The project proposal envisages the implementation of activities aimed at inclusive education and educational integration in three schools and communities in Dimitrovgrad municipality. The lead partner – Dimitrovgrad Municipality and three partner schools from the municipality (with a high concentration of vulnerable groups, with a low concentration of vulnerable groups and without a concentration of vulnerable groups) will implement activities for additional work with students at risk of dropping out, ensuring an appropriate educational environment, forming an appropriate social environment through inter-school activities, measures for parental participation in the educational process and measures to overcome negative attitudes between communities based on ethnic origin and cultural identity. To prevent discrimination in educational institutions, the project envisages holding seminars for staff from the three schools for the exchange of experience and practice on the role of school educational mediation. Activities are planned to ensure a supportive educational and social environment through inter-school activities, partnership with local communities and the civil sector, additional work with students and parents in host schools, adaptation and introduction of identified good practice to achieve the goals.
Activities are planned to overcome negative public attitudes based on ethnic origin and cultural identity - information campaigns aimed at preventing discrimination, an event for students from the three schools, an inter-school camp for getting to know and exchanging values between different ethnic groups. Within the framework of the project activities, it is also planned to conduct a volunteer campaign in the three schools with a common cause "We are all equal".
The project also includes mobility of teachers and students from a segregated to a non-segregated host school, with a focus on socially disadvantaged and vulnerable groups.
Activities
Activity
Contracted Amount
Reported Amount
Създаване на училищни и местни общности в подкрепа процеса на десегрегация на училищата и намаляване на негативни обществени нагласи в образованието. : Дейността ще бъде изпълнена посредством следните форми на реализация:
1. Проучване на нагласите;
2. Назначаване на училищни медиатори и помощник на учителя в 3-те училища;
3. Допълнителна работа с ученици и/или родители;
4. Информационни кампании за разясняване;
5. Организиране на съвместни празници, включващи местната общност - ученици, учители и родители:
- Празник на Лавандулата в ОУ “Д. Матевски” - м. Юни;
- Коледуване в ОУ “Пенчо Славейков” - м. Декември;
- Надиграване в ПЕГ “Д-р Иван Богоров” - м. Април.
6. Съвместни инициативи на училищно ниво, в които са включени родители:
- Сформиране на родителски клуб в ОУ “Д. Матевски”;
- Организиране на беседи с училищната общност за преодоляване на етнокултурни различия - ОУ “Пенчо Славейков” и ПЕГ “Д-р Иван Богоров”.
За изпълнение на дейността се включват:
1. Осъществяване на допълнителна работа с учениците и/или родителите с цел насърчаване на десегрегацията и осигуряване на подкрепяща образователна среда.
2. Адаптиране и въвеждане на идентифицирана добра практика за десегрегация на училищата, класните стаи и осигуряване на подкрепяща образователна среда.
3. Провеждане на информационни кампании, насочени към недопускане на дискриминация, основана на раса, етнически произход или религиозна принадлежност.
4. Провеждане на информационни кампании на местно ниво.
Плануваните инициативи се провеждат се според традициите на всяко училище на училищно и местно ниво.
306 604.80
0.00
Обучения на местна и училищна администрация, на образователни медиатори, социални работници и други заинтересовани страни и на педагогически специалисти за работа в мултикултурна среда, за придобиване, развиване и прилагане на компетентности и умения за демократична култура. : - Провеждане на двудневен семинар за ПС от трите училища на тема: "Модели на училищни политика за намаляване на преждевременно отпаднали от училище и
преждевременно напуснали образователната система ученици.
Ще бъде изготвен план за образователна десегрегация в училища установени с висока степен на концентрация на ученици от ромски произход и приемане на мерки за
преодоляване на сегрегацията, чрез осигуряване на достъп до образователни институции, които не са установени като сегрегирани (приемни училища).
- Организиране и провеждане на обучение за педагогически специалисти с придобиване на 1 кредит на тема: :Социокултурна компетентност на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда:.
- Организиране и провеждане на обучителен семинар за педагогическите специалисти, непедагогически персонал (образователни медиатори, социални работници в образованието, помощник на учителя и др. заинтересовани страни за придобиване на компетентности за работа в екип по Програма "Педагогическо взаимодействие семейство - образователна институция".
При изготвянето на модела за обученията е проведен консултативен процес с Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства в качеството на изпълнители на Национална програма за десегрегация и с оглед на използването на ресурсите разработени по проект „Изграждане на капацитет за образователно и социално включване“.
