"Ванина Експорт" АД е една от водещите компании в България в производството на джанти за лекотоварни, товарни автомобили, автобуси, селскостопанска, индустриална и специализирана техника. Дружеството извършва своята дейност в рамките на КИД 29.32 "Производство на други части и принадлежности за автомобили" и през годините се е утвърдил на пазара, както в България, така и в Европа.
Основен проблем в производствения процес на дружеството е свързан с нарушаване на работния процес при производството на основните компоненти за крайния продукт, поради редица фактори като затруднения в синхронизацията на работните операции, грешки при изпълнение на отделните задачи, пропуски при изпълняване на задания при работа с отделните машини, както и до чести прекъсвания на работния цикъл.
С изпълнението на проекта "Ванина Експорт" АД ще внедри иновация в основна част от процеса за производство на джанти - иновативна технология за изработване на заготовки за джанти чрез използване на интелигентна инсталация, насочена към производството на джанти. Внедряваната иновация попада в приоритетно направление Интелигентни системи и уреди, вкл. използващи изкуствен интелект; 3-D моделиране, проектиране и валидиране на компоненти и системи; 3-D принтиране за нуждите на индустрията" на тематична област "Мехатроника и микроелектроника" на Иновационна стратегия за интелигентна специализация на България 2021-2027 г. Изпълнението на проекта ще се извърши посредством придобиването на специфично оборудване, необходимо за реализирането на иновацията на пазара.
Като резултат от внедряването на иновативния процес очакваме повишаване на иновационния капацитет и конкурентоспособността на "Ванина Експорт" АД.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Внедряване на иновация в бизнес процесите посредством придобиване на специализирано оборудване: Дейността за внедряване на иновативният процес в предприятието ще се извърши по следните стъпки:
1. Началният етап включва избор на листов материал, който за предпочитане е листова прокат стомана с дебелина от 10 до 20 мм.
2. В следващата фаза листовият материал се поставя на станцията за изрязване на заготовки, където чрез CNC машина за плазмено рязане се изрязва детайл с форма на кръг, чийто диаметър се определя на база желаните крайни размери на заготовката. В центъра на детайла се оформя и технологичен отвор, който в последствие служи за монтиране на джантата към машината.
3. След плазменото изрязване на станцията за изрязване на заготовки, по ръбовете на детайла се образува заосенък и шлака, които трябва да бъдат отстранени, за да не
повлияят на следващите операции. Станцията за изрязване на заготовки е свързана към станция за механично почистване, като в станцията за механично почистване заосенъкът и шлаката се отстраняват чрез шлайф машина.
4. Почистеният детайл се поставя на станцията за дълбоко изтегляне, при който плоският почистен детайл чрез пластична деформация се формова в кухо тяло с дъно чрез хидравлична преса, екипирана с формоващ инструмент (инструмент за дълбоко изтегляне), състоящ се от матрица и поансон. След установяване на детайла в станцията за дълбоко изтегляне, стартира процеса за изтегляне, при който се получава профилен детайл с конкретни изходни размери.
5. След приключване на работния цикъл на станцията за дълбоко изтегляне, профилният детайл се изважда от формоващия инструмент и се поставя на станция за компютърно зрение, която чрез заснемане събира информация за наличие на неточности в изделието и показва тяхното местоположение.
6. Събраната информация за профилния детайл от станцията за компютърно зрение може да бъде изпратена по безжичен път, по интернет или копирана на цифров носител към станцията за изрязване на отвори, където чрез тази информация се извършва прецизно изрязване на отвори, изпълнени по начин, който да компенсира всички неточности от предходните етапи.
В рамките на дейността ще се придобие хидравлична преса за формоване на дискове с включена автоматизация за индустриално компютърно зрение. Оборудването е необходимо, тъй като с него ще се извършват процесите на формоване на детайлите при станцията за дълбоко изтегляне и процесите по заснемане с цел събиране на информацията за наличие на неточности в изделието при станцията за компютърно зрение. Останалото необходимо оборудване за извършването на иновативния процес (CNC машина за плазмено рязане за станция за изрязване на заготовки и за станция за изрязване на отвори, както и шлайф машина за станция за почистване) са налични в производствените площи на дружеството.
1 777 777.00
0.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN