Създаване на Докторантска школа „Изследвания на регионални пазари на труда и потребностите от работна сила съобразно Индустрия 5.0, синия/зеления преход и дигиталните технологии“. Прием на докторанти: Ключов момент за изпълнението на Дейност 1. е създаването в Института по философия и социология – БАН (ИФС – БАН)на Докторантска школа „Изследвания на регионални пазари на труда и потребностите от работна сила съобразно Индустрия 5.0, синия/зеления преход и дигиталните технологии“. Докторантската школа ще се ръководи от изследователи от ИФС-БАН с опит и подходящи компетенции в изследването на пазара на труда (политики за създаване на заетост, уязвими групи на пазара на труда, безработица, тенденции в развитието на работната сила на браншово равнище). Докторантската школа ще бъде създадена, за да обучи 10 докторанта, заявени от регион в преход и слабо развит регион, в специфични знания и умения, необходими за самостоятелното провеждане на специализирани социологически и маркетингови изследвания на пазара на труда.
В рамките на Дейност 1 ще се обяви конкурс за набиране на 10 докторанта. Обявяването на 10 докторантури в редовна форма на обучение ще стане по реда на чл. 21, ал. 7 от ЗВО в съответствие с изискванията на Закона за развитието на академичния състав в Р България с продължителност 3 години. Българската академия на науките ежегодно провежда две сесии (април и септември) за приемане на редовни и задочни докторанти. Целта е обучение и развитие на научно-изследователската дейност и стимулиране на развитието на младия научен потенциал. Обявяването на докторантурите става по реда за провеждане на конкурсите.
За целите на обучението на докторантите учени от ИФС- БАН ще разработят иновативна методика за емпирично изучаване на пазара на труда и потребностите на реалната икономика от работна сила, съобразно Индустрия 5.0, синия/зеления преход и приложението на дигиталните технологии.
Ще се разработят 6 панела с обучителни курсове за докторантите по отделните направления на потребностите на партньорите. За създаването на шестте обучителни панела със съответните лекционни курсове ще отговарят авторитетни учени от световно ниво, с екипи от ИФС-БАН.
Първи панел – проф. дсн Емилия Ченгелова и проф. дсн Валентина Миленкова.
Втори панел – проф. дсн Васил Киров, проф. Б. Тодорова
Трети панел – доц. д-р Люба Спасова ас. д-р Елица Димова
Четвърти панел - доц. д-р Албена Накова
Пети панел - проф.Борис Грозданов
Шести панел – проф. дсн Емилия Ченгелова, проф. дсн Васил Киров, доц. д-р Албена Накова
Обученията, предвидени по този проект, се осъществяват като лекционни курсове с различна продължителност и практикуми. Всички предвидени лекционни курсове включват часове за практически занимания, провеждани в семинарна форма, в мрежа или чрез използване на ИИ. В практическите занимания заедно с водещия курса ще участват като модератори и докторантите.
Описание на панелите:
Първи панел: „Базови социологически умения за провеждане на социологически проучвания и усвояване иновативна методика за изследване на пазара на труда в слабо развити региони и региони в развитие. Изследване на потребности по отрасли, прогностични методи“.
Втори панел: Европейски иновации в областите на синия растеж и зеления преход. Особености на Индустрия 5.0. и предизвикателствата, свързани с приложението на дигиталните технологии.
Трети панел: Практически умения за работа в клъстър и мрежа, усвояване на корпоративна култура, ефективна презентация пред бизнес структура, НПО, клъстър или международен научен център, нова корпоративна етика – джендър идеология.
Четвърти панел: Бизнес инфраструктура на новата икономика, социална трансформация, нови професии, миграция и дистанционно обучение и развитие на кариерата.
Пети панел: Изкуствен интелект и различни приложения.
Проблеми и решения. ИИ и новите професии, методи и средства за преквалификация на работната сила.
Шести панел:
Умения за подготовка на научни статии за високо рангирани списания. Умения за разработване на проектни предложения с цел развитие на работната сила на регионално и национално ниво. |
340 000.00
|
0.00
|
Насърчаване на по-ефективното сътрудничество между науката и бизнеса и повишаване практическата насоченост на докторските програми: Дейността включва обучение извън академичната среда, практики и теренни изследвания при асоциирани партньори, участие в научни конференции, изготвяне на научни публикации като част от обучението по учебен план за придобиване на ОНС „Доктор“.
Дейност 2.1. Научни публикации
Планираме изготвяне поне по 2 научни публикации от всеки от 10-те докторанта и участие в поне 3 научни конференции, организирани за периода на проекта от ИФС-БАН и асоциираните партньори.
Дейност 2.2. Научни конференции с международно участие
Дейността се изразява с организация, съвместно от учените и докторантите, и участие в научни конференции.
а) Научна конференция „Социални предизвикателства при трансформиращата икономика 5.0. Основни характеристики на зеления преход и синия растеж“ – М26.
Конференцията ще обобщи практически занятия, които са проведени с докторантите, като освен партньорите ще бъдат поканени представители на иновативни бизнеси от страната и от чужбина в хибриден вариант.
Темите на конференцията засягат анализа на предимствата и проблемните зони в трансформиращия преход, характеристики на синия растеж и зеления преход, настоящо законодателство и констатирани социални конфликтни зони, браншови изменения, изчезващи професии, необходими мерки в областта на образованието, като накрая ще се излезе с експертни препоръки за нови политики. Докторантите ще имат възможност да участват с доклади, които да бъдат публикувани след приключване на конференцията.
б) Научна конференция „Дигиталните технологии – предизвикателства пред регионалните пазари на труда“ ще се проведе през М37 в сътрудничество с Хъб Северозападна България.
Тази конференция ще бъде със специална насоченост към регионите, техните специфични проблеми. Фокус на конференцията ще са няколко общини в Северна България, чийто административни и икономически дефицити ги определят като слабо развити.
3.Научна конференция „Синергията – иновации-наука-бизнес“ ще се проведе през м. 50 в сътрудничеството на Хъб СЗ, Морски клъстър България и Българска фондация биоразнообразие.
Насочена е към представяне на реални иновации в областите на синия растеж и зеления преход, както и в областта на дигитализацията. Крайната цел на конференцията е постигане на нов експертен капацитет на участниците и придобиване на гъвкавост в реализацията на иновативните идеи. Демонстрацията на приложните ефекти за индустрия 5.0. ще бъде чрез представянето на патенти и тяхната пазарна реализация.
Дейност 2.3. Международна мобилност на докторанти
Мобилността на докторантите ще бъде организирана във връзка с изследвания на пазара на труда в условия на Индустрия 5.0. и дигитализация, син и зелен растеж.
Предвидени са по три краткосрочни визити за обучение и участие в международни събития за всеки от докторантите.
1. Визита в Университета Льовен и HIVA - Research Institute for Work and Society, Льовен, Белгия.
2. Визита в Университет Хага и в Nederlandse Organisatie Voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek TNO, Хага, Нидерландия
3. Визита в Университет Комплутенсе в Мадрид, Испания.
Дейност 2.4. Практики и провеждане на изследвания при асоциирани партньори
Организацията на изследвания и работа на терен, осъществена чрез асоциираните партньори на проекта - „Северозападен образователен научно-иновационен технологичен хъб“ и двата регионални иновационни центъра - "Северозападен регионален иновационен център по мехатроника и промишлени технологии“ и „Северозападен регионален иновационен център по мехатроника и промишлени технологии“, Български Морски Клъстер и Фондация Биоразнообразие, ще обогати проекта с ценна емпирична информация и реален опит. Тези практически занимания ще предоставят на участниците уникалната възможност да се интегрират директно във функционирането на различни професионални среди, да наблюдават и анализират браншови специфики и да прилагат теоретичните си знания в реални условия като директно трансформират пазара на труда в съответствие с Икономика 5.4 и двойния преход. |
945 109.40
|
0.00
|
Повишаване капацитета и педагогическите умения на академичния състав на ИФС-БАН: Дейността включва организиране на избор на представители на академичния състав, които да подобрят своите умения в областта на преподаването на новите тенденции и приложения в Индустрия 5.0.
Дейност 3.1. Избор на академичен състав за повишаване на капацитета и педагогическите умения
ИФС-БАН е водеща академична институция в България и има изключително добре развит научен потенциал. В ИФС-БАН работят 21 професора, 31 доцента, 61 главни асистенти и 11 асистенти. За целите на настоящия проект ще бъдат ангажирани минимум седем професора и четирима доцента, които ще разработват лекционни курсове и методики, а също така ще водят занятията в Докторантската школа. Допълнително, според потребностите на докторантите на тяхно разположение за консултации ще бъдат и други колеги от научния състав (хабилитиран и нехабилитиран) на ИФС-БАН.
Дейност 3.2. Краткосрочна мобилност за академичен състав
Предвиждат се краткосрочна мобилност за академичен състав за участие в международна конференция или повишаване на уменията им за преподаване по тематиката на проекта.
Предвиждат се 10 мобилности до Университета Льовен и HIVA - Research Institute for Work and Society, Льовен, Белгия.
Дейност 3.3. Обучения в страната
С оглед подобряване на уменията на академичния състав за преподаване, вкл. по хоризонтални въпроси като Индустрия 5.0 и/или зеления преход и/или синия растеж и/или ИСИС, и повишаване качеството и приложимостта на предлаганите докторски програми и отварянето им за международно сътрудничество и участието в национални и международни образователни мрежи, ще бъдат идентифицирани и проведени обучения в страната. Обученията по Дейност 1 също ще бъдат отворени за представители на академичния състав и целевите групи. |
32 052.50
|
0.00
|
Създаване на мрежа на партньорите за обмен на текуща и стратегическа информация във връзка с прехода към икономика 5.0.:
Дейността включва създаване на електронна мрежа за обмен и провеждане на кръгла маса за установяване на контакти и представяне на резултатите на заинтересовани лица.
Дейност 4.1 Създаване на електронна мрежа и база данни за обмен на информация
Електронната мрежа ще представлява електронен хъб за информация от страната и от чужбина, която ще включва всички партньори и заинтересовани общини за обмен на текуща и стратегическа информация за работната сила, както и каталог на новите иновативни професии с изискванията към тях. Тази мрежа ще качва данни в рамките на проекта, а и след приключването му за нормативните документи на международно ниво, бързо развиващите се индустрии, иновации и възможности за реализация в страната и чужбина в специфични иновативни направления, които обхващат и хуманитарните науки.
Дейност 4.2. Организиране на кръгла маса наука-бизнес.
Кръглата маса ще бъде организирана след другите дейности на проекта, защото нейната цел е да обобщи постигнатото в рамките му, да селекционира информация и да се изготви брошура за ефективни политики.
На кръглата маса ще бъдат поканени техническите институти и университети в страната, стартъп компании, иновативни центрове, администрация, представители на партньорите и други заинтересовани страни.
Насоката на кръглата маса е докторантите да представят своите кандидатури, както и да презентират стажовете, обучението и мобилността, както и новите умения, които са придобили.
|
0.00
|
0.00
|