Activities |
-
Activity: Дейност 1: Организиране и провеждане на Специализирано обучение на тема: "Системата SI - величини и единици": I. Цел на дейността:
Подобряване на специализираните знания и умения на служителите в ОДБХ-Дч чрез провеждане на специализирано обучение в областта на прилагането на Международна система на величини (ISQ) и Международна система на единици (SI), повишаване капацитета на администрацията и постигане на по-добро регулиране и по-добро управление.
II. Тема на предвиденото в дейността специализирано обучение:
„Системата SI - величини и единици”. Информация и определения относно величини, системи от величини, единици, символи за величини и единици, кохерентни системи единици. Международна система на величини (ISQ) и Международна система на единици (SI), принципи, приложения в различни области на науката и технологиите.
III. Описание на дейността:
Дейността представлява организиране и провеждане в специализирано обучение, което ще бъде възложено на външен изпълнител с доказан капацитет и експертиза в съответната област.
Обучението ще бъде на база стандарти БДС EN ISO/IEC 17025:2018, БДС EN ISO/IEC 17025:2006, СД Ръководство 99 на ISO/IEC:2014, Наредба за единиците за измерване, разрешени за използване в Република България (2002 - 2010), БДС EN ISO 80000-1:2017, национални и международни документи на ЕА, ILAC, EUROLAB, EURACHEM и др.
Ще залегнат следните елементи:
-Кратко разясняване на стандарти, методически и нормативно-технически документи, други документи по изпитване и калибриране от общ и специфичен характер
-Интерпретиране документи на ISO, ЕА, ILAC, Еurolab, Eurachem, други международни и национални документи
-Смисъл, цели, фази и техники на изпитване, контрол и манипулиране с обектите
-Възможни проблеми и начини за избягване, докладване и проследяване на последващи действия
-Практически упражнения и симулиране на реални дейности, дискусии по проблемни въпроси
-Индивидуално оценяване чрез тест
IV. Основни теми:
1. Актуални нормативни документи, национални и международни стандарти, специализирани публикации на ЕА, ILAC, Еurolab, Eurachem и др.. Наредба за единиците за измерване, разрешени за използване в Република България.
2. Нови тенденции в развитието на изпитвателни и калибровъчни лаборатории, изменения в системата за управление по БДС EN ISO/IEC 17025:2018. Структура и изисквания, процедури и формуляри по качеството. Стратегия и процеси на измерванията. Контролирани фактори на работния процес.
3. Установяване и доказване на метрологична проследимост на измерванията, елементи на проследимостта, процедури, технически записи.
4. Системата SI – нормативно регламентирана съгласно БДС EN ISO 80000-1:2017. Информация и определения относно величини, системи от величини, единици, символи за величини и единици, кохерентни системи единици. Нормативни позовавания. ISQ и SI, принципи, приложения в различни области на науката и технологиите.
5. Системата SI – величини, размерности, основни и производни единици, кратни и дробни на единица, уравнения на единици, скали, правила за печатане. Числени стойности на величините.
6. Термини в наименованията на физичните величини. Закръгляне на числата. Логаритмични величини и техните единици. Практически казуси.
V. Конкретна целева група на предвиденото в дейността специализирано обучение: Собствени служители на ОДБХ-Дч, Отдел „Контрол на храните“.
VI. Връзка на предвиденото в дейността специализирано обучение с конкретните функции на ОДБХ-Дч:
- чл.3 (2), т.3 от ЗБАБХ;
- чл.30 (1), т. 2 /обработване и въвеждане на данни в информационните системи на агенцията/, т. 19 /нотификация по RASFF и да сигнализира за др. извънредни ситуации/ и т. 27 /осъществяване взаимодействие с други държавни органи и организации/ от Устройствения правилник на БАБХ.
VII. Брой на служителите, които ще се включат в обучението: 20 броя собствени служители на ОДБХ-Дч
VIII. Брой на служителите, които се очаква да преминат успешно обучението с получаване на сертификат: 20 броя служители на ОДБХ-Дч,
Contracted Amount: 7 915.79
,
Reported Amount: 5 587.20
-
Activity: Дейност 2: Организиране и провеждане на Специализирано обучение на тема: "Пробовземане на храни и напитки": I. Цел на дейността:
Подобряване на специализираните знания и умения на служителите в ОДБХ-Дч чрез провеждане на специализирано обучение в областта на Пробовземане на храни и напитки, повишаване капацитета на администрацията и постигане на по-добро регулиране и по-добро управление.
II. Тема на предвиденото в дейността специализирано обучение:
Пробовземане на храни от растителен и животински произход, вина, спиртни напитки, безалкохолни и високоенергийни напитки за физикохимични и микробиологични изпитвания съгласно БДС EN ISO/IEC 17025:2018. Манипулиране с обектите на изпитване. Осигуряване качеството на пробовземане, математико-статистическа оценка на приноса, неопределености, разработване на програма. Валидиране/верифициране на методи, процедури, технически записи.
III. Описание на дейността:
Дейността представлява организиране и провеждане в специализирано обучение, което ще бъде възложено на външен изпълнител с доказан капацитет и експертиза в съответната област. Обучението е с цел представяне на разработена методология на вземане на проби/извадки, принципите на вземане на проби/извадки, актуални насоки при тяхното изпитване съгласно нормативните изисквания, източници на грешки, статистически методи за оценяване, стратегии на пробовземане с представяне на практически казуси. Представят се действащите стандарти и други нормативни изисквания относно пробовземане, като се акцентира върху нормативните изисквания за манипулиране с обектите за изпитване и тяхното изпитване, съгласно изискванията за осигуряване качеството на пробовземане и неопределеност на оценките.
IV. Основни теми:
1. Технически елементи на системата за управление съгласно БДС EN ISO/IEC 17025:2018/2006.
2. Методология на вземане на проби/извадки, съгласно Ръководства на EURACHEM/CITAC, Справочник на NORDTEST TR 604 и други документи.
3. Вземане на проби. Технически изисквания. Качеството на пробовземане, математико-статистически модел, неопределеност на оценките. Практически казус.
4. Пробовземане на суровини и продукти от растителен произход.
5. Пробовземане на суровини и продукти от животински произход.
6. Пробовземане на вина и спиртни напитки. Пробовземане на безалкохолни и високоенергийни напитки.
7. Метрологичното потвърждаване на прилаганите средства за измерване, разработване на методика за вътрешно калибриране на специфични СИ, проверка в междукалибровъчния интервал. Проследимост на измерванията, актуални насоки на Ръководство ILAC P10:01/2013.
8. Валидиране и/или верифициране на методи за пробовземане и изпитване. Удостоверяване на процедурите по валидиране/верифициране на метода, протоколи за валидиране/верифициране. Практически казуси.
V. Конкретна целева група на предвиденото в дейността специализирано обучение: Собствени служители на ОДБХ-Дч, Отдел „Контрол на храните“
VI. Връзка на предвиденото в дейността специализирано обучение с конкретните функции на ОДБХ-Дч:
- чл. 3 (1), т. 5 и (2) т. 1 от ЗБАБХ;
- Чл.30 (1), т. 10 /контрол върху остатъчни пестициди в храните/, т.14 /събиране, анализ и информация, свързана с храни и напитки/ и т. 21 /контрол върху качествените характеристики с изискванията на националните стандарти/ от Устройствения правилник на БАБХ;
VII. Брой на служителите, които ще се включат в обучението: 20 броя собствени служители на ОДБХ-Дч
VIII. Брой на служителите, които се очаква да преминат успешно обучението с получаване на сертификат: 20 броя собствени служители на ОДБХ-Дч,
Contracted Amount: 7 915.79
,
Reported Amount: 7 588.80
-
Activity: Дейност 3: Организиране и провеждане на Специализирано обучение на тема: "Осигуряване на безопасни условия на труд за органи за контрол": I. Цел на дейността:
Подобряване на специализираните знания и умения на служителите в ОДБХ-Дч чрез провеждане на специализирано обучение в областта на Безопасните условия на труд за органи за контрол, повишаване капацитета на администрацията и постигане на по-добро регулиране и по-добро управление.
II. Тема на предвиденото в дейността специализирано обучение:
Осигуряване на безопасни условия на труд за органи за контрол. Оценка на риска. Нормативни изисквания, методи, форми и средства за осъществяване на дейности по техника на безопасност и охрана на труда при работа. Практики за лична защита и екипировка (ЛЗЕ), предотвратяване на инциденти и опасни последствия при работа на терен.
III. Описание на дейността:
Дейността представлява организиране и провеждане в специализирано обучение, което ще бъде възложено на външен изпълнител с доказан капацитет и експертиза в съответната област.
Обучението е с цел представяне и коментиране на реални мерки и практически действия за безопасен и здравословен труд, изисквания за противопожарна охрана, провеждане на инструктаж на инспекторите и лаборантите. Коментират се условията или повишената предпазливост в опасна среда, като се представят насоки за нейното подобрение. Дискутират се нормативните изисквания за периодичност на оценяване на риска при работа.
IV. Основни теми:
1. Нормативни документи и специализирани публикации относно осигуряване безопасни условия на труд. Техническите изисквания съгласно БДС EN ISO/IEC 17020:2012 в органи за контрол, съгласно БДС ISO 45001:2018 в предприятия. Оценка на риска при работа.
2. Знания и умения за цялостния комплекс от дейности в областта на здравето и безопасността при работа за органи за контрол и предприятия.
3. Методи, форми и средства за осъществяване на дейността по безопасност и здраве при работа в работните помещения и на терен.
4. Основни законови и подзаконови нормативни изисквания, норми и правила за безопасен и здравословен труд. Оценка на работния процес и работните процедури. Изисквания на Закона за здравословни и безопасни условия на труд в съответствие с Наредба № 3/2008 за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина, Наредба № 4/1998 за обучението на представителите в комитетите и групите по условия на труд в предприятията, Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд.
5. Контрол на параметри на електробезопасност. Физични и химични фактори на работната среда. Оценка на риска при работа с биологични агенти.
6. Мерки за безопасен и здравословен труд. Периодичност на оценяване на риска.
7. Примерни изисквания за работа при органи за контрол. Първа помощ при отравяния и други поражения върху човешкия индивид. Практически казус.
8. Мерки за безопасност. Практики за лична защита. Лична защитна екипировка (ЛЗЕ). Практически казус.
V. Конкретна целева група на предвиденото в дейността специализирано обучение: Собствени служители на ОДБХ-Дч, Отдел „Контрол на храните“, Отдел „Здравеопазване на животните“ и Отдел „Растителна защита“
VI. Връзка на предвиденото в дейността специализирано обучение с конкретните функции на ОДБХ-Дч:
- чл. 3 от ЗБАБХ;
- Чл.30, т. 9 /контрол върху всички звена, свързани с дейността на ОДБХ/ от Устройствения правилник на БАБХ;
VII. Брой на служителите, които ще се включат в обучението: 40 броя собствени служители на ОДБХ-Дч
VIII. Брой на служителите, които се очаква да преминат успешно обучението с получаване на сертификат: 40 броя собствени служители на ОДБХ-Дч,
Contracted Amount: 15 831.58
,
Reported Amount: 15 177.60
-
Activity: Дейност 4. Организиране и провеждане на Специализирано обучение на тема: "Официален контрол при приема, съхранението и преработката на сурово мляко": I. Цел на дейността:
Надграждане и усъвършенстване на професионалните умения и знания на инспекторите на ОДБХ-Дч, повишаване на компетентността и уменията им при извършване на официален контрол при приема, съхранението и преработката на сурово мляко, повишаване капацитета на администрацията и постигане на по-добро управление.
II. Тема на специализирано обучение:
"Официален контрол при приема, съхранението и преработката на сурово мляко". Обучаваните ще усъвършенстват специфичните професионални компетентности и умения по отношение на технологията и контрола на ККТ при твърдите и меки сирена, технологията и контрола на ККТ при пастьоризирани млека и млечно-кисели продукти; ще се запознаят с най-новите микробиологични критерии на сурово мляко и млечни продукти и оценка на лабораторните резултати, със замърсителите в млякото и млечните продукти.
III. Описание на дейността:
Дейността представлява организиране и провеждане на надграждащо специализирано обучение, възложено на външен изпълнител с доказан капацитет и експертиза в съответната област. Темата на обучението е избрана след вътрешно проучване на потребностите на служителите в ОДБХ, а модулите по темата са обсъдени на работна среща с експерти от специализираната администрация.
В него ще залегнат:
- Кратко описание на технологията и контрола на ККТ при твърдите и меки сирена;
- Кратко описание на технологията и контрола на ККТпри пастьоризирани млека и млечно-кисели продукти;
- Микробиологичните критерии на суровото мляко и млечни продукти и оценка на лабораторните резултати;
- Замърсителите в млякото и млечните продукти.
- Възможни проблеми и начини за избягване, докладване и проследяване на последващи действия;
- Практически упражнения и симулиране на реални дейности, дискусии по проблемни въпроси;
- Индивидуално оценяване чрез писмен тест;
IV. Основни модули:
1. Технология и контрол на ККТ при твърди и меки сирена
2. Технология и контрол на ККТ при пастьоризирани млека и млечно-кисели продукти
3. Микробиологични критерии на сурово мляко и млечни продукти и оценка на лабораторните резултати
4. Замърсители в млека и млечни продукти
V. Целева група: Собствени служители на ОДБХ- Дч, отдел "Контрол на храните"
VI. Връзка на предвиденото специализирано обучение с конкретните функции на ОДБХ-Дч:
- чл. 3 (1), т. 5 от ЗБАБХ;
- чл. 30 (1), т.9 ж) /контролират безопасността и качеството на суровини и храни/ и т. 21 /контрол върху качествените характеристики с изискванията на националните стандарти/ от Устройствения правилник на БАБХ;
VII. Брой на служителите, които ще се включат в обучението: 20 броя собствени служители на ОДБХ-Дч
VIII. Брой на служителите, които се очаква да преминат успешно обучението с получаване на сертификат: 20 броя собствени служители на ОДБХ-Дч,
Contracted Amount: 7 915.79
,
Reported Amount: 5 587.20
-
Activity: Дейност 5. Организиране и провеждане на Специализирано обучение на тема "Африканска чума по свинете": I. Цел на дейността:
Надграждане и усъвършенстване на професионалните умения и знания на инспекторите на ОДБХ-Дч, повишаване на компетентността и уменията им при извършване на официален контрол в областта на ветеринарномедицинската дейност, здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, повишаване капацитета на администрацията и постигане на по-добро управление.
