Геоинженеринг ООД е създадено през 2002 г. с основен предмет на дейност – геодезически измервания, поддържане и осъвременяване на Картата на възстановената собственост, кадастър и регулация на населени места и извън селищни територии. През тези години фирмата е натрупала значителен опит при проектирането и геодезическите дейности и е участвала в изработването на множество планове за земеразделяне и гороразделяне на землища.
Основно предизвикателство пред развитието на дружеството е постоянният стремеж за повишаване на иновационния капацитет и увеличаване на конкурентоспособността. С изпълнението на проекта този проблем ще се реши чрез разработване на продуктова иновация (услуга) - иновативна услуга създаване на дигитален близнак и 3D визуализиране на обекти на културно-историческо наследство. Иновативната услуга създава фотореалистичен цифров за обекти на културно-историческо наследство чрез използване на различни технологии, създаващи цялостен 3D модел.
С разработването на иновацията целим да повишим иновативния капацитет и конкурентоспособността в Геоинженеринг ООД в тематична област Информатика и ИКТ на ИСИС. Това ще стане чрез създаване и тестване на прототип на разработваната иновация. В резултат ще се повиши иновативният капацитет и конкурентоспособността на дружеството.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Дейност по Елемент А: Изграждане и тестване на прототип на разработваната иновация (цялостно възлагане на външен изпълнител на научни изследване за изграждане и тестване на прототип на иновацията): В рамките на дейността ще се разработи продуктова иновация (иновативна услуга за създаване на дигитален близнак и 3D визуализиране на обекти на културно-историческо наследство), която ще достигне ниво на технологична готовност TRL 7 - Прототип, демонстриран в операционна среда.
Дейността ще бъде изпълнена изцяло чрез възлагане на външен изпълнител на научни изследване за изграждане и тестване на прототип на иновацията. Избраният изпълнител следва да премине като минимум през следните етапи на проучване и разработка:
Етап 1: Предварителен анализ:
- Анализ и изследване на изискванията към иновативната система.
- Анализ и изследване на технологичните решения, които може да се използват за разработка на иновацията.
- Създаване план на работа за измервателните дейности на терен. Анализ на рискове и ограничения пред техническата реализация
Етап 2: Проучване и изследване на алгоритми, модели и услуги за изкуствен интелект и 3Д визуализация, с използването на сървърно базирана база данни
- Анализ на подходящи услуги и модели, използващи AI
- Тестове на различните варианти с тестови данни и сравняване на резултатите
- Избират се 5 обекта с различно местоположение, обем на заснемане, детайлност. Също така обектите се класифицират спрямо степента на последваща офис обработка и 3Д моделиране. Използват се общоприетите стандарти за определяне степента на детайлност на дигиталния двойник.
- Сравнение на резултатите на избраните обекти на заснемане и обосновка на избора на технология/инструменти за услугата
Етап 3: Обработка на данни от различни инструменти.
- Анализ и класифициране на всички сурови данни от всички системи ( UAV, Scan amp; GO и индустриален скенер) се разтоварват в предварително създадени конкретна за всяка една от тях директория.
- Данните от UAV системата се обработват с подходящите софтуери за фотограметрия и се прави анализ на точността и изчерпателността на модела. Самата обработка включва няколко под етапа: Изравнение на суровите снимки; Георефериране чрез наземни марки; Създаване на 3D облак от точки; Създаване на дигитален модел на терена; Създаване на ортофотоизображение на обекта;
- Данните от сканиращата система Scan amp; GO, както и тези от прикачения към нея ГНСС приемник се обработват, чрез подходящ софтуер. Самата обработка включва подетапи като: Регистрация и георефериране на отделните сканове, обединяването им в един общ облак от точки, филтрация ( премахване на ненужна информация от облака от точки като преминаващи коли, хора, ненужна растителност).
- Използват се алгоритми за класификация на отделните обекти, като се групират в слоеве, респективно с отделни класификатори в единната база данни
- Обосновка на избора за архитектура на базата данни и развойни средства
Етап 4: Обединение на данните от всички инструменти в софтуерна платформа - Разработка на софтуерна архитектира
- Анализ на изискванията към прототипа
- Анализ на обема от данни и избор на хардуер за съхранение
- Разработка на софтуерна архитектура на високо и ниско ниво
- Дефиниция на ограниченията в архитектурата
Етап 5: Цялостна имплементация и валидация, набелязване на зони за подобрение
- Валидация чрез тестване с референтни данни
- Валидация на функционалностите чрез ръчно тестване на терен
- Извършване на тестове в реална среда или с реални данни с тест вход- изход на данни
- Разписват се зони за подобрение и се прави план-график за отстраняване на повдигнатите проблеми.
Етап 6: Демонстрация и финално тестване
- Демонстрация на финалната версия на прототипа в операционна среда.
- Проверка на зоните за подобрение, повдигнати в предходните етапи.
Етап 7: Документация и предаване на прототипа
- Изготвяне на документация за извършените изследвания и разработки
- Изготвяне на документация за извършените тестове и резултатие от тях
- Предаване на приложението, резултатите от измерванията и цялостната документация.
632 000.00
0.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN