Организация, управление и видимост: Целта на дейността е да се постигне успешно изпълнение на проекта, при спазване на приложимото закодателство, изискванията на ПОС 2021 - 2027 г., документацията по процедурата, като бъдат спазени всички заложени срокове.
Организация и управление на проекта:
Управлението се изразява в административно и финансово организиране на дейностите по проекта. Дейността ще се изпълнява от бенефициента в собствения му офис.
Включва всички дейности, от които зависи коректното изпълнение на проекта, в т.ч.:
• Организиране и обезпечаване работата на екипа за управление на проекта;
• Осигуряване на необходимите консумативи, материали и оборудване;
• Подготвяне нужната документация за искане на плащане към УО;
• Координация на работата между отделни изпълнители - следене на задачите и при нужда – взаимодействие между изпълнителите на отделните дейности и бенефициента;
• Осъществяване на административен контрол – АНП ще носи отговорност към изрядното попълване на всички административни документи – фактури, приемо-предавателни протоколи, протоколи и т.н. При неправилно и некоректно попълнени документи ще води кореспонденция с изпълнителите за коригиране и привеждане в съответствие;
• Комуникация и докладване на напредъка към УО – организира документацията по проекта по изискванията на ПОС и води отчетност според българското законодателство.
Етапи:
1. Сформиране на ЕУП
2. Организиране на работата на ЕУП спрямо отговорностите на членовете му
3. Координиране на изпълнението на проектните дейности и външните изпълнители - след сключване на договорите за изпълнение
4. Административен контрол - през цялото време на изпълнение на проекта
5. Подготвяне нужната документация за искане на плащане към УО - периодично, при нужда
6. Комуникация и докладване на напредъка към УО – периодично, при нужда
Подготовка на документация за възлагане на поръчки:
Включва изготвяне на документация за избор на външни изпълнители на дейностите по проекта – изготвяне на документацията в готов вид за публикуване в системата на ИСУН според изискванията на ПМС 4/2024 г. и българското законодателство.
Етапи:
1. Запознаване с дейността, целта ѝ и резултатите от нея
2. Изготвяне на техническа спецификация, публична покана, проектодоговор, образци на оферта и декларации
3. Окомплектоване и преглед за съответствие с приложимото законодателство
4. Обявяване на процедура за избор на изпълнител
5. Провеждане на процедура и избор на изпълнител
Изпълнение на мерки за видимост, прозрачност и комуникация:
Ролята на мерките за видимост, прозрачност и комуникация е да разяснят целта на проекта, ползата от него за обществеността и подкрепата на ЕС и фондовете за осъществяването му. Включва следните основните стъпки:
• публикуване на уебсайта на бенефициента на подробна информация за проекта, нормативна база, новини за етапите в изпълнението на проекта;
• включване по видим начин на текст, подчертаващ подкрепата от Съюза, в документите и комуникационните материали, свързани с изпълнението на проекта и предназначени за обществеността или за участниците;
• поставяне на хартиен плакат за проекта с минимален размер А3, подчертаващ подкрепата от фондовете;
• изработване на рекламни материали (химикалки, бланки, бъфове) – по 100 броя от всеки вид материал.
Етапи:
1. Изработване и поставяне на хартиен плакат за проекта с минимален размер А3, подчертаващ подкрепата от фондовете
2.Публикуване на уебсайта на бенефициента на подробна информация за проекта, което впоследствие ще се допълва с информация за приложимата нормативна база, новини за напредъка по изпълнението на проекта
3. Изработване на рекламни материали (химикалки, бланки, бъфове) – по 100 броя от всеки вид материал
4. През цялото време на изпълнение на проекта - включване по видим начин на текст, подчертаващ подкрепата от Съюза, в документите и комуникационните материали, свързани с изпълнението на проекта и предназначени за обществеността или за участниците |
69 300.00
|
27 390.00
|
Премахване на дървета, храсти и огнища от входове на пещери: Целта на дейността е да се осигури лесен и безпрепятствен достъп до входовете на пещерите за прилепите, за които те са местообитание, както и да се намали посещаемостта от туристи, чрез премахване на туристическа инфраструктура.
Тази дейност предвижда премахване на дървета, храсти и огнища от входовете на някои от целевите по проекта пещери.
Премахването на дървета и храсти се извършва с цел да се подобри или в бъдеще да не се затрудни движението на прилепи в пещерата.
Премахването на огнища ще се извърши с цел да се намали безпокойството от туристи.
Седларката
На входа на тази пещера има обрастване на дървета, които ще бъдат премахнати. Общата площ на растителността, която ще бъде премахната, е 100 кв. м.
Еменската
Видно от анализа, който е изготвен за целите на настоящия проект, входът на тази пещера се използва активно от туристи, вкл. се пали огън на самия вход. Целта е да бъдат премахнати тези огнища.
Мандрата (Голямата Микренска пещера)
На входа на тази пещера има значително обрастване на растителност (дървета и храсти) и тъй като входът е застроен още в миналото, премахването на растителността е важна мярка, за да не се влоши качеството на местообитанието. Общата площ на растителността, която ще бъде премахната, е 250 кв. м.
Етапи на изпълнение:
Писмено възлагане за стартиране на дейността от избрания външен изпълнител
Проучване и планиране на изпълнението
Съгласуване на параметрите на изпълнението на изпълнителя с бенефициента
Съгласуване с компетентните институции и прилагане на приложимите законови процедури
Извършване на дейността
Отчитане с доклад, придружен със снимки и пространствени данни
Приемане на дейността |
11 000.00
|
0.00
|
Подготовка на проектно предложение: Целта на дейността беше да се подготви проектно предложение, като бъдат идентифицирани проблемите и нуждите за 20 обекта, представляващи местообитания на пещеролюбиви видове прилепи, така че да бъдат определени подходящи мерки и дейности за подобряване на природозащитното състояние на целевите видове прилепи, в съответствие с BG16FFPR002-3.008 - Изпълнение на мярка 67 от Националната рамка за приоритетни действия за НАТУРА 2000 и с Основната цел и Второстепенна цел 4 на Плана за действие за опазване на популациите на пещеролюбивите прилепи в България за периода 2024 - 2033 г.
Дейността обхвана 2 поддейности:
• Анализ на необходимите дейности за 20 обекта, които са местообитания на пещеролюбиви видове прилепи
• Изготвяне на проектно предложение
Етапи на изпълнение:
1. Теренна работа по проучване на 20 обекта, които са местообитания на пещеролюбиви видове прилепи
2. Изготвяне на доклад с анализ на необходимите дейности за 20 обекта, които са местообитания на пещеролюбиви видове прилепи
3. Изготвяне на проектно предложение |
58 000.00
|
58 000.00
|
Ограничаване на използването на светлини в пещери: Целта на дейността е да се подобрят условията за прилепите в пещерите Ухловица и Снежанка, чрез намаляване на продължителността и интензитета на осветяването им и подобряване на светлинните условия за видовете.
Двете пещери са облагородени и има инсталирано осветление в тях от много години. Осветителната система е остаряла морално и технологично. Тя се състои от високоволтова (220 V) мрежа и осветителни тела, които са често халогенни и метал-халогенни лампи.
В Ухловица има изградени кръгове за частично спиране и пускане, но поради това, че мрежата е високоволтова, те не са много на брой и управлението им се случва чрез шалтери, разположени на няколко локации в пещерата. Това увеличава много времето, в което светлините са включени, а оттам се увеличава значително и въздействието върху прилепите в пещерата. Тъй като халогенните и метал-халогенните лампи са много мощни (100 - 300W), те излъчват и топлина, което допринася допълнително за образуването на слой от фотосинтезиращи организми върху пещерните образувания, представляващи негативно въздействие върху местообитанието на прилепите.
В Снежанка осветлението се включва и спира от централното табло. То също се състои от халогенни и метал-халогенни лампи и високоволтова мрежа. Липсват отделни кръгове, т.е. при обиколки от туристи, цялата инсталация е включена и няма ограничаване на осветлението в частите на пещерата, в които няма туристи.
В настоящия проект нашето предложение е да се ограничи драстично използването на светлини в тези две пещери чрез изцяло премахване на халогенните и метал-халогенните лампи и високоволтовата мрежа. Вместо това ще се изгради нисковолтова мрежа, към която да се инсталират модерни LED лампи, които да бъдат специално произведени за условия в пещери, като най-важното е те да бъдат от една страна с ниска осветеност, а от друга - да работят в smart ("умна") система, която да работи в система от датчици и безжична връзка за дистанционно управление, което да позволи на водачите в пещерите да включват и изключват много на брой групи осветителни тела, с което да се ограничи значително използването на светлини в пещерата.
Етапи на изпълнение:
1. Заснемане на терен и изготвяне на схема на осветлението в пещерите Снежанка и Ухловица
2. Деинсталиране на съществуващото осветление
3. Инсталиране на ново осветление |
333 000.00
|
166 200.00
|
Инсталиране и подмяна на прегради от решетки с врата, инсталиране на ограда и предупредителна табела за контролиран достъп: Целта на дейността е да се осигури свободен достъп и движение и да се намали безпокойството за прилепите в 5 пещери - Снежанка, Ухловица, Магурата, Бисерна, Еменската.
Дейността включва три поддейности:
1. Инсталиране на нови прегради от решетки с врата и ограда с контрол на достъпа до входа на пещерите
2. Подмяна на стари прегради от решетки с врата, които не са подходящи за безпроблемно преминаване на прилепи
3. Инсталиране на предупредителна табела
Първата поддейност ще се изпълнява в един обект - Еменската пещера. При нея липсва контрол на достъпа, тъй като пещерата е в туристически район, затова и често има безпокойство от туристи на самия вход на пещерата. Затова оптимално решение е да се изгради бариера (ограда) на стълбището, за да се ограничи нерегламентираният достъп. Ключът за оградата ще бъде предоставен на компетентните органи, които имат правомощия да осъществяват контрол на достъпа.
В рамките на втората поддейност ще се подменят съществуващите прегради/решетки на облагородени пещери, които се използват активно за туристическа дейност. Това са Снежанка, Ухловица, Магурата, Бисерна.
Преградите/вратите в тези пещери са изградени преди много години и те не отговарят на международните стандарти на EUROBATS за изграждане на огради и решетки на пещери. Също така, повечето от тях вече са морално остарели и са в края на експлоатационния си живот.
Пещера Снежанка представлява малко по-специфичен случай. Двете врати, които се ползват за вход на пещерата, са изкуствено отворени, а това е довело до засушаване на пещерата. Поради тази причина новите две прегради от решетки с врата следва освен да имат опция за пропускане към пещерата, да бъдат и бариера за влагата в пещерата, за да не се засушава допълнително.
Магурата и Ухловица са известни и силно посещавани туристически обекти, освен че са и местообитания за прилепни колонии.
В Магурата ще бъдат подменени 2 прегради/врати - на входа и на изхода на пещерата.
В Бисерна ще бъде подменена съществуващата преграда/врата и ще бъде инсталирана нова преграда на отвора, който е свободен за достъп и се намира извън сградата на ДПП "Шуменско плато", както е описано в приложение "Анализ на състоянието на 20 обекта, които са местообитания на пещеролюбиви прилепи".
Третата поддейност ще допринесе за повишаване на информираността на посетителите за прилепната фауна. Предупредителна табела ще бъде поставена пред Еменската пещера.
Безпокойството е един от основните проблеми за прилепите през уязвимите за тях периоди - хибернация, отглеждане на малките и суорминг (swarming). Често туристите не са запознати, а понякога няма поставена информация на видно място. Изработката на забранителна и предупредителна табела от устойчиви материали ще позволи добронамерените туристи да бъдат информирани. Табелата ще бъде изработена от дълготрайни материали и информацията в нея ще бъде поднесена по възможно най-разбираем за обществеността начин.
Етапи на изпълнение:
1. Заснемане на терен и изготвяне на схема на метални прегради и ограда от решетки с врата за 5 пещери
2. Подготовка за инсталиране на новите прегради и ограда от решетки с врата
3. Изработване и инсталиране на металните прегради и ограда от решетки с врата в 5 пещери |
291 000.00
|
141 000.00
|