С настоящия инвестиционен проект ЧИКЪН ГРУП ООД кандидатства по реда на процедура № BG06RDNP001-4.015 по подмярка 4.2. „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., с цел финансово подпомагане в инвестиции, насочени към осигуряване на технологична обезпеченост на месопреработвателното предприятие за посрещане на предизвикателствата и възможностите на екологичния и цифровия преход на европейската икономика. Проектното предложение е насочено към модернизация и оптимизация на част от производствения процес, съответстващи на целите на Инструмента „Следващо поколение ЕС“ - ефективно използване на ресурсите, чрез модернизация и автоматизация на преработката на селскостопански продукти, както и опазване на компонентите на околната среда, включително ВЕИ. Инвестиционният проект предвижда доставка и монтаж на автоматизирано производствено оборудване, които ще допринесат за оптимизиране производството на месни продукти и подобряване на качеството им. С цел посрещане на прехода към по-екологично и зелено производство, проектното предложение включва изграждане на фотоволтаична инсталация за производство на електроенергия от ВЕИ изцяло насочена към собствените нужди на кандидата.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Дейност за внедряване на нови и/или модернизиране на наличните мощности и подобряване на използването им.: В рамките на проекта ще бъде извършена инвестиция, която решава настоящи проблеми в критични точки на производствения процес. Реализирането на инвестицията ще допринесе за оптимизиране и модернизиране на производството на месни изделия и подобряване на качеството им.
Инвестицията включва закупуване на производствено оборудване, както следва:
1. стелажна система за палетизирани товари-1бр.
2. ръчноводим електрически високоповдигач -1 бр.
3. модернизация и автоматизация на хладилна камера за шоково замразяване- компресорни агрегати, хладилни агрегати с автоматика, въздухоохладители с автоматика, електроавтоматика, хладилна автоматика, контролери - 1 бр.
4. вакуум опаковъчна машина - 1 бр.
5. автоматична машина за сухо и мокро паниране – 1 бр.
6. електронна везна - 4 бр.
7. трейсийлър за запечатване на тарелки в газова среда (МАР) – 1 бр.
8. автоматична система за класифициране 1 бр.
10. месомелачка-1 бр.
11. варилен казан-1 бр.
12. количка-статив за термична обработка – 6 бр.
13. настолна клипсаторна машина- 1 бр.
14. оборудване за сушилна камера - компресорен агрегат с автоматика, оборудване с вграден софтуер за управление – 1 бр.
С настоящият инвестиционен проект Чикън Груп ООД предвижда над 50% от инвестиционните разходи да са свързани с автоматизиране и цифровизиране на процесите по преработка на месни суровини, в т.ч. замразяване, паниране, пакетиране, опаковане, претегляне и запечатване в газова среда. Необходимостта от финансово подпомагане за закупуване на ново високотехлогично оборудване, е продиктувана от амбициите на дружеството за достигне до по-добро използване на факторите за производство, чрез автоматизация на поточните линии използвани в отделните фази по преработка на месните продукти. Към настоящият момент, дружеството използва стандартни машини, които в по-голямата си част се управляват ръчно. Липсата на автоматизация и цифровизация на наличното оборудване затруднява изпълнението на операциите, като ги прави в голяма степен зависими от човешката намеса. Наблюдават се проблеми, като по-висока продължителност при изпълнението на месопреработката и съпътстващите я операции, непостоянство в качеството на крайните продукти, затруднено постигане на пълна гаранция за сигурност и безопасност на продукцията.
В допълнение, основните приоритетни направления в месопреработвателния сектор са производството на хранителни продукти и тяхното опаковане. Логистичните пунктове и крайните потребители търсят хранителните продукти в рационални опаковки, гарантиращи устойчивост и сигурност на продукта. Приоритет е удобството, създавано от опаковката при употреба на стоката, отговорността за околната среда, устойчивостта на опаковката при охлаждане и дълбоко замразяване при разпространението на стоките, цената на опаковъчните материали. Силно изразена и нарастваща тенденция е търсенето на здравословни и функционални храни. Предпочитанията са насочени към продукти, не изискващи много допълнителна обработка за консумация (ready-to-cook), като разфасовки от раздробено месо и панирани продукти.
Именно съобразявайки се с гореизброените пазарни тенденции, Чикън Груп ООД подбира високотехнологичното оборудване, елемент на настоящия проект.
598 636.72
554 813.96
Дейност за подобряване на енергийната ефективност в предприятията, в това число използване на енергия от ВЕИ за собствено потребление.: Дейността ще бъде изпълнена, чрез инвестиция в изграждането на фотоволтаична инсталация за производство на електроенергия от възобновим източник - Слънце.
Проектното предложение предвижда инвестиция в мрежова фотоволтаична централа - с пикова мощност от 360 kWp, предназначена да обслужва собствените нужди на кандидата. Централата ще бъде монтирана на върху покрива на съществуваща сграда, на конструкция. Ще разполага с монокристални фотоволтаични модули с мощност на панела 600 Wp.
В същността си фотоволтаичната система няма движещи се части, те са модулни и лесно разширяеми. Енергийната независимост и екологичната съвместимост са две атрактивни нейни характеристики. Горивото (слънчевата светлина) е безплатно и не се създава шум или замърсяване от функционирането на ВЕИ. Като цяло, тази опция за извличане на електроенергия, изисква минимална поддръжка и има дълъг експлоатационен живот.
Мрежовите системи са проектирани да работят паралелно и взаимно свързани с електропреносната мрежа. Главният компонент на свързаните към мрежата фотоволтаични системи е инверторът или блокът за регулиране на мощността (PCU). PCU преобразува постояннотоковото захранване, произведено от фотоволтаичната решетка, в променливотоково захранване, съответстващо на изискванията за качество на напрежението и мощността на комуналната мрежа, и автоматично спира захранването на мрежата, когато комуналната мрежа не се захранва. Двупосочен интерфейс се осъществява между изходните вериги на фотоволтаичната система и електрическата комунална мрежа, обикновено на разпределителния панел на място или сервизен вход. Това позволява променливотоковото захранване, произведено от фотоволтаичната система, или да доставя електричество на място, или да захранва мрежата обратно, когато изходът на фотоволтаичната система е по-голям от търсенето на място. През нощта и през други периоди, когато електрическите натоварвания са по-големи от фотоволтаичната система, балансът на мощността, изискван от мрежата, се получава от електроснабдителната мрежа. Тази функция за безопасност се изисква във всички свързани към мрежата фотоволтаични системи и гарантира, че фотоволтаичната система няма да продължи да работи и да се връща обратно в комуналната мрежа, когато мрежата не работи.
С цел опазване на компонентите на околната среда, включително намаляване на вредните емисии, кандидатът по проекта предвижда над 15% от инвестиционните разходи, включени в настоящия бизнес план, да са насочени към подобен тип оборудване.
400 320.00
400 320.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN