Brief description |
Проектът акцентира на повишаване на ефективността и производителността на предприятието, чрез оптимизиране управлението на човешките ресурси, осигуряването на безопасни и здравословни условия на труд и подобряване на работната среда, професионалния и здравния статус, и включва няколко основни позиции за обезпечаване по-добри условия на труд за работниците на ТАНЕМ-77-МТ ООД. Съобразен е с нуждите на дружеството, както и с целите на ОП РЧР 2014-2020 г., и с целите на Стратегията за местно развитие на сдружение МИГ Момчилград – Крумовград.
Заложените по проекта дейности прилагат хоризонталните принципи на равни възможности и недопускане на дискриминация, равенство между половете и устойчиво развитие.
В проекта се предвиждат следните дейности:
- Разработване и внедряване на софтуер за управление на човешките ресурси, с цел усъвършенстване и оптимизация на системата за управление на човешките ресурси в предприятиятието.
- Закупуване на нови колективни средства за защита, с цел подобряване на работната среда и подобряване на условията на труд.
- Осигуряване на лични предпазни средства и специално работно облекло за съответните длъжности, за които това е необходимо, с цел опазване на здравето и повишаване на безопасността на работниците.
- Осигуряване на социални придобивки за работниците - обособяване, оборудване и обзавеждане на стая за хранене и отдих.
Проектът ще окаже благоприятен ефект върху мотивацията и производителността на труда на целевата група, която включва 6 заети лица в предприятието, от които 2 лица на възраст над 54 години.
При изпълнението на проекта също така ще се извършат дейности за организация и управление на проекта, както и дейности за информация и комуникация. През целия срок на проекта от 13 месеца ще се спазват правилата за публичност.
|
Activities |
-
Activity: Дейност 1. Обезпечаване на предприятието със софтуер за управление на човешките ресурси: ЦЕЛИ:
Дейността има за цел оптимизация на управлението и развитието на човешките ресурси в предприятието. Необходимостта от разработване и въвеждане на софтуер за управление на човешките ресурси в предприятието е породена от липста на единна система за развитие на човешките ресурси, която да е обвързана с визията и стратегията за развитие на фирмата, и която да отговаря напълно на потребностите за въвеждане на организационни промени от различен характер.
Чрез разработването и внедряването на софтуер за управление на човешките ресурси ще се въведе иновативен модел за организация на труда в предприятието, насочен към повишаване на производителността. Към момента в предприятието няма въведена система насочена към оптимизация и управление на човешките ресурси, което на практика не дава възможност за ефективно управление. Липсват практики за обезпечаване на човешките ресурси - планиране, подбор и наемане, което води неефективно развитие на кадрите в предприятието, както и липса на възможности за непрекъснато усъвършенстване, повишаване на квалификацията им и тяхното професионално развитие. Като съвкупност тези фактори рефлектират върху цялостната производителност на труда, както и върху удовлетвореността на работещите. Разработването, внедряването и практическото въвеждане на софтуер за управление на ЧР в предприятието ще доведе до повишаване производителността на труда в предприятието и рационалното разпределение на човешките ресурси.
Предприятието към момента не разполга с програмен продукт. Всички изчисления се извършват ръчно, което изисква много време и крие рискове за допускане на грешки и неспазване на срокове. Кординацията между работниците и управетеля е нарушена. Необходимо е разработване и въвеждане на софтуер с основен фокус върху структуриране и модернизиране на основните процеси в областта на човешките ресурси, както и автоматизацията им.
Софтуерът ще има следните модули и функционалност:
• Модул “Персонал“
В този модул се включват целите, правата, отговорностите и задълженията на позициите в компанията и функционалните характеристики на обособените структурни звена, както и създаване на досиета.
• Модул „Планиране, подбор и наемане на персонал“
В този модул се включват стандарти, критерии и процедури за подбор и планиране на персонал, избор и назначаване.
• Модул „Заплати“
В този модул се включват оценка на трудовото изпълнение и резултатите на служителите и установяване на мениджърски и лидерски потенциал в служителя, както и начина и критериите за структуриране на възнагражденията на служителите на база постигнати допълнителни резултати и вложените усилия – бонуси. Включва се отразяване на информация за отсъствия по болест, при отпуск и др., както и изчисляване на месечно възнаграждение.
• Модул „Задачи“
В този модул се включва създаването и въвеждането на иновативен начин за комуникиция, възлагане и разпределяне на задачите между ръководител и служители.
• Модул „Съобщения“
В този модул се включва създаването и въвеждането на нови подходи за даване и възприемане на информация, индивидуални комуникативни умения, както и неформална комуникация между служителите.
С проекта се въвежда иновативна за територията на МИГ практика, която е свързана с начина на управление на човешките ресурси в предприятието.
ЕТАПИ:
Съгласно Условията за кандидастване най-ранната индикативна дата за сключване на договор е предвидено да бъде юни 2019 г. и стартиране на дейностите от юли 2019 г., в тази връзка за първи проектен месец се приема месец юли 2019 г.
Изпълнението на тази дейност ще премине през 3 етапа:
Етап 1: Подготовка и провеждане на процедура за избор на изпълнител, съгласно ПМС 160/2016 г. и ЗУСЕСИФ (1-ви месец);
Етап 2: Сключване на договор с избрания изпълнител (2-ри месец);
Етап 3: Разработване и внедряване на софтуер за управление на човешките ресурси (от 2-ри до 12-ти месец).,
Contracted Amount: 20 600.00
,
Reported Amount: 20 500.00
-
Activity: Дейност 2. Осигуряване на средства за колективна защита, свързани с подобряване условията на труд в предприятието: ЦЕЛИ:
Дейността има за цел подобряване на работната среда и подобряване на условията на труд на работниците в ТАНЕМ-77-МТ ООД, чрез въвеждане на нови средства за колективна защита:
-Подвижни защитни ограждения-65 л.м.
-Подвижен навес /брезент/-60 м²
-Подвижна метална стълба Д/Ш в метри 4,20/1,00 -1бр.
-Подвижна метална стълба Д/Ш в метри 2,80/1,00 -1бр.
-Подвижна метална стълба Д/Ш в метри 4,00/1,30 -1бр.
Съгласно утвърдената Програма за минимизиране на риска са установени рискове и са предвидени мерки за предотвратяване на химични агенти във въздуха на работната среда:
-Зоната/площадката/ за доставяне и съхранение на негасената вар е на открито.Калциевият оксид /негасена вар/реагира екзотермично с вода и поради това веществото трябва да се съхранява на сухо място.Към настоящият момент има съществуващи бетонни колони, които не обхващат цялата площадка и пропускат прах.Съхранението на негасената вар става чрез покриване с фолио, което не е достатъчно за да се предотврати напълно риска.Работния процес по съхранение на калциев оксид е необходимо да се отдели с подвижни защитни ограждения /29 л.м/,включ. и да се покрие с непромокаем материал /подвижен навес от брезент с размер 60 кв.м/, за да се запази химичното вещество стабилно.
Това ще осигури намален риск от професионални заболявания на дихателната система в следствие на премахване въздействието на химичен агент /прах/ във въздуха на работната среда и намален риск от нараняване на варогасачите от екзотермични реакции предвид обема, в който се съхранява/25 тона/.
В Програма за минимизиране на риска са установени рискове и са предвидени мерки за предотвратяване на падане от височина и падащи и излитащи изделия, заготовки, материали, товари, частици, елементи, детайли и др.дейности, свързани с възможност за самонараняване:
-Към момента преминаването към кабината за управление става по покривът /плосък покрив/,на който е монтирана същата и на него няма защитни ограждения. Наличния достъп до покривът,на който се намира кабината за управление е нестабилен и създава висок риск за варогасачите за падане и самонараняване при придвижване до него респ.кабината за управление.Достъпът е осигурен с метална стълба,която не е стабилна и е без парапети.
С цел намаляване на риска от падане от височина при придвижване на варогасачите, е необходимо да се обезопаси покривът около кабината с подвижни защитни ограждения /36 л.м/ и да се осигури безопасен достъп до него предвид височината, на която се намира чрез подвижна метална стълба с парапети с размер Д/Ш 2,80м/1,00м.
-Преминаването от кабинката до варомешалката става под лентата за пясък, което е опасно за работниците-необходимо е да се осигури подвижна метална стълба с парапети с размер Д/Ш 4,20м/1,00м от площадката на кабината за управление до варомешалката.Това ще осигури по-ефективна защита от падащи материали,товари и елементи и безопасно преминаване на варогасачите до варомешалката.
В Програма за минимизиране на риска са предвидени и мерки за безопасен достъп до новата обособена стая за хранене и отдих на работниците.В момента достъпът до помещението е осигурен със стара дървена стълба,която не отговаря на всички изисквания за безопасност,тъй като помещението не се използва.С реализиране на дейностите по проекта,старата стълба ще се премахне и на нейно място ще се ползва подвижна метална стълба с парапети с размер Д/Ш 4,00м/1,30м.,която отговаря на всички изисквания за безопасност.
ЕТАПИ:
Съгласно Условията за кандидастване най-ранната индикативна дата за сключване на договор е предвидено да бъде юни 2019г. и стартиране на дейностите от юли 2019г., в тази връзка за първи проектен месец се приема месец юли 2019г.
Изпълнението на тази дейност ще премине през 3 етапа:
Етап 1:Подготовка и провеждане на процедура за избор на изпълнител, съгласно ПМС 160/2016г. и ЗУСЕСИФ (1-ви месец)
Етап 2:Сключване на договор с избрания изпълнител (2-ри месец)
Етап 3:Доставка на колективни предпазни средства (от 2-ри до 6-ти месец),
Contracted Amount: 29 997.50
,
Reported Amount: 28 797.00
-
Activity: Дейност 3. Закупуване на ЛПС и специално работно облекло: ЦЕЛИ:
Целта на тази дейност е да се осигурят безопасни и здравословни условия на труд на работниците и да се подобри професионалния и здравния им статус. Целта е да се осигурят качествени и съвременни лични предпазни средства и специално работно облекло, съответстващи на динамиката на производствения процес и оценката на риска.
Основните идентифицирани рискове, съответно проблеми на целевата група са:
- дермалното излагане на въздействието на химичните вещества/калциев оксид и дихидроксид
- падащи, излитащи изделия или материали при изготвяне на строителни смеси и работа със съоръжения и машини на височина
- спъване, подхлъзване и падане
- попадане на хим.вещества /калциев оксид и дихидроксид/ в очите, което може да предизвиква сериозно увреждане
- професионални заболявания на дихателната система в следствие на вдишване на хим.агент-прах с класификация по REACH- STOT Single Exp. 3 H335
Всички планирани за закупуване ЛПС са избрани въз основа оценката на риска на работните места. Закупуването на ново специално работно облекло и ЛПС за подмяна, се налага, поради бързото им износване и повреда.Работниците в предприятието за изложени на непрекъснато въздействие, което е особено агресивно към облеклото и ЛПС - опасности от нарушаване на целостта, прах, химични агенти, механични въздействия и др. Използваните към момента СРО и ЛПС, поради некачествени материали, кройки и ергономичност, не създават необходимия комфорт и сигурност на работещите. Планираните за закупуване СРО и ЛПС ще бъдат по-качествени: с повишена здравина, топло и студоустойчивост, модерни и удобни.
Предприятието има утвърден списък на работните места и видовете работи, при които се използват СРО и ЛПС. На всички работници са осигурени специално работно облекло и ЛПС, съгл. ЗЗБУТ. Препоръките от замерване факторите на работната среда налагат нужда от специално работно облекло и ЛПС за всички заети в предприятието. Те ще съответстват на новите стандарти: антистатична и дишаща материя; антиалергични, протвоизпотяващи и нехлъзгави обувки с твърдо бомбе; ръкавици от памучно трико потопени в латекс и др. Срокът на износването на СРО и ЛПС в дружеството обикновено е от 3 до 12 месеца, или съгласно инструкцията на производителя, поради което работодателят осигурява по 1 брой на година, от които по 1 бр. зимно и 1 бр. лятно, които ще се закупят по проекта. Планираните СРО и ЛПС ще бъдат по-качествени, с повишена здравина, топло и студоустойчивост, с много по-добри технически характеристики от използваните до момента.
Съгласно утвърдения списък на работните места, професиите и видовете работа, за които се използват лични предпазни средства в т.ч. специално работно облекло на работещите в ТАНЕМ-77-МТ ООД, по проекта са заложени за закупуване следните СРО и ЛПС:
- Лятно яке с плътно закопчаване - 6 бр.
- Летен панталон с подсилени колена плътно закопчаване - 6 бр.
- Зимен ватиран комплект полугащеризон и яке с плътно закопчаване - 6 бр.
- Каска с текстилна околожка и винт- 3 бр. (2 бр. варогасачи и 1 бр. пакетировач)
- Защитни обувки - естествена кожа, подметка гума, с метално бомбе - 6 бр.
- Защитни очила със странични предпазители - 3 бр. (2 бр. варогасачи и 1 бр. пакетировач)
- Ръкавици от памучно трико потопени в латекс - 12 бр. (2 бр. варогасачи и 1 бр. пакетировач). Заложени са 12 бр., защото са със срок на износване 3 месеца.
- Противопрахова маска - 3 бр. (2 бр. варогасачи и 1 бр. пакетировач)
ЕТАПИ:
Съгласно Условията за кандидастване най-ранната индикативна дата за сключване на договор е предвидено да бъде юни 2019 г. и стартиране на дейностите от юли 2019 г., в тази връзка за първи проектен месец се приема месец юли 2019 г.
