Activities |
-
Activity: Извършване на енергийно обследване и изготвяне на енергиен одит : Във връзка с подготовката на проекта и изискванията на Указанията за кандидатстване, беше проведено енергийно обследване и беше изготвен енергиен одитен доклад.
Енергийният одит беше изготвен в периода преди подаване на проектното предложение.
За целта беше проведен избор между 3 оферти.
На 13 юни 2016 г. беше изпратена покана до три фирми, регистрирани енергийни одитори по чл. 60 към АУЕР , а именно: „ЕН ЕМ КО” ЕООД; „АЛТЕРЕН“ ООД и „ЕНЕРКОН”
ЕООД . Крайният срок за получаване на оферти беше 24 юни 2016 г. Получени бяха следните оферти:
1. „ЕН ЕМ КО” ЕООД, подадена на 15.06.2016
2. „„ЕНЕРКОН” ЕООД, подадена на 20.06.2016
3. АЛТЕРЕН“ ООД, подадена на 23.06.2016
На 27 юни 2016 г. беше изготвена Обосновка за избора на изпълнител, а именно избран беше кандидатът с най-ниска предложена цена - "Алтерен" ООД. С избраният кандидат беше сключен договор за извършване на енергийно обследване, а след приключване на изпълнението, беше подписан приемо-предавателен протокол.
Одитът беше входиран в АУЕР на 28 юли 2016 г. с вх. номер BG16RFOP156/28.07.2016.
Обследването беше одобрено със Становище номер № BG16RFOP-156 / 16.09.2016 г.,
Contracted Amount: 19 900.00
,
Reported Amount: 4 000.00
-
Activity: Инвестиции за изпълнение на мерки за енергийна ефективност, включени в обследване за енергийна ефективност по Мярка 1: Доставка и въвеждане в експлоатация на стругов автомат 1 бр. : Дейността е насочена към закупуването на оборудване за металообработка, предназначени за инструменталния цех на предприятието: Стругов автомат от швейцарски тип – 1 бр.
Нуждите на фирмата към настоящия момент са свързани с необходимостта разширяване на обема на производство. През последните години, „ЕАЗ” ООД се стреми да увеличава обема на производството си, но в някои сектори, наличното оборудване е с ограничен производствен капацитет и мощност. Част от машинния парк е сравнително амортизиран и не е напълно пригоден да произвежда заявените обеми продукция с необходимото качество. За да отговори на нарасналите заявки, „ЕАЗ” ООД трябва да закупи нови мощности, с които да успее да покрие обема на заявките и да изпълнява поръчките в срок.
При анализа на наличното в производствената база на дружеството технологично оборудване, бе установено, че съществуващото оборудване, предназначено за изпълнение на производствената операция е с голям специфичен енергиен разход. Съществуващите машини са: Стругов автомат Manutar combimat 60 (2 бр.) с мощност 6,2 kW всеки; Стругов автомат Manutar combimat PF42 (1 бр.) с мощност 6,2 kW и Стругов автомат Manutar combimat PF42 (1 бр.) с мощност 5,5 kW. Машините са бавни, имат ограничени технологични възможности. Могат да изработват елементарни оси-симетрични детайли, които могат да имат отвор само от едната страна. Машините са „отворен” тип и голяма част от охлаждащата течност (масло) излиза извън тях, което води до замърсяване на работната среда. Бавно се пренастройват при смяна на детайлите, с които работи. Също така съществуващите производствени машини са неефективни и водят до голямо количество бракувана продукция поради ниският клас на точност с който работят, което увеличава многократно загубите на дружеството. Общата мощност на съществуващото оборудване е 24.1 kW. Коефициентът на едновременност е 0,9, а общата работна мощност е 21,69 kW. Произведената продукция метални изделия за 2015 година е 100 800 бр. метални изделия/год., а производителността е 25 бр. метални изделия /час. Потребената енергия за анализирания период е 87 454,08 kWh/год. Специфичния разход на енергия за производството на метални изделия е 0,8676 kWh/бр. Процентът на бракуваната продукция от съществуващото оборудване възлиза на ≈ 8 %.
След провеждане на енергийното обследване, одитът препоръчва закупуване и въвеждане в експлоатация на нова производствена машина – стругов автомат 1 бр..
Новата машина има широки технологични възможности. На нея могат да бъдат изработени детайли със сложна геометрия (включително фрезоване). Могат да бъдат пробивани отвори и нарязвани резби, както по оста на детайла, така и напречно на оста. При новата машина има възможност да се обработват поотделно двата края на детайла, което намалява времето за производство. Качеството на повърхнините и стабилността на процеса са изключително високи. Машината е „затворена” и няма възможност от загуба на охлаждаща течност (масло). Струговия автомат е от ново поколение, със силно оптимизирана технология и с подобрена енергийна ефективност, водеща до понижаване на специфичният разход на енергия. Всичко това увеличава функционалността и цялостната производствена ефективност на машината.
Инсталираната мощност на струговия автомат е 14,4 kW, коефициента на едновременност – 0,9, а общата работна мощност е 12,96 kW . Производителността на метални изделия за час е 150 бр. за час, което прави 604 800 бр. метални изделия/год. Потребената енергия за година ще възлиза на 52 254,72 kWh/год., като специфичния разход на енергия за производството на изделие е 0,0864 kWh/бр. Процентът на бракуваната продукция от новата машина е ≈ 0,5 %., като печалбата в лева от бракувана продукция ще възлиза на 27 216,0 лв/год. Намаляването на емисии на CO2 в резултат на изпълнението на препоръчаната мярка е 386,95 тона CO2/год. Срокът на откупуване на Мярка 1 е изчислен на 3,19 години. Планираното енергийно спестяване на мярката е 47,86% , а ESR 90.04%. ,
Contracted Amount: 339 528.00
,
Reported Amount: 339 000.00
-
Activity: Инвестиции за изпълнение на мерки за енергийна ефективност, включени в обследване за енергийна ефективност по Мярка 2: Доставка и въвеждане в експлоатация на стругов автомат 3 бр. : Дейността е насочена към закупуването на оборудване за металообработка, предназначени за инструменталния цех на предприятието: Стругов автомат от швейцарски тип – 1 бр. Чрез новото оборудване ще се преодолеят затрудненията от нарасналия обем заявки и недостатъчната производствена мощност на наличното оборудване, както и завишеният разход на енергия.
При анализа на наличното в производствената база на дружеството технологично оборудване, бе установено, че съществуващото оборудване, предназначено за изпълнение на производствената операция е с голям специфичен енергиен разход. Съществуващите машини са гърбични автомати, които са стари с ниска производителност, бавни за пренастройване от един детайл към друг и малки технологични възможности. Също така съществуващите производствени машини са неефективни и водят до голямо количество бракувана продукция поради ниският клас на точност с който работят, което увеличава многократно загубите на дружеството. Съществуващите машини са: автомат за надлъжно стурговане Fato AWA 10M - 2бр.; автомат за надлъжно струговане Fato AWA 10 - 2 бр; автомат за надлъжно струговане Fato AWA16 - 1 бр; машина Bechler - 1бр.; машина Petermann - 5 бр.; струг 1M10DA - 5 бр. Общата им инсталирана мощност е 48,75 kW, при коефициент на едновременност – 0,75 и обща работна мощност 36,5625 kW . Произведената продукция метални изделия за 2015 година е 403 200 бр. метални изделия/год., което прави 100 бр. метални изделия /час производителност за час.
Потребената енергия за анализирания период е 147 420,0 kWh/год., а специфичния разход на енергия за за производството на метални изделия е 0,366 kWh/бр. Процентът на бракуваната продукция от съществуващото оборудване възлиза на ≈ 8 %, а годишните загубите от бракуваната продукция от съществуващото оборудване възлизат на 75 479,04 лв.
След провеждане на енергийното обследване , одитът препоръчва да се достави и въведе в експлоатация 3 нови производствени машини – стругови автомати (3 броя) с мощност 7,1 kW всеки в производствената база на дружеството, находяща се в гр. Перущица. Струговите автомати позволяват производството на голямо разнообразие от детайли с различна сложност и функционално предназначение. Те са високо технологични, производителни, лесни за пренастройване и управление. Имат висока стабилност на производствения процес. Струговите автомати са от ново поколение, със силно оптимизирана технология и с подобрена енергийна ефективност, водеща до понижаване на специфичният разход на енергия. Всичко това увеличава функционалността и цялостната производствена ефективност на машината. Инсталираната мощност на трите стругови автомата е 21,3 kW, коефициент на едновременност – 0,75, а общата работна мощност е 15,975 kW. Производителността на метални изделия за час е 390 бр. за час. Потребената енергия за година ще възлиза на 64 411,2 kWh/год., а специфичния разход на енергия за производството на изделие е 0,041 kWh/бр. Енергийно спестяване е 510 526,8 kWh/год. Процентът на бракуваната продукция от новите машини е ≈ 0,5 %, като годишните загубите от бракуваната продукция за новите машини са изчислени на 4 717,44 лв/год (намаление с 93,75%). Планираното енергийно спестяване за мярката е 52,24%, а факторът на енергийни спестявания е 88,80%. Намаляването на емисии на CO2 в резултат на изпълнението на препоръчаната мярка е 418,12 тона. Срокът на откупуване на Мярка 2 е изчислен на 6,47 години
,
Contracted Amount: 1 012 500.00
,
Reported Amount: 0.00
-
Activity: Инвестиции за изпълнение на мерки за енергийна ефективност, включени в обследване за енергийна ефективност по Мярка 3: Доставка и въвеждане в експлоатация на струго-фрезова машина 1 бр. : На настоящия етап от развитието си фирма „ЕАЗ” АД планира разширяване на дейността си. За реализация на плановете си дружеството планира да замени старото енергийно
неефективно съществуващо оборудване с ново високотехнологично и енергийно ефективно оборудване за производство на изделия, което да бъде инсталирано в производствена база на дружеството, находяща се в гр. Перущица ул. „Трети март" 42. С въвеждането в експлоатация на новото високотехнологично оборудване, обект на проекта, ще се постигне по–голяма производителност, по–нисък специфичен разход на енергия, високо качество на крайния продукт, сведен до минимум брак и безопасни условия на труд.
При анализа на наличното в производствената база на дружеството технологично оборудване, бе установено, че съществуващото оборудване, предназначено за изпълнение на производствената операция е с голям специфичен енергиен разход. Съществуващите машини са: Фреза MITSUI SEKI с мощност 20 kW.; Струг MIYANO JNC-45 с мощност 25 kW.
Фрезата и струга са амортизирани и енергийно неефективни, купувани са втора употреба, имат скъпа поддръжка, нямат резервни части. И двете машини са бавни при смяна на инструменти и нямат добра точност при изработката на детайли. Също така съществуващите производствени машини са неефективни и водят до голямо количество бракувана продукция поради ниският клас на точност с който работят, което увеличава многократно загубите на дружеството. Общата инсталирана мощност на старото оборудване е 45 kW, като при коефициент на едновременност – 0,75, общата работна мощност е 33,75 kW. Произведената продукция метални изделия за 2015 година е 201 600 бр. метални изделия/год., с производителност на изделия за час – 50 бр. метални изделия /час. Потребената енергия за анализирания период е 136 080 kWh/год., а специфичния разход на енергия за за производството на метални изделия е 0,675 kWh/бр. Процентът на бракуваната продукция от съществуващото оборудване възлиза на ≈ 8 %, а годишните загуби от бракуваната продукция от съществуващото оборудване възлизат на 38 707,2 лв.
След провеждане на енергийно обследване, одитът препоръчва доставката и въвеждането в експлоатация на нова производствена машина – струго-фрезова машина в производствената база на дружеството, находяща се в гр. Перущица. Новата струго-фрезова машина има широки технологични възможности. Машината позволява обработване на детайли с максимален диаметър 52 мм. със сложна геометрия. Оборудвана е с фрезови глави, които могат да се въртят спрямо оста на детайла през 0,1 градуса, както и с по 5 стругови ножа за всеки шпиндел. Струго-фрезова машина е от ново поколение, със силно оптимизирана технология и с подобрена енергийна ефективност, водеща до понижаване на специфичният разход на енергия. Всичко това увеличава функционалността и цялостната производствена ефективност на машината.
Инсталираната мощност на струго-фрезова машина е 28,8 kW., при коефициент на едновременност – 0,75, общата й работна мощност е 21,60 kW. Производителността на метални изделия за час е 150 бр. за час. Потребената енергия за година ще възлиза на 87 091,2 kWh/год. , а специфичния разход на енергия за производството на изделие е 0,144 kWh/бр. Енергийното спестяване е 321 148,8 kWh/год.
Процентът на бракуваната продукция от новата струго-фрезова машина е ≈ 0,5 %:, а годишните загуби от бракуваната продукция за новата машина са изчислени на 2 419,20 лв/год. (намаление с 93,75%).
Намаляването на емисии на CO2 в резултат на изпълнението на препоръчаната мярка е 263,02 тона СО2.
Факторът на енергийно спестяване за мярката е 78,67%, а планираното енергийно спестяване е 39,07%. Срокът на откупуване на Мярка 3 е изчислен на 6,36 години . ,
Contracted Amount: 573 333.00
,
Reported Amount: 573 000.00
-
Activity: Инвестиции за изпълнение на мерки за енергийна ефективност, включени в обследване за енергийна ефективност по Мярка 4: Доставка и въвеждане в експлоатация на CNC струг 1 бр. : „ЕАЗ” ООД се е доказал като надежден производител и партньор, в резултат на което в последните години заявките на клиенти се увеличават. Нарастването на заявките обаче не води автоматично до пропорционално увеличение на обема на производството, като основно е възпрепятствано от използването на нископроизводително и недостатъчно като капацитет и мощности оборудване. Това на практика се оказва и ограничение за достатъчно бързото повишаване на конкурентоспособността му. Със закупуването на новото високопроизводително оборудване, ще се преодолеят техническите ограничения пред производството на стругоавтоматните и крепежни детайли, породени от достигналият максималното си натоварване машинен парк, както и част от остарелите машини, които не могат да произвежда част от продуктите, тъй като не покриват техническите и качествените изисквания за тях.
При анализа на наличното в производствената база на дружеството технологично оборудване, бе установено, че съществуващото оборудване, предназначено за изпълнение на производствената операция е с голям специфичен енергиен разход. Съществуващите машини са Струг универсален С11М с мощност 11 kW – 2 броя. Машините са бавни и имат ограничени технологични възможности, ниска точност. Поради спецификата си, изискват постоянно присъствие на оператор. Могат да се изработват детайли със средна сложност, единично или дребно производство, без високи изисквания към точността. Струговете са амортизирани и енергийно неефективни. Също така съществуващите производствени машини са неефективни и водят до голямо количество бракувана продукция поради ниският клас на точност с който работят, което увеличава многократно загубите на дружеството. Общата им инсталирана мощност е 22 kW, което при коефициент на едновременност – 0,75 дава обща работна мощност 16,5 kW . Произведената продукция метални изделия за 2015 година е 70 560 бр. метални изделия/год., а производителността на изделия за час е 35 бр. метални изделия /час. Потребената енергия за анализирания период е 33 264 kWh/год., а специфичния разход на енергия за за производството на метални изделия е 0,47143 kWh/бр. Процентът на бракуваната продукция от съществуващото оборудване възлиза на ≈ 8 %, като годишните загубите от бракуваната продукция от съществуващото оборудване възлизат на 19 353,60 лв.
След провеждане на енергийното обследване , одитът препоръчва доставка и въвеждане в експлоатация на CNC Струг в производствената база на дружеството, находяща се в гр. Перущица.
Новия CNC Струг има широки технологични възможности. Машината позволява обработване на детайли с максимален диаметър ø 51 мм. със сложна геометрия. Оборудвана е с фрезови глави. Машината може да произвежда единични, дребносерийни и серийни детайли. Процеса на производство и повтаряемост е стабилен. Не се изисква постоянно присъствие на оператор до машината за да се гарантира качеството на производството. Има 12 позиции за инструменти на револверната глава. CNC Струг е от ново поколение, със силно оптимизирана технология и с подобрена енергийна ефективност, водеща до понижаване на специфичният разход на енергия. Всичко това увеличава функционалността и цялостната производствена ефективност на машината.
Инсталираната мощност на CNC Струг е 11 kW, при коефициент на едновременност – 0,75, общата работна мощност е 8,25 kW . Производителност на метални изделия за час е 150 бр. за час. • Потребената енергия за година ще възлиза на 16 632 kWh/год., а специфичния разход на енергия за производството на изделие е 0,055 kWh/бр.
Енергийно спестяване е 125 928 kWh/год.
Процентът на бракуваната продукция от новата машина е ≈ 0,5 %, а годишните загубите от бракуваната продукция за новата машина са изчислени на 1 209,60 лв/год (намаление с 93.75%).
Намаляването на емисии на CO2 в резултат на изпълнението на препоръчаната мярка е 103,14 тона СО2.
ESR е 88,33 %, планираните енергийни спестявания на мярката са 19,11%. Срокът на откупуване на Мярка 4 е изчислен на 5,45 години . ,
Contracted Amount: 213 916.00
,
Reported Amount: 213 000.00
-
Activity: Услуги за въвеждане и сертифициране на стандарт БДС EN ISO 50001 (Energy Management Systems)/ EN ISO 50001: По проекта ще се въведе и сертифицира система за енергиен мениджмънт. Основната цел на БДС EN ISO 50001 е да помогне на организациите да установят системи и процеси, необходими за подобряване на енергийната ефективност. Той определя изискванията, приложими за използване на енергия и потребление, включително за измерване, документиране и отчитане, проектиране и практики за обществени поръчки за оборудване, системи, процеси и персонал, които допринасят за подобрение на енергийните характеристики.