II. Тема на специализирано обучение:
"Африканската чума по свинете" (трансмисивно заболяване, предавано чрез вектор-кърлеж). Поява, разпространение. Векторен капацитет на потенциални вектори, комбинацията между векторната компетентност, количеството на насекомите при появата на болестта на дадена територия, и техните биологични особености (честотата и броя на ухапванията, продължителността на възпроизводствения цикъл, преживяемост при различни климатични условия и др.). Изготвяне на контингенс план за свинефермата; Изготвяне на план за биосигурност (контрол от официалните ветеринарни лекари по изпълнение на мерките за локализация на заразата съгласно ЗВМД, мерки при потвърждение на АЧС, мерки в 3 км предпазна зона, и 10 км надзорна зона, движение в зоните. Контрол по изпълнението на програма за серологичен скрининг на всички свиневъдни обекти.
III. Описание на дейността:
Дейността представлява организиране и провеждане на надграждащо специализирано обучение, възложено на външен изпълнител с доказан капацитет и експертиза в съответната област. Темата на обучението е избрана след вътрешно проучване на потребностите на служителите в ОДБХ, а модулите по темата са обсъдени на работна среща с експерти от специализираната администрация. В него ще залегнат:
-описание на болестта, разпространение, икономически загуби за свиневъдството
-документите - ЗВМД, Регламент (ЕС)2017/625 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 година относно официалния контрол и правилата относно здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, други документи от общ и специфичен характер.
-мерки за локализация на огнището при потвърждение на АЧС, мерките в 3км предпазна и 10 км надзорна зони, движение в зоните, почистване и дезинфекция;
-оценка на популацията на дивите свине и контрол на изпълнението на мерките за регулиране и, мерките при домашните свине при констатиране на огнище на заболяването при дивите свине;
-Изготвяне и контрол на изпълнението на програмата за серологичен скрининг на всички свиневъдни обекти;
-Възможни проблеми и начини за избягване, докладване и проследяване на последващи действия;
-Практически упражнения и симулиране на реални дейности, дискусии по проблемни въпроси;
IV. Основни модули:
Изготвяне на:
- контингенс план за свинеферма и контрол по изпълнението му;
- план за биосигурност и контрол от официалните лекари по мерките за локализиране на заразата и дезинфекцията;
- програма за серологичен скрининг на всички свиневъдни обекти.
V. Целева група: Собствени служители на ОДБХ- Дч, от отдел „Здравеопазване на животните“
VI.Връзка на предвиденото специализирано обучение с конкретните функции на ОДБХ-Дч:
- чл. 3 (1), т. 2 от ЗБАБХ;
- чл. 30 (1), т. 4. "организират и провеждат противоепизоотични мероприятия при ограничаване и ликвидиране на болести по животните и хранителни отравяния при хора и животни и мероприятия за ограничаване и ликвидиране на огнища от карантинни вредители", т.5. изготвят годишни имунопрофилактични планове по здравеопазване на животните", т.8 "контролират и при необходимост извършват дезинфекцията, дератизацията и девастацията , т.9 в) "контролират спазването на ветеринарномедицинските изисквания и зоохигиенните параметри в животновъдните обекти", от Устройствения правилник на БАБХ
VII. Брой на служителите, които ще се включат в обучението: 14 броя собствени служители на ОДБХ-Дч
VIII. Брой на служителите, които се очаква да преминат успешно обучението с получаване на сертификат: 14 броя служители на ОДБХ-Дч,
Contracted Amount: 5 541.05
,
Reported Amount: 5 312.16
-
Activity: Дейност 6. Организиране и провеждане на Специализирано обучение на тема: "Ликвидиране на огнище на заразно заболяване в животновъден обект": I. Цел на дейността:
Надграждане и усъвършенстване на професионалните умения и знания на инспекторите на ОДБХ-Дч, повишаване на компетентността и уменията им при извършване на официален държавен контрол по осигуряване на биосигурност при огнище на заразно заболяване в животновъден обект, повишаване капацитета на администрацията и постигане на по-добро управление.
II. Тема на специализирано обучение:
"Ликвидиране на огнище на заразно заболяване в животновъден обект", епизоотично проучване и мерки за ликвидиране на огнището; осигуряване на биосигурност (контрол от официалните ветеринарни лекари по изпълнение на мерките за локализация на заразата съгласно ЗВМД, мерки в предпазната и надзорна зони, движение в зоните,
избор на метод за хуманно умъртвяване на животните, методи за унищожаване на трупове на животни, ликвидирани при огнището, почистване и дезинфекция. Заразните заболявания в животновъдните обекти нанасят сериозни икономически щети. От изключителна важност е знанието за причинителите на заболяванията, тяхното възникване, разпространение, ликвидиране и превенция.
III. Описание на дейността:
Дейността представлява организиране и провеждане на надграждащо специализирано обучение, възложено на външен изпълнител с доказан капацитет и експертиза в съответната област. Темата на обучението е избрана след вътрешно проучване на потребностите на служителите в ОДБХ, а модулите по темата са обсъдени на работна среща с експерти от специализираната администрация.
В него ще залегнат:
- Кратко описание на болестта, разпространение, икономически загуби,
- Запознаване с документите - ЗВМД, Регламент (ЕС)2017/625 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 година относно официалния контрол и правилата относно здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, други документи от общ и специфичен характер.
- Провеждане на епизоотично проучване;
- мерки за ликвидиране на огнището (избор на метод за хуманно умъртвяване на животните; методи за унищожаване на трупове на животни, ликвидирани при огнището; почистване и дезинфекция);
- Прилагане на СОП за репопулация на обект с констатирано огнище.
- Възможни проблеми и начини за избягване, докладване и проследяване на последващи действия;
- Практически упражнения и симулиране на реални дейности, дискусии по проблемни въпроси;
- Индивидуално оценяване чрез писмен тест;
IV. Основни модули:
- Провеждане на епизоотично проучване;
- Мерки за ликвидиране на огнището (избор на метод за хуманно умъртвяване на животните; методи за унищожаване на трупове на животни, ликвидирани при огнището; почистване и дезинфекция;
- Прилагане на СОП за репопулация на обект с констатирано огнище.
V. Целева група: Собствени служители на ОДБХ- Дч, отдел „Здравеопазване на животните“
VI. Връзка на предвиденото специализирано обучение с конкретните функции на ОДБХ-Дч:
- чл. 3 (1), т. 2 от ЗБАБХ;
- чл. 30 (1), т. 4. "организират и провеждат противоепизоотични мероприятия при ограничаване и ликвидиране на болести по животните и хранителни отравяния при хора и животни и мероприятия за ограничаване и ликвидиране на огнища от карантинни вредители", т.5. изготвят годишни имунопрофилактични планове по здравеопазване на животните", т.8 "контролират и при необходимост извършват дезинфекцията, дератизацията и девастацията", т.9 в) "контролират спазването на ветеринарномедицинските изисквания и зоохигиенните параметри в животновъдните обекти" от Устройствения правилник на БАБХ.
VII. Брой на служителите, които ще се включат в обучението: 14 броя собствени служители на ОДБХ-Дч
VIII. Брой на служителите, които се очаква да преминат успешно обучението с получаване на сертификат: 14 броя служители на ОДБХ-Дч,
Contracted Amount: 5 541.05
,
Reported Amount: 4 173.12
-
Activity: Дейност 7. Организиране и провеждане на Специализирано обучение на тема: "Превенция, контрол и ерадикация на Спонгиформни енцефалопатии (СЕГ)": I. Цел на дейността:
Надграждане и усъвършенстване на професионалните умения и знания на инспекторите на ОДБХ- Дч, повишаване на компетентността и уменията им при извършване на официален държавен контрол в случай на съмнение или положителен резултат за СЕГ, повишаване капацитета на администрацията и постигане на по-добро управление.
II. Тема на специализирано обучение:
"Превенция, контрол и ерадикация на Спонгиформни енцефалопатии (СЕГ)". Спонгиформните енцефалопатии са невродегенеративни заболявания при говедата- спонгиформната енцефалопатия и при овце, кози, муфлони- скрейпи. Те се характеризират с бавно, прогресиращо и винаги летално завършващо развитие. Патологичната им характеристика се изразява в спонгиформни промени в главния мозък, изразяващи се с вакуолизация на невроните, астроцитоза, формиране на амилоидни плаки и с присъствието на протеиназо-резистентни фибрили. Отделните циркулиращи теренни щамове на скрейпи при овцете са с различна патогенност и могат да се проявяват в различни комбинации, три основни, включващи: промени в сетивността, в поведението и в стойката и движенията. От изключителна важност за официалния държавен контрол са знанията за причинителите на заболяванията, тяхното възникване, разпространение, ерадикация (ликвидиране) и превенция.
III. Описание на дейността:
Дейността представлява организиране и провеждане на надграждащо специализирано обучение, възложено на външен изпълнител с доказан капацитет и експертиза в съответната област. Темата на обучението е избрана след вътрешно проучване на потребностите на служителите в ОДБХ.
В него ще залегнат:
- Кратко описание на болестта, разпространение, икономически загуби,
- Запознаване с документите - ЗВМД, Регламент (ЕС)2017/625 относно контрола и правилата за здравеопазване на животните и хуманното отношение към тях.
- Провеждане на епизоотично проучване;
- Изпращане на мозъчна проба за лабораторно изследване за ТСЕ (определяне на щамовата принадлежност);
- Засилен мониторинг на огнището до излизане резултатите от лаб. изследвания;
- Мерки за ликвидиране на огнището (хуманно умъртвяване на животните, унищожаване на труповете на ликвидираните животни от огнището, почистване и дезинфекция).
-Възможни проблеми и начини за избягване, докладване и проследяване на последващи действия;
-Практически упражнения и дискусии;
-Индивидуално оценяване чрез писмен тест;
IV. Основни модули на обучението:
1. Програма за надзора на СЕГ- надзор над ТСЕ по преживните и скрейпи по дребните животни, откриване на ТСЕ и своеобразни мерки за ограничаване разпространението на продукти от инфектирани животни; гарантиране безопасността на потребителя при консумация на месо от едри и дребни преживни животни.
2. СОП - мерки за незабавно прилагане в случай на съмнение или положителен резултат за СЕГ;
3. Пробовземане в рамките и докладване изпълнението на програмата за надзор на СЕГ, извършван съгласно изискванията на Регламент /ЕО/ No 999/2001.
V. Целева група: Собствени служители на ОДБХ- Дч, отдел „Здравеопазване на животните“
VI. Връзка на предвиденото специализирано обучение на инспекторите с контролните функции на ОДБХ-Дч:
- чл. 3 (1), т. 2 от ЗБАБХ;
- чл. 30 (1), т. 4. "организират и провеждат противоепизоотични мероприятия при ограничаване и ликвидиране на болести по животните и хранителни отравяния при хора и животни и мероприятия за ограничаване и ликвидиране на огнища от карантинни вредители", т.5. изготвят годишни имунопрофилактични планове по здравеопазване на животните", т.8 "контролират и при необходимост извършват дезинфекцията, дератизацията и девастацията", т.9 в) "контролират спазването на ветеринарномедицинските изисквания и зоохигиенните параметри в животновъдните обекти" от Устройствения правилник на БАБХ.
VII. Брой на служителите, които ще се включат в обучението: 14 броя служители на ОДБХ-Дч
VIII. Брой на служителите, които се очаква да преминат успешно обучението с получаване на сертификат: 14 броя служители на ОДБХ-Дч,
Contracted Amount: 5 541.05
,
Reported Amount: 4 173.12
-
Activity: Дейност 8. Организиране и провеждане на Специализирано обучение на тема: "Контрол на торове": I. Цел на дейността:
Подобряване на специализираните знания и умения на служителите в ОДБХ-Дч чрез провеждане на специализирано обучение в областта на Контрола на торове за органи за контрол, повишаване капацитета на администрацията и постигане на по-добро регулиране и по-добро управление.
II. Тема на предвиденото в дейността специализирано обучение:
Новостите в областта на законодателството на торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителни субстрати. Новите нормативни актове по ЗЗР и промени в европейското законодателство. Нормативните изисквания и прилагане на новия Регламент (ЕС) 2019/1009 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. за определяне на правила за предоставяне на пазара на ЕС продукти за наторяване и за изменение на Регламенти (Е0) 1069/2009 и (ЕО) 1107/2009.
Темата на обучението е избрана след вътрешно проучване на потребностите на служителите в ОДБХ в началото на 2020 г., параметрите и основните модули по темата са детайлно разгледани и обсъдени на работна среща с експерти от специализираната администрация.
III. Описание на дейността:
Дейността e организиране и провеждане в специализирано обучение, което ще бъде възложено на външен изпълнител с доказан капацитет и експертиза в съответната област. Обучението е с цел контрола на торовете, подобряващи растежа на растенията и повишаване професионалната компетентност на служителите.
Производството и получаването на високи и устойчиви добиви от селскостопанските култури е немислимо без наторяване на съответните площи. Коментират се новостите в областта на законодателството на торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителните субстрати. Дискутират се нормативните изисквания и новият Регламент (ЕС) 2019/1009 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. за определяне на правила за предоставяне на пазара на ЕС продукти за наторяване
IV. Основни модули:
1. Новостите в областта на законодателството на торове, подобрители на почвата, биологично активни вещества и хранителни субстрати. Нови нормативни актове по ЗЗР и промени в европейското законодателство;
2. Нови СОП за подобряване ефективността на контролната дейност;
3. Изисквания и прилагане на новия Регламент (ЕС) 2019/1009 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. за определяне на правила за предоставяне на пазара на ЕС продукти за наторяване;
4. Проверки за спазване на ЗИЩ 1 по кръстосано съответствие. Документиране и отчитане на проверките
V. Конкретна целева група на предвиденото в дейността специализирано обучение: Собствени служители на ОДБХ-Дч, Отдел „Растителна защита"
VI. Връзка на предвиденото в дейността специализирано обучение с конкретните функции на ОДБХ-Дч:
- чл. 3 (1), т. 1 от ЗБАБХ;
- чл.30 (1) т.7 "осъществяват контрол върху изпълнението на програмите за ограничаване и предотвратяване на замърсяването с нитрати от земеделски източници и уязвимите зони", т.9 и) "контролира производството, съхранението, пускането на пазара, търговията и употребата на продукти за растителна защита и торове", т.9 к) "контролира спазването на принципите на Добрата растителнозащитна практика" от Устройствения правилник на БАБХ
VII. Брой на служителите, които ще се включат в обучението: 11 броя собствени служители на ОДБХ-Дч
VIII. Брой на служителите, които се очаква да преминат успешно обучението с получаване на сертификат: 11 броя собствени служители на ОДБХ-Дч
,
Contracted Amount: 4 353.68
,
Reported Amount: 4 107.84
-
Activity: Дейност 9. Организиране и провеждане на Специализирано обучение на тема: "Контрол на употребата на продукти за растителна защита (ПРЗ)": I. Цел на дейността:
Подобряване на професионалните знания и умения на служителите в ОДБХ-Дч чрез провеждане на специализирано обучение в областта на Контрола на употребата на ПРЗ, повишаване капацитета на администрацията и постигане на по-добро управление.
II. Тема на предвиденото обучение:
Новостите в областта на законодателството с цел повишаване на професионалната компетентност на служителите при осъществяване на контрола на употребата на ПРЗ. Нови нормативни актове по Закона за защита на растенията (ЗЗР) и промени в европейското законодателство. Нормативните изисквания и прилагане на новия Регламент (ЕС) 2019/1009 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на правила за предоставяне на пазара на ЕС продукти за растителна защита и за изменение на Регламенти (Е0) 1069/2009 и (ЕО) 1107/2009.
III. Описание на дейността:
Дейността e организиране и провеждане на специализирано обучение, което ще бъде възложено на външен изпълнител с доказан капацитет и експертиза в съответната област. Обучението е с цел подобряване на специализираните знания и умения на инспекторите в ОДБХ-Дч в областта на Контрола на употребата на ПРЗ. Болестите и вредителите са основните причинители на икономически загуби по земеделската продукция. Поради тази причина, получаването на високи добиви от селскостопанските култури, е немислимо без тяхната защита от болести и вредители. Един от най-разпространените методи за защита на растенията от болести и вредители е химичният метод, чрез употребата на разнородни по химичен състав и токсикологични свойства вещества, обединени под общото название пестициди.
Коментират се новостите в областта на законодателството за защита на растенията, промените в европейското законодателство. Дискутират се нормативните изисквания и новият Регламент (ЕС) 2019/1009 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на правила за предоставяне на пазара на ЕС на препарати за растителна защита. Устойчивата употреба на пестициди и прилагане на Директива (ЕС) 2009/128/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на установяване на хармонизираните показатели за риска. Въвеждане на хармонизирани показатели на сиска, съгласно Директива 2019/782 на Комисията. Национален план за действие за устойчива употреба на пестициди на РБългария.
IV. Основни модули:
1. Новостите в областта на законодателството за употреба на продукти за растителна защита (ПРЗ). Нови нормативни актове по ЗЗР и промени в европейското законодателство;
2. Нови СОП за подобряване ефективността на контролната дейност;
3. Изисквания и прилагане на новия Регламент (ЕС) 2019/1009 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юни 2019 г. за определяне на правила за предоставяне на пазара на ЕС продукти за растителна защита;
4. Условия и критерии за съставяне на актове за установяване на административни нарушения, съгласно ЗЗР и Закона за административните нарушения и наказания;
5. Методи за вземане на проби от растения и растителни продукти. Интерпретиране на резултатите от контролната дейност.
