Достъп до заетост и реализация на пазара на труда на лица в неравностойно положение и членове на техните семейства: Основната цел на тази дейност, както е видно и от името й, е да осигури достъп до заетост и реализация на пазара на труда на лица в неравностойно положение (жертви на домашно насилие, представители на етническите малцинства, лица с увреждания, младежи до 29 години, лица над 50 години) и членове на техните семейства. Тази цел планираме да изпълним чрез предоставянето на комплексни социални услуги, базирани на индивидуален подход, съобразно спецификите и нуждите на всяко едно лице. Изпълнението й ще премине през два етапа: подбор и назначаване на екип за работа по проекта и предоставяне на комплекс от социални услуги.
Първият етап ще се реализира в рамките на 1 месец. Той включва провеждането на процедури за подбор на двама социални работници (по един в Хасково и Димитровград), психолог и юрист. Изискванията към социалните работници ще са минимум завършено средно образование, умения за работа в екип, отлични комуникационни умения, отлично владее на на български език, умения за добро управление на времето, ориентираност към постигане на резултати. По отношение на психолога и юриста изискванията ще са: висше образование в съответната област и опит в консултирането на уязвими групи. Назначените лица ще преминат през вътрешно обучение за запознаване с правилата за работа във Фондация "ХиД Джендър Перспективи", запознаване с етичните правила за работа с уязвими групи, запознаване с целите и дейностите по проекта, програмата за трудово посредничество на фондацията и др. релевантни на дейностите по проекта.
Вторият етап от изпълнението на дейността - предоставянето на услуги за достъп до заетост и реализация на пазара на труда ще започне през първия месец от проекта и ще продължи до края му. Услугите ще бъдат насочени към няколко групи лица в неравностойно положение и членовете на техните семейства. Тя ще включва:
1. Идентифициране на лица от целевата група, оценка на потребностите, изработване на план за действие.
Насочването на лицата в неравностойно положение и членовете на техните семейства към консултативните центрове на Фондация "ХиД Джендър перспективи" ще се извършва по утвърдените до момента начини - чрез насочване от полиция, социални и здравни служби, местни неправителствени и пациентски организации и чрез самонасочване. Фондацията е добре позната като доставчик на социални услуги в област Хасково, работи активно с местните медии и информацията за новите проекти и дейности своевременно достига до местната общност. След постъпване в консултативните ни центрове в Хасково и Димитровград, социалните работници, назначени за работа по проекта ще извършват проверка дали лицата попадат в някоя/ няколко от целевите групи - лица в неравностойно положение (жертви на домашно насилие, представители на етническите малцинства, лица с увреждания, младежи до 29 години, лица над 50 години) и членове на техните семейства. Ако не попадат, те ще бъдат насочени към други институции и организации, които могат да им окажат подкрепа. Ако попадат - социалният работник ще извърши оценка на потребностите на лицата (включваща подробна информация за текущото здравословно състояние на лицата, техните образование, квалификация и трудов опит), ще им съдейства за попълване на документацията, необходима за включване в проекта и заедно ще изработят индивидуален план за действие на базата на образованието, знанията, уменията и възможностите на всяко от лицата. В плана за действие ще бъдат набелязани конкретни мерки и стъпки за достигане до успешна и дългосрочна трудова реализация.
2. Водене на случай
На всеки един от участниците в проекта ще бъде определен индивидуален мениджър на случай, като по правило за лицата от Хасково и околните населени места това ще бъде социалният работник в Хасково, а за лицата от Димитровград и околните населени места - социалният работник от Димитровград. При необходимост е възможно преразпределяне на потребителите между водещите случаи без това да води до ощетяване на самите потребители (извънредни разходи за транспорт). |
84 097.68
|
28 732.48
|
Единна ставка: Тази дейност е спомагателна и има за цел да осигури качественото и безпроблемно изпълнение на проекта. В нея са включени ръководенето и управлението на проекта и дейностите за видимост, прозрачност и комуникация. Тя включва и осигуряването на пространство за изпълнението на проекта - консултативните центрове на фондация "ХиД Джендър перспективи" в Хасково и Димитровград, заедно с цялата налична материална и техническа база в тях. Част от тази дейност е осигуряването на мобилност при работата с целевите групи за членовете на екипа на фондацията (социални работници, психолог и юрист) при предоставяне на мобилни консултации извън консултативните центрове на фондацията, при провеждане на срещи с работодатели и заинтересовани страни, при придружаване на включените в проекта лица до институции, организации, по време на интервю за работа.
Дейността ще се изпълнява през целия период на проекта, а спомагателната й функция обуславя успоредното й изпълнение с дейността "Достъп до заетост и реализация на пазара на труда на лица в неравностойно положение и членове на техните семейства". Осигуряването на материална и техническа база ще продължи през целия период на проекта, докато осигуряването на мобилност на екипите ще се осъществява само по необходимост и на базата на включени в плановете за работа с бенефициенти конкретни мерки и дейности, които изискват пътуване/ придружаване от страна на екипа на проекта.
За качественото реализиране на дейността фондация "ХиД Джендър перспективи" ще използва широк набор от методи, подходи и принципи на работа. Сред тях са обективност, точност, пълнота, систематизираност, оперативност, достъпност, етичност, оценка на риска, регулярен мониторинг на напредъка по изпълнението на проекта и достигането на заложените индикатори. |
33 639.07
|
11 492.99
|
Достъп до заетост и реализация на пазара на труда на лица в неравностойно положение и членове на техните семейства - продължение: Мениджърите на случай ще проследяват за изпълнението на плана за действие и заложените в него мерки и конкретни задачи. Те ще предоставят информация и подкрепа на лицата според техните индивидуални нужди, ще извършват професионално ориентиране и кариерно консултиране на лицата, ще ги подпомагат при подготовка на документи за кандидатстване за работа (автобиография, CV, мотивационно писмо), при регистрацията в Дирекция "Бюро по труда", при регистрация в онлайн платформи за търсене на работа. При идентифициране на необходимост, мениджърите на случай ще насочват потребителите към специализирана подкрепа от психолог и/или юрист.
3. Подкрепа за търсене на работа, връзки с работодатели и подготовка за включване в заетост
Тази дейност ще се изпълнява от мениджърите на случай, които ще следят за актуалните обяви за работа и за свободните работни места, ще осъществяват връзки с работодатели, вкл. и такива , които набират персонал, но не обявяват публично свободните работни места. Те ще подпомагат участниците в проекта при подготовката за интервюта за работа. По преценка на мениджърите на случай е възможно те да придружават и да подпомагат лицата по време на интервюта за работа и др. срещи с работодатели. При успешно включване в заетост, те ще подкрепят лицата в процеса на адаптация на новото работно място.
Мениджърите на случай ще водят досиетата на участниците в проекта, ще следят за правилното попълване на изискуемата документация, вкл. и при напускане на участието в проекта.
4. Психологическа подкрепа
Тя ще се извършва от специалист - психолог, според индивидуални нужди на лицата и след насочване от мениджъра на случай. Ще има за цел да помогне на лицата да преодолеят стреса и разочарованията в процеса на търсене на работа, както и по време на адаптирането на новото работно място, да имат ясна и адекватна самооценка за собствените си знания, умения и възможности. Психологът ще извършва индивидуална, а при необходимост и групова работа с клиентите и техните семейства, оказвайки методическа подкрепа в кризисни ситуации, насочвайки към придобиване на умения за успешно справяне на работното място и/или адаптиране към работните условия; развитие на различни навици и умения за живот и други.
5. Юридическа подкрепа
Консултациите с юрист ще помогнат на лицата да разберат по-добре правата и задълженията си, съгласно сключения при постъпване на работа договор и актуалното българско законодателство, вкл. какви са правата на лицата с увреждания, какви мерки могат да предприемат лицата при случай на дискриминация по полов, етнически или др. признак и др. според конкретните нужди на участниците в проекта.
6.Застъпничество
То ще се изпълнява от социалните работници и ще включва подпомагане осъществяването на контакти с институции/организации, според индивидуалните потребности на лицето или членове на неговото семейство, за преодоляване на пречки пред лицето за социално включване и включване в заетост – контакти с АЗ, АСП, детски градини, доставчици на социални/ образователни/ обучителни/ здравни услуги и др.
7. Активна работа с потенциални работодатели
Тази дейност също ще се осъществява от социалните работници и ще има за цел от една страна намиране на работа на участниците в проекта, а от друга - промяна на нагласите на работодателите към конкретните лица в неравностойно положение, обект на подкрепата и преодоляване на стереотипите за тях (жертвите на домашно насилие не се задържат на работа заради тормоза от страна на насилниците, ромите за мързеливи и крадат, лицата с увреждания са неспособни и с претенции, младежите нямат умения и трудови навици, лицата над 50 години са твърде стари и физически неспособни).
|
0.00
|
0.00
|