The Medical University of Plovdiv has a proven capacity and international presence in strategic research areas and opportunities for development of academic resources to achieve significant results in the areas of:
I. Molecular precision medicine (diagnostic and therapy strategies)
II. Health and quality of life in a green and sustainable environment
III. Translational and Computational Neurosciences
IV. Digitally Guided Cognition and Cognitive Profiling
The Strategic research and innovation program for development (SRIP) of MU-Plovdiv is aimed at expanding the current capacity and prioritizing promising innovation activities and projects, aiming at:
• Industry cooperation development, including exchange of researchers/practitioners
• MU-Plovdiv leadership with significant practical implementation scientific results
• Establishment of start-up companies for the commercialization of scientific results with protected intellectual property rights and market realization prospects.
• Building a Knowledge and Technology Transfer Office
• Participation in thematic clusters/technology parks
MU-Plovdiv attracts established international researchers to lead research teams for the implementation of the program. Among the long-term results of the program is fostering of organizational and innovation culture; integration of potential new partners, transformation the University into a center for the development of medical technologies and innovations and eventually development of a network between research higher educational institutions.
The program is harmonized with the European strategic documents outlining the directions and prospects for the development of scientific research and innovation.
The program will be carried out in compliance with gender equality policies and with a focus on sustainable development and consideration of the importance of green innovation.
Activities
Activity
Contracted Amount
Reported Amount
Дейност 1. Изпълнение на програмата за стратегически научни изследвания и иновации за развитие на МУ-Пловдив: Обхватът на научните изследвания е в стратегическите направления, чиито дейности са разпределени в изследователски групи (ИГ):
I.Молекулярна прецизна медицина (диагностични и терапевтични стратегии) (ИГ 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.2.1, 3.2.2, 3.2.3)
ИГ 3.1.1. Иновативни диагностични методи за откриване на вродени и придобити имунни дефицити. Селекция на имунологични биомаркери, свързани с дисрегулацията на имунния отговор; алгоритми за оценка на биомаркери в модели на болести; оценка на клиничната стойност за диагностика, наблюдение и прогноза на имунни разстройства.
ИГ 3.1.2. Профилиране на мутациите в течна биопсия на пациенти с колоректален рак. Профили на герминативни и соматични мутации при пациенти с колоректален карцином с цел скрининг и ранна диагностика, избор на терапия, прогноза и оценка на риска.
ИГ 3.1.3. Фармацевтични нанотехнологии и „интелигентни“ лекарстводоставящи системи за таргетно приложение на лекарства. Стратегии за доставяне на лекарства, базирани на микро- и наноносители, за лечение на хронични заболявания на ЦНС. „Интелигентна“ система за доставяне на лекарства, базирана на магнитни наночастици.
ИГ 3.1.4. 3D биопринтиране - платформа за скрининг на лекарства и моделиране на болести. Биопринтиране в онкологията - моделиране на заболявания; 3D биопринтиране на тъканни сфероиди; характеристика на 3D биопринтирана тъкан; тестване на лекарства върху 3D биопринтирани тъканни модели; приложение на 3D принтираната тъкан за регенеративни цели в реконструктивната хирургия.
ИГ 3.2.1. Минимална остатъчна болест (MRD) чрез многопараметрична поточна цитометрия. Ранно откриване на MRD при остра лимфобластна левкемия в детска възраст за правилно лечение на заболяването. Разработка на високочувствителен метод на поточна цитометрия за откриване на MRD и алгоритъм за анализ на големи обеми от данни.
ИГ 3.2.2. Молекуларни сигнатури и клетъчен метаболизъм при неопластични и невродегенеративни заболявания. Нови биомаркери при невродегенеративни разстройства.
ИГ 3.2.3. Mикробиологични подходи за прецизна диагноза и таргетна терапия. Tестове в комбинация с биомаркери, за разграничаване етиологията на инфекциите на кръвта и ЦНС, дихателния, стомашно-чревния и урогениталния тракт. Оценка на ефекта от бързо синдромно изследване при избора на антимикробна терапия; икономическо въздействие върху общи разходи за лечение и продължителност на болничен престой. Персонализирана микробиологична диагностика на инфекциозни заболявания.
II.Здраве и качество на живот в зелена и устойчива среда (3.1.5)
ИГ 3.1.5. Здраве и качество на живот в зелена и устойчива околна среда. Двойна цел: 1. използване данни и опит от международни проекти, за разширено разбиране за въздействието върху здравето на детерминанти на здравето в околната среда. 2. използване на техники за оценка на експозицията, приложени към всеобхватно здравно проучване, проведено в България, с цел информиране на градското планиране и ангажираност на обществото в този процес. Експозиции от интерес: Замърсяване на въздуха; Шум в околната среда; Естествени среди на открито; "Пешеходна инфраструктура"; Изкуствената нощна светлина.
III.Транслационни и изчислителни невронауки (3.2.4)
ИГ 3.2.4. Транслационна невропсихиатрия. Доказване на надеждността на метода за транслационно кръстосано валидиране на инструменти за клинична оценка и фЯМР. Специфични алгоритми за диагноза въз основа на анализа на образните данни от фЯМР, свързан с диагностична задача.
IV.Дигитално направлявано познание и когнитивно профилиране (1.3 - Други научни области с потенциал за високи научни резултати)
ИГ 1.3. Дигитално направлявано познание и когнитивно профилиране. Иновативни подходи в денталното обучение чрез внедряване на Виртуална, Обогатена реалност и Смесена реалности. Проучване въздействието на денталното симулационно обучение и ученето, базирано на игри, върху невропластичността на мозъка и когнитивното натоварване на студентите по дентална медицина.
25 200 000.00
6 090 406.85
Дейност 2. Управление на проекта.: Управленските структури са съобразени с новите мащаби, отговорности и дейности по ПСНИИР в контекста на изградените структури и функциониращи органи на Медицински университет – Пловдив и са в синхрон с Правилника за устройството и дейност на Университета; включва в органична цялост директивите на Закона за висшето образование, Националния план за развитие, стратегията за научни изследвания и иновации за интелигентна специализация на Република България, успешни европейски и национални практики; отразяващи новите задължения, компетенции и отговорности на всички участници в ПСНИИР във връзка с важната роля на научните изследвания в определените приоритетни изследователски области.
Управлението на програмата ще осигури механизми за отчетност, включително публичност на решенията и резултатите, както и партньорство и взаимно сътрудничество с неуниверситетски институции и международни партньорства в областта на приложните изследвания.
Органи на управление:
Управителен комитет: колективен орган за управление. Стратегическото управление се извършва от ръководителя и заместника му, докато функциите за оперативно управление се изпълняват от: Оперативен координатор на ПСНИИР; Координатор по наука и изследвания; Финансов мениджър и следните управлявани от тях: Административен екип; Научен съвет за иновации; Офис за и трансфер на технологии и знания; Финансово-счетоводен екип.
Функции: Разработва вътрешни правила и процедури за управление и прилагане на ПСНИИР на МУ-Пловдив и План за мониторинг и оценка на напредъка по внедряването на програмата, вкл.: стратегическо планиране; нормативна уредба; контрол върху изпълнението на дейностите и постигането на показателите на програмата; контрол върху изпълнението на изследователските планове, комуникационна стратегия, публичност и информация; финансово планиране, прогнозиране, оценка на риска, SWOT анализи и управление; контрол върху движението на финансовите потоци в рамките на утвърдения бюджет.
2 800 000.00
1 058 622.92
Notes:
Elements in light blue allow detailed view when selected
All amounts are in Bulgarian lev (BGN) / 1 EUR = 1,95583 BGN