Учредяване на местно партньорство: Целта на дейността е регистрация на местна инициативна рибарска група.
Подходът Водено от общностите местно развитие (ВОМР) ще се прилага в рибарска територии - вътрешен район за рибарство и аквакултури с речен или езерен бряг, включително изкуствени водоеми или речни басейни, както и прилежащите към тях сухоземни територии, обхващащи значителен брой лица, заети в рибарството или аквакултурите на територията на общините Котел, Сливен, Нова Загора и Твръдица. Подходът се основава на добре функциониращи местни групи за действие , които обхващат хомогенна, социално свързана територия с общи традиции и местна идентичност и обединяват публични, частни и граждански организации, действащи на тази територия.
Преди подаване на проектното предложение е сформирано местно партньорство, което включва четирите общини от област Сливен, а именно: община Котел, община Сливен, община Нова Загора и община Твърдица, двама представители на стопанския сектор: "Фишком" ООД /преработвател на риба и аквакултури/ и "БУКОВЕЦ-ТВЪРДИЦА" АД
/рибопроизводител/, както и трима представители на нестопaнския сектор, изразяващи местната идентичност на територията: СНЦ "Ловно-рибарско дружество-Котел", СНЦ "Екопоект - Котел" и НЧ "Просвета - 1870", с. Тича.
На базата на подписаното партньорско споразумение ще бъде учредена местна инициативна група МИРГ "Котел, Сливен, Нова Загора и Твърдица". Местната инициативна група ще бъде публично-частно партньорство, учредено и регистрирано по ЗЮЛНЦ, определено за извършване на общественополезна дейност, имащо за цел да разработи, осигури капацитет и реализира стратегия за ВОМР на определената територия, в което дялът на представителите на публичния сектор, на представителите на стопанския сектор и на представителите на нестопанския сектор в колективния управителен орган и в колективния върховен орган не превишава 49 процента от имащите право на глас. |
2 500.00
|
2 500.00
|
Популяризиране на процеса на разработване на стратегия за ВОМР, с цел осигуряване на публичност и информираност;: ОСНОВНА ЦЕЛ: Широко мащабно популяризиране на Подхода ВОМР като отговор на възможностите, които предоставя подходът за насърчаване на икономическия растеж, социалното приобщаване, развитие на Синята икономика, подобряване на околната среда в рибарските територии, смекчаване на негативното влияние върху климата по линия на подхода ВОМР, въвеждане на принципите на кръговата икономика и създаването на работни места в общностите, занимаващи се с рибарство и производство на аквакултури в територията на МИРГ-а чрез мобилизиране на всички канали за комуникация, адаптирани към различите целеви групи, с цел достигане до крайния потребител по най-достъпния за него начин и чрез най-често използваните от него средства за комуникация.
КОНКРЕТНИ ЦЕЛИ :
✓Запознаване на местните общности с Подхода ВОМР и неговите предимства;
✓ Провокиране и иницииране потенциала на общностите на местно равнище, включително на гражданското общество и местните икономически участници в разработването и прилагането на местна стратегия, която помага територията и спомага за преход към по-устойчиво използване на ресурсите.
✓ Представяне предимствата на ВОМР като особено мощен инструмент, особено по време на криза, който да покаже на местните общности, че могат да предприемат конкретни стъпки към форми на икономическо развитие, които са по-интелигентни, по-устойчиви и по-приобщаващи в съответствие със стратегията Европа 2020.
С оглед на постигането на основната цел, ДЕЙНОСТТА ВКЛЮЧВА набор от различни информационни канали с цел информиране на заинтересованите страни на територията:
1. Информационни дейности, финансирани по проекта:
✓ създаване на официална Интернет страница на МИРГ, на който ще се представи описание на операцията, пропорционално на равнището на подкрепата, в което се посочват нейните цели и резултатите от нея и се открояват финансовата подкрепа от Съюза и периодично ще се представя информация за предстоящите дейности и постигнатите резултати - 1 бр.
✓ Изработка и поставяне на хартиен плакат с минимален размер А3 или еквивалентен електронен екран с информация за операцията, подчертаващ подкрепата на ПМДРА и проекта във връзка с чл. 50 от РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2021/1060 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА;
✓ Публикация в регионални медии - 1 бр.;
2. Информационни дейности, финансирани от кандидата/ партньорите.Тя ще съдържа:
2.1. информация за проекта, в т. ч. резюме и стойност на проекта;
2.2. описание на очакваните резултати:
✓ Информация за проекта на Интернет страниците на партньорите от публичния сектор;
✓ Информация за проекта в социални медии, в които Община Котел, Община Сливен, Община Нова Загора и Община Твърдица имат профили; |
825.00
|
825.00
|
Обучение на местни лидери и заинтересовани страни: Дейността включва:
1. Обучение за местни лидери и заинтересовани страни:
✓ Обучение „Избор на операции и определяне на размера на подкрепата“ (Член 34, параграф 3, буква е) от Регламент за общоприложимите разпоредби /РОР/);
✓ „Изграждане на капацитета на местните участници за разработване и изпълнение на операции,включително поощряване на способностите им за управление на проекти" (Член 34, параграф 3,буква а) от РОР) и „Изпълнение на операции в рамките на стратегията за водено от общностите местно развитие“(Член 35, параграф 1, буква б) от РОР).
Обученията ще се основават на следните четиристепенни ЦЕЛИ:
Attention – привличане на вниманието към МИРГ и СВОМР,
Interes - предизвикване на интерес към организацията и нейната дейност,
Desire– „възбуждане“ на желанието и подробно запознаване с дейността на МИРГ и целите на СВОМР,
Action - подтикване към действие /включване в дейности на МИРГ и принос за реализиране целите и приоритетите на СВОМР.
КРАЙНАТА ЦЕЛ е: На преките участници в местни заинтересовани групи за действие да бъдат предоставени практически инструменти и предложения за осъществяване на воденото от общностите местно развитие в различен контекст; да бъдат помогнати да развиват по-целенасочени стратегии с по-високо качество, които са ясно ориентирани към резултатите и се адаптират към променящите се външни условия.
КОНКРЕТНИ ЦЕЛИ на предвидените обучения са:
✓ Обучение „Избор на операции и определяне на размера на подкрепата“ (Член 33, параграф 2, буква г) от Регламент за общоприложимите разпоредби /РОР/) - Фокусиране върху придобиването на знания и умения за приемане ролята на партньорството като отговорност при определянето на „възможността“ на проектите.
✓ „Изграждане на капацитета на местните участници за разработване и изпълнение на операции, включително поощряване на способностите им за управление на проекти" (Член 34, параграф 1, буква а) от РОР) - Осъзнаване и приемане на съществуващият модел на ВОМР подхода, при който хората от пасивни „бенефициери“ на дадена политика, се превръщат в активни партньори и „двигатели“ на нейното развитие като формират познаваем образ на МИРГ и ВОМР чрез информиране на потенциални ползватели за СВОМР и формиране на позитивен модел на отношение и поведение и „Изпълнение на операции в рамките на стратегията за водено от общностите местно развитие“(Член 34, параграф 1, буква б) от РОР) и "Управлението, мониторинга и оценката на стратегията и нейното популяризиране, включително улесняването на обмена
между заинтересованите страни" (Член 34, параграф 1, буква в) от РОР) - Формиране на широк комплекс от знания и необходими условия за успешното изпълнение на СВОМР и изработване на практически умения за изпълнение на СВОМР. |
1 192.00
|
1 192.00
|
Проучвания и анализ на територията: Територията на МИРГ ще обхваща всички населени места на четирите общини в област Сливен
Преобладаващата част от територията не е прилагала Подхода ВОМР. Наличната база данни е едностранчива, непълна, с остаряла информация, като същевременно не са правени анализи или са правени анализи с друга цел, некоспондираща с настоящата.
Това налага извършване на проучвания, чрез които за да се:
- събере информация за социално-икономическата ситуация на територията;
- анализират тенденциите и основните фактори, които влияят върху развитието на на територията;
- дадат препоръки и така да подпомогне процеса по изработването на СВОМР.
Необходими са обективни данни и факти за силните страни, слабостите, възможностите и заплахите пред района, както и пълноценното участие на общността. Предвидените проучвания са основен елемент от стратегическото управление и планирането и са предпоставка за успешно партньорство.
ОСНОВНА ОБЩА ЦЕЛ НА ПРОУЧВАНИЯТА е идентифициране потенциала за развитие на територията и осигуряване на аналитична информация за възможностите за развитие, идентифициране на заинтересованите страни от разработване и изпълнение на СВОМР и установяване на техните потребности и създаване на обективна основа за разработване на реалистична Стратегия за Водено от общностите местно развитие като отговор на конкретните нужди.
КОНКРЕТНИ ЦЕЛИ на проучванията:
1. На базата на проучване на силните и слабите страни на територията да се определят приоритетите за подкрепа за местно развитие през програмен период 2021- 2027 г., които водят до социално приобщаване и преодоляване на тенденцията за социален и икономически спад и обезлюдяване на голяма част от територията в целевите общини. Специален акцент в проучването на потенциала е да бъдат намерени решения на основни проблеми и предизвикателства, свързани с риболовния натиск върху запасите, повишаване на имиджа на рибовъдството, ниската доходност на населението в рибарските райони, напредналата възраст на работната сила и застаряване на населението, задържане на младите хора на територията на рибарските райони и справяне с екологичните предизвикателства и как чрез предоставената подкрепа да се повиши качеството на живот на населението в общностите, зависими от рибарството и аквакултурите.
2. Конкретизиране на потребностите на заинтересованите страни от трите сектора /публичен, стопански и нестопански/ на територията на интервенция по проекта.
3. Консолидиране на целите и определяне на потенциални рискове в подготовката и изпълнението на конкретни политики или програми и по-специално в политиката за местно развитие.
Предвижда се на базата на изготвените проучвания да бъде изготвен анализ, включващ следните раздели:
✓ "Потенциал за развитие, силни и слаби страни, възможности и заплахи".
✓ "Заинтересовани страни публичен и нестопански сектор от разработване и изпълнение на СВОМР и за установяване на техните потребности."
✓ "Заинтересовани страни стопански сектор от разработване и изпълнение на СВОМР и за установяване на техните потребности".
|
3 909.00
|
3 909.00
|
Изготвяне на стратегия: Основна цел на дейността е изготвянето на стратегия за ВОМР, която води до насърчаване на икономическия растеж, социалното приобщаване, развитие на Синята икономика, подобряване на околната среда в рибарската територия, смекчаване на негативното влияние върху климата по линия на подхода ВОМР; въвеждане на принципите на кръговата икономика и създаването на работни места в общностите, занимаващи се с рибарство и производство на аквакултури, във вътрешния район на страната, каквато се явява територията на местното партньорство. Това може да се постигне чрез гарантиране на участието на местните заинтересовани страни в развитието на синята икономика на бъдещето, както и чрез идентифициране на иновации, които да доведат до преход към по-интелигентен растеж в рибарския район; създаване на къси вериги на доставки и увеличаване на добавената стойност; развитие на местните екологични знания; развитие на нишовия туризъм, като разрастващ се подсектор; възможностите за подобряване на околната среда в рибарската територия и смекчаване на негативното влияние върху климата по линия на подхода ВОМР; въвеждане на принципите на кръговата икономика, допринасящи за намаляване на емисиите и замърсяването.
Във връзка с това в процеса на идентифициране на местното партньорство се целеше включване освен на общините - представители на публичния сектор, които съгласно условията за кандидатстване е задължително да се включат, но и привличане на партньори от стопанския сектор, които са най-силно заинтересовани от иновативни решения в синхрон с националното и европейско законодателство в сектора на рибарството и аквакултурите и партньори от нестопанския сектор, които със своите контакти в местните общности да допринесат за висока публичност и позитивна заинтересованост у населението. Изготвянето на стратегия е основната дейност в настоящото проектно предложение.
Дейността включва:
1.Подготовката на стратегия за водено от общностите местно развитие, консултиране с местната общност във връзка с подготовката на стратегията: Извършване на експертна работа, свързана с подготовката на стратегия за водено от общностите местно развитие;
2. Логистична подкрепа на процеса: Работни срещи за консултиране подготовката на стратегията, заложените мерки и параметрите по всяка мярка.
Опитът на кандидата Община Котел в прилагането на Подхода ВОМР през програмен период 2014– 2020 г. е гаранция за справяне с трудната задача по разработване и изпълнение на приложима към местните интереси Стратегия.
Стратегията за ВОМР на Местна инициативна рибарска група - МИРГ "Котел, Сливен, Нова Загора и Твърдица" ще съдържа следните основни елементи в съответствие на Член 2, параграф 19 и член 32, параграф 1 от РОР :
а) географският район и населението, обхванати от стратегията;
б) процесът на участие на общността в разработването на стратегията;
в) анализ на нуждите и потенциала за развитие на района;
г) целите на стратегията, включително измерими целеви стойности за резултатите, и съответните планирани действия;
д) уредбата за управление, мониторинг и оценка, която показва капацитета на местната група за действие да изпълни стратегията;
е) финансов план. |
16 984.00
|
16 984.00
|
Координация на изпълнението на подготвителните дейности: Дейността е от значение за осигуряването на успешно управление и изпълнение на проекта. Координацията на дейностите ще гарантира целесъобразното и ефективно използване на човешките и финансовите ресурси и ще осигури прозрачно управление, което ще доведе до постигане целите на проекта. Изпълнението на проекта и процесите по създаване на организационна управленска структура са реализирани съгласно Европейските принципи на партньорство.
Дейността включва:
1. Определяне на координатор за изпълнение на дейностите по проекта;.
2. Провеждане на оперативни срещи;
3. Техническо и финансово управление на проекта и текущ мониторинг.
4. Осигуряване на помещение за офис за изпълнение на дейностите по проекта.
Координаторът на проекта е отговорен за цялостното управление и организация на дейностите по проекта. Извършва мониторинг и вътрешен контрол върху проектните дейности в хода на изпълнението им.Контролира разходите по проекта по отношение на тяхната правомерност и съответствие на утвърдения бюджет. Основните отговорности на координатора на проекта ще бъдат: съгласуване на сключваните договори, изготвяне на заявки за поемане на задължения и исканията за плащане и отговорност за спазването на сроковете по проекта; поддържане на контакти с партньорите и заинтересовани страни по проекта; подготовка и следене за хода на изпълнение на работната програма и графика на дейностите; координиране на срещите с партньорите по проекта; осъществяване на контакти с външни организации, връзки с обществеността; материална отговорност за получените и изразходваните средства; мониторинг и контрол на дейностите по проекта; изготвяне на окончателен отчет за изпълнението на проекта; медийно представяне на проекта; подготовка и архивиране на пълната документация на проекта.
Всяка проектна дейност ще следва цикъла:
(a) подготовка;
(b) изпълнение и вземане на решения;
(c)мониторинг и оценка;
(d) отчитане.
Задачите по координация ще бъдат разделени на:
1. Организационни задачи:
1.1. Изработване на детайлен график за изпълнение на планираните дейности и събития с конкретни отговорници и срокове за изпълнение;
1.2. Изработване и приемане на методология и процедури за осъществяване на контрол и мониторинг;
1.3. Изготвяне на система за отчет на техническите и финансови параметри на проекта;
1.4. Изготвяне на план за изпълнение на дейностите по видимост и комуникация;
2. Подготвителни дейности за изготвяне на тръжни досиета и подготовка и провеждане на процедури /при необходимост/ за избор на изпълнители на дейности по настоящия проект.
3. Контролни и подкрепящи задачи:
3.1 Осъществяване на финансова отчетност и технически контрол;
3.2. Предлагане на решения и предприемане на действия за спазване на технологичния и времеви график;
3.3. Контрол и измерване на конкретните резултати и др. |
4 500.00
|
4 500.00
|