Проучване развитието на прехода към кръгова икономика в производствената екосистема, на причините за задържане на процеса, на достигнатата степен на въвеждане на кръговата икономика по сектори и региони, както и на динамиката и трендовете на това въвеждане: През 2020 г. ЕК прие План за действие за кръговата икономика — един от основните елементи на Европейския зелен пакт.
Предлагайки мерки по отношение на целия жизнен цикъл на продуктите, Планът за действие има за цел:
- да подготви европейската икономика за екологосъобразно бъдеще
- да укрепи конкурентоспособността на тази икономиката, като същевременно защитава околната среда
- да предостави нови права на потребителите
България поставя кръговата икономика като дългосрочен приоритет на политиката си за развитие, което залегна в Националната програма за развитие: България 2030. В тази връзка през 2021 г. бе разработен проект на Стратегия за преход към кръгова икономика 2021-2027 г., като това ще бъде основополагащият документ за въвеждането на кръговата икономика в производствената екосистема на България. Стратегията е съобразена с пакета от мерки на ЕК, насочени към стимулиране на прехода към кръгова икономика като двигател за глобална конкурентоспособност и устойчив икономически растеж. Стратегията е част от пакета от мерки за преход към кръгова икономика на национално ниво.
Кръговата икономика създава нови бизнес модели за оптимална употреба на ресурсите, които имат за цел да увеличат стойността и употребата на продукта по време на жизнения му цикъл. Когато един продукт достигне края на жизнения си цикъл, материалите, от които той е съставен, продължават да се ползват по друг начин. Това се прави отново и отново и така се намалява до минимум изхвърлянето на отпадъци. Така ще бъде повишена ресурсната ефективност, както и добавената стойност на промишленото производство.
Концепцията за кръгова икономика се изгражда в противовес на традиционния линеен модел, при който се използват суровини, създават се продукти, те се консумират и остатъците се изхвърлят. Този модел разчита на големи количества евтини и достъпни материали и енергоизточници. Преходът към кръгова икономика ще намали екологичното замърсяване, ще облекчи проблемите с набавянето на суровини, ще засили иновациите и конкурентоспособността. Потребителите ще получат достъп до по-устойчиви и икономични продукти.
Ще се проведе проучване на отношението на бизнеса и на гражданите към прехода към кръговата икономика в производствената екосистема на България като целта е да се идентифицират причините за колебанията на работодателите и на гражданите по отношение на този процес, да се установи каква е понастоящем степента на въвеждане кръговата икономика в българското производство и какви са очакваните темпове за по-нататъшно развитие на този процес.
Тя съответства на целта на проектното предложение за активно гражданско участие и участие на бизнеса в мониторинга на "зелените" полтики.
С изпълнението на дейността ще се допринесе за повишаване взаимодействието между бизнеса, гражданите и администрацията при провеждането на "зелените" политики, както и нарастване на активността на СИП и НПО при мониторинга върху тези политики.
Целевите групи, към която е насочено проучването са:
- бизнеса /работодатели и браншови организации/
- гражданите и структурите на гражданското общество
- общини
Проучването ще идентифицира причините за съмнения при работодателите и при гражданите относно целесъобразността от въвеждането на кръговата икономика в производството, което ще послужи като база за преодоляването на тези нагласи и в резултат на това ще допринесе за повишаване на информираността на тези целеви групи за преимуществата на кръговата икономика, както и за активизиране участието им в мониторинга върху провеждането на "зелените" политики.
Проучването има за цел да се събере достатъчна информация за един задълбочен анализ на съществуващата ситуация и на очертаващите се тенденции по отношение на успешното провеждане на политиките на въвеждането на принципите на кръговата икономика в сферата на производството. Освен това, в резултат от проучването ще се съберат достатъчно данни, които да очертаят основните предизвикателства пред реализирането на тези "зелени" политики |
23 400.00
|
21 700.00
|
Проучване и идентифициране на добри европейски и международни приложими практики на ускорен преход към кръгова икономика и на активно участие на бизнеса и гражданите в осъществяването на мониторинг върху провеждането на "зелените" политики: За подготовката на добре аргументирани и практически ориентирани препоръки към съответните отговорни административни органи за подобряване на административната среда, така че тя да подпомага и стимулира прехода към кръгова икономика, е необходимо освен проучване на въвеждането на кръговата икономика и анализ на резултатите от това проучване с оценка на динамиката и трендовете в развитието на този процес, да се проучат и идентифицират и добри европейски и други международни практики на ускорен преход към кръгова икономика и на активизиране на участието на бизнеса и гражданите в осъществяването на мониторинг върху провеждането на "зелените" политики, които да са приложими в условията на Р. България.
Конкретната цел на тази дейност е в съответствие на общите цели на проекта:
1. Партньорско управление на процеса на въвеждане на принципите на кръговата икономика с активното участие на бизнеса, на гражданите и техните структури
2. Чрез активно гражданско участие и участие от страна на бизнеса в мониторинга върху политиките, да се постигне по-пълна откритост и отговорност на държавното управление чрез:
- повишаване на взаимодействието между бизнеса, гражданите, администрацията и общините при провеждането на "зелените" политики.
- нарастване на активността на СИП и на НПО при изпълнението на мониторинга върху тези политики.
Целевите групи, към които е насочена дейността са:
- бизнеса
- структури на държавната администрация и общините
- гражданите/обществеността
- НПО като структури на гражданското общество
Идентифицирането на добри приложими европейски и други международни практики на ускорен преход към кръгова икономика и на активизиране на участието на бизнеса и гражданите в осъществяването на мониторинг върху провеждането на "зелените" политики ще допринесе за мотивиране на целевите групи и по-специално на бизнеса, гражданите и общините, да се включат активно в ускоряването на прехода към кръгова икономика в България и да вземат по-активно участие в мониторинга на провеждането на политиките, свързани с осъществяването на този преход.
|
7 128.00
|
8 828.00
|
Анализ на резултатите от проучването с оценка на достигнатата степен на въвеждане на кръговата икономика, на динамиката и трендовете му, както и подготовка и отправяне на препоръки за стимулиране прехода към кръгова икономика в изпълнение на Стратегията за преход към кръгова икономика 2021-2027 г и за активизиране участието на бизнеса и гражданите в мониторинга върху изпълнението на тези политики: Пакетът за кръговата икономика включва мерки, които ще спомогнат да се стимулира преходът на ЕС към кръгова икономика чрез увеличаване на рециклирането на продуктите за повишаване на конкурентоспособността, ускоряване на устойчивия растеж и създаване на нови работни места. Планът за действие за кръговата икономика цели ограничаване негативното влияние на производството и потреблението върху околната среда. В него се предвижда определянето на целево равнище по отношение на ефективното използване на ресурсите.
Преминаването от линейна към кръгова икономика е съществена промяна в икономическия ред. Тази промяна обхваща целия производствен цикъл - дизайн на продуктите, движението на материалните потоци, създаването на стимули и правни структури за стимулиране на бизнес идеи. Преходът към кръгова икономика ще осигури на страната икономически растеж, чиста околна среда, социално благоденствие и общество с високо екологично съзнание. Това са целите, залегнали в проекта на Стратегията за преход към кръгова икономика 2021-2027 г
ЕК е идентифицирала седем ключови сектора за изграждане на кръговата икономика. В тях е необходимо да се направят промени на различните етапи от веригата - от дизайна през производството до използването им от крайните потребители:
- производство на пластмасови изделия,
- текстил
- електроника и ИКТ продукти
- храни и хранителни вещества
- опаковки
- батерии и превозни средства
- строителство на сгради.
Преходът към кръгова икономика в България с фокус върху гореизброените сектори е фактор за опазването на околната среда в страната и за осигуряването на устойчив растеж . Това налага подготовката на аргументиран анализ с оценка на сегашното положение в развитието на този процес, както и на динамиката и на тенденциите по отношение на въвеждането на кръговата икономика в българското производство с фокус върху определените от ЕК отрасли, като същевременно се оцени динамиката и трендовете на това въвеждане
Структурата на анализа ще включва: анализ на нагласите на бизнеса и на гражданското общество към въвеждането на кръговата икономика; анализ на причините, пораждащи негативните нагласи при целевите групи към процеса на въвеждане на кръговата икономика; оценка на достигнатата степен на прилагане на кръговата икономика и анализ на динамиката и на трендовете при този процес.
Въз основа на анализа с оценката и на идентифицираните добри практики ще се подготвят и отправят аргументирани препоръки за ускоряване на прехода към кръгова икономика.
Конкретната цел на анализа е да осигури необходимата база за подготовката на оценка на състоянието и на препоръки към съответните органи на държавната администрация. Ще се подготвят и отправят не по-малко от 3 препоръки за подобряване на административната среда. Тя ще допринесе за постигането на следните цели на проектното предложение:
1. Партньорско управление с бизнеса и гражданите
2. Чрез активно гражданско участие и участие от страна на бизнеса в мониторинга върху политиките, да се постигне по-пълна откритост и отговорност на държавното управление чрез:
- повишаване на взаимодействието между бизнеса, гражданите, администрацията и общините при провеждането на "зелените" политики.
- нарастване на активността на СИП и на НПО при изпълнението на мониторинга върху тези политики.
като се има предвид, че подобен анализ и оценка досега не са правени
Целевите групи, към които е насочена дейността са:
- бизнеса
- структури на държавната администрация и общините
- гражданите
- НПО като структури на гражданското общество
Подготвеният анализ ще даде цялостна картина за отношението на бизнеса и гражданите към кръговата икономика като един от инструментите за въвеждането на основните принципи на Стратегията за преход към кръгова икономика и заедно с направените препоръки ще послужи като пътна карта за този преход.
Анализът ще очертае и методите, чрез които да се активира гражданското участие и участието на бизнеса в процеса на мониторинг на "зелените" политики. |
19 520.00
|
19 520.00
|
Провеждане на национална информационна кампания за популяризиране предимствата на кръговата икономика сред бизнеса и гражданското общество с цел повишаване участието им в процесите на изпълнение и мониторинг на националните "зелени" политики, свързани с въвеждането на принципите на Стратегията за преход към кръгова икономика 2021-2027 г. за преход към кръгова икономика.: Българската търговско-промишлена палата ще проведе национална информационна кампания за популяризиране на предимствата на кръговата икономика сред бизнеса и гражданите, която да ги мотивира на повишат участието си в мониторинга на т.нар. "зелени политики" в България, насочени към ускоряване на прехода към кръгова икономика
Кампанията включва провеждането на 2 онлайн дискусионни кръгли маси, в които ще вземат участие представители на всички целеви групи:
- на бизнеса и на неправителствените браншови организации
- на държавната, областната и общинската администрация
- на гражданите и на структурите на гражданското общество
с цел запознаването на тези представители с подготвените анализ и оценка за текущото състояние на въвеждането на кръговата икономика, на динамиката и на тенденциите в развитието на прехода към кръгова икономика, както и с подготвените препоръки за подобряване на административната среда, така че да се подпомогне и стимулира преходът към кръговата икономика. Преди окончателното им финализиране, гореизброените документи ще бъдат обект на обсъждане по време на кръглите маси.
Освен това кампанията предвижда:
- уеб базерани публикации на сайта на БТПП http//:www.bcci.bg - не по-малко 7, които третират различни аспекти от прехода към кръгова икономика в България, както и участието на бизнеса и на гражданите в този процес;
- публикации в ежедневния информационен бюлетин на Българската търговско-промишлена палата "Инфобизнес", който достига до над 7000 абоната, представители на целевите групи - не по-малко от 7, третиращи горепосочените въпроси
- публикации в социалните медии - не по-малко от 7
- интервюта за медиите - не по-малко от 3 със специалисти по кръгова иконовика по теми, свързани с кръговата икономика
- организиране на онлайн пресконференция при стартирането на проекта за представяне на целите и очакваните резултати от изпълнението му, резултиращи в подпомагане на прехода към кръгова икономика с поставяне на този процес в дневния ред на обществото
- заключителна онлайн конференция за дискутиране на предимствата на кръговата икономика за бизнеса, гражданите и околната среда; за предизвикателствата, пред които се изправя преходът към кръгова икономика; на предпоставките и възможностите за ускоряване на този преход; на динамиката и тенденциите в развитието му, както и на факторите, които ги определят. Ще бъдат представени и дискутирани подготвените и отправени препоръки за ускоряване на прехода към кръгова икономика, както и резултатите от изпълнението на проекта.
Конкретната цел на информационната кампания е да повиши информираността на бизнеса и на гражданите за предимствата на прехода към кръгова икономика и за рисковете за околната среда и за обществото, ако не се въведат принципите й. Информационната кампания чрез повишаване на информираността на бизнеса и на гражданите ще допринесе за активизиране на участието им в мониторинга върху провеждането на "зелените" политики в България.
Тя ще спомогне за постигането на следните цели на проектното предложение:
- Чрез активно гражданско участие и участие от страна на бизнеса в мониторинга върху политиките, да се постигне по-пълна откритост и отговорност на държавното управление чрез:
- повишаване на взаимодействието между бизнеса, гражданите и администрацията при провеждането на "зелените" политики.
- нарастване на активността на СИП и на НПО при изпълнението на мониторинга върху тези политики.
като се има предвид, че подобен анализ и оценка досега не са правени.
Целевите групи, към които е насочена дейността са:
- бизнеса
- структури на държавната администрация и общините
- гражданите/обществеността
- НПО като структури на гражданското общество
Всички те ще са обект на информационната кампания, като се планира тя да допринесе за по-активното участие на бизнеса и на СИП, както и на гражданите и на структурите на гражданското общество в мониторинга върху политиките, свързани с прехода към кръгова икономика. |
5 500.00
|
5 499.68
|