Дейност 1 "Подбор и наемане на персонал за извършване на дейности по СЦ2": Дейност 1 представлява подготвителната част от цялостното изпълнение на дейностите по организиране и провеждане на дейности в подкрепа на маргинализираните групи в общността , включително ромите.
Дейността е насочена към Специфична цел 2 на Процедурата, и конкретно - насърчаване на социално-икономическата интеграция на маргинализираните общности като ромите.
Дейността е свързана с разработване на цялостна концепция и осъществяване на информационна кампания и провеждане на програма за превенция на социалните рискове сред младежи от маргинализирани общности с фокус върху ромската общност.
Целевата група към която е насочена дейността включва 100 юноши и младежи на възраст от 13 до навършване на 18 години от уязвими групи, с фокус върху ромската общност, които са изложени на социални рискове като ранна бременност и ранни бракове, следствие на което отпадат от училище, лица с ниски доходи, живеещи в бедност, с рисково поведение по отношение на сексуалното и репродуктивно здраве, употребяващи алкохол и упойващи вещества, живеещи и отглеждани от възрастни прародители.
Изпълнението на Дейност 1 ще се осъществява в подкрепа и свързаност с останалите дейности на консултативния център за деца и родители от следния експерти:
- Обучител (заетост 16 месеца х 60 часа на месец );
Дейността ще се осъществява на територията на община Костинброд, като ще включва и мобилна работа на обучителя - информиране и привличане на целевата група от училищата в град Костинброд и другите населени места в общината. |
17 280.00
|
0.00
|
Дейност 2 "Подбор и наемане на персонал за извършване на дейности по СЦ3": Дейност 2 представлява подготвителната част от цялостното изпълнение на Дейност 4- част 1 "Предоставяне на услуги за ранно детско развитие" и Дейност 4-част 2 "Осигуряване на обучения и супервизии за служители работещи в социални услуги за деца"
Дейността е насочена към Специфична цел 3 на Процедурата, и конкретно - подобряване на равния и навременен достъп до качествени и устойчиви услуги на достъпна цена, включително услуги, ориентирани към индивида грижи, включително здравеопазване, насърчаване на достъпа до социална закрила, като се обръща особено внимание на децата и групите в неравностойно положение.
В рамките на дейността ще бъде предоставен достъп до комлекст от интегрирани социално- здравни услуги за подобряване на качеството на живот на деца в нужда и техните семейства (дефинирани в условията на процедурата), с фокус върху деца от ромската общност живееща на територията на община Костинброд.
Дейността ще осигури достъп до качествени услуги за подпомагане и работа с децата в нужда(на възраст от 0 до 3 години и от 4 до 12 години) и техните семействата в три направления:
- предоставяне на подкрепа, консултиране и обучение на бъдещи и настоящи родители за форми и развитие на родителски умения;
- семейно консултиране, планиране и подкрепа на родителите, вкл. и по отношение на здравните аспекти и полагане на адекватни грижи за децата;
- предоставяне здравно-социални услуги и трудотерапия за деца за проследяване на развитието им, идентифициране на затруднения и/или увреждания в ранна детска възраст и прилагане на адекватни мерки за ограничаване на негативните последиците за децата с напредване на възрастта;
В рамките на проекта ще се предоставят социални услуги, свързани с информиране и консултиране и обучения за придобиване на умения, ще се осъществява подкрепа на всички деца в риск и техните семейства, родители полагащи грижа деца с увреждания (чл.14, ал.2, т.1 от ЗСУ), чрез подпомагане, информиране и консултиране в подкрепа и подобряване качеството на техния живот, достоен начин на живот, по-добро справяне с проблеми и затрудненията, пълноценно интегриране на децата в обществения живот, преодоляване на заболявания в ранна детска възраст и забавяне на развитието на децата, социалната изолираност, възможност за участие в инициативи и социализиращи събития, придобиване на нови навици за по-добро справяне с ежедневието и осмисляне на свободното време с подходящи дейности и занимания.
При изпълнението на Дейност 2 ще бъде сформиран мултидисциплинарен екип за предоставяне на услугите.
В него ще се включат следните експерти:
- Управител на социалната услуга (16 месеца, 8 часова дневна заетост ) - Дейност 4-част 1
- Социален работник (15 месеца, 4 часова дневна заетост)- Дейност 4-Част1;
- Специалист "Сътрудник социална работа" (16 месеца,8 часова дневна заетост)- Дейност 4- Част 1;
- Психолог ( 16 месеца,4 часова дневна заетост)- Дейност 4-част 1;
- Логопед ( 16 месеца,4 часова дневна заетост)-Дейност 4- част 1;
- Трудотерапевт-(10 месеца,4 часова дневна заетост)- Дейност 4- част 1;
- Юрист (10 месеца,4 часова дневна заетост)-Дейност 4- част 1;
- Мед.сестра ( 16 месеца, 8 часова дневна заетост) Дейност 4- част 1;
- Обучител/супервайзор (заетост 16 месеца х 50 часа месечно) Дейност 4- част 2;
Социалните услуги ще се предоставя на територията на община Костинброд, като ще включват и мобилна работа на експертите - при семействата на децата, в детски градини и начални училища (дейност 4-част ) и в социалните услуги предоставящи подкрепа на деца и семейства (дейност 4-част 2). |
219 488.00
|
0.00
|
Дейност 3 "Планирани дейности по СЦ2 Програма за превенция на социалните рискове сред младежи от маргинализирани общности": Дейност 3 представлява същинската част от цялостното изпълнение на дейностите по организиране и провеждане на дейности в подкрепа на маргинализираните групи в общността , включително ромите.
Дейността е насочена към СЦ2 и цели насърчаване на социално-икономическата интеграция на маргинализираните общности , чрез осигуряване на достъп до качествени услуги за повишаване на информираността и знанията по темите за сексуално и репродуктивно здраве, социалното рисково поведение, ранната бременност и превенция на ранните бракове сред целева група от юноши и младежи на възраст от 13 до навършване на 18 години с фокус върху ромската общност в община Костинброд.
Програмата за превенция на социалните рискове, на които са изложени представителите на целевата група ще бъде реализирана, чрез осигуряване на образователни възможности на младите хора за изграждане на знания, умения и нагласи за отговорно сексуално поведение и репродуктивно здраве, повишаване на информираността им по отношение начините на заразяване с ХИВ/СПИН и други полово предавани инфекции, рисковете от ранните бракове и ранна бременност.
През последните години преподаватели и местна управа, наблюдават тенденцията на отпадане от училище, на момичета на възраст 12-13 години.
По данни на Евростат раждаемостта в юношеските възрасти в България през последните години чувствително надвишава нормалните равнища за Европа. Средната възраст на напусналите училище с ниска степен на образование (до основно) в страната ни е най-ниска сред страните в ЕС – едва 14,3 години, като престоят на тези деца в училище е около 8 години – с почти 2 години по-кратък от периода за задължителната училищна възраст.
Програмата за превенция на социалните рискове, ще бъде изпълнена, чрез включването на лицата от целевата група в семинарни обучения и здравно-образователни кампании, и разработване и разпространение на обучителни материали сред участниците.
Пред проектното проучване установи, че най-често срещаните проблеми при младите хора с фокус върху представителите на ромската общност са: ранно начало на полов живот; широко разпространение на необезопасени сексуални контакти, употреба на алкохол преди и по време на полов контакт, кратка продължителност на сексуалните, партньорства, поддържане на паралелни сексуални отношения, сексуални контакти срещу пари и подаръци; голяма разлика във вързраста на партньорите, като жените обикновено нямат навършени 18г. и др.
Проектът предлага адекватен подход за ограничаване на социалните рискове сред младите хора от ромската общност, като им предоставя достъп до:
- адекватно поднесена, съвременна и научна информация;
- системно здравно и сексуално образование, основаващо се на жизненоважни умения,
- консултации със специалист по теми за здравните, сексуални и репродуктивни проблеми сред подходящи за младите хора
- информация за надеждни предпазни средства, достъпни в търговската мрежа.
Дейността е надграждаща предвидените дейности по СЦ 3 и има пряко отношение към подобряване на качеството на живот на децата от уязвими групи, т.к. голяма част от младите хора в ромските общности, поради липса на достатъчно познания свързани със сексуалното и репродуктивно здраве, методите на контрацепция и предпазване от ранна бременност, създават деца, за които в последствие не полагат адекватни (поради младата си възраст) грижи или изоставят новородените поради страх от несправяне с родителството, липса на доходи за отглеждане на дете, липса на жилище и т.н.
Провеждането на образователната програма, ще доведе до намаляване на рисковото поведение сред младите хора, което ще намали случаите на раждане и отглеждане на деца в несигурна семейна среда или деца, които се отглеждат с рискове за здравето и правилното им развитие или са подложени на риск от изоставяне деца. |
6 912.00
|
0.00
|
Дейност 4 -част 1 "Планирани дейности по СЦ3-Предоставяне на услуги за ранно детско развитие": Дейност 4 представлява същинската част по предоставяне на социални услуги на целевата група и е насочена към СЦ3 и ще осигури достъп до интегрирани социално- здравни услуги за подобряване на качеството на живот на деца в нужда и техните семейства (дефинирани в условията на процедурата), с фокус върху деца от ромската общност на община Костинброд.
Дейността ще осигури достъп до качествени услуги за подпомагане и работа с децата в нужда(на възраст от 0 до 3 години и от 4 до 12 години) и техните семействата в три направления:
- предоставяне на подкрепа, консултиране и обучение на бъдещи и настоящи родители за форми и развитие на родителски умения;
- семейно консултиране, планиране и подкрепа на родителите, вкл. и по отношение на здравните аспекти и полагане на адекватни грижи за децата;
- предоставяне здравно-социални услуги за деца за проследяване на развитието им, идентифициране на затруднения и/или увреждания в ранна детска възраст и прилагане на адекватни мерки за ограничаване на негативните последиците за децата с напредване на възрастта;
Периодът на ранното детство оказва съществено влияние върху развитието на личността и има дългосрочен ефект върху живота на човека. Поради пластичността на детския мозък, ранната намеса оказва най-значими ползи за развитието на детето.
