Дейност 1 Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труд съобразно спецификата на конкретните работни места в предприятията. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работни процеси на конкретните работни места. Обучение на лицата от целевата група насочено към внедряване на „зелени“ модели на организация на труд.: Дунав прес АД е предприятие, което допринася за изграждането на устойчива бъдеща икономика, като взема предвид не само своите бизнес цели, но и широката си обществена отговорност и влияние върху околната среда.
При избора на всички инвестиции в производствено оборудване през последните години се вземат предвид и факторите, свързани с околната среда като подобряване на енергийната ефективност, намаляване на отпадъка от производствения процес, възможността за използване на суровини от рециклирани материали, по-пълно оползотворяване на суровините и др. Компанията има реализирани няколко проекта в тази насока, както и внедрено ISO 14001.
Чрез изпълнението на настоящата дейност и внедряването на „зелени“ модели на организация на труд се предвижда да се надгради постигнатото до момента.
Целта на дейността е да се подпомогне „Дунав прес“ АД при прехода към климатично неутрална икономика и променящите се модели на работа посредством разработване и въвеждане в предприятието на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на дейността и конкретните работни места.
Дейността ще включва следните четири етапа, които ще се реализират в посочената логическа последователност:
1.1. Преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики.
1.2. Разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места.
1.3. Разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието.
1.4. Въвеждане/прилагане в предприятието на нови, „зелени“ модели на организация на работните процеси и управлението на човешките ресурси, вкл. обучение на персонала за въвеждането на съответните промени.
Целева група при изпълнение на дейността ще бъдат всички заети на трудов договор лица в предприятието (106 служители към момента на кандидатстване – административен и производствен персонал), а самото изпълнение ще бъде възложено на външен изпълнител.
Етапите за изпълнение на дейността са следните:
Етап 1: Избор на изпълнител – от 1 до 3 м. вкл.
Етап 2: Изпълнение на дейността от страна на изпълнителя - преглед на моментното състояние на предприятието и организацията на трудовата дейност, свързана с прилагането на „зелени“ практики, разработване на „зелени“ модели на организацията на труда и работните процеси, съобразно спецификата на предприятието и конкретните работни места. Изготвяне на „зелени“ карти за организация на работните процеси на конкретните работни места, разработване/приемане на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели на организация на работните процеси от ръководните органи на предприятието разработване на план от мерки за прилагане на „зелени“ модели – от 4 до 8 м. вкл.
Етап 3: Въвеждане и прилагане на разработените и утвърдени „зелени модели“ и зелени карти, вкл. обучение на персонала - от 9 до 14 м. вкл.
Считаме, че за прилагането на разработените „зелени модели“ и зелени карти е необходимо активно участие и от страна на предприятието. Поради факта, че към момента на кандидатстване не е известно какви ще бъдат предвидените мерки за прилагане на „Зелени модели“, предвиждаме прилагане на разработените и утвърдени „зелени модели“ и зелени карти от 6 месеца, тъй като е възможно да ни бъдат предписани мерки, които отнемат по-дълъг срок за имплементиране. |
5 300.00
|
0.00
|
Дейност 4 „Осигуряване на колективни предпазни средства , вкл. модернизация и/или реконструкция, и/или обезопасяване на съществуващи обекти, технологични процеси, машини и съоръжения, свързани с подобряване условията на труд“: Целта на дейността е осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд, подобряване професионалния и здравния статус на персонала чрез подобряване на микроклимата в основното производствено помещение в предприятието, където работят най-много служители, а именно – цех „Офсет“. Цехът е с площ от близо 2000 кв. м., а таванът е висок – около 4.5 м. През лятото помещението не се климатизира, а през зимата се отоплява чрез централно топлоподаване (парно).
Производствената сграда, от която е част и цех „Офсет“ представлява монолитна тухлена сграда без топлоизолация, а покривът е плосък, изработен от стоманобетонни елементи, покрити с хидроизолация. През последните години предприятието предприе мерки по подобряване на изолацията на сградата, в частност покрива, както с европейски, така и със собствени средства. В момента ½ от покрива на цеха е изолиран с вата. В цеха се помещават всички щанцови и сгъвачно-лепачни машини, там се складира хартията, която използват печатарите, както и готовата продукция.
Проблемът с микроклимата през лятото се дължи на няколко кумулативни фактора:
- Помещението не разполага с климатизация и не се охлажда;
- Машините, които работят в цеха, отделят голямо количество топлина;
- Частта от покрива, която не е изолирана, се нагрява и пропуска топлина;
- Покривът има фонари, които пропускат светлина, което допълнително повишава температурата лятото.
Направените замервания от акредитиран орган дори в есенния сезон показват, че температурата не е в нормите и е по-висока от горната гранична стойност.
През зимата се пуска парното, което обаче работи на минимум в почивните дни и в неработните часове, а халето е много голямо и е много трудно да бъде постигната необходимата оптимална температура за служителите – особено в началото на работната седмица и сутрин, когато е най-студено.
Предприятието разполага със система за измерване на температурата в работните помещения, която позволява ежечасово измерване и съхраняване на информацията за температурата. Изминалото горещо лято беше особено критично, тъй като нееднократно в цех „Офсет“ са регистрирани стойности в порядъка 31-36 градуса, а тези температури са недопустими за работа (поради риск от топлинен удар, сърдечно-съдови заболявания, дехидратация на организма при недостатъчно поемане на течности и др.), поради което трябваше да се дават почивки за неопределено време и да се променят смените на служителите на нощни, за да може да работят при допустима температура. Тези промени се отразяват негативно на служителите, тъй като променят режима им и им създават дискомфорт.
През зимата при по-ниски температури парното не може да затопли оптимално помещението, поради неговите размери, като в резултат на това през зимните месеци са измервани температури в цех „Офсет“ в порядъка 14-15 градуса.
Ето защо в рамките на проектното предложение като колективно предпазно средство за подобряване на микроклимата в цех „Офсет“, се планира закупуването на 14 бр. сплит-климатици. Тази мярка е заложена и в утвърдената програма за минимизиране на риска в предприятието.
Целевата група по настоящата дейност са 71 служители, чиито служебни задължения включват работа в цеха. Това са опаковачи - 9 бр., служители техническо направление - 2 бр., изходящ контрол – 7 бр., складово стопанство - 2 бр., завършителни процеси - 21 бр., щанциране - 7 бр., печатни процеси - 18 бр., ръководители производство - 3 бр., логистика - 2 бр.
Очаква се в резултат на закупуването на новите климатици работната среда на тези служители да се подобри значително и микроклиматът да е в установените норми както през летните, така и през зимните месеци.
Етапите на изпълнение на дейността са следните:
- Подготовка, провеждане на процедура за избор на изпълнител с публична покана за закупуване на предвиденото оборудване (14 бр. сплит климатици) и сключване на договор с класирания на 1во място кандидат – от 1 до 5 м. вкл.;
- Закупуване, доставка и монтаж на предвиденото оборудване – от 6 до 11 м. вкл.
|
252 012.60
|
0.00
|