Провеждане на Етнографско проучване: България е страна с богато историческо наследство и културно разнообразие. Тяхното опазване е важно за съхраняване на националната идентичност на българина. Опазването, популяризирането и предаването на нематериалното културно наследство, което е неотменна част от култура ни е особено актуално в съвременния свят. То носи богата символика, която кара човека от дете да живее с техните достойнства, да бъде носител и продължител на традициите.
В настоящата дейност ще се проучи точно това - традиционната храна и традиционните начини на хранене и обработка на хранителните продукти и суровини. За целта екипът на Сдружение "Стъпка по стъпка" ще възложи на външен изпълнител да проведе Етнографско проучване на традиционната храна и начини за обработка на хранителните продукти и суровини като част от културното нематериално наследство на района на МИГ Елена - Златарица. Целта на проучването е запазване, съхранение и популяризиране на традиционни местни гозби, както и на местни обичайни техники в приготвянето на храната и в обработката на хранителни продукти и суровини, като част от културната идентичност и характеристика на региона.
Планирано е Етнографско проучване да се проведе за период от 10 месеца. Местната кулинарна традиция в общините Елена и Златарица ще се разглежда и ще се представя в развитие и в хронологичен ред. За долна граница на изследването ще служи началото на XIX век, когато в страната започват да се събират материали за традиционната народна култура, част от която е и проблемът за храната и храненето на българина. За горна граница се определя началото на XXI век. Изследването ще обхване:
- проучване на архивни документи, както и на краеведска литература за получаване на данни;
- теренно проучване с посещение на всички населени места на района на МИГ Елена - Златарица и пряко включване на минимум 100 жители;
- провеждане на тематични и автобиографични интервюта, непосредствено наблюдение и заснемане със съвременна дигитална фотографска и видео техника на процеси по приготвянето на традиционни местни храни, на обработката на хранителни продукти и суровини. В цялостния процес на провеждане на интервютата ще се търси мнението на представители на местната общност и на представители на културните институции от територията на района на МИГ Елена - Златарица.
- обработване и систематизира събрания материал.
По време на изпълнението на дейността екипът по проекта ще оказва помощ и ще осъществява контрол при изпълнението и. За целта на разположение на екипа ще бъдат закупени 2 бр. преносими компютри и едно мултифункционално устройство, с които те ще подпомагат изпълнението на всички дейности по проекта.
С реализацията на настоящата дейност ще се подпомогне съхраняването, запазването и популяризирането на традиционната храна и традиционните начини на хранене, в района на МИГ Елена - Златарица, с цел тяхната валоризация, интегрирането им в развитието на туризма, като същевременно се привлече интересът на гражданите от района на МИГ Елена - Златарица към значението на нематериалното културно наследство и се провокира съпричастността им към важността на неговото взаимно признаване и се поляризира живото нематериално културно наследство.
След приключване на дейността, проучването ще бъде предадено на Сдружение "Стъпка по стъпка" и в последствие ще се подготвят и отпечатат 100 екземпляра в хартиен вариант, които ще бъдат дарени на всички читалища и музеии на територията на МИГ Елена - Златарица. |
36 900.00
|
32 000.00
|
Мобилна апликация за смартфон „Вкусни спомени”: В настоящата Дейност 2 се предвижда да се избере изпълнител, който да създаде Мобилна апликация за смартфон „Вкусни спомени” за операционни системи Android и iOS и след съгласуване с екипа по проекта ще ги качи в GooglePlay и Аpp Store. Мобилната апликация ще бъде двуезична (на български и английски език), ще съдържа 50 рецепти и начините на приготвяне, описани в "Етнографското проучване на традиционната храна и начини за обработка на хранителните продукти и суровини като част от културното нематериално наследство на територията на МИГ Елена - Златарица, както и снимков материал. Мобилната апликация ще бъде безплатна за сваляне и ще бъде всеобщодостъпна за всеки човек имаш смартфон работещ с операционни системи Android и iOS.
Мобилната апликация ще съдържа информация за традиционната кулинария на територията на МИГ Елена - Златарица. Чрез създаването на това уникално справочно – информационно мобилно приложение за смартфон, което ще бъде безплатно за всички потребители ще се осигури не само опазването на нематериалното културно-историческо наследство, но и предаването му към следващите поколения, както и популяризиране на МИГ Елена - Златарица и увеличаване на туристическия потенциал на региона. Към настоящия момент мобилните приложения са един от предпочитаните начини за представяне на информация в съвременния свят. Организации масово създават и поддържат онлайн приложения по много причини - приложението може да разшири съдържанието на представения материал, да генерира интерес и да създаде траен онлайн запис, с който спестяваме разходи и има възможност да достигне до много повече хора. Достъпът до информация вече не се ограничава само до тези, които могат да си позволят пътувания и посещения в музеи, но е на разположение на всеки, който има достъп до компютър с Интернет връзка. След продължителни вътрешни дискусии и дебати сдружение "Стъпка по стъпка" реши да се спре на този вид популяризиране на информацията, защото е изключително силен и иновативен инструмент имащ редица предимства пред тракционното излагане на етнографски изложби:
1. Достъпът до информация няма да е ограничен само до тези, които могат да си позволят пътувания и посещения в музеи, а ще бъде на разположени на всеки, който има достъп до Интернет връзка, включително и хора с двигателни увреждания и невъзможност да се придвижват;
2. Достъпът до информацията ще бъде 24/7 (24 часа в денонощието / 7 дни в седмицата).
Мобилното приложение и предлаганите от него услуги на потенциалните потребители ще улесни достъпа до вече позабравени храни, ще запази историческо наследство на Еленския и Златаришкия край, и ще даде възможност за достъп до учене през целия живот на представителите на всички социални групи и общности. Въпреки активната роля на хората и поколенията, част от традициите се забравят и не могат да се предадат за поколенията. Разработването на мобилното приложение ще даде възможност на хората да се възползват от него като полезен информационен център за социално и дигитално включване, комфортна среда за хората в неравностойно положение, популяризиране на постоянно развиващите се е-услуги и възможности за учене през целия живот. Не на последно място създадената мобилната апликация за смартфон „Вкусни спомени” ще провокира нов начин на мислене и ще привлече интереса на бизнеса и културните дейци към нови методи на работа и културни иновации. |
11 200.00
|
11 200.00
|
Отпечатване на безплатен пътеводител "Настоящото забравено": В миналото съдбата на културното ни наследство е била зависима единствено от устното предаване – трудно устойчив на времето начин за запазване на информация през поколенията. Писменността и писмените носители са устойчивите на времето носители на информация. Фaĸт e, чe миcлитeлят Coĸpaт e бил oбeзпoĸoeн oт бypнoтo paзвитиe нa пиcмeнocттa, cъмнявaйĸи ce, чe тoвa щe ни лиши oт пaмeт и иcтинcĸo пoзнaниe, но той се оказва, че греши. В продължение на хиляди години човечеството се е учило да чете от книги, възприемайки информацията последователно, страница по страница. Писменната информация позволява тя да се предава през поколенията и да се опазват традициите, нравите и обичаите. Haвлизaнeтo нa тexнoлoгиитe обаче тpaйнo пpoмeниха cвeтa и caмитe нac. Днес световната мрежа интepнeт, ĸoйтo ce e пpeвъpнaл в eднa oт нaй- пoпyляpнитe мeдии, без съмнение е едно от най-великите изобретения на човечеството. С развитието на интернет се появява възможност бързо да се „превключва“ между различни източници, да се използват връзки и ключови думи като по този начин потребителите отделят на прегледа на всяка страница не повече от няколко секунди и бързо съсредоточават вниманието си на съвсем други теми. В резултат на това четенето става повърхностно, информацията не се запечатва в съзнанието и в резултат на това се променя самото мислене на човека. Голяма част от населението предпочитат традиционните начини за получаване на информация - чрез четене на хартиен вариант. Освен това България е със застаряващо население и част от хората особенно в малките населени места не разполагат с телефон, таблет или интернет. За тях носителите на информация все още си остават печатните издания. За тях и за запазване на възможността информацията да е в достъпност за всички хора е предвидено и издаването на безплатния пътеводител "Настоящото забравено". Според мнението на Мариана Уолф, невролог от университета Тафтс, САЩ, за съхраняването на навиците за продуктивно четене на човечеството е много важно бъдещите поколения умишлено да бъдат учени да свикват да четат традиционните хартиени носители на информация. В 21 век, века на технологиите, отpoвaтa e в дoзaтa, ĸaĸтo ce ĸaзвa, a интернет нe ни пpaви зoмбитa, дoĸaтo ниe го влaдeeм. Запазвайки възможността паралелно да съществува и традиционният начин на предоставяне на информацията - хартиеният вариант, ще даде възможност на традиционалистите да се докоснат до информацията за вече позабравените традиционни ястия за района на МИГ Елена - Златарица. Безплатния пътеводител "Настоящото забравено" ще бъде отпечатан и разпространен безплатно във всички хотели, туристически центрове и обществени места, които са обект на посещение от страна на туристите. |
22 500.00
|
22 500.00
|