Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в Дентална клиника Бушкалова. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група, насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд.: Възникването на нови възможности и нови предизвикателства, произтичащи от глобализацията, цифровата революция, променящите се модели на работа и социалната и демографска ситуация водят до бързи промени в пазара на труда и обществото като цяло. Това налага предприемане на ефективни мерки за адаптиране към промените.
Такива са мерките, гарантиращи по-добро здраве и условия на работещите, подобряване и намаляване на опасностите в работната среда и процеси, както и мерки, осигуряващи адаптация на предприятията и работещите към предизвикателствата на пандемията и други кризи.
Устойчивото развитие на една компания е свързано не само с рециклирането на отпадъци, пестенето на вода или електроенергия. Това е стремеж за систематично и дългосрочно използване на ресурсите на околната среда чрез развитие, което позволява икономически и социален прогрес, без да се нарушават нейните компоненти.
Има организации, които се придържат към тези страни на устойчивостта и използват бизнес модели за устойчиво развитие. Тези организации умело интегрират своите бизнес цели в околната среда и печелят от „чисти“ продукти, които имат позитивен ефект, осезателна стойност за конкретни групи в обществото и са съобразени с потребностите на бъдещите поколения.
Целите на дейността са:
• въвеждане на промени в организацията на работа за включване на екологосъобразни дейности в конкретни работни процеси и на определени работни места;
• изграждане на цялостна екологосъобразна („зелена“) фирмена култура и мотивиране на екологосъобразното мислене на служителите.
Дейността преминава през 4 етапа:
1.1. Преглед на моментното състояние на Дентална клиника Бушкалова и организацията на трудовата дейност в нея, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.
В денталната клиника вече се предприемат стъпки за изграждане на екологосъобразна фирмена култура. Напр. към момента, в клиниката се използват над 20 пластмасови кани с филтри за пречистване на питейната вода. Във всеки кабинет и във всяко общо помещение има на разположение такава кана за служителите и пациентите. Поддръжката им е доста скъпа, тъй като един филтър струва около 8-9 лв. и се сменя на 2 месеца най-много. Тази практика може да бъде заменена с инсталирането на система за пречистване на вода в стаята за почивка на персонала, като служителите ще могат да си наливат в стъклени кани и да пият пречистена вода. Това ще доведе до икономия на средства за непрекъснатото закупуване на големи количества филтри, както и на самите кани, които се изхабяват за 2 години. Освен това, ще се намалят отпадъците от пречистването на водата (филтрите, които не могат да се преработват).
Друг пример, показващ изграждането на „зелена“ фирмена култура в клиниката, е въвеждането на практика за използване на персонални чаши за многократна употреба от персонала. Един от големите разходи е свързан с пластмасовите чаши за еднократна употреба, ползвани от служители и пациенти. Закупуването на съдомиялна машина, която да бъде поставена в помещението за почивка, ще дава възможност на служителите да ползват стъклени и порцеланови чаши, които да могат да измиват при нисък разход на ел.енергия и вода, и с това да се допринесе за намаляване генерирането на неразградими отпадъци.
Въвеждането на „зелени“ модели в различни дейности на клиниката ще даде възможност да се изградят трайни „зелени“ навици и култура на служителите в клиниката. |
3 000.00
|
0.00
|
Осигуряване на превенция и профилактика на „бърнаут“ на работното място и „ефекти от COVID пандемията върху менталното здраве“ - психологическа подкрепа за работещите в Дентална клиника Бушкалова: В днешно време, много компании подценяват нивото на стрес в работната среда. Наблюдава се липса на отношение и слаба психологическа култура у българите, когато става въпрос за професионалния и травмен стрес и последствията от него. Слабата анагжираност на хората към своето психично здраве е част от българската народопсихология. Хората не си дават сметка за последствията и психологическите щети, когато не се взимат бързи мерки за оказване на психологическа подкрепа на всеки преживял стрес. Появата на посттравматично стресово разстройство или професионално прегаряне (burnout) и други негативни проблеми, свързани с поведението, физическото здраве, познавателни и емоционални проблеми са само една малка част от негативните явления, съпътстващи стреса. Единствената алтернатива на явлението стрес е подготовка на хората да прилагат позитивни защитни механизми към себе си и да оказват психологична първа помощ на колегите си. За всички, работещи с хора, е наложително създаване на антистрес култура – индивидуална и групова, т.е. служителите да научат повече за своите реакции при стрес, причини за тяхното появяване и разбира се, придобиване на контрол и умение за управлението им. Стресът оказва съществено влияние на работоспособността и способността за взимане на решения на служителите. Развитите умения за защита от стрес само ще подобрят работния тонус, комуникацията и настроението на всички заинтересовани страни във фирмата.
Разразилата се през последните години COVID пандемия създава непрекъснато безпокойство и отключва пристъп на тревожност, състояние, което се отразява пряко на психичното и физическото здраве на всеки човек. Тревожността и стресът могат да засегнат и имунната система, което може да постави човека в по-уязвимо положение. Последствията от постоянната тревожност и стрес засягат тежко способността на човек да чувства надежда за непосредственото, както и за по-далечното бъдеще. Предизвикателствата, свързани с психичното здраве, варират от хранителни разстройства, тревожност и депресия до обсесивно-компулсивно разстройство, аутизъм и биполярно разстройство. Тези заболявания не само затрудняват ежедневните дейности, но и представляват тежест за здравната система, като същевременно водят до увеличаване на разходите за социално осигуряване и намаляване на заетостта и производителността. Промяната в начина на работа, на контакти с колеги, контрагенти и клиенти оказва влияние на всички работещи във фирмата, разбира се по различен начин, и в различна степен. Напр., служители, които са преминали на хоум-офис работа трудно се адаптират и връщат в работната среда. Други, които са свикнали вече да работят в къщи сами, трудно понасят взаимоотношенията с колегите си и не са склонни на компромиси за постигане на нормален диалог и взаимоотношения, което пречи на ефективността, „трови“ работния микроклимат, и в крайна сметка влияе негативно върху производителността, крайните резултати от дейността и имиджа на фирмата.
Целта на дейността е да се изгради екип от високо мотивирани и психически здрави и устойчиви специалисти, които да бъдат максимално полезни на своите пациенти. В тази връзка, и с цел превенция и профилактика на стреса на работното място, професионалното прегаряне и ефектите от COVID пандемията върху менталното здраве на работещите, е необходимо да се окаже психологическа подкрепа на персонала на Дентална клиника Бушкалова чрез провеждане на групово обучение и индивидуални консултации с психолози.
Обучението е насочено към изграждане на механизми за идентифициране, оценка, контрол и управление на професионалния стрес, както и към преодоляване на негативни нагласи, свързани с взаимоотношенията с колеги, началници, пациенти, с нежеланието за активно включване в работния процес и т.н.
Очакваният резултат, след подобно обучение, е придобиване на подходящи за всеки психологически знания и умения за справяне със собствения стрес, както и умения за оказване на психологична подкрепа на колеги, преживели стрес. |
3 000.00
|
0.00
|
Закупуване на лични предпазни средства (ЛПС) и специално работно облекло (СРО): МЕГАДЕНТ ЛД ЕООД има сключен договор със Служба по трудова медицина (СТМ), която извършва оценка на риска и дава предписания при необходимост. В резултат на това е съставен Списък на работните места и видовете работа, при които се използват ЛПС за безопасност и здраве при работа и СРО. На срещи на ръководството на фирмата са коментирани проблемите на служителите в денталната клиника относно наличието или липсата на необходимите ЛПС и СРО, тяхната функционалност, удобство и степен на защита. В резултат на това е взето решение да се осигурят ЛПС и СРО с по-висока степен на защита, съобразно препоръките на СТМ.
Целта на дейността е да се осигури максимална безопасност за здравето на работното място за работещите в Дентална клиника Бушкалова.
Работещите в рентгенологията (2 дентални лекари), които са изложени на йонизиращи лъчения, ползват към момента панорамна (предна) защитна престилка, с оловен еквивалент 0.50 mmPb - отпред, която не е достатъчно ефективна, тъй като не обхваща цялото тяло и осигурява само фронтална и частична задна защита от рентгенови лъчи. Това създава предпоставки за приемане на радиационно лъчение откъм задната част на тялото, което крие сериозни опасности за здравето. Освен това, в клиниката се използва една престилка, която е недостатъчна, когато двама човека трябва да бъдат в един и същ момент до пациента, преди или след изготвянето на рентгеновата снимка. Това налага закупуването на лични предпазни средства с по-висока степен на защита, а именно двустранни защитни престилки, с оловен еквивалент 0.50 mmPb - отпред и 0.25 mmPb - отзад, осигуряващи надеждна защита от всички страни - от раменете до подбедриците, както и защита на гърба и таза, с помощта на които да се минимизира риска от облъчване за здравето на служителите.
Тревожен е ръста на заболяванията на щитовидната жлеза при рентгенолозите през последните години. Пренебрегваната доскоро област от човешкото тяло за предпазване от йонизиращите лъчения (вратът), се оказа проводник на заболявания на щитовидната жлеза, която контролира метаболизма, благодарение на произвежданите хормоните, и околощитовидните жлези. Най-честите заболявания са хипотиреоидизъм, хипертиреоидизъм, гуша, болестта на Хашимото и възли на щитовидна жлеза. С цел предпазване от облъчване на работещите в среда с йонизиращи лъчения, е необходимо оборудването с 2 бр. защитни яки, с оловен еквивалент 0.50 mmPb, които до момента не са използвани, и които са с висока степен на поглъщане на радиацията от оловото в тях.
Служителите на длъжност Дентален лекар, Медицинска сестра и Асистент на лекар по дентална медицина (8 човека), изпълняват голяма част от трудовите си задължения в правостояща статична поза, поради което са изложени на риск от преумора на стъпалата и долните крайници. В момента се използват медицински чехли от изкуствен материал, които не са достатъчно ергономични, защото нямат опора на свода и омекотени стелки, и предизвикват умора. Те не отговарят на изискванията за антимикробни свойства EN 347, тъй като вътрешната подплата и стелки не предотвратяват изпотяването, и това създава предпоставки за развитие на гъбички и микроорганизми. Необходимо е за персонала на тези длъжности да се осигурят медицински чехли от естествена кожа, които са от по-висок клас и с по-голяма степен на защита. По препоръка на СТМ, новите чехли трябва да бъдат ергономични, с поглъщаща енергията пета, с опора на свода и омекотени стелки, не предизвикващи изпотяване на краката, с помощта на които да се намали напрежението в стъпалата и долните крайници, и да се предотвратяват съответните рискове. Това до голяма степен ще допринесе за намаляване на умората и ще осигури максимална безопасност за здравето на работното място. |
2 193.14
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства, вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд.
: Дентална клиника Бушкалова е разположена на 3 етажа, в новореконструирана сграда (открита през 10.2022 г). Разполага с удобна за пациентите приемна, център по образна диагностика, операционна зала и девет специализирани кабинета. На отделен етаж е разположена дигитална зъботехническа лаборатория. За всички помещения са осигурени вентилационни и климатични системи, които осигуряват необходимите за здравето и комфорта на работа условия за медицинските специалисти.
Изискванията за чистотата на въздуха в лечебните заведения, според Наредба № РД-02-20-3 на МРРБ / 21.12.2015 г., са за прилагане на 2- или 3-степенна филтрация, с цел постигане на необходимата степен на чистота на въздуха, като за първата степен се допуска използването на филтри от класове F5 или F6; използването на филтри от клас F7 в първата степен повишава експлоатационния живот на филтрите в последващите степени на филтрация; за повишаване на експлоатационния живот на филтрите в първата степен на филтрация се препоръчва монтирането на груб филтър клас G4 пред тях; филтрите от втората степен се предвиждат на достатъчно разстояние от овлажнителя на въздуха, за да се избегне колонизирането с микроорганизми на външната (мръсната) им страна; за избягване на евентуално разпространение на замърсявания чрез изходящия въздух изходните въздухопроводи трябва също да са снабдени с филтри (най-малко от клас G4).
В контекста на превенцията от разпространение на вируси, технологиите, свързани с разработването на филтри и филтриращи системи се разрастват с много бързи темпове. В употреба влизат вече много съвременни технологии и материали, които гарантират по-високи нива на защита, от досега използваните. Такива са напр. HEPA (Хепа)-филтрите, които представляват високоефективни въздушни филтри за улавяне на частици. Използването на висококачествени материали позволява на тези филтри да осигуряват изключително високо качество на въздуха. Тяхната конструкция и използваните материали са обект на непрекъснато развитие, което спомага за намаляване на съпротивлението и следователно - за намаляване консумацията на енергия. Филтърната среда е изработена от лист от стъклен микрофибър. Това гарантира постоянна производителност (преминаване на въздушни потоци), като същевременно позволява използването на филтрите в силно критични среди, като например в болници, в хранително-вкусовата и полупроводниковата промишленост, и в ядрената индустрия. Други предимства на HEPA-филтрите са голямата филтърна повърхност, ниска консумация на енергия, благодарение на интелигентните методи за плисиране, здрава конструкция, предотвратяваща повреди по време на транспортиране и монтаж, и др. HEPA-филтрите са много надеждни, тъй като са подложени на строги проверки на качеството и обширни тестове.
