Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 56 498 дървета
English

Програма: Правосъдие

Район за планиране: Всички

Описание

БГ СЮРПРИЗ ЕООД е регистриран земеделски производител. Основните продукти, които произвежда са: грах, лук, патладжани, домати, рапица, пшеница, слънчоглед и царевица за зърно като основна или като втора култура. Фирмата стопанисва земя в района на Долни дъбник.
Проекта предвижда изграждане на:
- изграждане на поливна система за напояване на зеленчукови и зърнени култури. 
Чрез изпълнение на заложените в проекта дейности, фирмата ще повиши производителността и конкурентоспособността си.
Дейностите заложени в проектното предложение включват инвестиции от приоритетните сектори. 
Над 50 % от допустимите инвестиционни разходи по проекта са изцяло насочени към сектор „Плодове и зеленчуци“.
Над 35 % от допустимите инвестиционни разходи по проекта са свързани с инвестиции в напоителни системи.

Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Изграждане на тръбно-ролкова поливна система за напояване на зеленчукови и зърнени култури: Изпълнението на дейността предвижда изграждане на поливна система. Видът на поливната система е Тръбно-ролкова поливна система. Тази система е подходяща за напояване на големи площи, при висока производителност и нисък разход на труд. Предвидените за напояване култури са грах, лук, патладжани, домати, рапица, пшеница, слънчоглед и царевица за зърно като основна или като втора култура, а поливната система е предвидено да обезпечи площ от 370 дка (30,7 ha) в землището на гр. Долни Дъбник, общ. Долни Дъбник, обл. Плевен. Избраният начин на напояване е чрез дъждуване. Дъждуването е най-близко до естественото в природата подаване на водата. Предимствата му са: Възможност за регулиране на поливната норма; равномерно напояване на цялата площ – оптимално разпределение на водата в почвата – хоризонтално и вертикално; регулиране и повишаване на въздушната влажност; подобряване на газообмена в почвата; отмиване на прахови частици от листната маса, съответно подобряване интензивността на фотосинтезата и дишането на растенията. За водоизточник ще се използва води, подавани от Напоителни системи ЕАД от мрежата напоителни канали покрай блоковете. Дизеловият помпен агрегат е с характеристики, осигуряващи оптимален дебит и налягане за работа на тръбно-ролковата система с далекоструен разпръсквач, осигурявайки равномерен дъжд и малка едрина на капките. Тръбно-ролковата поливна система е директно свързана с помпения агрегат чрез къс свързващ маркуч. Специфика на почвата - карбонатните и излужените черноземи със сравнително висок запас с хумус. Те имат добри общи физични свойства и добър воден капацитет. Излужените и карбонатните черноземи се отличават с добра водопропускливост, поради което е най-добре да се напояват с дъждовална техника, чрез която се постига равномерно навлажняване на коренообитаемия слой и се избягва рискът от водна ерозия. Релефът в района е предимно равнинен с лек до незначителен наклон. Почвите в района са тип: Карбонатен чернозем песъчливо глинест, почвени група по ФАО: (Ck) Calcic Chernozem и Слабо излужен чернозем песъчливо глинест, почвени група по ФАО: (Ch) Haplic Chernozem с мощен хумусно-акумулативен слой (60 – 80 cm) и безкарбонатен преход (30 – 50 cm). Планът за сеитбооборот на инвеститора, разпределен по площи е както следва: Подобект 1: зеленчукови култури – са грах, лук, домати, патладжани - поливната система е инвестиция в приоритетен сектор Подобект 2: зърнени култури – пшеница, царевица (като основна или като втора култура), слънчоглед (като основна или като втора култура) и рапица - поливната система не е инвестиция в приоритетен сектор. Подробни характеристики са представени в приложените файлове . Над 35 % от допустимите инвестиционни разходи по дейността са свързани с инвестиции в напоителни системи. 730 650.00 772 800.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.