Кратко описание на проекта |
Настоящото проектно предложениe е израз на готовността на Икономически университет–Варна да подобри и модернизира обучението в образователно-научна степен „доктор“ чрез въвеждане на специализирани курсове за обучение на докторанти (вкл. мултидисциплинарни и/или интердисциплинарни) в докторска програма „Икономика и управление (туризъм)” (ДП ИУТ), тяхната дигитализация и повишаване на квалификацията на преподаватели и докторанти.
Към проекта са привлечени двама асоциирани партньори Варненска Туристическа Камара и Бургаска Туристическа Камара. Изпълнението на проекта обхваща период от 60 месеца, а общата стойност на допустимите разходи възлиза на 1 000 734.20 лв. Проектът обхваща общо 3 дейности с различен характер и съдържание, но взаимно допълващи се и мултиплициращи общия ефект.
В рамките на дейност 1 се предвижда създаване на докторантско училище в ИУ-Варна, което администрира дейностите по прием, обучение и защита на дисертации на докторанти, зачислени в изпълнение на проекта, както и разработване и внедряване на шест нови програми за обучение на докторантите с фокус приложение на специализиран софтуер за статистически анализи в туризма, иновативни технологии в туризма, устойчиво развитие и изследователски методи в туризма.
Дейност 2 дава възможност на докторантите в ДП ИУТ да осъществят краткосрочни мобилности във висши училища в Словения и Испания в процеса на своето обучение и като добавена стойност към заложените в учебния план научноизследователска, преподавателска и експертна работа.
Дейност 3 е насочена и към повишаване на квалификация на целева група „преподаватели“ чрез обучения и мобилности с цел преподаване и научно-изследователска дейност.
Очакванията са постигнатите резултати да имат действие и ефект върху целевите групи през продължителен период от време след приключването му.
|
Дейности |
-
Дейност: Дейност 1. Подкрепа за създаване и развитие на докторантскo училищe за иновативно интердициплинарно обучение в областта на туризма: В рамките на дейността ще бъде реализиран прием и обучение на 8 докторанти по докторска програма “Икономика и управление (Туризъм)” (ДП ИУТ) в професионално направление 3.9. Туризъм.
Задачи:
Създаване и организация на ДУ в ИУ – Варна; Определяне на теми за проектна докторантура и приемане на учебна документация – учебен план, квалификационна характеристика, компетентностен модел на обучението на докторанти, учебни програми; Разработване и внедряване на учебно съдържание за специализирани курсове за обучение на докторанти (вкл. мултидисциплинарни и/или интердисциплинарни) от учебния план на ДП; Обявяване на конкурси и прием на докторанти в редовна форма на обучение по реда на чл. 21, ал. 7 от ЗВО в съответствие със ЗРАС и ПРАС в ИУ – Варна; Провеждане на обучение и изпити от индивидуалните учебни планове (УП) на докторантите;
Дейности:
Дейност 1.1. Създаване и организационно изграждане на докторантско училище (ДУ). Обучението на докторантите ще се осъществява в ДУ, създадено по проекта в ИУ – Варна. В университета съществува утвърдена процедура за организиране на обучението на докторанти в курсове и семинари по задължителни, избираеми и факултативни дисциплини от учебния план. Обучението по задължителни дисциплини от УП на докторантите в ИУ – Варна се организира системно от Отдел “Научноизследователска дейност и докторантура”.
Дейност 1.2. Определяне на темите, по които ще бъдат обучавани докторанти и приемане на учебна документация за провеждане на обучение в ДП ИУТ. Учебната документация за обучението на докторанти ще бъде разработена съобразно Стандарта за разпределение на дейностите от обучението на докторантите в ИУ – Варна. В УП, съобразно темите на докторските програми, ще бъдат включени специализирани курсове за обучение (вкл. мултидисциплинарни и/или интердисциплинарни).
Дейност 1.3. Конкурс и прием на докторанти в редовна форма на обучение по утвърдената ДП ИУТ, по реда на чл. 21, ал. 7 от ЗВО в съответствие със ЗРАС и зачисляване на докторантите в ИУ – Варна съгласно изискванията на ПРАС в ИУ - Варна. Приемът на докторантите по ДП ИУТ ще бъде обсъден и приет на съвет на обучаващите катедри и утвърден от ФС и АС на ИУ. Конкурсите ще бъдат обявени на сайта на ИУ. Процедурата за прием, подбор и зачисляване на докторантите ще бъде организирана съобразно Правилника за развитие на академичния състав в ИУ – Варна.
Дейност 1.4. Разработване на специализирани курсове за обучение на докторанти (вкл. мултидисциплинарни и/или интердисциплинарни) от учебния план на ДП ще бъде реализирано от авторите на учебните програми. Ще бъдат разработени 6 бр. учебни програми с модулно учебно съдържание, вкл. в електронен формат и внедрено в платформата за електронно обучение на ИУ – Варна (eLearn).
Дейност 1.5. Въвеждане на разработените курсове за докторанти, обвързано с провеждане на обучение и изпити от индивидуалните им учебни планове.
Обучението по задължителните дисциплини от учебния план на докторантите в ИУ – Варна ще бъде организирано модулно, чрез участие в курсове по дисциплините, включени в Блок I. Фундаментални дисциплини, Блок II. Специални дисциплини и Блок III. Методология и методи на научното познание. Обучението по задължително избираемите и факултативни дисциплини ще бъде проведено в групова и индивидуална форма, в зависимост от дисциплините, включени в индивидуалния учебен план на докторантите.,
Договорена стойност: 272 000.00
,
Отчетена стойност: 0.00
-
Дейност: Дейност 2. Подкрепа за проектна докторантура за подпомагане на партньорство академия-бизнес за устойчиво развитие на Варненски и Бургаски ЧТР: Задачи:
Научноизследователска, преподавателска и експертна дейност на докторантите чрез разработване на научни публикации, участие в семинарни занятия и НИД в бизнеса.
Участие в научни конференции и мобилност в чуждестранни университети за споделяне на резултати и добри практики от докторантите по проекта.
Разработване на дисертационен труд.
Отчитане, атестиране и присъждане на кредити/защита на докторантите.
Планирането на всички дейности на докторантите ще се осъществи съгласно Стандарт за разпределение на дейностите от обучението на докторантите в ИУ. Осигуряването на подготовката на докторантите в ИУ и изпълнението на образователната им и научна програма е на основата на кредитна система. Задължителният минимум от кредити в изпълнение на образователната програма е 60 кредита.
Д 2.1. Образователна дейност на докторантите.
За изпълнение на образователната програма от индивидуалния план се предвижда докторантите да положат изпити по фундаментални и специални дисциплини, по методология и методи на научното познание, да осъществят преподавателска дейност и да посещават курсове от докторантско ниво.
Д 2.2. Научна дейност на докторантите и разработване на дисертационен труд.
Изпълнението на научната програма от индивидуалния план на докторантите ще се осъществява чрез публикации в научни издания и участие в научни конференции, вкл. чрез мобилност.
Докторантите ще подготвят съответния брой публикации, съгласно МНИ по чл. 2б, ал.2 и 3 от ЗРАСРБ.
Под ръководството на научните ръководители докторантите ще участват в семинари, кръгли маси, конференции и форуми, в контекста на темата и научната област на докторската програма.
По време на обучението си в докторантура ще имат възможност да реализират мобилности в чуждестранен университет.
Тези дейности подпомагат разработването на дисертационен труд.
Д 2.3. Отчитане, атестиране и присъждане на кредити на докторантите.
Въз основа на разработените индивидуални учебни планове на докторантите за първата, втората и третата година на обучение, в края на всяко тримесечие те ще отчитат пред научния си ръководител и ръководителя на обучаващата катедра изпълнението на планираните дейности. В края на всяка година от обучението си докторантите ще отчитат реализираните дейности пред обучаващата катедра, ще бъдат атестирани и ще им бъдат присъдени съответните кредити според процедурите в ПРАС в ИУ. След натрупване на необходимия брой кредити докторантите ще бъдат отчислени с право на защита.
Д 2.3. Защита на дисертационен труд.
Защита ще бъде реализирана съобразно нормативната уредба и процедурите в ПРАС в ИУ в рамките на проектната дейност.
В изпълнението на тази дейност са привлечени двама асоциирани партньори:
Варненска туристическа камара е регионална туристическа организация, създадена през 1991 г. като приемник на Териториалното сдружение за туризъм и отдих. Камарата обединява на доброволен принцип браншови организации, физически лица, юридически лица от сферата на туризма – хотелиерски, ресторантски, туроператорски и уристически агентски фирми, финансови, застрахователни, производствени, транспортни и търговски дружества, имащи отношение към туризма, учебни заведения, подготвящи кадри за туризма.
Бургаска регионална туристическа камара е НПО и активно работи за развитието на туризма по южното Черноморие. Основана е на 17.04.1992 г. с цел да защитава интересите на своите членове и да подпомага тяхното развитие. Активно участва с предложения пред Държавните органи по проблеми, свързани с развитието на туризма. Членовете й към момента наброяват 105.,
Договорена стойност: 695 188.74
,
Отчетена стойност: 0.00
-
Дейност: Дейност 3. Повишаване на капацитета и уменията на академичния състав за осигуряване на иновативно и интердисциплинарно обучение на докторанти : Задачи:
Участие на представители на академичния състав в краткосрочни курсове за развитие на дигиталните умения.
Участие в краткосрочна мобилност с цел преподаване на академичния състав в чуждестранно ВУ.
Дейност 3.1. Подбор на академичен състав, който ще участва в подготовката на докторанти
Съгласно описания метод за подбор в раздел 11 за целева група Преподаватели.
Дейност 3.2. Краткосрочни курсове за академичния състав
Проектът дава възможност за развитие на нови компетенции за млади и новопостъпили колеги, както и за надграждане квалификацията на утвърдени преподаватели. Експертите на ИУ - Варна ще имат възможност да споделят опит с партньорите като допринесат за повишаване квалификацията на преподавателите. Предварително проучване при подготовката на проекта констатира интерес сред преподавателите към участие в дейностите по квалификация, свързани с интензивни (24 ч.) обучения за преподаватели, които:
а) се нуждаят от специализирано знание за технологични решения и интерактивни методи на обучение,
б) биха участвали в специализирано обучение относно нови концепции и подходи за прилагане на компетентностния модел в обучението;
в) биха надграждали опит и умения с по-високо ниво на експертиза за научноизследователска дейност.
Дейност 3.3. Мобилност на преподаватели в чуждестранен университет
Краткосрочните мобилности в чуждестранен университет ще бъдат насочени към:
Въвеждане на иновативни методи на преподаване;
Придобиване и усъвършенстване на интерактивни преподавателски знания и умения;
Придобиване и усъвършенстване на чуждоезикови умения, включително професионална терминология;
Придобиване и усъвършенстване на дигитални умения, включително използване на ИКТ-базирани иновационни образователни технологии и такива с прилагане на изкуствен интелект.
Посочените теми ще бъдат поставени в контекста на професионално направление 3.9. “Туризъм”.
При реализиране на преподавателската дейност в рамките на мобилността всеки преподавател ще преподава минимум 4 часа седмично.
Краткосрочните мобилности ще бъдат удостоверени от чуждестранните университети с документ по образец, уточнен между изпращащата и приемащата страна. Документът, подписан от приемащата страна, ще удостоверява успешно приключила специализация, нейната тема, името на участника, целта на дейността, както и началната и крайната дата на специализацията.,
Договорена стойност: 33 506.41
,
Отчетена стойност: 0.00
|