Целта на дейността е да се осигури на медицинския персонал в Дентална клиника Бушкалова максимално пречистена от микроби и др. вредни микроорганизми въздушна среда, с цел превенция на здравето от различни вирусни заболявания и осигуряване на безопасност на работещите лица. В тази връзка, е необходимо да се инсталират на съществуващия въздухопровод допълнителни HEPA-филтри, които ще повишат многократно нивата на обеззаразяване спрямо в момента инсталираните филтри. Тъй като конструктивно не е възможно да бъдат монтирани във всички помещения, то HEPA-филтрите ще бъдат поставени там, където изискванията за стерилност на въздушната среда са най-високи. За тази дейност не са необходими СМР, тъй като няма да се извършват никакви пробивни, зидаро-мазачни или други строителни дейности. Ще се извършват само монтажни работи за закрепване към изградената вече вентилация. HEPA-филтрите, както и допълнителните елементи, са напълно самостоятелни и лесно преместваеми обекти, за които не е необходимо да се извършват укрепителни дейности, тъй като вече съществуват необходимите конструкции, за които се захващат. В две от помещенията, където не могат да се монтират HEPA-филтри, е необходимо да се поставят мобилни въздухопречистватели. |
48 568.55
|
0.00
|
Осигуряване на социални придобивки за работещите, вкл. ремонт и оборудване на места за отдих, рехабилитация, спорт, хранене и почивка в предприятията и др.: Производителността на труда до голяма степен зависи от физическото състояние на работещите. Необходима е промяна в начина на живот на хората в трудоспособна възраст. Човек не може да бъде в пълна степен работоспособен на работното си място, ако не се занимаваме със спорт. По данни от Национално представително изследване за физическата дееспособност, което обхваща трудоспособното население на страната на възраст между 18 и 65 години, към днешна дата едва 6% от работещите българи практикуват спорт, при 45% спортуващи българи в миналото. Анализът показва още, че 57% от работещите извършват физическа активност на работното място, 39%
работят предимно седнали, а 4% прави. По време на работа 68% от хората са подложени на стрес, а 72% изпитват умора на работното място.
Целта на дейността е да се създадат необходимите условия за почивка и тонизиране на всички работещи в Дентална клиника Бушкалова лица, за укрепване на физическото и психическо здраве, и за постигане на максимална работоспособност, чрез оборудване на фитнес зала и дооборудване на стаята за отдих.
На подземния етаж на клиниката са разположени зъботехническа лаборатория, инсталационно помещение, две тоалетни, две съблекални с прилежащи бани, стая за архив, стая за стерилизация, стая за общо ползване и склад за консумативи, които са свързани чрез общ коридор (15,9 м дължина и 1,525 м широчина), като на този етаж не слизат пациенти. Едно от сервизните помещения може да бъде обособено като фитнес зала, като за целта не са необходими никакви СМР. Към момента помещението се ползва като склад за консумативи, в който се съхраняват различни принадлежности за общо ползване, разположени на стелажи. Те могат да бъдат преместени в друго помещение, а това да се освободи напълно и да се оборудва с необходимите уреди. От гледна точка на желанията на служителите и размерите на помещението (3,55 м х 4,93 м), най-подходящи уреди за тонизиращи упражнения, с които да се оборудва стаята, са: бягаща пътечка, велоергометър, постелки за йога, фитнес топки, фитнес ластици, гирички от 1, 2, 3 и 4 кг, шведска стена с пейка.
Общата стая за почивка е обзаведена към момента с кухненски бокс, маса и канапе, като може да бъде дообзаведена с телевизор и смарт кантарче. От гледна точка на здравето и икономията на ресурси, е необходимо в стаята да бъде инсталирана система за пречистване на вода, както и съдомиялна машина, за да се намали ползването на пластмасови чаши от служителите и те да преминат към ползване на чаши и прибори за многократна употреба. Това ще бъде първата значителна стъпка към изграждането на зелена фирмена култура у служителите и начин за създаване на екологични нагласи.
Работата с пациенти и продължителната правостояща поза на лекарите води до психическо и физическо натоварване, което може да бъде облекчено със закупуването на масажен стол за цяло тяло, с който да може да се прави и масаж на гърба и кръста, на врата и раменете, и най-вече - разтягане.
С цел максимална релаксация от физическото и психическото натоварване при работата с различни пациенти, е необходимо закупуването на дифузери за етерични масла, с които да се провежда ароматерапия в почивките. Качествената ароматерапия има безспорни положителни ефекти върху човешкото тяло, като намалява стреса, повишава концентрацията, облекчава алергиите и други.
Закупеното оборудване ще бъде застраховано за периода на проекта. |
12 691.28
|
0.00
|