Дейност 1 „Наемане на персонал за изпълнение на дейностите“- част 1: Предвидените дейности за подобряване достъпа до пазара на труда и интегрирана подкрепа на лицата от целевата група ще бъдат осъществени от сформиран екип от специалисти с опит и експертиза в определените дейности. Екипът ще включва настоящи служители на сдружението, всеки от които със солиден опит в работата с хора с увреждания
- Четирима индивидуални мениджъри /ментори/ на лицата от целевата група- длъжността ще се изпълнява от настоящи служители на сдружението, всеки от които работи като трудотерапевт към центъра за защитена заетост, където понастоящем се трудят 15 лица с трайни уреждания. Всеки ментор ще отговаря за 5 лица от целевата група по проекта , с които ще провеждат индивидуални сесии като ще определя индивидуално най-подходящите мерки за тяхното личностно развитие според индивидуалните нужди и преценка от какви подкрепящи мерки имат необходимост. Индивидуалните мениджъри /ментори/ ще участват в изпълнението на следите планирани дейности по проекта, подробно описани в Дейност 2:
1. Идентифициране на лица от целевата група и определяне на индивидуален набор от мерки (план) за тяхното активно приобщаване и професионално развитие
2. Подкрепящи мерки за професионално ориентиране и кариерно консултиране , както и мотивационно обучение за активно поведение на пазара на труда
Предвидената заетост на всеки по проекта е съобразена, така че да няма дублиране на дейностите между настоящия проект и работата им като трудотерапевти към Центъра за защитена заетост.
-Ментор 1 Милена Боева- от началото на 2020г работи като трудотерапевт към ЦЗЗ Градина Вдъхновение. Като майка на дете със специални потребности и трудотерапевт познава отлично спецификите и потребностите на целевата група. Има професионална квалификация в областта на социалните дейности и здравен мениджмънт.
- Ментор 2 Ивона Тумбалова- работи като трудотерапевт към ЦЗЗ Градина Вдъхновение от април 2022г. Преди това е работила в неправителствения сектор като доброволец и организатор на редица благотворителни инициативии, насочени към социалната интеграция на хората с увреждания.
Ментор 3- Веселина Монева- работи като трудотерапевт на младежи с трайни увреждания към ЦЗЗ и е родител на дете със специални потребности . Познава отлично спецификите и потребностите на целевата група.
Ментор 4- Стефан Стефанов - работи като трудотерапевт на младежи с трайни увреждания в ЦЗЗ Градина Вдъхновение от август 2020г. Също така е родител на дете със специални потребности и познава отлично потребностите на хората с увреждания. Има професионална квалификация като агроном и ръководи всички оперативни дейности в градината.
- 1 специалист връзки с работодатели и подготовка за включване в заетост- длъжността ще се изпълнява от Димка Ташкова, която работи към сдружението като технически сътрудник. Тя участва в организирането на всички благотворителни инициативи на сдружението и осъществява контакти с множество бизнес организации. Освен че работи активно с бизнеса, тя познава отлично потребностите на хората с увреждания има професионална квалификация в областта на социалните дейности, което я прави най -подходяща от екипа за изпълнението на следните дейности, подробно описани в Дейност 2 описана по -долу:
4. Подкрепа за търсене на работа, връзки с работодатели и подготовка за включване в заетост. Активна работа с потенциални работодатели за намиране на работа на лицата. Действия за промяна на нагласите на работодателите към конкретните лица в неравностойно положение, обект на подкрепата.
- 1 Психолог- дейността ще се изпълнява от Анета Радославова- Дипломиран магистър Психолог с опит като психолог и хипнотерапевт. Оказва психологическа подкрепа на младежите с увреждания, които работят в ЦЗЗ Градина Вдъхновение от самото създаване на центъра. Ще участва в изпълнението на следните планирани дейности по проекта, подробно описани в Дейност 2:
Психологическа подкрепа за лицата, според техните индивидуални нужди и при необходимост |
156 513.58
|
37 863.42
|
Дейност 2 Изпълнение на планираните дейности- Част 1: Основната цел на проекта за подобряване достъпа до пазара на труда и интегрирана подкрепа за лицата от целевата група ще бъде постигната чрез изпълнението на следните дейности:
1. Идентифициране на лица от целевата група и определяне на индивидуален набор от мерки (план) за тяхното активно приобщаване и професионално развитие
Веднага след стартирането на проекта индивидуалните мениджъри ще започнат с идентифицирането и подбора на конкретни лица в една от най-уязвимите групи безработни, а именно хората с увреждания . За периода на изпълнение на проекта планираме да включим минимум 20 лица от целевата група. Извършения подбор има за цел определяне на конкретните лица от целевата група за участие в дейностите по проекта. За осъществяването на първоначален контакт с потенциалните потребители на усугата ще организираме няколко информационни кампании. Информационните срещи ще бъдат неформални и ще се провеждат на място в градина Вдъхновение в гр. Божурище, където ще се изпълнява проекта. Всеки от присъстващите ще получи изчерпателна информация за дейностите, в които може да се включи и ще може свободно да задава въпроси на екипа. За да достигнем до максимално много потенциални потребителите ще изпратим информация за проекта до всички представителни организации на и за хората с увреждания. Сдружение „ЗА ДЕЦАТА-2017“ работи активно и с други организации в областта на социалните услуги и грижа за хора със специални потребности като ДЦ за лица с ментални увреждания „Света Марина", Сдружение на родителите на деца с ДЦП Света София- вяра, надежда и любов“, ЦСРИ “Щастливи заедно“ и др., които могат да ни помогнат за включване на лица от целевата група.