Целевата група на проекта - деца и семейства от маргинализирани общности в община Костинброд има следната характеристика: родители и деца от уязвими затворени етнически групи, в частност ромската общност, безработни родители, родители на 3 и повече деца; родители (най-вече майки) в рискова възраст под 18г.; родители с ниско образование; родители, живеещи в лоши жилищни условия и/или бедност; родители на деца с увреждания и/или на деца със здравословни проблеми; родители на деца във висок риск (забавяне в развитието и др.). Всички тези специфики на целевата група, създават предпоставки за отклонения от здравословните норми при отглеждането на децата в таз общността, поради следните причини: ниско образование/познания и липса на умения за полагане на адекватни грижи за малки деца; липса на житейски опит и познания свързани с родителството и неговите отговорности; недостатъчна заинтересованост по отношение здравето и превенция на хроничните незаразни болести и социално значими болести; ниски доходи, бедност и липса на здравно осигуряване, което ограничава достъпа до социални и здравни услуги и лечение. Мерките в дейността са разработени в отговор на идентифицираните нужди и потребности на целевата група в пред проектното проучване.
Дейността предвижда ранната детска интервенция, чрез изградена система от ресурси, услуги и подкрепа за деца, които имат специфични потребности и/или забавяне в развитието си, от раждането им до навършване на 3г. В много случаи колкото по-рано бъдат открити затрудненията в развитието на детето, толкова по-голям шанс има то да ги преодолее, чрез адекватни грижи, подкрепа и консултация със специалисти. Родителите ще получават подкрепа от специалисти за насърчаване и подобряване развитието на децата им във физическата, когнитивната и социалната/емоционалната област по начин, които уважава и зачита разнообразието от семейства и общности.
И за двете възрастови групи деца (0-3 г. и от 4-12г.) ще се предоставят услуги по преодоляване на социалната изолация и изключване, и услуги по здравно консултиране. Целта е не само да се оказва подкрепа в случай на установено увреждане или пък заболяване, а и да се формира култура за правилно отглеждане на децата, като средство за превенция на здравните рискове. Услугите за ранно детско развитие не само ще подкрепят семействата в отглеждането на децата, но и ще стимулират за по-голяма активност във всички сфери на живота, за да се подобри качеството на връзката дете – родители, което подобрява атмосферата в семейната среда за малките деца, което ще доведе до постигане на целта на процедурата- подобряване качеството на живот в контекста на Европейската гаранция за детето (ЕГД). |
87 795.20
|
0.00
|
Дейност 4 - част 2 "Планирани дейности по СЦ3-Осигуряване на обучения и супервизии за служители работещи в социални услуги за деца": Дейността реферира към СЦ3 и е свързана с повишаване на капацитета, качеството и ефективността на предлаганите социални услуги за детско развитие в община Костинброд, чрез осигуряване на въвеждащи и надграждащи обучения, и супервизии за служителите работещи в тях.
Основната цел на дейността е повишаване на качеството на социалната работа, на социалните услуги, така че потребностите на потребителите да бъдат посрещани по възможно най-добрия начин от специалистите работещи там, чрез повишаване на капацитета им и тяхната експертиза чрез участие в разнообразни специализирани обучения, както и осигуряване на методическа подкрепа и помощ при изпълнение на задълженията им, чрез периодични групови и индивидуални супервизии.
Обученията предлагани в дейността са свързани с надграждане на знанията и уменията на служителите работещи в социалните услуги за деца при различни случаи и ситуации, които възникват в ежедневната им директна работа, а от друга страна внасяне на яснота и даване на практически насоки, относно изпълнението на изискванията на въведените нормативни изменения в закона за социалните услуги и наредбата за качество на социалните услуги.
Качеството на предоставяните социални услуги се осигурява и чрез периодична индивидуална и екипна супервизия на служителите. По този начин предоставяните услуги, може редовно да бъдат обсъждани, наблюдавани и оценявани. Супервизията е задължителен елемент от добрата практика в помагащите професии. Като модерен инструмент за професионално съпровождане на работата с клиенти, супервизията подлага на рефлексия професионалното ежедневие на специалистите, като им помага да обмислят вече взети решения, да разработят промени, да проявят креативност. Освен гарантиране на качеството на услугите за деца, супервизиите ще допринесат за разширяване на професионалния опит на екипа, свързаността между членовете му и предотвратяване на емоционалното им прегаряне.
В дейността ще бъдат обхванати и 7 лица -специалистите наети по проекта, като за тях преди стартиране на услугата ще се проведе въвеждащо обучение за новоназначени членове на екипа, специализирано обучение за работата по проекта и надграждащи обучения, съобразно идентифицирани потребности в хода на работа, които ще бъдат координирани като теми с другите социални услуги. |
0.00
|
0.00
|