Управление на проекта: С изпълнението на дейност "Управление на проекта" ще бъде осигурено ефективно управление на проекта, координация, мониторинг и контрол на изпълнението на дейностите, идентифициране и преодоляване на евентуални трудности, които биха подложили на риск очакваните резултати. Дейността ще доведе до изпълнение на проекта при пълно спазване на приложимите правила на ФУМИ 2021-2027 и националното законодателство. В рамките на дейността ще бъде осъществена цялостна координация, наблюдение и контрол по отношение изпълнението на проекта.
Дейностите по управление на проекта ще гарантират:
- съгласуваност и координация на изпълнението на отделните етапи и работата на експертите от екипа на проекта и подизпълнителите;
- спазване на времевия график;
- изпълнение на предвидените дейности при осигурена хронологична съгласуваност;
- своевременно оценяване на възникналите рискове и критични моменти при изпълнението на дейностите и предприемане на мерки за тяхното преодоляване;
- изпълнение на проектните дейности при пълно спазване на предвидения бюджет и правила за допустимост на разходите;
- спазване на правилата за избор на подизпълнители и всички приложими към проектните дейности правила на ФУМИ 2021-2027 и националното законодателство;
- правилно и точно документиране на извършените дейности и отчитане на разходите, подготовка на необходимите междинни и окончателни технически и финансови отчети и др.
Бюджетът на дейността включва следните средства:
- по бюджетен ред 2.1 за възнаграждение на екипа за управление на проекта - 388 320,00 лв.
- по бюджетен ред 23.1 за Одит - 45 000,00 лв.
|
433 320.00
|
4 519.75
|
Провеждане на обучение по български език: С изпълнението на тази дейност ще се постигне подобряване на способностите на граждани на трети държави, пребиваващи законно в България, на лица, търсещи международна закрила или получили международна закрила, както и на лица получили временна закрила за разбиране и комуникиране на български език.
Съществуващата езикова бариера, с която се сблъскват законно пребиваващите ГТД и лицата, търсещи или получили международна закрила или временна закрила създава съществени пречки пред успешната интеграция на имигрантите. Настоящата дейност ще осигури подкрепа за придобиване на начална езикова грамотност/компетентност от ГТД, вкл. лица, търсещи международна закрила и лица, получили международна закрила или временна закрила и развиване на умение за комуникация на български език с оглед улесняване на интеграцията им в българското общество.
Дейността предвижда организиране и провеждане на специализирани курсове по български език по програми и учебни материали насочени към обучение на чужденци.
Курсовете за обучение ще се провеждат в малки групи с цел интерактивност и фокус към всеки обучаем. Предвидено е провеждане и на дистанционна форма на обучение, което ще позволи предоставяне на подкрепа на лица от целевата група на територията на цялата страна.
В рамките на курса обучаемите ще се явят на финален тест за проверка придобитите знания. Обучаемите ще придобият удостоверение за завършен курс по български език.
Предвижда се на обучаемите да се осигурят набор от учебни пособия и помагала с цел ефективно осъществяване на учебния процес.
Обучението ще се извършва от висококвалифицирани обучители по български език.
Придобиването на езикови познания по български език ще подпомогне социалното включване на ГТС, включително лицата търсещи и получили международна закрила или временна закрила и ще им осигури равни възможности при достъпа до заетост и услуги в сферата на образование, здравеопазване, културна интеграция и т.н.
Подкрепените 800 ГТД с обучение по български език в рамките на дейност 2 ще получат също така и подкрепа чрез курс за гражданска ориентация по дейност 3. В този смисъл те са част от стойността от 3300 подкрепени участници и 3300 подкрепени участници с курсове за гражданска ориентация. Аналогично стойността от 400 участници, които са посочили, че дейността е била полезна за тяхната интеграция по дейност 2 е част от стойността 1100 на аналогичния индикатор по дейност 3 и раздел 5 "Индикатори". |
400 000.00
|
0.00
|
Информиране, консултиране и подкрепа за улесняване на интеграцията: С изпълнението на дейността ще се постигне подобряване на условията за интеграция на законно пребиваващи ГТД, ЛТМЗ, ЛПМЗ, както и на лица получили временна закрила, в особена степен уязвимите лица, с цел социалното им включване и успешна интеграция и реализация в България.
Непознаването на институционалното устройство на българската държава и административни специфики на социалната, здравната, образователната и др. системи, както съществуващата езикова бариера, създават съществени пречки пред успешната интеграция на ГТД. Настоящата дейност ще осигури консултиране и предоставяне на информация на ГТД, поднесена по ясен и разбираем за тях начин. Консултирането по проблемите на интеграцията на ГТД и курсовете за гражданска ориентация ще бъде основната услуга, която МОМ ще предоставя в информационно-ресурсните центрове за имигранти в София, Варна и Бургас и Харманли. Информацията за ГТД в рамките на индивидуалните консултации за гражданска ориентация и груповите курсове за гражданска ориентация ще бъде изчерпателна, но така също и специфично адаптирана, касаеща основните аспекти от живота на ГТД, като пребиваване, работа, предприемачество, здравно и социално осигуряване, здравеопазване, образование, жилищно настаняване, гражданство, обществен живот и т.н.
Информационно-ресурсни центрове на принципа "едно гише" оперират в много европейски страни от години, фокусирани върху социално-икономическото включване и интеграция на мигрантите и търсещите закрила лица. Те служат като центрове за информация, ориентация и предоставяне на услуги, както и за насочване на ГТД към държавни и неправителствени структури осигуряващи подкрепа. С осъществяване на дейности, които водят до увеличаване на възможностите за достъп до услуги за ГТД, което води пряко до повишаване на възможностите им да упражняват ефективно своите права, информационно-ресурсните центрове са ефективен инструмент за намаляване на зависимостта от „помощи“ за ГТД.
Консултациите ще бъдат извършвани индивидуално от екипа за изпълнение в информационно-ресурсните центрове за имигранти в София, Варна и Бургас, както и в центъра на ДАБ в Харманли и в останалите РПЦ на ДАБ от екипа за изпълнение на проекта. Този подход ще засили чувството на доверие и готовност за диалог и ще увеличи и удовлетворението на ГТД от предоставената подкрепа.
За да подпомогне включването в пазара на труда, МОМ ще предоставя и консултиране по въпросите за трудова интеграция.
Ще се предоставя помощ при попълване на различни видове документи свързани с интеграционния процес на ГТД при достъпа до образование, социални услуги, здравни грижи, заетост и др.
В допълнение към индивидуалното консултиране ще се актуализира постоянно интернет страницата на МОМ, с което ще се подпомогнат ГТД за достъп до информация, свързана с тяхната интеграция.
Ключов елемент ще бъде използването на възможностите на съвременните комуникационни канали за информиране, консултиране и предоставяне на подкрепа на ГТД. С този подход ще се привлече най-младата аудитория от целевата група, което ще допринесе за ограничаване на самосегрегирането в тесни групи. Социалните мрежи дават възможност за свободен обмен на информация, мнения, он лайн консултации и по този начин осигурява широки възможности за използването й в процеса на подобряване на интеграцията на ГТД.
Ще бъдат провеждани и изнесени консултации в РПЦ на ДАБ в София, Харманли и Пъстрогор, като по този начин ще се облекчи достъпа на ЛТМЗ до подкрепа и ще се мултиплицира ефектът от подкрепата по проекта.
Ще се организират и информационни събития и дейности за улесняване на културната интеграция за ГТД.
В допълнение към горепосоченото е предвидено предоставяне на широк набор от подкрепа на ГТД за улесняване на тяхната интеграция в България, включително предоставяне на средства за покриване на належащи нужди, подкрепа чрез ваучери за храна, жилищно настаняване. В особена степен такава подкрепа ще се предоставя на уязвими лица. |
3 842 717.74
|
3 261.57
|
Видимост, прозрачност и комуникация: С изпълнението на тази дейност ще се постигне повишаване информираността на целевата група и осигуряване на видимост, прозрачност и комуникация на подкрепата по ФУМИ 2021-2027 и популяризиране на приноса на ЕС за подобряване на условията за интеграция на законно пребиваващи ГТД, ЛТМЗ и ЛПМЗ или лица. получили временна закрила в България.
Ще бъдат разработени информационни и промоционални материали, които ще бъдат разпространени сред целевата група от екипа по проекта и представители на публични и неправителствени организации в България с компетенции и отговорности в сферата на убежището, включително на централно и местно ниво.
Екипът по проекта ще осъществява пряко разпространение на информационни материали на лица от целевата група по проекта.
Така ще се гарантира прилагането на методи, осигуряващи фокусиран подход към целевите групи и разпространение на информацията сред институции и организации, ангажирани с проблемите на ГТД в България.
На всички материали и документи създавани и използвани в рамките на проекта ще бъде поставяно логото на ЕС, с информация че проектът е финансиран по Програма на България по ФУМИ 2021-2027 и българското правителство, при пълно спазване на изискванията и указанията за мерките за видимост, прозрачност и комуникация, съгласно чл. 50 от Регламент (ЕС) № 1060/2021, приложение IX от Регламент (ЕС) 2021/1060, и чл. 30 от Регламент (ЕС) 2021/1147 за създаване на ФУМИ 2021-2027. Тази информация ще бъде отразявана също и във вътрешни и годишни доклади, както и в каквито и да са документи, свързани с избор на подизпълнител.
Информация за целите, дейностите и резултатите от проекта ще бъде публикувана на интернет страницата на МОМ, като се спазват изискванията за видимост, прозрачност и комуникация. Ще бъде изготвена информационна табела и информационни банери за информационно-ресурсните центрове за имигранти в София, Варна и Бургас, както и в центъра на ДАБ в Харманли и залите за обучение по български език, указващи наименованието на проекта и подкрепата по Програмата по ФУМИ 2021-2027.
Стойността на разходите за дейността обхваща средствата:
- по бюджетен ред 20.11. Логистика за откриващо и закриващо събития по проекта (наем зала, кетъринг, работни материали) - 10 000.00 лв.
- по бюджетен ред 23.2. Изготвяне на материали за информация и публичност, банери, промоционални материали и табели за видимост - 10 010.00 лв.
При изпълнението на дейността ще работи експерт Eксперт видимост и комуникация, като разходите за неговото възнаграждение са включени в бюджетен ред 2.2. Възнаграждения на екипа за изпълнение на проекта - 1 284 960 лв. |
20 010.00
|
0.00
|