V. Конкретна целева група на предвиденото в дейността специализирано обучение: Собствени служители на ОДБХ-Дч, Отдел „Растителна защита"
VI. Връзка на предвиденото в дейността специализирано обучение с конкретните функции на ОДБХ-Дч:
- чл. 3 (1), т. 1 от ЗБАБХ;
- чл.30 (1) т.7 "осъществяват контрол върху изпълнението на програмите за ограничаване и предотвратяване на замърсяването с нитрати от земеделски източници и уязвимите зони", т.9 и) "контролира производството, съхранението, пускането на пазара, търговията и употребата на продукти за растителна защита и торове", т.9 к) "контролира спазването на принципите на Добрата растителнозащитна практика" от Устройствения правилник на БАБХ
VII. Брой на служителите от ОДБХ-Дч, които ще се включат в обучението: 11 броя
VIII. Брой на служителите от ОДБХ-Дч, които се очаква да преминат успешно обучението с получаване на сертификат: 11 броя ,
Contracted Amount: 4 353.68
,
Reported Amount: 3 084.48
-
Activity: Дейност 10. Организиране и провеждане на Специализирано обучение на тема: "Фитосанитарен контрол": I. Цел на дейността:
Подобряване на професионалните знания и умения на служителите в ОДБХ-Дч чрез провеждане на специализирано обучение в областта на Фитосанитарния контрол, повишаване капацитета на администрацията и постигане на по-добро управление.
II. Тема на предвиденото обучение:
Ново законодателството на ЕС в областта растителното здраве и официалния контрол. Програми за наблюдения на вредители, надзор на изпълнението. Нови нормативни актове за защитни мерки срещу вредители по растенията. Прилагане на Регламент (ЕС) 2016/2031 на ЕП и Съвета за защитни мерки срещу вредители по растенията и Регламент (ЕС) 2017/625 за организиране на официалния контрол и други официални дейности. Третично законодателство за допълнение и приложение на Регламентите. Програми за наблюдения на карантинни вредители по растенията, приоритетни вредители - програми за наблюдения, ранно откриване, план за действие в извънредни ситуации.
III. Описание на дейността:
Дейността e организиране и провеждане на обучение, което ще бъде възложено на външен изпълнител с доказан капацитет и експертиза в съответната област. Обучението е с цел подобряване на специализираните знания и умения на инспекторите в ОДБХ-Дч в областта на растителното здраве и официалния контрол.
Програмите за наблюдения на вредителите и надзора на изпълнението. Вредителите са основните причинители на икономически загуби по земеделската продукция. Поради тази причина, получаването на високи добиви от селскостопанските култури, е немислимо без тяхната защита от вредители.
Коментират се новостите в областта на законодателството за защита на растенията, промените в европейското законодателство. Дискутират се нормативните изисквания и новия Регламент (ЕС) 2016/2031 на ЕП за определяне на защитни мерки срещу вредителите по растенията и третично законодателство за допълнение и приложение на Регламента.
Дискутира се Регламент (ЕС) 2017/625 за организиране на официален контрол и другите официални дейности. Обсъждат се многогодишните програми за наблюдения на карантинни вредители по растенията. Планират се наблюденията, ликвидирането и управлението на огнищата от карантинни вредители. Разглеждат се приоритетните вредители - програмите за наблюдения, ранно откриване, план за действие в извънредни ситуации, симулационни учения.
IV. Основни модули:
1. Новостите в законодателството в областта на растителното здраве и официалния контрол. Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент за защитни мерки срещу вредители по растенията.
2. Регламент (ЕС) 2017/625 за организиране на официален контрол и другите официални дейности.
3.Многогодишни програми за наблюдения на карантинни вредители по растенията. Наблюдения, доклади, финансиране. Ликвидиране и управление на огнища от карантинни вредители.
4. Приоритетни вредители - програми за наблюдения, ранно откриване, план за действие в извънредни ситуации, симулационни учения.
5. Повишена осведоменост за растително здраве в контекста на Регламент 2016/2031.
V. Конкретна целева група на предвиденото в дейността обучение: Служители на ОДБХ-Дч, Отдел „Растителна защита"
VI. Връзка на предвиденото в дейността специализирано обучение с конкретните функции на ОДБХ-Дч:
- чл. 3 (1), т. 1 от ЗБАБХ;
- чл.30 (1) т.4. "организират и провеждат мероприятия за ограничаване и ликвидиране на огнища от карантинни вредители", т.8 "контролират и при необходимост извършват дезинсекцията, дератизацията", т.9 и) "контролира производството, съхранението, пускането на пазара, търговията и употребата на продукти за растителна защита и торове", т.9 к) "контролира спазването на принципите на Добрата растителнозащитна практика", т.9 л) "контролират фитосанитарните изисквания при производство и движение на растения, растителни и други продукти" от Устройствения правилник на БАБХ.
VII. Брой на служителите, които ще се включат в обучението: 11 бр.
VIII. Брой на служителите, които се очаква да преминат успешно обучението с получаване на сертификат: 11 бр.,
Contracted Amount: 4 353.68
,
Reported Amount: 2 762.88
|