Провеждане на обследване за енергийна ефективност и изготвяне на енергиен доклад по образец, съгласно Приложение Б от Насоките за кандидатстване по процедура BG16RFOP002-3.001 „Енергийна ефективност за МСП“, реализирана в рамките на инвестиционен приоритет 3.1. на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020. : Дейностите от настоящото проектно предложение се основават на препоръки от извършен енергиен одит по образец („обследване за енергийна ефективност”), изготвен за целите на процедурата за подбор на проекти (Приложение Б към Условията за кандидатстване). Енергийното обследване е проведено от фирма "ЕнЕфект - МЛ" ООД, вписана в публичния регистър по чл. 60, ал. 1 от Закона за енергийната ефективност, под № 00071/24.07.14 год.. Докладът от обследването е подаден в АУЕР съгласно Указанията за електронно подаване, в рамките на сроковете, посочени в Условията за кандидатстване по процедурата и от официалния представител на предприятието-кандидат. Изборът на енергиен одитор и процедурата по одобрение на енергийното обследване от АУЕР са описани в раздел "Начин на изпълнение" от дейността. Предписаната за изпълнение мярка, включена в енергийния одит, е с предвидени енергийни спестявания от минимум 5% от потреблението на системите и производствените процеси в обхвата на въздействие на мярката. Енергийният одит на ТОНАЛ ЕООД е извършен на база данни за годишното потребление на енергия по видове енергоносители на предприятието, като за базова/представителна година е взета 2015 г.
Одитът препоръчва 1 основна мярка (разписана по-долу) за повишаване на енергийната ефективност на кандидата:
1. Мярка 1 – Подмяна на две стари машини с нова Система за печат на текстил, състояща се от принтер за печат върху текстил и модул за предварително и последващо третиране.
Изпълнението на предвидената в енергийния одит мярка за повишаване на енергийната ефективност ще доведе до следните резултати:
- След интегриране на изброените по-горе активи, капацитетът на предприятието ще нарастне значително, което от своя страна ще доведе до поемане на повече поръчки и разрастване на предприятието, както и по-нисък разход на енергия на единица произведена продукция;
- Планирани енергийни спестявания за предприятието в резултат от изпълнението на проекта (ПЕС) са изчислени на ): 34,96 %;
- Фактор на енергийни спестявания (ESR) общо: 49.33 %. |
14 400.00
|
14 400.00
|
Придобиване на нова Система за печат на текстил - 1 бр. (състояща се от принтер за печат върху текстил и модул за предварителна и последваща обработка на текстил) за изпълнение на ЕСМ 1 от енергиен доклад на Тонал ЕООД: Дейността ще бъде изпълнена чрез закупуване на нoва Система за печат на текстил - 1 брой, която ще замени две налични машини в Тонал ЕООД - широкоформатен принтер и модул за предварително и последващо третиране. Те са морално остарели и амортизирани, с висок разход на електроенергия. Инсталираната мощност на принтера е 35 kW, а на модула - 21,5 kW. При работа 250 дни в годината коригираното годишно енергийно потребление от двата уреда е общо 10656,25 kWh/2015 год, като на тях се пада най-голям дял от разхода на ел.енергия от всички консуматори в предприятието (69%). Въз основа на тези изводи от извършеното обследване на ниво пром.с-ма, в енергийния доклад е препоръчано да се предприемат енергоспестяващи мерки. Старият принтер е в експлоатация от 14 години, което обуславя и много високите разходи за експлоатация и поддръжка и необходимостта от продължителна подготовка и настройка. Печатащите глави се чупят и запушват често, налага се подмяна на платки и захранващи кабели. По счетоводни данни разходите за експлоатация и поддръжка са 35200 лв. Разходът за мастило за година е на стойност 37875 лв.
В мярка 1 от изготвения за Тонал ЕООД енергиен доклад е идентифицирана необходимост от закупуване на нов специализиран принтер за печат върху текстил и технологично обвързан с него модул за предварителна и последваща обработка на тъканите. Преди и след печат платовете биват обработени от модула с различни химически агенти, които улесняват полагането на мастилата и запечатват изображението в оригиналния му вид. Тази взаимосвързаност обуславя работата на двете машини в една обща система. Новото оборудване е много по-ниско енергоемко. Инсталираната мощност на принтера е 7 kW, а на модула - 20 kW. Пресметнато е, че при 250 раб. дни консумираната енергия от Системата би възлязла на 5400 kWh. Т.е. с въвеждането й в експлоатация в Тонал ЕООД ще се постигнат годишни енергийни спестявания от 5 256,25 kWh/год. или 0,32 kWh/м². Съгласно доклада от обследването факторът на енергийни спестявания ще се равнява на 49,33%.
В парично изражение компанията ще спести 61 872,85 лв./год. По-съществената част от тях е акумулирана от неенергийни спестявания, включващи икономия от бракувана продукция и от експлоатационни разходи и материали. Предвид продължителната си експлоатация, старият широкоформатен принтер в предприятието, обект на обследването, често става причина за бракуване на произведената продукция тъй като зацапва печата. В резултат фирмата реализира брак от порядъка на 8% годишно, което по счетоводни данни се равнява на 11 641,60 лв/год. Разходите за поддръжка на двете стари машини (принтер и модул) за подмяна на печатащите глави в резултат на счупване/запушване и за подмяна на захранващ кабел и електронни плаки достигат до 35200 лв/год. Системата за печат на текстил ще редуцира чувствително тази финансова тежест - с 31000 лв/год. Очакват се и спестявания от разход на мастило. Новото оборудване потребява близо 50% по-малко мастило на кв.м в сравнение с предвидените за подмяна амортизирани машини, което добавя допълнителни ползи към общия финансов резултат от изпълнението на енергийната мярка, а именно - 18180 лв/год.
При стойност на инвестицията от 300 000 лв и гореописаните финансови спестявания, срокът на откупуване ще е кратък - 4,85 години.
Предложената мярка отговаря на действащите нормативни документи в областта на опазването на околната среда и здравословните и безопасни условия на труд. Същата не изисква специални разрешения и оценка за въздействие на околната среда. Изпълнението на препоръчаната енергоспестяваща мярка ще намали отделяните емисии въглероден оксид със 4,30 тона на година.
Стъпките за реализация на дейността са:
1. Избор на изпълнител (от 1-ви до 4-ти проектен месец вкл.)
2. Сключване на договор с избрания изпълнител (5-ти проектен месец)
3. Доставка на актива (от 6-ти до 8-ми проектен месец вкл.) |
300 000.00
|
300 000.00
|
Дейност по въвеждане на Система за управление на енергията съгласно изискванията на стандарт ISO 50001: Настоящата дейност предвижда разработване и внедряване в ТОНАЛ ЕООД на Система за управление на енергията (EnMS), в съответствие с изискванията на стандарт ISO 50001:2011- най-новия международен стандарт за управление на енергийната ефективност. ISO 50001 EnMS е базиран на модела на системата за управление, която вече е разбрана и прилагана от организациите по целия свят. ISO 50001 „определя изискванията за разработване, въвеждане, поддържане и подобряване на система за енергийно управление, чиято цел е да позволи на дадена организация да следва систематичен подход за постигане на непрекъснато подобряване на енергийните характеристики, включително за енергийна ефективност, използване на енергията и потреблението й”.
ISO 50001:2011 определя изискванията, приложими за използване на енергия и потребление, включително за измерване, документиране и отчитане, проектиране и практики за обществени поръчки за оборудване, системи, процеси и персонал, които допринасят за подобрение на енергийните характеристики. Той се отнася най-вече за енергийно у-е на енергоинтензивни производствени процеси, електроразпределение, енергийна ефективност на сгради, транспорт и др., и се прилага за всякакъв тип енергийни носители - електроенергия, газообразни, течни и твърди горива, пара, компресиран въздух, охладена вода, и др. Стандартът залага изискването за внедряване на енергиен мониторингов план и анализ на енергийната ефективност. По оценка на ISO, стандартът може да повлияе до 60% от потреблението на енергия в света. Въвеждането на EnMS ще подпомогне компанията за по-добро използване на съществуващите енергийни ресурси. Предвижда се стандартът да осигури компанията с призната рамка за интегриране на енергийната ефективност в нейната управленска практика. Очаква се стандартът да:
-Помага на организацията за по-добро използване на нейните съществуващи енергоемки активи;
-Позволява прозрачност и улеснява комуникацията относно управлението на енергийните ресурси;
-Насърчава най-добрите практики за енергийно управление и затвърждава доброто поведение в енергийното управление;
-Помага в оценката на съоръжения и поставя приоритет върху въвеждането на нови енергийно-ефективни технологии;
- Осигурява рамка за насърчаване на енергийна ефективност по веригата за доставка;
-Улеснява подобренията в енергийното управление на проекти за намаляване на вредните емисии от парникови газове;
- Позволява интегриране с други с-ми за управление като екологични, за здравето и безопасността.
ISO 50001 е последователност от процесите: планиране, извършване, проверка, действие за непрекъснато подобряване на системата за енергийно у-е.
- Планиране: провеждане на енергиен преглед и установяване на основа, показатели за енергийно изпълнение, предмет, цели и планове на действие, необходими за постигане на резултати в съответствие с възможностите за подобряване на ен. ефективност и ен. политика на организацията.
- Извършване: въвеждане в действие на планове за енергийно у-е.
- Проверка: наблюдение и измерване на процесите и ключовите характеристики по време на работа, което определя показателите в енергийната политика и целите и отчитане на резултатите.
- Действие: предприемане на действия за непрекъснато подобряване на енергийната ефективност и с-мата за енергийно у-е.
Успехът на една EnMS зависи в най-голяма степен от ангажираността и отговорностите на всички функционални нива в организацията, и най-вече от тези на висшето ръководство. Внедряването на с-ма по стандарт ISO 50001:2011 ще допринесе за установяването на процес за непрекъснато подобряване и все по-ефективно използване на енергията. Етапите на разработване и внедряване на EnMS са детайлно описани в т. Начин на изпълнение от настоящата дейност.
Въвеждането на системата ще се осъществява м/у 2-ри и 6-ти проектен месец, като ще се предхожда от процедура за избор на външен изпълнител през 1-ви проектен месец. |
5 000.00
|
4 900.00
|
Дейност по сертифициране на нововъведената Система за управление на енергията съгласно стандарт ISO 50001:2011.: Оценката за установяване на съответствие на внедрената и работеща Система за управление на енергията с изискванията на стандарт ISO 50001:2011 ще бъде извършена от трета, независима страна. Такава е сертификационна организация, акредитирана от националния орган по акредитация на Република България - Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация”, от национален орган по акредитация на друга държава-членка на ЕС, от национален орган по акредитация – страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство и Конфедерация Швейцария или от национален орган по акредитация на държава, която е страна по Споразумението за взаимно признаване на Европейската организация по акредитация – EAMLA в област сертификация на системи за управление или страна по IAF MLA (International Accreditation Forum, Multilateral recognition Agreement). Когато една EnMS е изградена, поддържана и подобрявана, това създава убедителен потенциал на доверие и спокойствие сред всички страни, с които работи организацията, а след като EnMS премине успешна сертификационна процедура, сертификатът за съответствие с ISO/IEC 50001 има стойност на категорична и универсална гаранция за системата, представена от сериозен, компетентен и независим орган. Сертификацията на EnMS ще осигури доказателство за ефективно и ефикасно управление на енергийната ефективност в предприятието. Положителната препоръка за сертификация означава и, че в компанията функционира стратегия за иницииране и управление на необходимите мероприятия за намаляване на потреблението на енергия, ефективно управление на процесите и оптимизация на работата в дългосрочен план. По време на сертификационният одит ще бъдат проверени основни изисквания, които поставя стандарт ISO 50001:
- да има фирмена политика по енергийното управление и ползване на енергия
- да се разработят цели и задачи, чрез които тази политика да се реализира в конкретната обстановка на конкретната организация
- решенията и практиките в областта на енергийното потребление и консумация, да се базират на обективно получени данни и анализи
- да се измерва и анализира енергийната резултатност
- да се провеждат прегледи, за да се установи как се познава и прилага политиката
- да се подобрява постоянно енергийното управление.
Стандартът не задава никакви конкретни стойности, като изисквания към енергийната резултатност, с което дава възможност организациите сами да си определят стойности на цели по отношение на зададено от тях самите опорно ниво (baseline), както и да следват собствен ритъм на действие, съобразен с реалните им възможности. Със сертификацията по стандарт ISO 50001 ще се постигне значимо намаляване на оперативните разходи и на емисиите на парникови газове, чрез систематичен енергиен мениджмънт.
Етапите на сертифициране на Система за управление на енергията по стандарт ISO 50001:2011 са детайлно описани в т. Начин на изпълнение от настоящата дейност. Сертифицирането на EnMS ще се осъществи м/у 7-ми и 9-ти проектен месец. Кандидатът е предвидил и 1 месец за избор на сертификационен орган (през 1-ви проектен месец). Периодът на изпълнение на дейността е съобразен с необходимото време за въвеждане на Система за управление на енергията в ТОНАЛ ЕООД от избрания в рамките на предходната дейност изпълнител. |
5 000.00
|
4 980.00
|