Основната цел на проекта е да се подобрят производствените процеси и да се разшири производствения капацитет на ЕЛАНДО АД в разработката на софтуерни продукти чрез инвестиции в нови активи с оглед постигане на висока конкурентоспособност и устойчиво развитие на предприятието. Целта е постижима чрез предвидените дейности по закупуване и внедряване на ново високотехнологично компютъризирано оборудване – 20 бр. лаптопи и 1 бр. сървърна система.
В резултат ще се постигне: цифровизация на производствения процес по софтуерно програмиране, тестване и поддържане на създаваните софтуерни продукти; разширяване капацитета на предприятието за предлагане на двойно по-голям обем ъпдейти (версии) на създаваните софтуерни продукти/системи; разширяване капацитета на предприятието с над 4 пъти за обработка и съхранение на данни; повишаване производителността с 50% на софтуерните разработчици в процеса по програмиране и компилиране на софтуерен код.
Чрез внедряване на новото технологично оборудване, компанията ще постигне оптимално съкращаване на сроковете по развойния процес на софтуерните продукти, в същото време ще разшири капацитета си за поемане на по-голям обем работа и създаване на по-голям обем и по-качествени продукти, които са от съществено значение за навлизането й на нови пазари и заемане на стабилни позиции в ИКТ сектора.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Придобиване на нови технологии с акцент върху цифровизацията на производствените процеси с оглед на разширяване на производствения капацитет и/или разнообразяване на предлаганите продукти/услуги - част 1 (20 бр. лаптопа): Настоящата дейност включва придобиването на 20 бр. нови високотехнологични лаптопи, които ще бъдат ползвани от софтуерните разработчици в централния офис на фирмата в гр. София. Новото оборудване е необходимо за обновяване хардуерната обезпеченост на инженеринговия екип на компанията по софтуерно програмиране и поддържане на създаваните софтуерни продукти.
Към момента, над 60% от съществуващото в компанията компютърно оборудване е по-старо отпреди 4-5 години, което не е достатъчно да обезпечи капацитета на софтуерните разработчици да извършват бързо и качествено целия процес на разработка на софтуерен продукт/система, вкл. проучване и дефиниране на изискванията; дизайн; разработка/програмиране; тестова среда; имплементация/внедряване; поддръжка на съществуващ продукт/система.
С новото оборудване безспорно ще се постигне разширяване на производствения капацитет, по следния начин:
Разликата в производителността между по-голяма част от настоящото и предвиденото за закупуване оборудване е осезаема. Новият хардуер разполага със съвременни 8 ядрени процесори (при сега използвани 4-ядрени) от най-ново поколение (10-то поколение и нагоре, при сега налично до 8-мо поколение). Този вид процесори от последните поколения са разработени върху изцяло нов хардуерен архитектурен подход, на база на който се постига максимално ефективен баланс между основните елементи - голямата тактовата честота за извършване на операции, мощните ядра, типа и обема на кеш паметта. Благодарение на този хибриден дизайн всеки съвременен процесор гарантира по-висока производителност. Новите високопроизводителни лаптопи ще допринесат за повишава с над 50 % скоростта на програмиране и компилиране на софтуерен код, което представлява най-съществения етап от производствения процес в компанията.
Тъй като ЕЛАНДО е производител на софтуерни, а не на хардуерни продукти, то разширяването на производствения капацитет на компанията се разглежда през призмата на увеличения обем предлагани ъпдейти (версии) на създаваните софтуерни продукти/системи, чието производство е еднократно. Като цяло за всеки един продукт компанията извършва на годишна база 3 типа дейности: 1) пускане на “голям” ъпдейт (1 път годишно) - въвеждат се широкообхватни промени и/или нови функции в съществуващата версия на софтуера; 2) пускане на “малък” ъпдейт (2 пъти годишно) - въвеждат се малки подобрения във функционалността на софтуера; 3) спешен ъпдейт - при спешни проблеми, които изискват незабавно внимание.
Със закупуването на новите високопроизводителни лаптопи, ще се постигне разширяване на производствения капацитет в две направления: 1) увеличаване с 50% на производителността на софтуерните разработчици на програмиране и компилиране на софтуерен код, благодарение на по-високоскоростния процесор; 2) ще се увеличи двойно т.нар. ъпдейт цикъл - компанията може да пуска 2 “големи” и 4 “малки” ъпдейта (версии) на година за всеки произведен софтуерен продукт и по-голям обем от предлагани софтуерни услуги по поддръжката на създаваните версии на продуктите.
Новите 20 бр. лаптопи ще допринесат и за цифровизация на производствения процес, тъй като на новото компютърно оборудване ще могат да бъдат инсталирани и да функционират безпроблемно най-съвременните версии на софтуерите и софтуерните библиотеки, които компанията използва в процеса на създаването и поддържането на всеки един от своите софтуерни продукти. Процесите по софтуерно програмиране и поддържане ще бъдат цифровизирани чрез прилагането на компютърни технологии, характеризиращи се с най-съвременните цифрови свойства и функционалности, както е описано по-горе - високоскоростен процесор от последно поколение и ефективен баланс между тактовата честота за извършване на операции, мощните ядра, типа и обема на кеш паметта.
60 950.00
58 180.00
Придобиване на нови технологии с акцент върху цифровизацията на производствените процеси с оглед на разширяване на производствения капацитет и/или разнообразяване на предлаганите продукти/услуги - част 2 (1 бр. сървърна система): Настоящата дейност включва придобиване на следното ново високотехнологично оборудване: 1 бр. сървърна система, която осигурява сигурна среда за съхранение и обработка на голямо количество информация и данни, използвани при процесите на програмиране на софтуерни кодове и тестване на отделните компоненти и прототипни версии на създаваните продукти.
Новата 1 бр. сървърна система ще допринесе за разширяването на производствения капацитет по следния начин:
В сравнение, към момента компанията разполага със сървър с текущ капацитет от 3 бр. твърди диска, всеки по 1.2TB пространство за съхранение (общо 3,6 TB), който е използван на 100% от текущите програмни системи и ресурси за разработка на софтуерните продукти. При такава максимална натовареност, съществуващият сървър изключително трудно обезпечава нуждите от разрастване обема от данни и информация, обработвани при процесите на програмиране и тестване.
В тази връзка с новата сървърна система ще се осигури по-голям капацитет с още 5 бр. твърди диска х 2,4 TB, т.е. общо 12 TB допълнителен обем от свободно сървърно пространство. Така общият капацитет на фирмата за обработка и съхранение на данни ще се увеличи с над 4 пъти и ще стане общо 15,6 TB.
Чрез новата сървърна система ще се осигури допълнително сървърно пространство за сигурно съхраняване и обработване на голям обем от данни, генерирани в процесите по софтуерно програмиране и тестване на създаваните софтуерни продукти, което определя и по-големия обем разработвани софтуерни продукти и свързаните с тях услуги по поддръжка.
Новият 1 бр. сървърна система ще допринесе за постигане цифровизация на производствените процеси в компанията по следния начин:
Наличната сървърна система се отличава с 2 бр. процесори от по-старо девето поколение с по 8 ядра, с обща оперативна памет от 128 GB и с обща памет на твърдите дискове от 3,6 TB. Нейният капацитет и в същото време по-слабата производителност на процесора са изключително недостатъчни за поддръжката и ефективното функциониране на процесите по програмиране на софтуерни кодове и тестване на създаваните продукти.
Всеки един създаван софтуерен продукт и неговата поддръжка чрез създаване на нови версии (ъпдейти) преминава през множество тестове както на всеки отделен компонент, така и на цялата система, използвайки различни инструменти и среди. За всеки специфичен случай се преинсталира дадената машина със съответната операционна система и след това се деинсталира. Този процес отнема около 60 мин. за всяка инсталация/деинсталация. Чрез новия сървър този ефект може да се постигне 2 пъти по-бързо, т.е. за около 30 мин. Използването на новия сървър ще доведе до спестяване на до 2 пъти времето на разработчиците по инсталация и деинсталация на програми за тестване. Това е и фазата, в която е най-осезаема необходимостта от мощно и достатъчно свободно сървърно пространство, на което да може да се обработва и съхраняват данни от различни устройства едновременно. Новата сървърна система се отличава освен с капацитет от общо 12 TB пространство, но и с високопроизводителни параметри като 2 бр. мощни 10 ядрени процесори и RAM памет от 256GB. Комбинацията от по-бърз процесор и повече оперативна памет увеличава скоростта на процесите по обработване на голям обем от данни и тестване на различни компоненти и системи. Вследствие, процесите по програмиране на софтуерни кодове и тестване на създаваните продукти ще бъдат цифровизирани като бъдат извършвани във високо компютъризирана сървърна среда.
30 000.00
29 109.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN