Приготвяне на топъл обяд: В рамките на проекта дейността ще се реализира до 30.09.2025 г. в една /1/ обществена трапезария на територията на община Мизия. Община Мизия разполага със собствена материална база за съхранение и приготвяне на храната, която се помещава в сградата на Домашен социален патронаж /ДСП/гр.Мизия, ул."Петко Банков" № 7. Помещението, в което ще се приготвя топлия обяд отговаря на всички специфични хигиенни изисквания и необходими условия. Обектът - трапезария №1 - гр. Мизия е обособена зона - кухня майка с кетъринг, находяща се в ДСП гр.Мизия.Обектът разполага с неободимите складови помещения и ел.уреди за приготвянето на храната.
Прясно приготвената здравословна, разнообразна и питателна топла храна за потребителите на топъл обяд от с.Войводово, с.Крушовица,с.Софрониево, с. Липница и с.Сараево ще се транспортира до селата с автомобили на община Мизия.
Закупени са два нови автомобила Рено експрес. Автомобил с Рег.№ВР1478СН е закупен със средства отпуснати от Фонд"Социална закрила", а другият автомобил с Рег.№ВР1477СН е закупен със собствени средства. Двата автомобила са регистрирани в БАБХ - Враца.
Храната предварително ще бъде поставена в еднократни кутии и ще се раздава на специално обособени пунктове за раздаване. Материалната база включва следното оборудване: 5 бр. Професионална електрическа печка с 4 и 6 обединени котлона-тип плоча; 3 бр. Професионална електрическа фурна на 2 независими нива /2 камери/; 1бр. Конвектомат ;1 бр. Газов фритюрник с 1 вана- 1х13 л.;1 бр. Електрическа скара с размери 80/60 - 40 тръбна-1 бр.; 1бр. обръщателен казан; 2 аспиратора в двете обособени кухненски помещения с ламелни регулируеми филтри; 2 бр. Автоматична зеленчукорезачка ;1 бр. Картофобелачка с диск за белене на лук; 3бр.Вертикален фризер с общ капацитет 215 л.; 2 бр.; Фризер тип ракла;6 бр. Хладилник с камера;1 бр. хладилник шкаф с дължина 1,5м. с обособени шкаф хладилни помещения;1 бр. Троен хладилник; 2 бр. Хладилник с една врата с общ капацитет 255 л.;19 бр. Контейнер с изолация /термоказан/ за пренасяне на храна.
Персоналът, който ще бъде ангажиран по осигуряването на топлия обяд ще бъде от 8 човека - готвач 1 бр..; помощник готвач - 3бр.; работник кухня - 3 бр.; домашен помощник - 1бр.
Одобрените за потребители на услугата лица, ще получават ежедневно в определените пунктове за раздаване на храна своя топъл обяд след представяне на документ за самоличност на ползвателя в еднократни кутии.
Ястията, които ще се предоставят ще бъдат включени в седмичните менюта. Ще се осигури здравословна, разнообразна и питателна топла храна, чрез използването на безопасни работни практики чрез спазването на хигиенните норми в съответствие с всички разпоредби на Закона за здравето.
Седмичните менюта ще включват разнообразни видове ястия, осигуряващи балансирано хранене, и ще съдържат информация за алергените.
Рецептите за приготвяне на ястията, които ще се приготвят ще бъдат съотносими съгласно Сборник с рецепти за заведения за обществено хранене и утвърдени от кмета на общината.
Предоставянето на социалната услуга ще се реализира на територията на цялата община, т.е. във всички населени места – гр.Мизия, с. Войводово, с. Крушовица, с. Софрониево, с. Липница и с. Сараево
Ежедневното приготвяне на топлата храна ще става в една трапезария:
Трапезарията се помещава в сградата на "Домашен социален патронаж" –гр.Мизия, ул. "Петко Банков" № 7. Приготвената храна ще се транспортира с автомобили на общината до пунктовете за раздаване по населените места. През 2021 г. е извършен ремонт на вътрешните помещения в сградата на Домашен социален патронаж и той в момента отговаря на всички европейски законови изисквания.
ДСП разполага с квалифициран персонал, който е преминал различни обучения и има богат опит в предоставянето на социалната услуга и по конкретно услугата топъл обяд.
|
812 492.80
|
444 416.00
|
Предоставяне на топъл обяд в община Мизия - 320 броя потребители: Предоставянето на социалната услуга топъл обяд ще се реализира на територията на цялата община и всички населени места – гр.Мизия, с. Войводово, с. Крушовица, с. Софрониево, с. Липница и с. Сараево. Приготвянето на храната ще става в "Домашен социален патронаж" гр.Мизия и ще се транспортира до определените пунктове за раздаване по населените места. Сградата на "Домашен социален патронаж" е общинска собственост и разполага с квалифициран персонал, с дългогодишен опит в предоставянето на социалната услуга.
За реализирането и изпълнението на тази дейност ще бъдат изготвени механизми за:
- критерии за подбор на потребители и целеви групи;
- механизми и начини за обхващането на лица, представители на целевите групи, които имат затруднения в придвижването и не могат да отидат до пунктовете за раздаване на топлия обяд;
- принос на балансирано хранене;
- механизми за избягване разхищението на хранителни продукти;
- контролни механизми за избягване на двойно финансиране;
- дейности и мерки, свързани с информиране и публичност;
- механизми за получаване на обратна връзка от крайните потребители.
Преценка за принадлежност на целевата група ще бъде извършена от Дирекция социално подпомагане гр. Оряхово. Със заповед на кмета на общината, като партньорска организация, ще се сформира Комисия с постоянен характер за определяне на потребителите, които ще ползват социалната услуга „Топъл обяд“, като в същата ще бъде включен представител от Дирекция „Социално подпомагане“ гр.Оряхово.
Проекта ще се реализира в сградата на Домашен социален патронаж в гр.Мизия, с адрес ул. "Петко Банков"№7 и ще се осъществява дейност по приготвяне на топъл обяд за 320 броя потребители.
Приготвената храна ще се транспортира на специално обособените за целта пунктове за раздаване на храна във всяко населено място от Общината, като за целта ще се използват 2 бр. специализирани автомобили на Община Мизия.
Закупени са два нови автомобила Рено Експрес. Автомобил с Рег.№ВР1478СН е закупен със средства отпуснати от Фонд"Социална закрила", а другият автомобил с Рег.№ВР1477СН е закупен със собствени средства. Двата автомобила са регистрирани в БАБХ - Враца.
Приготвената храна ще се раздава на място, а на лицата в тежко здравословно състояние и лицата в невъзможност да се придвижат до пунктовете храната ще се доставя на адреса на който живеят със специализирани автомобили.
При наличие на икономия, изпълнителя се ангажира да я реализира в предоставянето на десерт. При опита, който имаме в предоставянето на този вид услуга, прилагаме следния подход: при възникнала инцидентна невъзможност за получаване на храната, същата се доставя до дома на потребителя, а не остава неполучена.
С цел недопускане разхищението на храни в случай на неполучен топъл обяд, който отговаря на сроковете и условията за съхранение и консумация се предоставя на определените резерви, съгласно Изискванията за кандидатстване. |
56 874.49
|
31 109.12
|
Реализиране на съпътстващи мерки: За изпълнението на дейността ще бъде ангажиран екипа по проект. Съпътстващите мерки, допълващи предоставянето на топъл обяд ще се изразяват в:
- провеждане на групови консултации и беседи, съобразени с противоепидемичните мерки;
- провеждане на информационни и мотивационни срещи с потребители на услугата, които ще се информират, относно безпрецедентните изменения в световния климат, както и консултации относно подмяната на печките с твърдо гориво с алтернативни енергоспестяващи топлинни източници;
индивидуално консултиране за :
- възможностите за ползване на други социални услуги, предоставяни на територията на общината, включително и такива, финансирани от ЕСФ;
- ползването на административни общински услуги, за подпомагане на достъпа до здравни и образователни услуги, за управление на семейния бюджет, за здравословно и балансирано хранене, консултиране за изискванията и др.
- други форми на индивидуална подкрепа, съдействие, консултиране, реализирани в отговор на конкретно установени нужди и проблеми на представителите на целевите групи.
|
56 874.50
|
31 109.12
|
Определяне на целевите групи: За да се гарантира, че помощта ще достигне до най-уязвимите лица, общината ще идентифицира най-нуждаещите се лица на съответната територия, като за целта ще използва всякакви източници на информация – сигнали на граждани, кметове на кметства, информация от доставчици на социални услуги и институции и др.
В проекта ще бъдат включени лица от основните целеви групи, както следва:
1. лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;
2. лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредба № РД-06-53 от 17.09.2021 Г. , които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от ежедневна допълнителна подкрепа;
3. лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;
4. лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;
5. скитащи и бездомни лица;
6. лица от уязвими групи - граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.
До 30.09.2022г. Община Мизия е изпълнявала проект"Осигуряване на топъл обяд в условията на пандемията от COVID-19 в Община Мизия" с 320 броя потребители. Предвижда се броят на потребителите, които да се включат в услугата по проект "Топъл обяд" да се запази същият. Подадените заявления от кандидат потребители са 350,а проекта се предвижда да се включат общо 320 лица от целевите групи.
Неполученият топъл обяд, ще бъде разпределян на допълнителна целева група, която включва конкретни представители от основната целева група, които са включени в резервен списък на чакащи.
Общинска администрация Мизия, както и "Домашен социален патронаж" гр.Мизия, ще се ангажират с реализирането на проектното предложение. Община Мизия и "Домашен социален патронаж", разполагат с персонал, който имат дългогодишен опит в предоставянето на социални услуги на територията на общината.
За техническо отчитане изпълнението на дейност „Определяне на целеви групи“ са приети:
- заявления - декларации от кандидат- потребители /Приложение № 1/;
- декларация за съгласие за разкриване на данъчна и осигурителна информация /Приложение № 6 /;
- списък /Приложение № 5/ - предоставен на ДСП Оряхово за определяне на принадлежност към целевите групи. |
0.00
|
0.00
|