Дейности за развитие и укрепване на управленския капацитет, чрез въвеждане и сертифициране на БДС EN ISO 9001:2015: Реализирането на настоящата дейност ще допринесе за развитието и подобрението на управленския капацитет на Михалково АД, благодарение на въвеждането и сертифицирането на система за управление на качеството, съгласно изискванията на БДС EN ISO 9001:2015. Изпълнението на дейността ще се осъществи на два основни етапа (въвеждане и сертифициране), като вески един от тях следва да премине през следните стъпки:
I. Въвеждане
1. Разработване на система за управление на качеството. На тази фаза ще бъде организирано встъпително обучение и запознаване с основните принципи, както и ще бъде проведен диагностичен одит за анализ и оценка на текущото състояние, след като вече е приключила дейността по извършване на реинженеринг и бизнес процесите в предприятието са препроектирани. Ще бъдат формулирани политика и цели, и ще бъдат разработени наръчници, процедури, инструкции, програми.
2. Внедряване на система за управление на качеството /СУК/. Внедряването на СУК ще обхване всички дейности на дружеството, връзките между тях, взаимодействието със средата и начина им на функциониране. Основните интервенции на този стадий са свързани с обучение на служителите в Михалково АД за работа със СУК и запознаването им с изискванията на стандарта, както и с основните инструменти за осигуряване на качество. Оценката на риска и възможностите са съществени за ефективното внедряване на СУК.
3. Измерване, анализ и корекции на внедрената СУК. Ще бъдат определени и обучени вътрешни одитори. Ще бъде планиран, проведен и отчетен вътрешен одит, като резултатите от него ще идентифицират нуждата от провеждане на коригиращи и превантивни действия и отстраняване на несъответствия.
II. Сертифициране
Сертифицирането ще бъде извършено от независима трета страна, удостоверявайки съответствието на въведената система за управление на качеството с международния стандарт ISO 9001:2015. Изрично изискване към органът по сертификация е, същият да бъде акредитиран съгласно ISO/IEC 17021:2011, а след 14.06.2017 г. по ISO/IEC 17021:2015. Стъпките в рамките на този етап включват:
1. Предварителен сертификационен одит. Тук се включва преглед на разработената документация на СУК и проверка за степента на готовност за провеждане на същински сертификационен одит. Ще бъдат направени констатации и наблюдения, изискващи отстраняване на пропуските.
2. Същински сертификационен одит. На тази фаза ще бъде осъществено фактическо оценяване на внедряването и ефикасността на СУК. Събират се информация и доказателства за съотвествие с всички изисквания на стандарта.
3. Регистрация и издаване на сертификат по стандарт ISO 9001:2015. На база резултатите от предишните две стъпки, сертифициращият орган взема решение за сертификация. При положителен резултат от одита, сертифициращият орган издава и връчва акредитиран сертификат със срок на валидност три години.
Освен с реинженеринга, процесът по сертифициране ще бъде съобразен във времето на реализация на проекта и с дейността по разработка и въвеждане на ERP в предприятието. Планирано е двете дейности да съвпаднат в определен период от време, като създадените в процеса на внедряване на стандарта политики, процедури и други документи, да бъдат импортирани във функционалностите на ERP системата.
Стандартизирането на управленските подходи и укрепването на капацитета в Михалково АД чрез въвеждането и сертифицирането по ISO 9001:2015 ще допринесе за установяването на по-ефективен начин на работа, спестявайки ресурси и оптимизирайки разходите. Подобрената оперативна производителност и осигуряването на високо качество на продукцията ще обезпечат планираното разширяване на дейността на предприятието, както и устойчивото закрепване и разширяване присъствието на международен пазар. От гледна точка на контрагентите и партньорите на предприятието, наличието на валиден сертификат по стандарта ISO 9001:2015 е сигнал за високия ангажимент на ръководството към качеството и нуждите на клиента. |
10 200.00
|
10 200.00
|
Дейности за развитие и укрепване на управленския капацитет, чрез ползване на специализирани консултантски услуги за реинженеринг на процесите в Михалково АД: Развитието на компанията, въвеждането на значително усъвършенствани производствени технологии и увеличеният брой клиенти, води до разрастване и необходимост от тясно профилиране на работните процеси. Чрез осъществяване на реинженеринг на работните процеси, ще се достигне до фундаментално преосмисляне и пълно препроектиране на бизнес процесите за достигане на коренни подобрения в основните показатели на предприятието.
По принцип представянето на дейностите в едно предприятие като система от взаимосвързани бизнес процеси се прави, за да се идентифицират конкретни възможности за подобрение, свързани с намаляване на финансови загуби, осигуряване на ефективно взаимодействие между организационните звена, оптимизиране на потоците от информация и документи и др.
Реинженерингът ще бъде извършен чрез популярната методология "Управлението на бизнес процеси" (ВРМ), осигуряваща систематичен подход за подобряване на бизнес процесите в организацията, който комбинира управленски методи и техники с инструменти на информационните технологии и цели ефективна интеграция на хора, информация и други ресурси, подчинени на задачата процесите в организацията да бъдат организирани така, че да подкрепят постигането на целите при ефикасно представяне на организацията. Във времеви план, настоящата дейност ще предхожда разработката и внедряването на интегрираната система за управление на бизнеса, като резултатите и предписанията от реинженеринга, ще се импортират във функционалностите на ERP системата.
Дейностите, които ще бъдат включени при провеждането на реинженеринг на работни процеси в Михалково АД са:
1.диагностика и измервания на бизнес процесите в предприятието; интервюта и фокус-групи за идентифицирането на основните работни процеси; идентифициране и анализ на ключовите операции. Като инструмент за визуализация ще се използва специализиран софтуер–Microsoft Visio или ARIS.
2.избор на процесите, които ще бъдат изменени и препроектирани вследствие на реинжинеринга;
При описването на рабоните процеси, те ще бъдат разделени в следните основни категории: Стратегически процеси; Основни процеси и подпроцеси, които са свързани със спецификата на дейността; Спомагателни процеси–свързани с административни дейности; Контролни процеси. Основният акцент ще бъде върху стратегическите (управлениските) процеси, като част от тях (минимум 5 процеса), задължително ще попаднат в групата за препроектиране.
3.техническо изготвяне на модел на предлаганото решение-визия;
Всеки основен процес ще бъде детайлно описан чрез информация, която получава като вход, информация, която предава като изход, отговорни служители/звена, стъпки за изпълнение и време за изпълнение, комуникационни точки между отделните звена, обмен на информация и продукти.
4.персонализиране на модела спрямо спецификите на предприятието,
5.обучение на персонала;
Обучението ще бъде проведено по начин, който да повиши капацитета на служителите в посока създаване на организационна култура за използване на иноватнвни механизми за повишаване на ефективността и ефикасността на дейността на Михалково АД.
6.въвеждане на препроектираните процеси (предписанията от реинженеринга) в дейността на предприятието.
В следствие на проведения реинженеринг на работните процеси, ще бъде постигнато:
− Подобряване на процесите на управление и организация на дейността (включително: процеса на планиране и вземане на решения; процеса на организация на ресурсите; процеса на организация на производствения процес; процеса на реализация на продукта; процеса на интернационализация на продукта) и
− Въвеждане на организационни иновации, които биха могли да бъдат най-разнообразни и подбрани в следствие на направения анализ. Такива организационни иновации биха могли да бъдат: използване за първи път на системи за управление на веригите за доставки; реорганизация; използване за първи път системи за разпределяне на отговорностите на наетите; нови методи на организация на взаимоотношенията с доставчици и клиенти и др. |
88 200.00
|
88 200.00
|
Дейности за насърчаване използването на информационни и комуникационни технологии и услуги, чрез разработване и въвеждане на ERP система.: Като част от дейността ще бъдат извършени услуги по разработване и внедряване на ERP система, съобразно нуждите на Михалково АД.
Системата следва да съдържа следните основни модули:
- "Финанси, Счетоводство и Дълготрайни активи" Ускорява обработката на всички текущи стойности както и лесно навигация в бази данни с множество клиенти
- ''Управление на проекти'' В този модул може да бъдат зададени бъдещи проекти както и да се проследи техният контрол за изпълнение
- „Маркетинг” Модул маркетинг или управление на клиенти е съществен за всяка една система поради това че тук се управляват всички досиета на всеки един клиент, комуникация с клиенти, документация с клиенти, зададена маркетингова стратегия и др.
- „Производство” Производственият модул служи за управление на производствените процеси проследявайки всеки един в предприятието. Наличности към склад, производителни капацитети, материали и суровини към производството и др.
- „Бизнес Анализи” С нея могат да бъдат направени всички анализи на производството и др.
- „Управление на Отпадъци от производството”: количества, вид, сортиране, транспортиране и др. В управление на отпадъците ще бъде създаден отчет за всеки един отпадък свързан с дейността на предприятието, съответно като сорт, количества видове, транспортиране и др.
- "Връзка с Е-Фактура" Модул за автоматично генериране на електронни фактури и подаването им към банки и др.
- "Модул за работа с периферни устройства /фискални принтери и баркод четци/" Свързване с външни устройства като баркод четци за генериране на данни, фискални принтери монтирани в производствени поточни линии. Което значително намалява рисковете от допустима човешка грешка.
- Програма за автоматизиране на операции свъразани с работата на бизнес система. Вътрешен системен модул за откриване на грешки, грешни операции, поддръжка и др.
- "Модул за работа с мобилни терминали" Модул осигуряваш работа с безжични четци (предимно използваеми от търговски агенти, персонал в склад и др.)
Функционалностите на заложените модули са насочени към оптимизиране на бизнес процесите и работните потоци в Михалково АД, с цел те да станат по-ефективни и да се адаптирт към постоянно променящите се условия.
Други изисквания към системата:
• Интегрираност
• Работа в реално време
• Многослойна архитектура (Multi tier), даваща възможност на приложението да работи както в локална мрежа, така и през интернет.
• Отвореност и гъвкавост – позволява използването на отделни модули, които могат да се допълват и разширяват поетапно, като се настройват съобразно конкретните изисквания и потребности на ползвателя. Системата е напълно отворена за следващи надстройки и осигурява лесно импортиране и експортиране на данни в и от други продукти за текстообработка и електронни таблици.
• Високо ниво на защита на информацията. Солидна и сигурна информационна база от данни, защитена от загуба на информация и неправомерен достъп.
• Работа с различни валути.
• Лесен и бърз обмен на данни с други приложения през стандартни интерфейси.
Стъпки за внедряване ERP системата:
1. Първоначален анализ
- Анализ на текущите нужди и проблеми
- Анализиране на необходимите ресурси и подготвителни дейности
2. Детайлно техническо задание
- Детайлен анализ на бизнес процесите
- Оптимизация на бизнес процесите
- Анализ на необходимите доработки
3. Адаптиране на системата
- Настройки на основните бизнес процеси
- Настройка на потребителския интерфейс, документо-потока, анализи
- Разработване на допълнителни функционалности
- Изготвяне на потребителска документация
4. Пилотно внедряване
- Обучение на персонала за работа с окончателното решение
- Миграция на данните от предишни системи
- Стартиране на системата
- Паралелни обработки
5. Пускане на системата с реални данни
- Анализ на резултатите от пилотното внедряване
- Предприемане на коригиращи мерки ако е необходимо
- Пускане на системата в редовна експлоатация
- Промени и подобрения при необходимост |
217 000.00
|
217 000.00
|
Дйности за инвестиции в ново оборудване, необходимо за въвеждането и функционирането на ERP системата: В рамките на дейността ще бъдат закупени следните ДМА:
- Самозалепваща машина - 3 броя;
- Ъпгрейд на ръка за лепене на етикети - 3 броя;
- Терминален принтер със стандарт предназначен за апликатор - 3 броя;
- Базов модел стойка с колела - 3 броя;
- Терминален принтер - 2 броя
В качеството си на производител на води и безалкохолни напитки, ръководството на Михалково АД се задължава да осигури възможност за проследяване на продукцията на всички етапи от производство и дистрибуция като я етикетира и маркира по начин, който улеснява проследимостта и. Именно в това звено от производствената верига, предприятието изпитва сериозни затруднения при осигуряване на необходимото качество, гарантиращо постигането на съответствие с високите стандарти в бранша.
Основният проблем, към който е адресирана инвестицията за закупуване оборудване, необходимо за въвеждането и функционирането на ERP системата, е свързан с проследимостта на произведената продукция, както и ускоряването на производствения процес. Към момента всички операции, свързани с маркиране и документиране на произведената продукция се осъществяват ръчно. Това от своя страна обуславя високият риск от възникване на грешки свързани с документиране на продукцията, връзка с клиенти, осъществени поръчки и др. Удостоверенията за съответствие на продукцията се принтират и лепят ръчно на палетата, като също така ръчно се номерират и в тях се описват изискуемите данни (вид, опаковка, партида, смяна и др.). Информацията от производствените дневници се пренася ръчно в системата на предприятието, което неминуемо създава предпоставки за отбелязване на грешни данни, отделно производствения процес се забавя значително поради изброените грешки, ангажирайки допълнителен човешки ресурс. Субективният човешки фактор, който играе съществена роля на всички нива в производствената верига, създава предпоствки за механични грешки, имащи потенциал да нанесат значителни щети на предприятието, от една страна по посока безотчетност и загуба на продукция и от друга невъзможност за адекватно документиране и проследяване на различните партиди в търговската мрежа.
В резултат от инвестицията в рамките на настоящия проект, всичките процеси по систематаизиране на произведената продукция ще бъдат автоматизирани. Внедрените ДМА ще комуникират директно с ERP системата, минимизирайки субективния фактор. Веднага след палетизирането, върху произведената продукция ще бъдат поставяни двустранно бар кодове от терминалните принтери, внедрени като резултат от проекта, като информацията ще бъде автоматично въвеждана в съответния ERP модул, ползващ се от данните. Процесът по дистрибуция също ще бъде повлиян положително, тъй като с помощта на внедрената ERP система ще въведе т. нар. „предварителна заявка“, която ще сведе до нула, вероятността за грешки при приемане и експортиране на продукция. Това ще се осъществи с помощта на електронни четци, свързани към съответен модул, регистриращи предвидените за експорт количества (палета) и при превишаване на зададения обем, интегрираната система автоматично ще отчита грешка и край на операцията. Въвеждането на подобна практика свежда до степен на нищожни, шансовете за нерегламентирано извеждане на продукция от рамките на предприятието.
Внедреното оборудване ще комуникира с ERP системата в гр. Враца посредством безжична интернет връзка. В случай на технически неизправности по трасето на интернет връзката, генерираните данни ще се натрупват в локална база данни, което ще елиминира възможността от загуба на информация.
С въвеждането в производствения процес на предвиденото оборудване и свързването му към функционалностите на ERP системата, описаните ограничения в произодствената верига ще бъдат преодоляни, осигурявайки по този начин необходимия капацитет, кореспондиращ с нарасналите производствени мощности на предприятието и допринасяйки за подобряване на управленските процеси в Михалково АД. |
99 600.00
|
99 011.00
|