„Геномакс“ ООД е основен производител на подматрачни рамки в България. Предприятието произвежда широка гама от модели с различни размери и функционалности. Еластичните елементи (ламелите) използвани в подматрачните рамки са изработени от буков фурнир. Произвежданите от фирмата продукти се използват във всяка спалня във всеки дом, като потребностите и желанията на хората се изменят постоянно. Търсенето на все по-здрави и комфортни подматрачни рамки, които да осигурят на клиента здравословен сън са причина ръководството постоянно да развива дейността си и да търси иновативни решения, които да отговорят на тези предизвикателства. Един от най-големите проблеми за компанията към момента и като цяло за МСП в страната е липсата на финансиране за подобряване на иновационната им дейност. Настоящата процедура ще спомогне за разгръщане на иновативния потенциал и капацитет на фирмата.
Проектът на Геномакс ООД е насочен към внедряване на продуктова иновация (стока) – еластични ламели от полимерни материали с вложка от стъкловлакна. Предвидената за внедряване иновация представлява както новост за компанията, така новост на национално ниво и значително превъзхожда алтернативните решения. Същата е собствена разработка на фирмата. Изпълнението на проекта ще доведе и до внедряване на иновация в допълващи бизнес процеси, насочена към маркетинг и продажби, необходими за реализиране и позициониране на новия продукт на пазара.
Проектното предложение включва дейност „Внедряване на продуктова иновация (стока) посредством придобиване на машини и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи (ДМА)“. Изпълнението на тaзи дейност ще доведе до внедряване на иновация, която попада в рамките на тематична област „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“ на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2021-2027 г.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Внедряване на продуктова иновация (стока) посредством придобиване на машини и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи (ДМА).: В рамките на дейността ще бъдат закупени и въведени в експлоатация следните машини, които са основното оборудване необходимо за производство и внедряване в предприятието на продуктовата иновация:
1. Линия за производство на вложка от нишки от фибростъкло скрепени с полимерни смоли.
2. Линия за екструдиране на профили
В момента в подматрачните рамки произвеждани от фирмата се използват еластични елементи (ламели) от буков фурнир. Целта на иновативния проект е да започнат да се произвеждат ламели от полимерни материали (полипропилен) с вложка от стъкловлакна. За тяхното производство е необходимо посоченото оборудване, с каквото кандидатът не разполага.
1. Линията за производство на вложка от нишки от фибростъкло скрепени с полимерни смоли е предназначена за производство на вложка от фибростъкло посредством усукване на стъклени влакна (стъклоровинг) в сноп с необходимата дебелина. Влакната се напояват с подходяща смес от полимерна смола, втвърдител и катализатор. Полученият сноп се изпича в камера за осигуряване на необходимата здравина. Готовият продукт преминава през вана за охлаждане с вода, след което се навива на руло (кангал), който в последствие се използва като вложка в процеса на екструзия на ламелите от полимерен материал.
Линията се състои от:
- Стойка за поставяне на ролките със стъкловлакна
- Камера за изравняване влажността на нишките от стъкловлакна
- Вана за напояване на нишките от стъкловлакна със смес от полимерна смола, втвърдител и катализатор
- Възел за намотаване на нишките за оребряване
- Пещ за полимеризация
- Камера за водно охлаждане на усуканите вложки от стъкловлакна
- Изтеглящо устройство
- Блок за отрязване
- Блок за управление
- Устройство за намотаване на готовия продукт на руло
2. Линията за екструдиране на профили, чрез която се обвива вложката с термопластичен полимер посредством екструзия и се оформя външния контур на крайното изделие се състои от следните компоненти:
- Развиващо устройство, върху което се поставят кангалите с намотана вложка от стъкловлакно.
- Засмукващо (вакуумно) устройство, в което се изсипват гранулите от термопластичен полимер (полипропилен).
- Едношнеков екструдер, в който става загряването на гранулата от термопластичен полимер до разтопяването му и превръщането му в течна маса с подходяща консистенция и температура за преминаване през оформящата глава, където течния полимер се нанася върху вложката от стъкловлакна и се оформя външния профил на крайното изделие .
- Маса за калибриране, където се извършва окончателно оформяне на външния слой от полипропилен, вече оформения профил се охлажда до температура близка до околната с цел предотвратяване на последващи деформации.
- Устройство за отрязване на готовия профил с трион и контейнер за събиране на стружките.
- Накланяща се маса за профилите с дължина 3 метра. Върху масата готовите профили се подреждат и пакетират в снопове с подходяща големина.
Така изработените от двете машини ламели от полимерни материали, се сглобяват с металните и дървени рамки, до получаване на готовите подматрачни рамки. Изработените по този начин ламели са близо 6 пъти по здрави от дървените, степента на якост може да бъде променяна в резултат на възможността да се влагат различни по големина снопове от стъкловлакна.
Придобиването на двете производствени линии ще доведе до внедряване на иновацията и ще позволи на кандидата да реализира на пазара нов продукт.
990 000.00
0.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN