Човешките ресурси са не само най-важният елемент на ресурсите в здравеопазването, но и най-бавно осигуряващият се и най-трудният за регулиране и управление. Осигуряването и оптималното разпределение на човешките ресурси в здравеопазването е бавен процес – отнема години, а ефектът от мерките, взети сега, може да се види най-рано след 7-10 години. Един от основните проблеми пред човешките ресурси в здравеопазването в България е небалансираното териториално разпределение на лекарите и намаляването на атрактивността на определени специалности за тях, поради което по-малък брой лекари ги избират за своето професионално развитие. Лекарите са концентрирани в икономически по-развитите области с медицински университети. Останалите райони изпитват недостиг на работна сила. Ключово предизвикателство е привличането на млади лекари, които да заменят застаряващата работна сила в районите на държавата, където осигуреността с лекари е по-ниска.
На национално ниво е установен недостиг-настоящ или очакван, на специалисти по определени медицински специалности. В последните години младите лекари се насочват към специализация в по-големите градове, основно София, Пловдив и Варна, както и по атрактивни медицински специалности, при които няма установен дефицит на национално ниво.
Ако не се предприемат целенасочени мерки, в бъдеще установените дефицити ще се задълбочават, което би довело до затруднен достъп на населението до определени видове медицинска помощ.
В тази връзка, подкрепата по Компонент 2 ще бъде насочена към осигуряване на специализанти в определени области на страната с установен недостиг на специалисти, като се стимулира обучението в страната извън столицата, и на специализанти по определени специалности с най-голям настоящ или очакван недостиг от специалисти. По този начин ще се съдейства за постигане на по-балансирано териториално разпределение на специалистите в страната и ще се повиши привлекателността на определени специалности с недостиг на специалисти.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Популяризиране на възможностите за участие на нови за този компонент от операцията специализанти – лекари, лекари по дентална медицина, медицински сестри и акушерки, извършване на подбор и сключване на договори със специализанти за предоставяне на финансови стимули. : Дейността има за цел да направи подбор на специализанти, които да вземат участие в проекта, в съответствие с предварително изготвени и обявени изисквания. За целта ще се извърши следното:
- За нуждите на изпълнението на дейността ще бъде създаден интернет сайт. Чрез него ще може да се публикува информация за проекта, вкл. за цялостното му изпълнение; ще се подават документи от специализантите; ще се управлява обмена на информация и документи между Министерство на здравеопазването и специализантите, участващи в проекта; ще има ясно проследима пътека за всеки един от специализантите.
- Изготвяне на изисквания за подбор на специализантите от целевата група на проекта, по специалности и по области, определени на базата на изготвен анализ от Националния център по обществено здраве и анализ (НЦОЗА).
- Изготвяне на съпътстващи документи и образци на документи за кандидатстване (заявление, проект на договор и др.).
- Разпространение на информация за проектa сред целевите групи и други заинтересовани лица.
- Набиране на заявления за участие в проекта от специализанти от целевата група и класиране на кандидатите.
- Сключване на договори за финансиране на специализанти по проекта.
След създаване на интернет сайт на проекта, всеки специализант ще кандидатства онлайн, като се регистрира в него. След регистрация специализантът ще попълва формуляр за кандидатстване за финансиране по проекта. След попълване на формуляр и изпращането му чрез системата, тя ще генерира входящ номер. До създаването на сайта, кандидатстването ще се осъществява в МЗ.
След извършване на класиране на подалите заявления за участие в проекта специализанти, с одобрените кандидати се сключват договори за финансиране.
776 923.08
0.00
Предоставяне на финансови стимули на специализанти по специалности с установен недостиг на специалисти на територията на страната или в определени области в подкрепа на обучението им за придобиване на специалност.: По проекта ще се предоставя месечен финансов стимул в размер на 2,5 минимални работни заплати за страната на:
- специализанти, обучаващи се по определените за целите на проекта специалности с установен недостиг на специалисти на територията на страната;
- специализанти с база за обучение в определените за целите на проекта области с най-ниска осигуреност със съответните специалисти.
Месечният финансов стимул ще се предоставя с цел привличане на специализанти към определени специалности с най-голям настоящ или очакван недостиг от специалисти или специализация в области в страната с идентифициран недостиг на специалисти. Чрез предоставяне на стимула, се очаква да се повиши привлекателността на някои
дефицитни специалности, с което ще се подпомогне процеса по осигуряване на достатъчно специалисти по тях, както и да се постигне по-балансирано териториално разпределение в страната на медицинските специалисти, включително чрез стимулиране обучението на специализанти извън столицата.
Стимулът ще се предоставя за срок не по-дълъг от срока за обучение по съответната специалност, определен в Номенклатурата на специалностите в системата на здравеопазването.
Стимулът няма да се предоставя за времето на прекъсване на обучението за придобиване на специалност.
Лица, които са преустановили специализация, за която са получавали финансови средства по проекта, нямат право на повторно включване в него.
Лица, които прекратят обучението си в база за обучение в област с недостиг на специалсти, но след това започнат отново обучение по същата специалност в друга база за обучение в област с недостиг на специалисти, могат да кандидатстват отново по проекта.
14 223 076.92
0.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN