Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 211 дървета
English

Програма: Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност

Район за планиране: Всички

Описание

ММоторс АД планира по настоящия проект да цифровизира производството си на асинхронни двигатели и да повиши производственият си капацитет с 20 %, чрез закупуване на автоматизирана поточна линия за отливане на детайли от алуминиеви сплави под налягане, които представляват основни съставни части на асинхронните двигатели.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
„Придобиване на нови технологии с акцент върху цифровизацията на производствените процеси с оглед на разширяване на производствения капацитет и/или разнообразяване на предлаганите продукти/услуги“: ММоторс АД планира по настоящия проект да цифровизира производството си на асинхронни двигатели и да повиши производствения капацитет, чрез закупуване на автоматизирана поточна линия за отливане на детайли от алуминиеви сплави под налягане. Частите от алуминиеви сплави съставляват основна част от сглобката на асинхронни двигатели. Автоматизираната поточна линия се състои от: 1. машина за леене под налягане 2. устройство за автоматично подаване и дозиране на течен метал; 3. устройство за автоматично обмазване на пресформата със защитен слой 4. устройство за автоматично изваждане на отлетия детайл ; 5. Електрическа пещ за топене и поддържане на работна температура 300 кг. 6. Окомплектовка: - Конвейер за извеждане и охлаждане на отлетия детайл; - 5 бр. прес форми за отливане на детайли от алуминиева сплав Автоматизирана поточна линия за отливане на детайли от алуминиеви сплави ще цифровизира производственият процес, тъй като разполага с тандем от електронно управление - централно програмно управление (ЦПУ) и роботизирани манипулатори за изваждане на готовата отливка, обмазване на пресформата и наливане на стопилка за инжектиране в пресформата. Възможностите на така подредената автоматизация създават предпоставки за самостоятелна работа на машината. Цифровото управление на машината позволява лесно и бързо определяне на процесните параметри на леенето, а цифровото управление на автоматизацията гарантира лесно и бързо настройване на скоростите и количествата на подаваната стопилка, точност и бързина на движенията. След правилна настройка от специалист и съответно въвеждане на цифровите параметри на желания леярски процес, машината може да изпълнява самостоятелно дейността – от затваряне на обмазаната пресформа до изваждане на отлетия детайл. По този начин автоматизацията дава възможност всяко инжектиране да е с еднакво количество стопилка – нещо, което човешката ръка при конвенционално леене не може да постигне и съответно внедряването на новата автоматизирана линия ще доведе до значително намаляване на производствения брак - с минимум 15 %. Наред с това възможността за поддържане на точно определената необходима температура на стопилката ще доведе до 10 % намаляване на количеството енергия за единица продукт. По отношение на производствения капацитет - разчетите ни сочат, че бързината и точността на работа на новата линия ще спомогне да повишим капацитета си за производство на аснихронни двигатели с 20 %. 699 750.00 699 750.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.