на възможности на гражданите, бизнеса и външни структури за заявяване и предоставяне на електронни административни услуги.: Ще бъде извършено надграждане на избраната от Дейност1 АИС с цел преминаване към електронен документооборот и предоставяне на възможности на гражданите, бизнеса и външни структури за заявяване и предоставяне на електронни административни услуги .
Надградената автоматизирана информационна система за документооборот ще се използва за електронен обмен на данни от служителите на МП и ВРБ, между отделните ведомства, както и от граждани и бизнес за заявяване на електронни административни услуги.
1.На база на Техническата спецификация, разработена по Дейност 1 ще се създаде детайлна техническа спецификация (ДТС).
В ДТС ще бъдат описани конкретните: процеси, функционалните и нефункционални изисквания за редизайн на АИС, предложена архитектура и изисквания към системата с цел гарантиране на отказоустойчивост, вид и структура на интерфейсите.
Ще бъдат конкретизирани параметри на интерфейсите за обмен на електронни документи и за предоставяне на достъп до електронни документи, конкретните методи и технологичните средствата за идентифициране на авторство, време на създаване и промяна, автентичността на електронен документ, права за достъп, роли на потребители, съхранение на версии на документа и др.
Ще се опише движението/достъпа на документи между АИС и потребители, контрол на движението и изпълнението на електронни административни услуги и свързаните с тях процеси. В ДТС ще се опишат техническите средства за създаване и редактиране на електронни форми (специфични за всяка административна услуга), чрез потребителски интерфейс, средствата за осъществяване на формален контрол върху въвежданите данни, средства за избор на понятия от предефинирани списъци, средства за автоматично попълване чрез достъп до информация, съхранявана от първични администратори на данни. В ДТС ще се специфицират техническите средства за създаване и редактиране на шаблони за справки по различни критерии, за поставяне на контролни точки и контролни срокове, за известяване на страните при достигане на определено време или настъпване на определено събитие свързано с електронен документ, свързани с него документи или електронна административна услуга, описание на техническите средства за реализация на търсене по определени критерии, свързани с метаданните, които описват документа/услугата или с тяхното съдържание. Ще се зададат конкретни параметри за мигриране на натрупаните бази от данни от използваните автоматицирани информационни системи за докуметооборот.
2.След одобряване от Възложителя на ДТС, ще се извърши редизайн на АИС, включващ и възможност за предоставяне на минимум две електронни услуги на ниво 3 или 4 за граждани и бизнеса и изграждане на интерфейси към минимум две деловодни модула на специализирани информационни системи в МП и ВРБ, определени по време на извършения анализ.
Ще бъдат разработени тестови сценарии , чрез които ще се тестват разработените функционалности на системата. След приемане на разработката на системата и приемане на план за внедряване, системата ще бъде внедрена в инфраструктурите на МП и ВРБ и ще бъде мигрирана към ДХЧО /при предоставен информационен ресурс от страна на ДХЧО/.
3. Ще бъдат разработени ръководства за администратора на АИС и за потребителите на системата.
4. Ще бъдат обучени 3 броя администратори - тип обучители, за администриране на АИС, и 247 броя ключови потребители - тип обучители, от МП - ЦА и ВРБ.
5. Ще се разработи проект на вътрешни правила за електронен документооборот в МП и ВРБ.
Надградената автоматизирана информационна система за документооборот ще се разработи и реализира при спазване на Предварителните условия за допустимост на проекти за е-управление – Приложение 7 към Насоките за кандидатстване. |
365 798.00
|
362 524.15
|
Мерки за информация и комуникация: При изпълнението на дейността екипът за организация и управление на проекта и избраният изпълнител ще се придържат към изискванията на Единния наръчник на бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация 2014-2020 г. През целия период на изпълнението на проекта бенефициентът и избраният изпълнител ще провеждат активна информационна политика, насочена както към заинтересованите страни, така и към широката общественост.
В изпълнение на дейността се предвиждат следните действия:
1. Публикуване на резюме на проекта и периодични публикации (най- малко на всеки три месеца) на интернет страницата на Министерството на правосъдието, отразяващи напредъка и постигнатите резултати по проекта.
2. Изработване на материали за визуализация на проекта – ролбанер, информационна табела.
3. Изготвяне и разпространение на рекламни материали – химикали, блок-листа и флаш-памети;
4. Провеждане на една заключителна пресконференция за запознаване на обществеността и медиите с постигнатите резултати по проекта.
5. Публикуване на едно прессъобщение след провеждане на заключителната пресконференция в българска печатна медия. |
4 267.50
|
3 592.81
|