Дейност 1 - Преглед на законова и стратегическа рамка; събиране и обобщаване на добри практики за наблюдение на принудителното връщане: В рамките на тази дейност ще бъде направен преглед и описание на стратегическата и законова рамка, приложима към връщането на незаконно пребиваващите граждани на трети страни, обхващаща националното, европейското и международното измерение. Анализът ще включва оценка на актуалното изпълнение на политиките по връщане, разглеждайки данни за осъществените връщания и действащите споразумения за обратно приемане на незаконно пребиваващи лица на ниво ЕС и на двустранно ниво. Това ще допринесе за идентифициране на основните предизвикателства при прилагането на процедурите по връщане и за прецизиране на извадката за наблюдения (дейност 3).
Паралелно ще бъдат проучени добри европейски практики за мониторинг на принудителното връщане, обхващащи всички фази на процеса: преди извеждане, преди заминаване, пътуване и пристигане. Ще бъдат разгледани ефективни модели на взаимодействие между институциите, отговорни за провеждане на операциите, и независимите наблюдатели, както и механизмите за отчитане на препоръките от мониторинговите дейности. Събраната информация ще подпомогне разработването на актуализирания наръчник за наблюдение на принудителното връщане и ще допринесе за усъвършенстване на системата за наблюдение в България чрез прилагане на добри практики в дейност 3.
Дейността се изпълнява основно от кандидата – Център за изследване на демокрацията (ЦИД), който отговаря за цялостната координация и качество на анализа, както и за изготвянето на тематичните доклади. Партньорът Пи Ем Джи Аналитикс ООД участва чрез свои експерти с принос в събирането и анализирането на добри практики и изготвяне на доклади.
В дейността участват следните експерти на кандидата: Александър Герганов (старши експерт, отговарящ за контрол на качеството, координация и изготвяне на финални доклади), Виктория Богданова (младши експерт – преглед на законовата рамка, анализ на данни, интервюта и изготвяне на доклад), Димитър Марков (старши експерт – анализ на стратегическата рамка, вътрешен доклад), Александър Политов (старши експерт – добри практики и работна версия на доклад), и Тихомир Безлов (старши експерт – експертни интервюта и финална редакция на доклад).
От страна на партньора Пи Ем Джи Аналитикс ООД участват Мария Карайотова (старши експерт – преглед на рамка, анализ на данни, интервюта и доклад) и Филип Гунев (старши експерт – обобщаване на добри практики и работа по финалната версия на доклад).
Разходите, свързани с дейността, включват брутни възнаграждения и осигуровки за сметка на работодателя за всички изброени експерти. Допълнително са предвидени разходи за изготвяне и публикуване на два доклада по стратегическата и законовата рамка (на български и английски език) и два доклада, обобщаващи добри практики за наблюдение на принудително връщане (на български и английски език). Не се предвиждат други специфични разходи по бюджета за тази дейност. |
83 878.96
|
0.00
|
Дейност 2 - Разработване на актуализиран наръчник за наблюдение на принудително връщане: На базата на резултатите от дейност 1 ще бъде разработено актуализирано ръководство за наблюдение на принудителното връщане. Това ново ръководство ще надгради и актуализира съществуващото ръководство за наблюдение на принудителното връщане, разработено от Центъра за изследване на демокрацията в рамките на проекта „Разработване и прилагане на унифицирани стандарти за мониторинг на принудителното връщане“, финансиран от Националната програма на България за подпомагане от Фонд „Убежище, миграция и интеграция“ за периода 2014-2020 г. Във връзка с приемането на Новия пакт за миграция и убежището, промените в Кодекса на Съюза за режима на движение на лица през границите и засилването на политиките на ЕС по отношение на връщането, е необходимо ръководството да бъде обновено и адаптирано към новата законова и стратегическа рамка в областта, както и към последните добри практики за наблюдение. Ръководството ще бъде тествано при провеждането на първите четири наблюдения на операции по принудително връщане (дейност 3) и ще служи като основен инструмент за екипа по проекта при осъществяването на всички наблюдение, осъществени в рамките на дейност 3. Ръководството ще включва и шаблон с подробни инструкции за докладване на осъществените наблюдения на операции по принудително връщане.
Дейността се изпълнява съвместно от кандидата – Център за изследване на демокрацията (ЦИД), и партньора – Пи Ем Джи Аналитикс ООД. ЦИД координира процеса и изготвя работната версия на наръчника, която впоследствие се допълва, редактира и финализира съвместно с експерти от партньора. Предвидено е пилотно тестване и обучение.
От страна на ЦИД в дейността участват: Александър Герганов (старши експерт – разработка и пилотиране на финалната версия на наръчника, провеждане на обучения), Виктория Богданова (младши експерт – разработка на работна версия, организация на обучения), и Александър Политов (старши експерт – работна версия на наръчника, организация и провеждане на обучения). Участват и Лилия Якова (старши експерт – финализиране на съдържанието) и Тихомир Безлов (старши експерт – финализиране на съдържанието, организация и провеждане на обучения). От страна на партньора се включва и Филип Гунев (старши експерт – финализиране на съдържанието, организация и провеждане на обучения), както и Мария Карайотова (старши експерт – принос към работната версия, , организация и провеждане на обучения).
Разходите по дейността включват брутно възнаграждение и осигуровки за сметка на работодателя за всички ангажирани експерти. Предвидени са и разходи за публикуване на наръчника на български език, онлайн, наем на помещение за провеждане на две обучения.
|
93 508.40
|
0.00
|
Дейност 3 - Наблюдение на принудително връщане и разработване на аналитични доклади за осъществените наблюдения: Основната цел на тази дейност е да гарантира ефективното, безопасното и достойното връщане на граждани на трети държави, на които са наложени принудителни административни мерки, както и да осигури прозрачност и отчетност в процеса. Дейността включва мониторинг на операциите по принудително връщане чрез участие на представители на екипа по проекта в различните етапи на съпровождането на лицата, подлежащи на връщане.
В рамките на дейността ще бъдат проведени 20 наблюдения, всички от които ще обхващат първите два етапа на принудителното връщане (подготовка на връщането и преди заминаване). От тях 6 наблюдения ще се извършат до сухоземната граница на България при ГКПП Капитан Андреево, а останалите 14 – до въздушната граница на страната на летище София. Първите четири операции ще бъдат използвани за валидиране на Ръководството за наблюдение, разработено в рамките на дейност 2, което ще доведе до подобрение на системата за мониторинг. Членове на екипа от Центъра за изследване на демокрацията и Пи Ем Джи Аналитикс ще осъществяват наблюденията, като следват структурирани методологически насоки и задълженията на България съгласно чл. 8(6) от Директива 2008/115/ЕО и чл. 39а(2) от Закона за чужденците.
Успоредно с провеждането на наблюденията, след всяка операция ще бъде изготвен мониторингов доклад, следвайки структурата и указанията, заложени в Ръководството. В последните месеци от изпълнението на проекта докладите ще бъдат анализирани и обобщени в полиси бриф с препоръки за развитие на националните политики и регулаторната рамка в областта на принудителното връщане. Този процес ще допринесе за засилване на защитата на правата на засегнатите лица и укрепване на доверието в институциите, отговорни за изпълнението на мерките по връщане.
Дейността се изпълнява от кандидата и партньора съвместно. Пи Ем Джи Аналитикс ООД координира процеса като и двете организации поемат ангажимент по извършване на наблюдения и изготвяне на аналитични доклади, както и по осигуряване на необходимата логистика.
От страна на ЦИД участват: Александър Герганов, Виктория Богданова и Александър Политов (всички с роли в наблюдение и анализ). От страна на партньора се включват Мария Карайотова и Филип Гунев със същите задачи.
Разходите включват брутно възнаграждение и осигуровки за сметка на работодателя за всички участници. Предвидени са разходи за три командировки в рамките на страната – пътни, дневни и нощувки – за по двама експерти от ЦИД и по двама експерти от Пи Ем Джи Аналитикс ООД. Допълнително ще бъде изготвен полиси бриф (на български и английски език), обобщаващ резултатите от наблюденията и даващ препоръки към националните политики. |
78 027.14
|
0.00
|
Дейност 4 - Управление на проекта: Дейността включва осигуряване на управлението, изпълнението, контрола и отчетността по проекта, съобразно принципите за законосъобразност, добро финансово управление и прозрачност. Членовете на екипа са побрани съобразно спецификата и обема на заложените дености, като притежават специфични знания, умения и необходимия опит в дейности, сходни с дейностите по проекта. Екипът ще следи за спазването на сроковете и правилата и ще съдейства на представителите на Управляващия орган по ФУМИ 2021–2027 г. Управлението на екипа ще се осигури от екип в състав:
Ръководителят на екипа (Руслан Стефанов) ще отговаря за цялостното изпълнение на проекта, като планира, разпределя задачите между останалите членове на екипа и ръководи изпълнението и следи за постигане на целите, резултатите и индикаторите по проекта и спазването на заложените срокове.
Координатор по проекта (Александър Герганов) ще подпомага ръководителя, ще организира и отговаря за подготовката на отчетните доклади по проекта. Координаторът ще събира, систематизира и обобщава необходимата за отчитането на проекта информация и ще изпълнява други задачи, възложени от ръководителя на екипа във връзка с изпълнението на проекта.
Техническият секретар (Милена Йорданова) ежедневно ще подпомага работата на експертите по проекта , ръководителя и координаторът по проекта. Той ще отговаря за административната част при изготвянето на документи, справки и други възложени от ръководителя задачи.
Счетоводителят по проекта (Милена Момчилова-Бояджиева) ще организира, контролира и отговаря за цялостната финансово-счетоводна отчетност, изготвя финансови отчети и други необходими за изпълнението на проекта или отчитане на дейностите му финансова-отчетни документи.
Дейността се изпълнява от кандидата – Център за изследване на демокрацията, който носи отговорност за цялостното управление, административна и финансова координация, контрол на качеството и отчетност.
Екипът включва Руслан Стефанов (ръководител екип – стратегическо управление и контрол на качеството), Александър Герганов (координатор на проекта), Милена Йорданова (технически секретар – административна подкрепа), и Милена Момчилова-Бояджиева (експерт финансово управление – бюджетиране, финансови отчети, съответствие).
Разходите включват брутно възнаграждение и осигуровки за сметка на работодателя за всички членове на екипа. Допълнително е предвиден одит на допустимите разходи, извършван от ЦИД.
В стойността на дейността са калкулирани и предвидените в бюджета непреки разходи. |
76 126.39
|
0.00
|
Дейност 5 - Видимост, прозрачност и комуникация: При осъществяване на дейностите по проекта ще бъдат изпълнени изискванията и разпоредбите на разпоредбите на чл. 50 и Приложение IX от Регламент (ЕС) 2021/1060 на Европейския парламент и на Съвета и в публикуваните материали с изисквания за видимост, прозрачност и комуникация на Единния информационен портал: https://www.eufunds.bg/.
Всички документи по проекта ще съдържат упоменаването на приноса и логото на ФУМИ, емблемата на ЕС, името на проекта, съгласно изискванията в Приложение IX от Регламент 2021/1060. Центърът за изследване на демокрация ще информира обществеността за приноса на фонд „Убежище, миграция и интеграция“ 2021–2027 г., като публикува информация за проекта със своята страница в интернет и в профилите си в социалните мрежи
Центърът за изследване на демокрацията и Пи Ем Джи Аналитикс ще съдействат по всички възможни начини на Управляващия орган при разгласяване на приноса на Европейския съюз и постигнатите от него резултати в изпълнение на проекта, чийто обект е административния договор/заповедта за предоставяне на БФП.
В рамките на проекта се предвижда осъществяването на заключителна експертна среща с представители на МВР и други институции и неправителствени организации, които имат отношение към операциите за принудително връщане. На срещата ще бъдат обсъдени резултатите от проведените наблюдения, обобщени в полиси брийфа. Събитието ще бъде организирано от Центъра за изследване на демокрацията и ще бъде полудневно във формат до 15 души. Партньорът по проекта също ще вземе участие в събитието.
Тази дейност се изпълнява съвместно от кандидата и партньора, като обхваща организацията на събития, комуникация с външни заинтересовани страни, визуализация и популяризиране на резултатите от проекта.
От страна на ЦИД участват Александър Герганов и Тихомир Безлов (участие в представяния и комуникационни дейности, организация и участие във финалното събитие), Симона Недялкова-Дянкова (мениджър комуникации – координация на комуникационните дейности, организация на финалното събитие), и Милена Йорданова (експерт – логистика на събития, организация на финалното събитие). От страна на партньора се включват Мария Карайотова и Филип Гунев (участие в представяния и комуникационни дейности, организация и участие във финалното събитие).
Разходите включват брутно възнаграждение и осигуровки за сметка на работодателя за всички участници. Предвиден е и разход за изработка и поставяне на информационна табела във връзка с проекта и наем на зала за финално събитие за представяне на резултатите. |
29 824.54
|
0.00
|