По проекта ще се въведат системи и процеси, необходими за подобряване на енергийните характеристики, което включва енергиен мениджмънт, използване и потребление на енергия. С въвеждането на стандарта ще се постигне намаляване на емисиите от парникови газове, разходите за енергия и други въздействия, свързани с околната среда чрез систематично управление на енергията. Системата за енергийно управление ще позволи на ЕАЗ ООД да постигне своите ангажименти (заложени във фирмената политика), да предприеме действия, необходими за подобряване на енергийната ефективност и да покаже съответствието на своята дейност с изискванията на този международен стандарт.
Изпълнението на дейността включва:
1. Консултации по въвеждане на ИСО 50001:
- Диагностика -предварителна оценка на дейностите и ресурсите.
- Подготвителен етап - изясняване целите на проекта, обхвата и екипа на системата с ръководството на организацията; провеждане на интервюта с всички служители на ключови позиции; преглед и анализ на наличната документация в организацията; доклад за фактическото състояние, с който се дават препоръки и насоки за развитие; - ---
- първоначално обучение на екипа от организацията/клиент;
- планиране на управленската система, отговаряща на изискванията на стандарта ISO 50001:2011.
- разработване - разработване на управленската система, отговаряща на изискванията на стандарта ISO 50001:2011 и документирането й съгласно изискванията на стандарта. Разработване на процедури и инструкции, които осигуряват въвеждане на превантивни мерки за контрол, позволяващи ефикасна верификация на системата.
- внедряване
- първи вътрешен одит.
2. Сертифициране по ИСО 50001
Като задължителен краен резултат от изпълнението на услугите за въвеждане и сертифициране на системи за енергиен мениджмънт ще бъде придобиването на сертификат за въведена система за управление (СУ). Сертификатът следва да бъде издаден от орган по сертификация, акредитиран съгласно ISO/IEC/17021 или последващи версии от:
1. българския национален орган по акредитация – Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация, от национален орган по акредитация на друга държава-членка
на ЕС, от национален орган по акредитация – страна по Споразумението за Европейско икономическо пространство и Конфедерация Швейцария или от национален орган по акредитация на държава, кандидат за пълноправно членство в ЕС, които са страна по Споразумението за взаимно признаване на Европейската организация по акредитация – EA MLA в област сертификация на системи за управление;,
Contracted Amount: 11 000.00
,
Reported Amount: 10 750.00
-
Activity: Дейности за осигуряване на публичност и визуализация: По време на изпълнението на проекта „ЕАЗ" ООД ще предприеме необходимите дейности за осигуряване на визуализация съгласно правилата на ОПИК и „Единния наръчник на
бенефициента за прилагане на правилата за информация и комуникация" 20142020.
Дейностите ще включват:
- публикуване на интернет страницата информация за спечелването на проекта и неговите цели и резултати;
- поставяне на стикери на закупеното по проекта оборудване, спазвайки указанията за визуализация на Оперативното ръководство и Единния наръчник ще бъдат изработени 6 бр. стикери за оборудването
- поставяне на временна табела (билборд) 1 бр. по време на изпълнението на проекта и постоянна табела 1 бр. след приключването му при спазване на указанията за визуализация на Оперативното ръководство и Единния наръчник.
- провеждане на 2 публични събития за информиране на обществеността по време на изпълнение на проекта чрез подходящо анонсиране, съгласно указанията за визуализация на Оперативното ръководство и Единния наръчник.,
Contracted Amount: 1 400.00
,
Reported Amount: 191.00
-
Activity: Дейност за извършване на финансов одит на проекта: Непосредствено след приключване на дейностите по проекта ЕАЗ ООД ще извърши външен финансов одит на всички плащания и цялата счетоводна документация, свързана с
изпълнението на Договора за безвъзмездна финансова помощ (за бенефициенти при които помощта надвишава левовата равностойност на 750 000 евро).
За целта ще бъде извършен финансов одит от лицензиран одитор. Одиторът ще провери дали декларираните от Бенефициента разходи са действително направени и платени, точни и допустими в съответствие с Договора, и ще изготви доклад за заверка на разходите, съответстващ на образец, предоставен от Договарящия орган. Докладът за извършения одит, изготвен от лицензирания одитор, ще бъде приложен към искането за окончателно плащане.,
Contracted Amount: 4 000.00
,
Reported Amount: 3 800.00
|