Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в „ИНТЕКСТ“ ЕООД. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд (Дейност 1 от УК): Дейността е насочена към въвеждане на „зелени“ модели на организация на работните процеси и работните места, които имат връзка с повишаване на ресурсната ефективност, намаляване на въздействието върху околната среда и формиране на екологосъобразна култура в предприятието. Въвеждането на нови „зелени“ модели на организация на труда в „ИНТЕКСТ“ ЕООД, ще бъде свързано с въвеждане на промени в организацията на работа, за включване на екологосъобразни и ресурсоефективни дейности при изпълнението на конкретни работни процеси и на определени работни места в предприятието. Разработването и въвеждането на „зелени“ модели на организация на работните процеси и трудовата дейност, се очаква да има хоризонтален ефект, доколкото дейността е потенциално относима към всички звена, видове работа и работни места в дружеството. Преходът към климатично неутрална икономика, изправя пред сериозни предизвикателства предприятието и заетите в него лица и пряко засяга осъществяваните работни процеси, което налага извършване на организационни промени, целящи адаптиране на работните места към непрекъснато променящите се модели на работа, с оглед необходимостта от повишаване на ресурсната ефективност, намаляване на въглеродният и екологичен отпечатък от дейността и осигуряване на екологосъобразна работна среда. Въвеждането на „зелени“ модели на организация на труда и работните процеси, ще осигури на заетите лица нови знания, умения и поведение да прилагат ресурсоефективни и екологосъобразни практики при осъществяване на трудовата дейност и ще спомогне за подобряване на качеството и устойчивостта на работните места в предприятието.
Целевата група на дейността, включва потенциално всички 44 заети на трудово правоотношение в предприятието лица.
Дейността включва следните четири етапа, които са задължителни и се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване и приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане и прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени. |
8 800.00
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства, свързани с подобряване условията на труд (Дейност 4 от УК) - ЧАСТ I: Дейността е насочена към ограничаване на рисковете за здравето и безопасността на работещите при осъществяване на трудовата дейност и подобряване условията на труд, чрез осигуряване на средства за колективна защита на работещите от неблагоприятен микроклимат и от експозиция на дървесен прах генериран при механичната обработка на дървесина.
Планирани са за закупуване следните средства за колективна защита:
* Инверторни климатични инсталации „колонен“ тип – 18 бр.
* Мобилни локални аспирационни системи – 4 бр.
Средствата за колективна защита са предназначени за осигуряване на по-здравословни и безопасни условия на труд на 12 заети лица, осъществяващи трудова дейност в работно помещение „Цех за обработка на крила на врати“, в т.ч.: зареждач промишлено производство (4), машинен оператор изделия от дърво (7) и началник цех (1).
1) Инверторни климатични инсталации „колонен“ тип – 18 бр.
Необходими са преодоляване на проблеми, свързани с липсата на климатизация в работното помещение и произтичащата от това невъзможност за постигане и поддържане на микриклимата в рамките на оптималните му гранични стойности, определени от приложимата нормативна уредба (Наредба № РД-07-3 от 18 юли 2014 г.)., което поражда рискове за работещите от простудни заболявания, нарушения на кожната и телесната температура, и на водосолевата обмяна. Посредством въвеждането в експлоатация на планираните за закупуване климатични инсталации, ще се осигурят условия за поддържане на оптималните стойности на микроклимата на работните места, в рамките на граничните му стойности и ще се ограничат рисковете за безопасността и здравето на работещите, произтичащи от неблагоприятен микроклимат. Към настоящият момент, работното помещение не е обезпечено с климатична инсталация или друго оборудване за осигуряване на отопление и охлаждане, при което предвид мащабите на помещението (площ - 1140 кв.м., 6 м. височина и 6840 куб.м. обем) и характера на извършваната дейност, е обективно невъзможно да бъде постигната и поддържана температура в рамките на оптималните ѝ гранични стойности, както през топлия период на годината, така и през студения. Продължителната работа при прекалено високи или ниски температури, влошава работната среда в работното помещение и поражда рискове за здравето и безопасността на работещите.
2) Мобилни локални аспирационни системи – 4 бр.
Необходими са за аспириране и филтриране на емисии дървесна прах, отделяни в работното помещение при механичната машинна обработка на дървесен материал, с цел подобряване условията на труд, чрез ограничаване на рисковете за здравето и безопасността на работещите произтичащи от експозиция на прах. Планираните за закупуване аспирационни системи са мобилни, като същите могат да бъдат препозиционирани в рамките на работното помещение, там където възниква необходимост, в зависимост от текущо използваните машини и оборудване, в резултат от чиято работа се генерира прахови емисии. Към настоящият момент работното помещение, не е обезпечено със средства за принудителна вентилация или локална аспирация. В работното помещение функционират машини и оборудване - циркуляри, щрайхмус и център за обработка на врати, с които се извършват работни процеси, при които в работната среда се отделят дървесни стърготини и прах, които създават изключително запрашена работна среда, която представлява сериозен риск за здравето и безопасността на работещите. Продължителната експозиция на прах, създава рискове за респираторни заболявания, дразнене на очите, кожни заболявания и други здравословни проблеми. Заетите лица, осъществяващи трудова дейност в работното помещение са осигурени с лични предпазни средства, но те са краткосрочно и нискоефективно решение за защита на работещите.
* Описанието на дейността продължава в ЧАСТ II |
240 957.50
|
0.00
|
Осигуряване на колективни предпазни средства, свързани с подобряване условията на труд (Дейност 4 от УК) - ЧАСТ II : Предвидените средства за колективна защита са предназначени за обезпечаване на здравословните и безопасни условия на труд, на общо 12 заети лица, в т.ч. машинни оператори изделия от дърво (7), зареждачи промишлено производство (4) и началник цех (1), осъществяващи пряко трудовите си задължения в работно помещение „Цех за обработка на крила на врати“.
Планираните за закупуване средства за колективна защита са в съответствие с мерките, отразени в утвърдената Програма за минимизиране на риска, като необходимостта за тяхното осигуряване произтича от текущата Оценка на риска в предприятието.
Етапи при изпълнение на дейността:
1) Избор на изпълнители, за осъществяване доставката на планираните за закупуване колективни предпазни средства (1 – 3 месец);
2) Фактическо извършване на доставката на планираните за закупуване средства за колективна защита (4 – 9 месец).
3) Въвеждане в експлоатация на осигурените средства за колективна защита (10 -ти месец). |
0.00
|
0.00
|