Настоящият Проект има за цел да подобри връзката на висшето образование с потребностите на пазара на труда, в съответствие с приоритетните области и цели за развитие на висшето образование, заложени в Стратегията за развитие на висшето образование в Република България за периода 2021 - 2030 г.
Чрез предоставяне на допълнителна практическа подготовка и обучение в реална работна среда, Проектът ще предостави на завършващите висше образование по-добри възможности за успешна реализация на трудовия пазар.
Допустими партньори са всички висши училища (ВУ), създадени при условията и по реда на Закона за висшето образование и получили институционална акредитация към датата на подписване на декларацията за партньорство.
Проектът продължава политиката във висшето образование, насочена към осъществяване на връзка между образованието и бизнеса, започнала по ОП РЧР 2007-2013 с проект „Студентски практики“ „Студентски практики – Фаза 1“ и „Студентски практики - 2“, финансирани по ОПНОИР като осигурява възможност за продължаване на подкрепата за допълнително практическо обучение на студенти. Освен възможността студентите да практикуват професия в реална работна среда, проектът ще допринесе за директен диалог между образованието и бизнеса, между теорията и практиката и за постигане на съответствие между търсенето и предлагането на специалисти с висше образование.
С изпълнението на проектните дейности ще се създадат възможности за: въвеждане на дуално обучение във висшето образование; за повишаване на уменията по предприемачество на студенти, на уменията на преподаватели за работа с европейски проекти, прилагане на механизми за валидиране на резултати от предходно учене и използване на микрокредити, както и на уменията на кариерните консултанти за проследяване на дипломираните висшисти.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Провеждане на допълнителни студентски практики на база оценка на кариерното ориентиране на студентите: Дейността е насочена към провеждане на допълнителни практически обучения чрез студентски практики на студенти от висши училища - партньори по проекта, получили акредитация и създадени при условията и по реда на Закона за висшето образование. Фокусът е към студентите, които се обучават в области на висше образование „технически науки“, „педагогически науки“ и „природни науки, математика и информатика“, вкл. към повишаване на знанията и създаване на умения за преход към зелена икономика. В рамките на проекта ще бъдат провеждани на допълнителна практика на студенти, която не дублира или замества задължителната по учебен план практика/стаж, ако такива са предвидени. Студентската практика ще бъде свързана с професионалното направление, в което се обучава студента и ще бъде базирана на оценка на кариерното ориентиране на съответния студент.
Допустими обучаващи организации са стопански и нестопански организации, научни организации, държавна и общинска администрация, училища и образователни институции, работодателски организации, други юридически лица, лица упражняващи свободна професия, търговци по смисъла на Търговския закон, физически лица, занимаващи се със селскостопанска дейност, занаятчии, лица, извършващи услуги с личен труд или упражняващи свободна професия и други работодатели по смисъла на § 1, т. 1 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда, които са регистрирани в Търговския регистър или други нормативно утвърдени регистри, минимум 6 /шест/ месеца преди регистрацията си в информационната система на проекта.
За реализирането на студентската практика в реална работна среда ще се осъществява непрекъснато включване на работодатели, които приемат да обучават студентите. Привличането им като участници в проекта ще осигури възможност на бизнеса за сътрудничество в процеса на подготовката на бъдещите специалисти с висше образование. Студентската практика ще се провежда в реална работна среда в рамките на 240 астрономически часа и да изпълнява задачи, възложени от обучаваща организация-работодател чрез ментора съгласно изготвена програма. За периода на студентската практика за всеки студент се сключва застраховка „Злополука“ от съответното висше училище, в което се обучава студентът. За реализация на студентската практика висшите училища - партньори по проекта сключват договори със студентите; с академичните наставници - преподаватели от висшето училище по професионалното направление, в което се обучава студентът; с работодателя; с определения от работодателя ментор.
Ще се осигури устойчивост на внедрената информационна система по проект „Студентски практики - Фаза 1“ (в т.13 е приложен договор за дарение от Технически университет - София на Софтуерна система за управление и контрол на данни) и използвана при изпълнението на „Студентски практики -Фаза 2“ по ОП НОИР. Ще се използва създаденият механизъм за регистрация на студенти за участие в проекта, както и механизмът за регистрация на обучаващи организации, като се същият ще бъде адаптиран към условията на проекта. Ще бъдат използвани всички модули и функционалности на инф. система, като същите ще бъдат разширени за нуждите на апробирането на дуалното обучение.
През студентски практики ще преминат индикативно 40 099 студенти. За успешно проведена студентска практика студентът ще получи стипендия, а академичният наставник и менторът - възнаграждения.
154 553 960.78
0.00
Създаване на условия за въвеждане на дуално обучение във ВО, внедряване на система за проследяване на дипломираните висшисти и организиране на обучения, в т.ч. за придобиване на предприемачески умения.: Дейността включва пет поддейности, подробно описани поотделно в приложениe към формуляра в т.13.
32 693 630.22
0.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN