Brief description |
Проектното предложение обединява усилията на три научни институции от Черноморския регион: Медицински университет “Проф. Параскев Стоянов”– Варна, Висше военноморско училище “Никола Й. Вапцаров”, и Институт по океанология "Фритьоф Нансен" – Българска Академия на Науките. В рамките на проекта предвиждаме подготовка на 23 докторанти (МУВ-19 докторанти, ВВМУ – 2 докторанти, ИО-БАН – 2 докторанти) в рамките на 15 докторски програми (ДП) в 5 професионални направления: Биологически науки, Комуникационна и компютърна техника, Медицина, Дентална медицина, и Фармация. За целта кандидатът и партньорите ще създадат на 18 нови специализирани курсове, насочени към избраните ДП и пазара на труда.
Научноизследователската дейност на докторантите в рамките на срока на обучение ще се провежда при кандидата/партньорите и на инфраструктурата на 5 асоциирани в проектното предложение партньори (компании и НПО), които ще свържат проекта с последните тендиции на пазара на труда.
Освeн създаване на нови специализирани курсове за докторанти, зачисляване на докторанти и тяхното обучение, проектното предложение ще осъществява и обучения на преподавателите от селектираните за участие в проекта ДП, както и на самите проектни докторанти. Това ще бъде осъществено чрез краткосрочни (до 14 дни) мобилности в страната или в чуждестранни университети или научни огранизации, които обучават докторанти.
Ако бъде финансирано, проектното предложение ще обучи следващо поколение от млади изследователи с интердисциплинарна подготовка и международни контакти, директно насочени към дейностите Индустрия 5.0 (платформи за анализ на данни, управлявани от изкуствен интелект, интелигентни системи за производство и интегрирани информационни системи за управление и технологиите за здравеопазване, дигиталното здравеопазване и персонализираните методи за лечение) и Синия растеж (екологична устойчивост, опазване на биоразнообразието и управление на екосистемите в морските и крайбрежни райони).
|
Activities |
-
Activity: Дейност 1. Подкрепа за развитие на докторантски училища, подготвящи кадри с насоченост към здраве, биотехнологии и син разстеж в Черноморския регион: Проектното предложение предвижда подкрепата на 23 докторанти, зачислени при кандидата и партньорите в рамките на 15 докторски програми (ДП) в 5 професионални направления (ПН): ПН 4.3 Биологически науки, ПН5.3. Комуникационна и компютърна техника, ПН7.1 Медицина, ПН7.2 Дентална медицина, и ПН7.3 Фармация.
Подготовката на докторантите ще включва създаването на 18 нови специализирани курсове, насочени към избраните ДП и пазара на труда.
Програма от курсове, насочени към ДП от ПН7.1, ПН7.2 и ПН7.3: „НОВИ ТЕХНОЛОГИИ, СВЪРЗАНИ СЪС ЗДРАВЕТО”. Програмата се обосновава чрез своята свързаност с ИСИС, Приоритетна област „Индустрия за здравословен живот и био-технологии” според Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017-2030 г. /https://www.eufunds.bg/bg/opseig/node/4623/ Програмата също така се вписва добре в целите на Индустрия 5.0, особено в областите на здравеопазването, цифровото здравеопазване и пациенто-центрираната грижа. Осъществяването на напредък в технологиите за здравеопазване, вкл. дигиталното здравеопазване и персонализираните методи за лечение може значително да допринесе както за пациентите, така и за здравеопазването като цяло.
Програмата ще включва следните курсове:
- Иновативни методи за анализ на дигитални биомедицински изображения
- Статистически методи за обработка и представяне на данни
- Неинвазивна оценка на органно увреждане
- Оценка на микросъдова функция
- Роботизирана хирургия и телемедицина
- Хранене при деца със специални нужди
- Технологичен трансфер, предприемачество и защита на авторски права
- Ендодонтското лечение чрез интердисциплинарни подходи
- Интердисциплинарен подход при заболявания, свързани със затлъстяване и метаболитни нарушения
Програма от курсове, насочена към ДП от ПН5.3: „СМАРТ ТЕХНОЛОГИИ И ОБРАБОТКА НА ДАННИ”
Програмата има за цел да подготви докторантите със специализирани и иновативни познания и умения, необходими за разбиране и прилагане на смарт технологии в различни индустрии. Нуждата от програмата се обосновава с тенденции на пазара на труда са свързани с нарастващо търсене в глобален мащаб на технически специалисти видимо от броя на обявите за работа, както и в прогнозите за заетостта, които предвиждат значително увеличение в следващите години. Програмата ще включва следните курсове:
- Приложение и проектиране на системи Интернет на нещата (IoT)
- Приложен Изкуствен интелект
- Автоматизация и обработка на данни
- Дигитални близнаци
- Интелигентни сензорни мрежи
Програма от урсове, насочена към ДП от ПН 4.3: „КЛИМАТИЧНИ ПРОМЕНИ, РИСКОВЕ И ПРИРОДНИ РЕСУРСИ”.
