I. Потребност за удовлетворяване
Мигрантите се сблъскват със значителни трудности при намирането на работа и адаптиране към особеностите на пазара на труда в България. Лицата от целевата група изразяват силно безпокойство, причинено от перспективата те и членовете на техните семейства да загубят достъп до заетост и трудова реализация, като по този начин застрашават бъдещата си способност да се включат успешно в обществото, на пазара на труда и т.н. От огромно значение за активното им приобщаване и реализация имат професионалното ориентиране, консултиране, мотивиране и достъп до обучения по ключови компетентности.
II. Цели
изработване на набор от мерки за активно приобщаване на лицата от целевата група;
повишаване на възможностите за започване на работа чрез предоставяне на информация, мотивация за активно поведение на пазара на труда;
насърчаване на социално-икономическата интеграция чрез професионално ориентиране и консултиране;
подобряване на уменията и квалификацията чрез обучения.
III. Целева група - 30 лица в неравностойно положение (мигранти, които са украински граждани и бежанци от войната), които да са:
- легално пребиваващи в страната (да имат издадена регистрационна карта за временна закрила и ЛНЧ);
- безработни лица.
IV. Основни дейности
1. Идентифициране на лица от целевата група и изготвяне на индивидуален профил за личностно развитие
2. Мотивационно обучение за активно поведение на пазара на труда
3. Професионално ориентиране и кариерно консултиране
4. Обучение по КК1 "Общуване на роден език"
5. Подкрепа за търсене на работа
V. Резултати за постигане
1. Идентифицирани и подбрани 30 лица мигранти
2. Изготвени персонални досиета и профили за личностно развитие - 30 броя
3. Проведено мотивационно обучение за 30 лица
4. Проведено обучение по КК1 за 30 лица
5. Проведена подкрепа за търсене на работа за 30 лица
6. Лица, започнали работа - 4
7. Осигурена заетост след проекта - на 4 лица
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Идентифициране на лица от целевата група, изготвяне на индивидуален профил за личностно развитие, професионално ориентиране и кариерно консултиране: Основната цел е с набор от дейности да се извърши идентифицирането на лицата от целевата група.
Целевата група са участници в неравностойно положение и по-конкретно - мигранти, които са украински граждани и бежанци от войната.
Ще се идентифицират и подберат 30 представителите от целевата група за включване в проекта, като ще се следи за следните изисквания:
- Да са легално пребиваващи в страната (да имат издадена регистрационна карта за временна закрила и ЛНЧ);
- Да са безработни лица.
Идентифицирането на лица от целевата група се извършва чрез работа на терен сред компактните общности от мигранти (украински бежанци). Територията за извършване на дейностите по идентифициране е град София, където има голяма концентрация на лица от целевата група.
Услугите по идентифициране и подбор представляват набор от различни дейности, чрез които да се осъществи контакт с лицата. Резултатите от тези контакти трябва да бъдат:
- поименно определяне на лицата, които попадат в целевите групи;
- съставяне на регистър на идентифицираните лица от целевите групи заедно с данни за осъществяване на контакти с тях (вкл. адрес, e-mail или телефон).
За да бъдат ефективни действията по активното приобщаване на лицата от целевата група и достъпа им до заетост и реализация на пазара на труда, ще се приложи индивидуален подход, който да отчита нуждите, способностите, образованието, квалификацията, способностите за търсене на работа и други лични характеристики на всяко лице.
За всяко лице ще се определят и разработят индивидуален набор от мерки:
1. Всяко лице ще бъде насочено към конкретен мениджър на случай за последващи действия по решаване на конкретни казуси и интеграция на пазара на труда.
2. За идентифициране на индивидуалните нужди ще бъде изготвен профил на всяко лице, за да се определят най-подходящите мерки за неговото личностно развитие.
3. В края на дейността ще се изготвят персонални досиета, в които ще се събере цялата налична информация от комплексната работа с лицата.
Следващия етап от активното приобщаване на лицата е професионално ориентиране и кариерно консултиране. То ще се проведе в индивидуална форма. За изпълнението на дейността ще се използват онсовно следните методи: информиране, консултиране, насочване към обучение и подпомагане за започване на работа.
Основните цели на дейностите е проучване на индивидуалните потребности и интереси за всяко лице изготвяне на индивидуален профил на потребностите и интересите:
- за професионално ориентиране - да подпомогне лицата за самостоятелен и съзнателен избор на професия и/или на път за придобиване на професионална квалификация в съответствие с индивидуалните им качества;
- за кариерно консултиране - да подпомогне лицата за избор на подходяща професия в съответствие с индивидуалните им особености и с потребностите на пазара на труда;
- за насочване към обучение - избор на курс за квалификация и/или ключова компетентност и/или меки умения, съобразно избора на професия.
64 932.00
64 555.92
Подкрепящи мерки - мотивационно обучение за активно поведение на пазара на труда, обучение по КК1 "Общуване на роден език" и подготовка за търсене на работа: Активното подпомагане на лицата ще се допълва и от няколко подкрепящи мерки:
А. Мотивационно обучение за активно поведение. Обучението се разпределя на четири етапа:
1. Първи етап от обучението (2 дни по 8 часа):
Провежда се под формата на групово динамичен тренинг в рамките на два дни по 8 часа. Включване на участниците в отделни активности с цел преминавайки през преживяването да придобият знание за своята личностна значимост по отношение на своето бъдеще и професионална реализация. Целта на модула е да се активизира личностната мотивация на участниците, за развитие и професионална реализация. Мотивацията трябва да цели личностно израстване, умение за себе анализ, критично отношение към процеса на реализация и потребност за развитие. Да развие потребност от постигане на поставените цели за себе доказване.
2. Втори етап от обучението (2 дни по 8 часа):
Разпределен в отделни стъпки, целящ да даде знание, как, къде, по какъв начин да търсят професионална реализация и развитие.
- 1 стъпка: Източници на информация за свободни работни места. Официално обявени и налични работни места, които не са представени в бюрата по труда, консултантските фирми и сайтовете за свободни работни места. Определяне на формалните и неформални източници на информация за свободни работни места.
- 2 стъпка: Как да кандидатстват за работа. Какви са необходимата информация, която трябва да търсят за съответната работна позиция.
- 3 стъпка: Подготвяне на документи за кандидатстване Изработване на CV и мотивационно писмо. Запознаване с особеностите при изработване на всеки документ, представящ лицето пред бъдещи работодатели.
- 4 стъпка: Подготовка за интервю за работа. Набавяне на информация за конкретната позиция и фирмата предоставяща позицията. Запознаване със значението на поведението по време на интервюто. Каква информация да излъчат за себе си и как за да постигнат по-висока успеваемост.
- 5 стъпка: Явяване на интервю. Поведение пред работодатели. Заявяване на очаквания между страните. Поемане на отговорност за бъдещи действия в работен процес.
- 6 стъпка: Личен анализ и оценка на интервюто. Какво е постигнал и какво е пропуснал да отрази за себе си. Преоценка и промяна в поведението. Изграждане на умение за коректив на поведението с цел постигане на по-висока успеваемост при следващо интервю.
3. Трети етап от обучението (1 ден по 8 часа):
Стимулиране на личностното и професионално развитие. Получаване на знание за бъдещи начини за квалификация и обучение, както и форми за реализация. Определяне на необходимостта от квалификация и значението. Взаимстване от предходния етап на проект при изготвения професионален профил за всеки участник и насочване към определени сфери за квалификация на база профила, за всеки участник индивидуално.
4. Четвърти етап от обучението (1 ден по 8 часа):
Регистрация в бюро по труда и други източници предоставящи свободни работни места. Включва реална регистрация и начини за редовно и упорито проследяване на обявени работни места.
Резултат от дейността трябва да се постигне преодоляване на ригидността в поведението по отношение на професионалната кариера за всяко лице. Събаряне на съпротивите намаляване чувството на несигурност от възможности за реализация. Изграждане на личностна значимост, стремеж за себе доказване и реализация и знание за конкретните стъпки при постигане на целите.
Б. С оглед особеностите на целевата група (мигранти от Украйна), за да се постигне по-голяма ефективност в приобщаването им на пазара на труда е необходимо да се подобрят и способностите им за комуникиране на български език. За целта всички лица ще преминат през обучение по КК 1 "Общуване на роден език".
В. Подкрепа за търсене на работа - като продължение на мотивационното обучение се съдейства на лицата при подготовка на документи за кандидатстване (автобиография, мотивационно писмо и др.), подготовка за явяване на интервю, съдействие при подготовката на документи за започване на работа.
25 972.80
25 822.37
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN