Brief description |
Рибната фауна е все по-застрашена от негативни въздействия: (i) конкуренция за вода, (ii) деградация на местообитанията, (iii) замърсяване, (iv) въвеждане на инвазивни видове и (v) търговска експлоатация. В Европейския червен списък на сладководните риби, 37% от 531 местни вида са посочени като застрашени в континентален мащаб, а 17% показват намаляващи популации. За разлика от видовете риби, привлякли голямо обществено внимание като немската есетра или атлантическа сьомга, които са флагмани на опазването на големите европейски реки, други застрашени видове с ниска икономическа стойност се пренебрегват от усилията за възстановяване. Тази последна категория включва европейския виюн (Misgurnus fossilis) и главоча (Cottus gobio). Нарастващият брой унищожени рибни популации от техният исторически ареал доведе до засилено прилагане на реинтродукцията на индивиди като средство за опазването и възстановяването им. Настоящият проект предвижда подобяване на природозащитното състояние на виюна и главоча, посредством интродукция на индивиди, получени и отгледани в култивирани условия. Реинтродукция ще се извърши в участъци с висока степен на пригодност и с индивиди от съответната популация и същия генофонд. Проектът ще се осъществи с изпълнението на дейностите: Организация, управление и видимост на проекта; Подбор на пригодни участъци в Защитените зони за подсилване на популациите на Виюн и Главоч; Подсилване на популации на Виюн и Главоч чрез интродукция; Мониторинг на резултатите. В проекта са вклюючени 6 защитени зони като места за извършване на интродукция на виюн и главоч - BG0000610 Янтра, BG0000181 Вит, BG0000530 Пожарево-Гарван, BG0000524 Оризището, BG0000495 Рила, BG0000117 Котленска планина. Изборът им е извършен на база обективни критерии, определящи пригодността на местообитанията за видовете виюн и главоч. Във всички останали защитени зони, към настоящия момент не се установява устойчиво, целогодишно наличие на пригодни местообтитания.
|
Activities |
-
Activity: Подготовка на проектно предложение и подготовка за изпълнение на дейностите : Изпълнението на тази дейност има за цел да се извърши подготовка на проектната документация в нейната цялост; да анализира и набере данни за индикатори; да разпише дейностите за изпълнение на целите на Мярка 69; да направи аргументиран, научен подбор на защитени зони за интервенция; да изготви анализ на остойностяването на проектните дейности.
Основен фокус на първата поддейност е осъществяване на анализ на защитени зони за интервенция, който анализ да доведе до изчисление на двата индикатора за изпълнение на проекта - Видове с подобрен природозащитен статус и Площ на защитените зони по „Натура 2000“, обхванати от мерки за опазване и възстановяване. Основни критерии залегнали при избора на допустими (потенциално пригодни) защитени зони за подсилване популациите на Виюна са: 1. Попадат в естествения исторически ареал на вида (Дунавския водосбор); 2. Отсъстват или има незначителни възможности за естествено разселване на вида в Защитената зона; 3. Състоянието на популациите на вида в Защитената зона е неблагоприятно и подсилването им е начин то да бъде подобрено; 4. В зоната има наличие на постоянни водни тела с подходяща надморска височина и наклон на речното корито.
Основни критерии залегнали при избора на допустими (потенциално пригодни) защитени зони за подсилване популациите на Главоча са: 1. Попадат в естествения исторически ареал на вида (Дунавския водосбор); 2. Популациите на вида в защитената зона са в неблагоприятно природозащитно състояние; 3. Наличие на постоянни водни тела с подходяща надморска височина и наклон на речното корито; 4. Отсъстват или има незначителни възможности за естествено разселване на вида в защитената зона.
В рамките на дейност 1 се предвижда и изпълнението на задачи пряко свързани със стартиране на проекта, които да гарантират успешното стиковане на екипа за изпълнение, екипа за управление, полевите и лабораторни активности. Важен момент е подготовката на документацията, необходима за изследователските екипи на терен и лаборатория, и обезпечаваща правилното събиране на данни. Провеждане на инструктажи по безопасност на работа и необходими обучения за част от екипа.,
Contracted Amount: 10 530.00
,
Reported Amount: 0.00
-
Activity: Избор на донорни популации за видовете Главоч и Виюн: Целта на тази дейност е да се идентифицират популации на видовете Виюн и Главоч, които могат да се ползват като донорни за целите на изпълнение на Проекта. Донорни са онези популации от които се вземат индивиди за формиране размножително стадо. Потомството получено в резултат от размножаване на тези стада ще служи за „подсилване“ на популациите в неблагоприятен природозащитен статус в Защитените зони избрани в Дейност 1. От донорните популации ще се осъществи и вземане на индивиди за директно пренасяне (транслокация) в целева Защитена зона за „подсилване“ на съответния вид, когато съответната ситуация изисква и такъв подход.
Основни принципи при първоначалния подбор на донорни популации ще са: 1. Да не се вземат индивиди от популации с неблагоприятен природозащитен статус; 2. Вземането на екземпляри от дадена популация да не води до влошаване на нейния природозащитен статус; 3. Потомството получено от родителските индивиди да може да се използва за интродукция в зоните за подсилване на популациите на съответните видове.
Изпълнението на тази дейност ще се организира в три поддейности:
2.1. Анализ на литературни източници, дистанционна информация, анализ на бази данни за подбор на потенциални донори популации;
2.2. Изпълнение на теренните проучвания за оценка на състоянието на подбраните потенциални донори популации;
2.3. Изготвяне и прилагане на алгоритъм за избор на най-подходящи донорни популация/и за видовете Виюн и Главоч.
В поддейност 2.1. ще се извършва първоначален скрининг на всички популации на съответния вид, съгласно набор от критерии. За вида Главоч, напр. се взема под внимание изискването донорната и подсилваната популации да принадлежат към един речен басейн и по възможност към една метапопулация, за да не се наруши генетичната структура на популациите.
В поддейност 2.2. ще се извършват теренни изследвания на всяка една от набелязаните потенциалните донорни популации. Изследват се биологични параметри като численост, биомаса, размерна структура, както и абиотични фактори, които имат отношение към нейното съществуване.
В поддейност 2.3. ще се изготвя и прилага алгоритъм, който има за цел да избере най-подходящите сред всички изследвани популации. Алгоритъмът съдържа два модула с по няколко стъпки. В модул 1 ще се съдържат критерии за допустимост като: природозащитно състояние на популацията; численост/плътност, биомаса на популацията; размерно-възрастова структура на популацията; локацията на популацията.
За всеки от двата вида риби, референтните стойности на критериите за допустимост са специфични.
В модул 2 ще се прави класиране на потенциалните донорни популации, преминали с положителна оценка. На всяка популация се присъждат определен брой точки по биологичните показатели численост, биомаса, демографска структура, както и по и показатели свързани със състоянието на местообитанията им и антропогенния натиск. Популацията/те с най-голям брой точки (бал) се избират за донорни. При формулиране на баловете за численост/плътност, размерна структура и др. ще се вземат под внимание параметрите, характеризиращи популациите на Главоча и Виюна съгласно данни от мониторинг на ИАОС, картирането на зоните в НАТУРА 2000, реферирани източници (напр. Tomlinson amp; Perrow, 2003, Узунова, 2022).
,
Contracted Amount: 73 117.00
,
Reported Amount: 0.00
-
Activity: Подбор на пригодни участъци в Защитените зони за подсилване на популациите на Виюн и Главоч: С изпълнението на тази дейност ще се направи избор на водни тела или участъци от тях, находящи се в защитените зони избрани за интервенция в Дейност 1, и в които трайно са налице необходимите благоприятни условия за съществуване на жизнеспособни популации на видовете Главоч и Виюн.
Изпълнението на тази дейност ще се структурира в три поддейности: 3.1. Подбор на потенциалните водни тела и/или участъци от тях за интродукция на видовете Виюн и Главоч, извършено на база на литературни източници, дистанционни анализи и изготвяне на модели; 3.2. Теренно проучване на пригодността на потенциалните участъци за интродукция на видовете Виюн и Главоч; 3.3. Избор на най-пригодни за интродукция водни тела и/или участъци от тях за всеки от видовете.
В поддейност 3.1. на базата на дистанционни данни, ще се изготвят прогнозни модели с конкретни водните тела и участъци от тях, в които има потенциални благоприятни условия за интервенция във всяка от избраните защитени зони. Моделите ще се изготвят на базата на специфичните изисквания към хабитатите за всеки вид.
В поддейност 3.2. ще се извършват детайлни микрохабитатни проучвания, целящи верификация на моделите създадени в поддейност 3.1.
В поддейност 3.3. ще се разработва и прилага алгоритъм, съставен от система от стъпки. В него ще се залагат общи критерии чрез които се подбират принципно допустими водни тела и/или части от тях, пригодни да поддържат жизнеспособни популации на Главоч и Виюн. От подбраните като допустими участъци се избират най-подходящите (пригодните) измежду тях. В алгоритъмът за оценка на пригодността на участъци за въвеждане на вида Главоч ще се включат стъпки, касаещи следните хабитатни и биологични параметри: присъствие/отсъствие на Главоч в участъка; водни нива при пълноводие и маловодие; максимални стойности на температурата; наклон на участъка; надморска височина; тип на субстрата; речен басейн; хранителна база (структурата и обилието на съобществото на дънните безгръбначни организми). За Главоча ще се приемат следните референтни граници по отношение на микро хабитатите параметри: наклон на терена (lt; 15%), скорост на водата (0,01-0,5 m/s), структура на дънния субстрат (едър пясък, чакъл, валчести камъни), наличие на укрития (камъни, дървесни части), дълбочина на водата (gt; 0,05 m), хидрофизични и хидрохимични параметри (кислород gt;90%; температура 4,5 -18°С; рН 56,5 – 7,5). Антропогенното влияние също ще се категоризира, като отсъствието на такова получава най-висока оценка, последвано от наличието на потенциално влияние (наличие на пасища, участъци за водопой на домашни животни, дърводобив в непосредствена близост, биваци и места за отдих) и силно антропогенно влияние (риск от замърсяване на водата, фрагментации, хидроинженерни дейности в коритото на реката) получава най-ниска оценка. За изготвяне на тази част от алгоритъма ще се ползват данни от ПУРБ, РИОС и собствени наблюдения. Не на последно място по важност е размерът на потенциално пригодните участъци. За целта ще се калкулират в абсолютни стойности площта и/или дължината на речния участък с висока степен на пригодност.
В алгоритъмът за преценка на пригодност на участъци за въвеждане на вида Виюн ще се анализират следните параметри: скорост на водата (0 до 10 cm/s); дънен субстрат (меко, тинесто дъно); хабитатна свързаност и целогодишното водоподаване; отсъствие на практики за поддръжка на бреговете (напр. косене на бреговете); наличие на местообитания за хвърляне на хайвер; отсъствие на плътни популации на хищници (напр. щука Esox lucius) и други. Етапите на преминаване през алгоритъма ще са идентични с тези за Главоча.
Последна стъпка в изпълнание на алгоритмите ще е изчисление на сборът от точки и местообитанията се категоризират като такива с „висока“ (оптимална), „средна“ и „ниска“ пригодност. Събралите най-висок сбор от точки участъци ще се избират за място на интервенция.
,
Contracted Amount: 75 009.00
,
Reported Amount: 0.00
-
Activity: Подсилване на локални популации на Виюн и Главоч чрез интродукция
: С изпълнението на тази дейност се цели получаване на потомство от видовете Виюн и Главоч и интродуцирането им за „подсилване“ и възстановяване на популациите на съответните видове.
За изпълнение на дейността е предвидена реализацията на четири поддейности:
В поддейност 4.1 се планира изграждане на установка за отглеждане и размножаване на Виюн с капацитет за годишно производство на минимум 10 000 ювенилни риби. Лабораторната установка ще осигурява отглеждане на маточно стадо от минимум 40 бр. индивиди с цел получаване на максимален брой ювенилни риби от вида за интродукция. Установката се състои от аквариуми и люпилен комплекс и се предвижда да се разположи в помещения на лабораторията по Експериментална ихтиология на Биологическия факултет на СУ.
В поддейност 4.2 ще се подберат възрастни, полово зрели индивиди от избраните донорни популации на видовете виюн и главоч, които след уловът им ще се транспортират до Лабораторията за размножаване на редки и застрашени видове в Биологически факултет на СУ.
В поддейност 4.3. чрез методите за асистираното размножаване, ще се получи потомство, което ще се отгледа до получаване на етап укрепнали риби от видовете виюн и главоч (обща дължина 20,0 - 25,0 mm). За получаване на полови клетки от Виюн се прилага хормонално третиране (с GnRH) чрез приложение на препаратите Ovopel и/или Ovoprim. Получените полови клетки се оплождат in vitro и се залагат в инкубаторен апарат с Вайсови съдове. След инкубационния период, новоизлюпените ларви преминават във ванички, където ще продължи отглеждането. Захранването на ларвите на виюна става с науплии на Artemia salina. При отглеждането на Главоч в изкуствени условия се осигуряват температури на водата в до 12°C, чрез охладителна система. Кислородното насищане се поддържа gt;80% чрез непрекъснат водообмен и подаване на вода от множество дюзи, разположени 5-10 см над водната повърхност. Проточността на системата е минимум 3000 л/час, пълен водообмен да се извършва 3, 5-4 пъти за час. Поддържането на качеството на водата се извършва посредством биофилтър. Осветяването в аквариумната система се осъществява с LED осветление, с максимален интензитет 3000К, който интензитет може да се контролира. Водното течение се поддържа на нива 10 cm/сек. Излюпването на хайвера се извършва порционно, според датата на неговото изхвърляне. Установката е оборудвана със система за отглеждане на жива храна (артемия, ларви на насекоми, гамариди). Продължителността на отглеждане на донорното стадо – 2 години, а отглеждането на всяко потомство е 5-6 месеца. Цел на размножаването на главоча е получаването на 1500 бр. ювенилни риби. От виюн целта е получаването на минимум 10 000 бр. укрепнали риби. Процедурите по изкуствено размножаване и отглеждане ще се проведат двукратно и съответно зарибителните мероприятия ще се проведат в два последователни сезона.
В поддейност 4.4 се предвижда маркиране и разселване на рибите в определените рецепиентни участъци в защитените зони. Маркиране на рибите ще се осъществява с два вида маркери, в зависимост от размерите им. С РIT - маркери ще се маркират риби с размер над 10 см. Отчитането на индивидуалния номер на всеки PIT- маркер да се извършва с помощта на антена и свързано с нея четящо устройство. Маркирането на рибите под 10 см се извършва с помощта на VEI-маркери, чрез субкутанно инжектиране на флуоресцентен еластомер. Преди пускането им, ювенилните екземпляри да бъдат измерени линейно и тегловно, с цел при последващите контролни улови да се проследи тяхното нарастване. Възрастни екземпляри, които ще бъдат директно интродуцирани в набелязаните участъци от избраните реки, трябва да бъдат уловени с помощта на електрофишер.
Поддейност 4.5. Разселване на ювенилните виюни и главочи.
Транспортирането на рибите до участъците за интродуциране се осъществява в съдове (полиетиленови чували, цистерни), при непрекъснато подаване на въздух и поддържане на температурата. Рибите да се аклиматизират преди въвеждането им във водоема.,
Contracted Amount: 129 947.00
,
Reported Amount: 0.00
-
Activity: Мониторинг на резултатите от интродукцията на Виюн и Главоч : В рамките на тази дейност се предвижда да се извърши мониторинг на резултатите от интродукция на екземплярите виюн и главоч във всяко от местата на интервенция. Критерии за оценка да успеха от дейността ще са брой на успешно аклиматизираните индивиди, нарастване (тегловно и линейно), общ здравен статус.
Резултатите от измерването на отделните екземпляри да бъдат обработени статистически и илюстрирани графично. Резултатите от измерванията да бъдат сравнени с данните за отделните екземпляри, получени при тяхното предишно измерване.
,
Contracted Amount: 21 900.00
,
Reported Amount: 0.00
-
Activity: Организация, управление и видимост: Организацията и управлението на проекта ще се осъществява от сформиран екип по проекта, включващ ръководител, юрист, и счетоводител и служител, отговарящ за документацията (технически асистент). Целта е управление на проекта, координиране на работата на екипа за управление на проекта, както и постоянно отчитане реализацията на дейностите. Всички предвидени длъжности по проекта, са резултат от преценката на Бенефициента за нуждите му спрямо характера и мащабите на дейността. Предвидените длъжности не се дублират по никакъв начин, като за всеки член на екипа са планирани различни и специфични задължения и отговорности. Работата на всеки представител на екипа ще допринесе за постигане на общите и специфични цели по проекта, както и за достигане на предвидените индикатори. Бенефициентът ще сключи договори/ допълнителни споразумения с лицата, като за всяка отделна позиция е предвидено да има задание/длъжностна характеристика за изпълнение на длъжността. През цялото времетраене на проекта екипът по проекта ще провежда екипни срещи, на които ще се обсъжда текущото изпълнение, евентуални трудности и проблеми при реализация на дейността. Ще подготвя доклади по проекта /съгласно изискванията на Управляващия орган/, като следи за постигане на заложените индикатори. Екипът ще изготвя междинни технически и финансови отчети, а в края на проекта ще бъдат изготвени окончателен технически и финансов отчет. Екипът следи за прецизното оформяне на всички приложими документи, съгласно указанията от УО.
За осигуряване на видимост, прозрачност и комуникация ще се следват всички условия и изисквания на Регламент (ЕС) 2021/1060 на Европейския парламент.
Всички дейности, които Бенефициента ще предприеме, за да популяризира проекта, са съобразени с документа „Единен наръчник на бенефициента
за прилагане на правилата за видимост, прозрачност и комуникация 2021-2027 г.”. Целта на дейността е информиране на заинтересованите страни и местната общност относно дейностите, целите и постигнатите резултати по проекта, създаване на публичност и прозрачност на заложените дейности. Необходимите разходи, които ще се използват за създаването и изработка на материали и дейности, популяризиращи проекта, и пряко свързани с изпълнение на ангажиментите за публичност и прозрачност при реализация на проекта, са изчислени съгласно Насоките за кандидатстване по схемата за безвъзмездна финансова помощ. Средствата са планирани за осигуряване на материали - информационни брошури, 1 бр. информационна табела и провеждане на две информационни събитие за текущото изпълнение на проекта, печатни материали (календари 300 броя), химикалки - 100 бр.; 5 информационни банера, При всички мерки за информация и комуникация, предприети от бенефициента, изрично ще се указва финансирането от фондовете на ЕС на операцията, чрез: - емблемата на ЕС в съответствие с техническите характеристики, посочени в акта за изпълнение, приет от Европейската комисия, с упоменаване на Европейския съюз; - упоменаване на фонда, който оказва подкрепа; - общото лого за програмния период 2021-2027 г. в съответствие с графичните изисквания и правилата за визуална идентичност. Във всеки документ, свързан с изпълнението на проекта, който се използва за информиране обществеността или за участниците, ще се посочва финансовата подкрепа по програмата. Ще бъде организиран встъпителен семинар на които ще бъдат представени целите и задачите на Проекта. На заключителен семинар ще бъдат представени основните научни и научно-приложни резултати от реализация на Проекта. Текуща информация за Проекта и неговото изпълнение ще се представя на уеб-сайт на Биологическия факултет на Софийски университет. Описанието ще включва информация за целите и резултатите на операцията и да подчертава финансовата подкрепа от Съюза. Използва се емблемата на ЕС и съответното изявление за финансиране („Финансирано от Европейския съюз“).
,
Contracted Amount: 43 470.42
,
Reported Amount: 0.00
|