При подбора на лицата от целевата група ще спазваме принципите за равенство на половете, равни възможности и превенция на дискриминация, както и задължителните мерки за видимост, прозрачност и комуникация, определени в европейската и национална нормативна уредба
2. Подкрепящи мерки за професионално ориентиране и кариерно консултиране , както и мотивационно обучение за активно поведение на пазара на труда
Всеки от четиримата мениджъри /ментори/ ще работи активно с желаещите да се включат в проекта лица с увреждания и ще проследява участието им в подкрепящите мерки , определени за тях. Един ментор ще отговаря за 5 лица, с които ще провежда индивидаулни сесии в определен ден от седмицата.Така всеки от целевата група ще получи индивидуален подход спрямо идентифицираните нужди. Освен индивидуалните срещи, участниците ще имат възможност да посещават центъра за защитена заетост където работят като градинари други младежи с трайни увреждания. Те ще могат да се включват в изпълнението на различин задачи в областта на озеленяването и градинарството и да преценят сами дали могат да се справят и дали имат интерес в тази сфера. Участниците от целевата група, които имат физическа възможност и интерес да се занимават с дейностите в областта на озеленяването и градинарството ще бъдат насочвани към Стефан Стефанов , който е професионален агроном и ще им даде ценни съвети и практически умения . Друга подходяща и предпочитана сфера за хората с различни физически и психически затруднения са творческите занаяти. Сдружението организира творчески работилници, подходящи за хората с увреждания, на които могат да пробват различни занаяти като грънчарство и тъкачество, изработване на сувенири и др. традиционни изделия. Освен демонстрация на различни дейности, подходящи за хората с увреждания , менторите ще участват в изготвянето на профили и персонални досиета на участниците , за да се определят най-подходящите комплексни мерки за тяхното личностно развитие. Също така заедно с психолога ще помагат на лицата да открият най-подходящия за тях тип работа, където ще се чувстват полезни и мотивирани.
Описанието на дейността продължава в Част 2 |
62 605.43
|
15 145.36
|
Дейност 1 „ наемане на персонал за изпълнение на дейностите“- част 2: Персоналът за изпълнение на дейностите по проекта е подробно описан в Дейност 1 „Подбор и наемане на персонал за изпълнение на дейностите“- част 1 |
0.00
|
0.00
|
Дейност 2 Изпълнение на планираните дейности- Част 2: Дейността ще включва предоставяне на изчерпателна и актуална информация за пазара на труда и трудовото законодателство, както и за правата и възможностите за реализация на хората с увреждания, изследване на интересите в различни области, силни и слаби страни с помощта на професионални методически тестове, мотивационни сесии за активно поведение на пазара на труда, съвети при кандидатстване за работа и подготовка за интервю. Целта на предвидените подкрепящи мерки е да помогнат на безработните лица с увреждания да открият най-подходящата за тях сфера за професионална реализация и да бъдат по-мотивирани за включване в трудовия процес.
3. Психологическа подкрепа за лицата, според техните индивидуални нужди и при необходимост
Психологът от екипа Анета Радославова ще извършва индивидуална и групова работа с участниците и ще работи заедно с менторите от екипа на проекта при изследването на интересите и пригодността за работа в различни области. Тя ще оказва методическа подкрепа в кризисни ситуации, ще прилага техники за справяне със стреса и повишаване самооценката на включените в дейността представители на целевата група; ще ги насочва към придобиване на умения за успешно справяне на работното място и/или адаптиране към работните условия.
4. Подкрепа за търсене на работа, връзки с работодатели и подготовка за включване в заетост.Активна работа с потенциални работодатели за намиране на работа на лицата. . Димка Ташкова от екипа по проекта ще оказва персонална подкрепа на лицата от целевата група чрез съдействие при подготовка на документи за кандидатстване (автобиография, мотивационно писмо и др.), подготовка за явяване на интервю, съдействие при подготовката на документи за започване на работа, посредничество между лицата от целевата група и потенциални работодатели за по-добра интеграция в работната среда.Ще работи активно с потенциалните работодателите за преодоляване на дискриминационните нагласи на някои от тях и насърчаването им за предоставяне на възможност за получаване на подкрепа при включване в заетост и наемане на лица с увреждания. Сдружението си партнира с голям брой социално отговорни компании, които подкрепят дейностите на центъра за защитена заетост за младежи с увреждания, като „Мултивак България Продакшън“ - един от лидерите в производството на опаковки, Паркланд ООД, която работи в сферата на озеленяването и поддръжката на зелени площи, Агробел- един от водещите земеделски производители и много др. Екипът на сдружението ще използва всичките си контакти с бизнес организациите при търсенето на подходящата работа за участниците в проекта. Планираме в рамките на проекта да организираме поне една инициатива тип специализирани трудови борси за хора с увреждания , на които да осигурим възможност за среща между работодатели и лица от целевата група. |
0.00
|
0.00
|