- Биологическа океанография
- Управление на океанографски данни и информация
- Генетични методи за оценка и опазване на биоразнообразието на морски организми
- Екология и опазване на черно море
Предложеното обучение на докторанти в професионалните направления 7.1 Медицина, 7.2 Стоматология и 7.3 Фармация е свързано с нарстващия недостиг на учени и специалисти в различни области на медицината в Североизточния регион (https://bgregio.eu/wps/portal/operativna-programa/regional-development-program-2021-2027/planning-programming-prd-2021-2027/integrated-territorial-development-strategies), както и с необходимостта от укрепване на научния потенциал в региона и в страната предимно във възрастта 25-60 год., за да се избегне кадровия недостиг в близко бъдеще. Същевременно, то е съобразено с Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017-2030 (Национална стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017 – 2030 | eufunds) и особено в областта на привличане на млади испособни научни кадри.
,
Contracted Amount: 782 000.00
,
Reported Amount: 0.00
-
Activity: Дейност 2. Осъществяване на проектни докторантури с насоченост към здраве, биотехнологии и син разстеж в Черноморския регион : Проектното предложение предвижда извършване на научни изследвания от 23 докторанти (МУВ-19 докторанти, ВВМУ – 2 докторанти, ИО-БАН – 2 докторанти) в рамките на 15 докторски програми (ДП) в 5 професионални направления (ПН), както следва:
I. Медицински университет – Варна (МУВ) - 19 докторанти
1. Професионално направление 7.1 Медицина
ДП "Анатомия, хистология и цитология" - 2 докторанти
ДП "Гастроентерология" - 1 докторант
ДП "Кардиология" - 1 докторант
ДП "Неврохирургия" - 2 докторанти
ДП "Патофизиология" - 1 докторант
ДП "Педиатрия" - 4 докторанти
ДП "Фармакология" (вкл. фармакокинетика и химиотерапия) - 2 докторанти
ДП Урология - 1 докторант
2. Професионално направление 7.2 Стоматология
ДП “Детска дентална медицина” - 1 докторант
3. Професионално направление 7.3 Фармация
ДП "Технология на лекарствените форми и биофармация" - 1 докторант
ДП “Болнична фармация” - 2 докторанти
ДП “Фармакоикономика и фармацевтична регулация” – 1 докторант
II. ВВМУ “Никола Й. Вапцаров” - 2 докторанти
4. Професионално направление 5.3: Комуникационна и компютърна техника
ДП "Автоматизирани системи за обработка на информация и управление" - 2 докторанти
III. ИО-БАН “Фритьоф Нансен” - 2 докторанти
5. Професионално направление 4.3. Биологически науки
ДП “Екология и опазване на екосистемите” - 1 докторант
ДП „Хидробиология” - 1 докторант
Подборът на докторски програми се основава на разработените в последните години анализи и стратегически интерсекторни документи, които да осигурят по-бързото развитие на страната ни в европейски и световен контекст. От друга страна, той е съобразен с възможностите на Медицински университет – Варна (МУВ) като висше научно-изследователско училище, с постигнатите резултати, набелязаните посоки за бъдещо развитие, преодоляване на недостатъците и усъвършенстване (https://www.mon.bg/nfs/2023/12/doklad_nid_12122023.pdf), както и възможностите ни за работа с партньори от други научно-изследователски звена, базираща се на взаимно доверие, предходни постигнати резултати в общи проекти и общ научно-изследователски хоризонт, поставен в контекста на местообитаването ни (син растеж), като напр. Инфраструктура за устойчиво развитие в областта на морските изследвания и участие в европейската инфраструктура (EURO-ARGO) – МАСРИ (https://masri.io-bas.bg/).
При определяне за насоките за развитие на прокетната докторантска дейност и в качеството ни ориентирано към здравето и здравните технологии и иновации научно звено, на първо място сме се водили от визията и целите на Националната здравна стратегия 2030 (https://www.strategy.bg/StrategicDocuments/View.aspx?lang=bg-BGamp;Id=1604) и най-вече на нейната Стратегическа цел 3: Гарантиране на здравната сигурност и намаляване на неравенствата, в посока на гарантиране на здравната сигурност, ограничаване на рисковете, свързани с факторите на околната среда и намаляване на здравните неравенства поради несправедливи различия в достъпа до здравни услуги между отделни региони в страната или между отделни групи от населението.
Научните разработки, които ще бъдат осъществени от програмните докторанти по настоящото проектно предложение ще доведат до открития, които ще бъдат публикувани в списания, индексирани в Scopus или Web of Science. Научните публикации ще съответстват на относимите към докторантите показатели от група от показатели Г, посочени в таблица 2 (за съответното професионално направление) на Приложение към чл. 1а, ал. 1 от Правилника за прилагане на Закона за развитието на академичния състав в Република България, както и с индивидуалния учебен план на докторанта. Получените научни резултати ще бъдат докладвани на национални и международни научни форуми.
В рамките на тази Дейност ще бъдат осъществени и краткосрочни мобилности, свързани с обучението на докторантите, в 16 чуждестранни партниращи организации, удостоени с харта за висше образование „Еразъм“ (вж. Секция „Описание”).
,
Contracted Amount: 2 055 523.58
,
Reported Amount: 0.00
-
Activity: Дейност 3. Повишаване на капацитета и уменията на академичния състав на МУ-Варна, ВВМУ и ИО-БАН: В рамките на Дейност 3 кандидатът и партньорите ще провеждат обучения на преподавателите от селектираните за участие в проекта Докторски програми (ДП), както и проектните докторанти. Това ще бъде осъществено чрез краткосрочни (до 14 дни) мобилности в страната или в чуждестранни университети или научни огранизации, които обучават докторанти. Целта на мобилностите за представителите на академичния състав на кандидата и партньорите ще бъде да се подобрят на уменията им за преподаване, вкл. по хоризонтални въпроси като Индустрия 5.0 и синия растеж, както и в рамките на тематичните области ИСИС: област „Индустрия за здравословен живот и био-технологии” (за ДП в ПН 7.1. 7.2 и 7.3); област „Информатика и ИКТ” (за ДП в ПН 5.3); област „Мехатроника и чисти технологии” (за ДП в ПН4.3). Чрез обученията ще бъде постигнатио повишаване качеството и приложимостта на предлаганите ДП и отварянето им за международно сътрудничество.
Селекцията на преподавателите в рамките на тази Дейност ще се осъществи след публична покана на интернет страницата на кандидатата и партньорите и ще включва следните етапи:
- Избор на Комисия за подбор
- Одобрение на Процедура за подбор
- Подбор на кандидати
Класирането на кандидатите ще се извърши от оценителна комисия за проверка на съответствието с посочените изисквания към кандидатите по низходящ ред на подаване на документите до достигане на максимално заложения брой участници.
Процесът на селекция на кандидати за мобилности ще се осъществява на всеки 6 месеца от протичането на проекта. Имайки предив началния месец на Дейността.
Основните изисквания към кандидатите за селекция за мобилности ще бъдат:
- Участие в Дейност 1 и/или Дейност 2 на проектното предложение (в рамките на включените в проекта акредитирани ДП), като това се отнася както за докторантите, така и за членовете на академичния състав на кандидата и партньорите;
- Владеене на английски език – най-малко ниво B1 (нивото на владеене на езика се самооценява и декларира в заявлението за кандидатстване);
- Да заявят готовност за подготовка и публикуване на поне една публикация в специализирано научно издание, индексирано в международни бази данни, в резултат от научноизследователската дейност по време на мобилността;
Предварителният списък от чуждестранни партниращи организации включва:
- Рурски Университет, Бохум, Германия
- Университет на Марсилия, Франция
- Солунски Университет Аристотел, Гърция
- Католически университет Льовен, Белгия
- Биомедицински център за образование и изследвания, Witten/Herdecke University - Витен, Германия
- Университет Любек, Германия
- Университет Еразъм, Ротердам, Нидерландия
- Университет на Патра, Гърция
- Университет "Гоце Делчев", Щип, Северна Македония
- Университет Овидиус, Констанца, Румъния
- Университет по медицина и фармация „Григоре Т. Попа“, Яш, Румъния
- Университет на Западна Атика, Атина, Гърция
- Университет BOKU, Виена, Австрия
- Орхуски университет, Факултет по природни науки, Дания
- Морска Академия на Антверп, Белгия
- Университет Fontys Айндховен, Холандия
Международните партниращи институции са подбрани на базата на предходно сътрудничество в научната област между изследователи от кандидата и партньорите, и научни звена от чуждестранните научни организации.
,
Contracted Amount: 100 523.58
,
Reported Amount: 0.00
|