Целта на обученията е повишаване на капацитета на целевите групи, чрез придобиване, развиване и прилагане на компетентности за реализиране на политиката за ранен и равен достъп до образование, чрез образователна десегрегация.
За целта ще се прилагат програми утвърдени от МОН и осигуряващи 1 кредит. Като резултат от Програмата ще се придобият и знания и компетентности за участие в процеса на
разработване на стратегически документи (стратегия, план за мерки за образователна десегрегация). В обученията ще се използват и теми от обучителни рамки разработени по проект на ЦОИДУЕМ „ Изграждане на капацитет за образователно и социално включване“, включително от обучителен пакет „Антидискриминация“.
Дейността е в съответствие с Референтната рамка на компетенциите за демократична култура, обучения за прилагане на Хартата на основните права на ЕС.
33 410.00
0.00
Мобилност и обмяна на опит : - Обмяна на опит на управленско ниво в училище в рамките на 1 седмица;
Дейността ще се осъществява чрез посещения на директорите от училища с ниска или без концентрация на уязвими групи - ОУ "Пенчо Славейков" и ПЕГ "Иван Богоров" в училище с висока концентрация на уязвими групи - ОУ "Димитър Матевски". Ще бъдат изготвени конкретни препоръки и мерки за подобряване на организацията за предотвратяване на сегрегацията, вкл. вторичната сегрегация, преодоляване на стереотипи и негативни нагласи.
Обмяната на опит на управленско ниво от директори на училищата – партньори чрез посещения в училището с висока концентрация на уязвими групи ще се осъществява извън ангажираността им по трудовото им правоотношение с тяхното училище и ще завърши с изготвени конкретни препоръки и мерки за подобряване на организацията за предотвратяване на сегрегацията, вкл. вторичната сегрегация, преодоляване на стереотипи и негативни нагласи в процеса на образователна десегрегация. Ще бъде изготвен доклад с препоръки и мерки от директорите на ОУ "Пенчо Славейков" и ПЕГ "Иван Богоров", които ще бъдат отразени в училищен план за десегрегация за ОУ "Димитър Матевски", гр. Меричлери. В рамките на 5 дни директорите на ОУ “Пенчо Славейков” и ПЕГ “Д-р Иван Богоров” ще посещават учебни часове в ОУ „Д.Н. Матевски”, гр. Меричлери, наблюдавайки и давайки препоръки.
- Обмяна на опит на ниво учебен процес между партниращите училища в рамките на 1 срок.
Ще бъдат реализирани посещения на педагогически специалисти от ОУ "Пенчо Славейков" и ПЕГ "Иван Богоров" в ОУ "Димитър Матевски", гр. Меричлери, като училище с висока концентрация на уязвими групи. Ще бъде осъществена и мобилност на учители от училищата с ниска или без концентрация на уязвими групи - включване като гост-преподаватели в провеждането на часове в училището с висока концентрация на уязвими групи и обратно. Ще се изготвяне на конкретни препоръки за подобряване процеса на преподаване за недопускане на дискриминация, основана на раса, етнически произход или религиозна принадлежност.
Обмяната на опит на ниво учебен процес между партниращите училища чрез посещения и мобилност на учители, ще се осъществява извън ангажираността им по трудовото правоотношение с тяхното училище и ще завърши с препоръки за подобряване процеса на преподаване за недопускане на дискриминация, които да бъдат отразени в училищния план за десегрегация.
На ниво учебен процес са плануване посещения на учители от ОУ “Пенчо Славейков” и ПЕГ “Д-р Иван Богоров” в ОУ „Д.Н. Матевски”, гр. Меричлери, с цел наблюдение на часове и изнасяне на уроци.
13 900.00
0.00
Училищни дейности в подкрепа на десегрегацията: Провеждане на извънкласни дейности с деца и ученици от етническите малцинства с елементи на гражданско образование, насочени към усвояване на умения, знания и социокултурни компетентности за откриване и култивиране на собственото „АЗ“, формиране на чувство за идентичност, национално самосъзнание и толерантно отношение към индивидуалните и културните различия.
Дейността ще се осъществи посредством изпълнението на следните форми на реализация:
1 - Сформиране на клубове "Съчинявай с мен на различни езици";
2 - Сформиране на клубове "Забавна и лесна наука";
3 - Сформиране на клубове по Гражданско образование;
4 - Организиране на среща-форум между клубовете за обмяна на опит в зала "Гросето" в сградата на общинска администрация Димитровград;
5 - Организиране на тридневен лагер в Парк Марица.
295 926.00
0.00
Notes:
Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN