Brief description |
Проектът има за цел да съхрани и опази нематериалното културно наследство на територията на общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово, да оживи територията чрез популяризиране на местната идентичност и културно наследство, чрез активно включване на местната общност в инициативи за популяризиране и съхранение на традиционния местен фолклор, както и насърчаване на развитието на туризма, чрез популяризиране на автентичното културно наследство.
В проекта пряко ще участват представители на местното население, младежи и лица от уязвими/маргинализирани общности, чрез включването им в дейности по опознаване на местния песенен и танцов фолклор и неговото представяне пред местната общност, гости и посетители на територията. Прякото участие в проектните дейности на известни местни изпълнители, ще привлече нова публика и ще мотивира младите хора за участие в планираните инициативи.
Основните дейности, които ще се реализират в рамите на проекта, за постигане на целите му, са:
1. Проучване на местното нематериално културно наследство, чрез провеждане на срещи и интервюта с хората от различни населени места (предимно по-възрастното население), които съхраняват в спомените си автентични песни, мелодии, стъпки.
2. Съхранение, опазване и популяризиране на местното нематериално културно наследство, чрез организиране на творчески ателиета за изучаване на автентични местни песни, танци и музика, с активното включване на местната общност, под ръководството на известни местни изпълнители.
3. Популяризиране на идентичността на територията и нематериалното културно наследство, чрез провеждане на концерт -спектакъл, за представяне на богатството на местния фолклор – песни, танци и музика, с участие на известни местни изпълнители и представители на местната общност - участници в творчески ателиета.
|
Activities |
-
Activity: Проучване на нематериалното културно наследство на територията на МИГ- Гоце Делчев - Гърмен - Хаджидимово, цел съхранение и опазването му.: Съгласно Закона за културното наследство, културното наследство обхваща нематериалното и материалното недвижимо и движимо наследство като съвкупност от културни ценности, които са носители на историческа памет, национална идентичност и имат научна или културна стойност. Нематериалното културно наследство е израз на културното многообразие на различните народи и етноси на определена територия е основен фактор за сближаване, културен обмен и устойчиво развитие.
Общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово се отличават с богато културно-историческо наследство, което е съхранено отпреди много години. Развитието на самите общини определя и развитието на местната култура като в нея се включва нематериалното културно наследство като местен фолклор, традиции, обичаи и нрави. Съхранението и популяризирането на нематериалното културно наследство на територията на трите общини е от голямо значение за отстояването на териториалната идентичност на населението от територията.
В тази дейност от проекта Сдружение "Една мечта" предвижда да направи проучване на нематериалното културно наследство и местен фолклор - музика, песни и танци на територията на общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово, като проучването е фокусирано главно към предавани от поколенията, на все още недостатъчно популярни мелодии, песни и танци. То ще има за цел да проучи нематериалното културно наследство на територията на трите общини, за да го опази, съхрани и създаде условия за неговото популяризиране.
Основните начини на проучването ще бъде провеждането на срещи и интервюта с местни жители, както и фокус групи с представители на читалища, неправителствени организации и самодейци на територията на общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово. Причината да се спрем на тях е, че те са основните участници в процеса на опазване и популяризиране на нематериалното културно наследство. Събраната информация ще бъде обобщена и систематизирана. Предаването на фолклора в автентичния му вид от поколение на поколение е от много голямо значение за развитие на територията, тъй като ценностите се явяват продължение на националната памет и в най-голяма степен допринасят за поддържането на българския бит и култура. Основния проблем и бариера пред опазването и популяризирането на нематериалното културно наследство са свързани с осигуряване на приемственост между поколенията, както и разпространилата се Ковид пандемия през последните три години, като въведените противоепидемични мерки не позволяха провеждане на всякакви дейности, свързани със събиране на самодейните групи и ограничиха участието им във фестивали и други инициативи. Сдружението предвижда да бъдат включени по-млади хора, живеещи на територията на трите общини, като целта е по време на срещите те да бъдат заинтригувани, да проявят интерес, да разберат, запазят и популяризират ценностите на нематериалното културно наследство. Сдружение "Една мечта" предвижда събраната информация да бъде използвана по време на творчески ателиета за изучаване на автентични местни песни, танци и музика, които ще се проведат с активното участие на местната общност и ще се проведат под ръководството на известни местни изпълнители. За популяризиране на проученото местно фолклорно наследство - песни, танци и музика, е предвидено и провеждане на концерт-спектакъл с участие известни местни изпълнители и представители на местната общност - участници в творчески ателиета.
Това ще бъде една форма и подход, която да преодолее редица ограничения, свързани с достъпността при неговото опазване и популяризиране.
Така местното нематериално културно наследство, свързано с местен фолклор - песни, танци и музика, ще се превърне в общодостъпно, запазвайки го за следващите поколения и превръщайки го в база за по-нататъшнo културно развитие и създаване на местен културен продукт и осъществяване на дейности по популяризиране на местната култура и привличане на гости на територията, желаещи да се насладят на местната култура. ,
Contracted Amount: 5 160.00
,
Reported Amount: 0.00
-
Activity: Организиране и провеждане на творчески ателиета за изучаване на автентични местни песни, танци и музика, с активното включване на местната общност, под ръководството на известни местни изпълнители: Дейността предвижда да бъдат проведени творчески ателиета за изучаване на автентични местни песни, танци и музика, с активното включване на местната общност, вкл. участието на младежи, лица от уязвими и маргинализирани групи, които под ръководството на известни местни изпълнители ще се обучат и подготвят за представяне на автентичен местен фолклор и популяризиране на идентичността на територията. За целта ще бъдат привлечени като ментори известни местни изпълнители като Николина Чакърдъкова, Боби Шапков (изпълнител на народни писни), Добри Тешовски (музикант с двадесет годишен опит във фолклорната музика), Георги Христов (хореограф с над петнадесет години стаж в изучаването на фолклорните танци от Пиринския край) и др. Всички те ще ръководят творческите ателиета за представители на местната общност, младежи и лица от уязвими/маргинализирани групи, които желаят да се включат в дейности за изучаване на автентични местни песни, танци и музика. Голяма част от местното население притежава танцувална и музикална култура, като посещава самодейни групи, а музикантите обикновено са самоуки, но участието им в творчески ателиета има за цел да мотивира представителите на местната общност за изучаване и подготовка за участие в концерт - спектакъл, който да представя идентичността на територията. Така младите гора ще се докоснат до голяма сцена, ще бъдат стимулирани да развиват таланта си в областта на изкуството, ще станат по сплотени и обединени в целта за съхранение и популяризиране на местна идентичност и територия.,
Contracted Amount: 9 048.00
,
Reported Amount: 0.00
-
Activity: Организиране на концерт-спектакъл, за представяне на богатството на местния фолклор – песни, танци и музика, с участие известни местни изпълнители и представители на местната общност - участници в творчески ателиета.: Дейността предвижда да бъде проведен концерт-спектакъл, за представяне на богатството на местния фолклор – песни, танци и музика, с участие известни местни изпълнители и представители на местната общност, участвали в творчески ателиета.
С изпълнението на дейността се цели да се популяризира богатството на културното наследство и автентичния местен фолклор, да се представят неизвестни и непредставяни до момента песни, музика и танци, да се оживи територията чрез активно включване на представители на местната общност и привличане на посетители и гости, които да се насладят на нейната идентичност в автентична среда.
,
Contracted Amount: 15 120.00
,
Reported Amount: 0.00
|