Изпълнението на тази дейност ще премине през 3 етапа:
Етап 1: Подготовка и провеждане на процедура за избор на изпълнител, съгласно ПМС 160/2016 г. и ЗУСЕСИФ (1-ви месец);
Етап 2: Сключване на договор с избрания изпълнител (2-ри месец);
Етап 3: Доставка на СРО и ЛПС (2-ри месец).,
Contracted Amount: 2 212.20
,
Reported Amount: 2 212.20
-
Activity: Дейност 4. Ремонт на стая за хранене и отдих в предприятието, и закупуване на обзавеждане и оборудване: ЦЕЛИ:
Дейността цели да се създадат оптимални условия за хранене и отдих на работното място, като по този начин се спомогне за намаляване на умората и превенция на стреса сред работниците и служителите в предприятието.
За да се осигури безопасна работа с хим.вещества /калциев оксид и калциев дихидроксид/, естеството на работа изисква хигиенни мерки. Тези мерки включват добри лични навици - редовно почистване с подходящи средства, да не се пие, яде и пуши на работното място. В обектът липсва обособено помещение за хранене и отдих на работниците. Затова са предвидени дейности по обособяване, оборудване и обзавеждане на място за отдих и хранене на работниците, с цел осигуряване на социални придобивки и подобряване на социалния и хигиенния климат в предприятието.
С реализиране на дейността ще се удовлетворят нуждите от ефективна почивка и намаляване на стреса и напрежението в работата.
Кандидатът разполага със собствено помещение, в което се предвижда да се извърши текущ ремонт, съобразно рационалните норми и специфичните условия на труд.
Наличното помещение е 48 кв.м (втори етаж) от съществуваща сграда, което може да се обособи в стая за хранене и отдих. Необходимо е да се осигури и безопасен достъп до помещението, като съгласно утвърдената Програма за минимизиране на риска е прдвидена подвижна метална стълба с парапети с размер Д/Ш 4,00м/1,30м. Към настоящият момент достъпът е осигурен със стара дървена стълба без парапети. Помещението е празно и е само на плоча, без замазка и шпакловка. Прозорците и вратите са със стара дървена дограма, която е необходимо да се подмени за да се осигури подходящ микроклимат в помещението.
В тази връзка са предвидени следните строително-монтажни дейнсти:
-Шпакловане на стени, таван с мрежа и грундиране
-Обръщане на ъгли с перфориран винкел
-Доставка и монтаж на алуминиева дограма за прозорци
-Доставка и монтаж на алуминиева дограма за врати
-Доставка и направа на фаянс
-Доставка и полагане на замазка
-Доставка и монтаж на ламинат с включени первази
-Боядисване на стени и тавани
Вид на ремонта: текущ ремонт
Размер на помещението: 48 кв.м
В помещението е предвидено да се обособи зона за хранене с кухня и зона за отдих.
След извършване на ремонта ще се закупи и необходимото оборудване и обзавеждане за помещението за хранене и отдих, както следва:
-Телевизор-1 бр.
-Инверторен климатик-1 бр.
-Хладилник-1 бр.
-Микровълнова фурна с електронно управление-1 бр.
-Кафе Машина, тип ЕСПРЕСО -1 бр.
-Диван (293/170) -1 бр.
-Кухненски Шкафове/горни и долни/- 3м -1 бр.
-Маса 90/210/75 за зоната за хранене -1 бр.
-Маса 60/110/45 за зоната за отдих -1 бр.
-Стол-6 бр.
-Мивка -1 бр.
-Смесител-1 бр.
ЕТАПИ:
Съгласно Условията за кандидастване най-ранната индикативна дата за сключване на договор е предвидено да бъде юни 2019 г. и стартиране на дейностите от юли 2019 г., в тази връзка за първи проектен месец се приема месец юли 2019 г.
Изпълнението на тази дейност ще премине през 3 етапа:
Етап 1: Подготовка и провеждане на процедура за избор на изпълнител за СМР, съгласно ПМС 160/2016г. и ЗУСЕСИФ (8-ми месец)
Етап 2: Сключване на договор с избрания изпълнител за СМР (9-ти месец)
Етап 3: Извършване на строително-монтажни дейности (от 9-ти до 11-ти месец)
Етап 4: Подготовка и провеждане на процедура за избор на изпълнител за доставка на оборудване и обзавеждане, съгласно ПМС 160/2016г. и ЗУСЕСИФ (10-ти месец)
Етап 5: Сключване на договор с избрания изпълнител за доставка на оборудване и обзавеждане (11-ти месец)
Етап 6: Доставкана на оборудване и обзавеждане (от 11-ти до 13-ти месец),
Contracted Amount: 18 072.87
,
Reported Amount: 17 850.42
|