Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 170 дървета
English

Програма: Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност

Район за планиране: Всички

Описание

“Акумпласт” АД увеличава ежегодно дела си на произведената продукция за износ в периода 2015 – 2017 година. Основните продукти, които Дружеството изнася са пластмасови транспортни опаковки за многократна употреба и пластмасови акумулаторни кутии, капаци и аксесоари за оловно – кисели батерии. 
Подобряването на качеството и икономиката на рециклирането на пластмаси е основна цел на Европейската стратегия за пластмасите в "Кръговата икономика". Стратегията обявява редица действия за постигане на тази цел - от подобряване на дизайна на продуктите до увеличаване на рециклираното съдържание в продуктите с цел подобряване на разделно събиране на пластмасови отпадъци.
Основната цел на Дружеството е да създаде предпоставки в производството си за "Кръгова икономика", да спази и  допринесе за изпълнението на Европейската стратегия, като за целта ще бъде необходимо както увеличаване на производствения капацитет, така и увеличаване обема на рециклираните полимери, които използва и ще продължава да използва при производството на крайните си продукти. 
За да изпълни тези си цели Дружеството планира да осъществи следните инвестиции, чрез настоящия проект:
- Закупуване на Шприцмашина с усилие на затваряне по-голямо от 790т и обем на шприцване по-голям от 4 500 см3, на стойност – 750 хил лв;
- Закупуване на Линия за компаундиране  с двоен шнек за рециклиране на полимери с производствен капацитет по-голям от 450 кг/час, на стойност – 300 хил. лв.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Дейност за подобряване на производствения капацитет в АКУМПЛАСТ АД: Дейността за подобряване на производствения капацитет в дружеството ще бъде изпълнена чрез доставка и внедряване на два дълготрайни материални актива: 1 брой Шприцмашина с усилие на затваряне по-голямо от 790 т. и диаметър на шнека по-голям от 110 мм и 1 брой Линия за компаундиране с двоен шнек заа рециклиране полимери с производствен капацитет по-голям от 450 кг/час. Шприцването е най-често използвания метод за производство на пластмасови изделия. Голямо разнообразие от детайли могат да бъдат произведени по този метод в зависимост от големината им, тяхната сложност и тяхното предназначение. За да бъде осъществен процеса шприцване са необходими 3 компонента: шприц машина, пластмаса на гранули и шприцформа (матрица). Пластмасата се разтапя в шприц машината след което се шприцва в матрица, където охлаждайки се оформя в желания детайл. Шприцмашините се категоризират основно по тонажа си и обема на шприцване. Тонажа представлява силата, която се прилага от затварящия механизъм на машината към шприцформата. Колкото е по-голям пластмасовия детайл, който се произвежда толкова по-голям трябва да е тонажа на машината. Обемът на шприцването се определя от диаметъра на шнека, който трансформира полимера в течна форма. Колкото е по-голям размера на шнека, толкова по-голям детайл може да се произведе. АКУМПЛАСТ АД е изградила мрежа за изкупуване на бракувани и негодни пластмасови амбалажни каси за многократна употреба от своите клиенти, като след това те се рециклират на 100% в Дружеството. Рециклирането се осъществява на няколко етапа. Пластмасовите отпадъци първоначално се раздробяват механично с помоща на шредери или мелници, след което получената млянка се изпира, сепарира и подсушава. Към чистата раздробена пластмаса се добавят разнообразни адитиви, минерални пълнители и оцветители за да се подобрят физико-механичните показатели на крайния гранулат. Тази смес преминава първо през горещ високоскоростен миксер, където всички съставки се активират, за да се постигне в последствие хомогенна еднородна смес, която преминава от твърдо в течно състояние с помоща на двушнеков екструдер. След което разтопения полимер се охлажда и гранулира. Крайният продукт на този процес на рециклиране се нарича ре-гранулат и е изходна суровина при процеса шприцване. По този начин целият жизнен цикъл на полимера се затваря и той не оказва негативно влияние не влияе на околната среда, тъй като не генерира никакъв отпадък за депониране. 1 050 000.00 1 046 000.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.