Патронажна грижа: Патронажната грижа не попада в списъка на делегирани от държавата дейности, които се финансират със средства от държавния бюджет. Общините подържат част от услугите като местна дейност,но капацитетът им не може да задоволи потребностите на нуждаещите се лица от здравно-социални услуги в домашна среда. Предвид целевата група, е идентифицирана голяма нужда от предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги по домовете (патронажна грижа). Дейностите са насочени изцяло към възрастни хора с ограничения или невъзможност за самообслужване и към хора с увреждания и техните семейства, лица,поставени под карантина,за които има социална необходимост от почасови услуги. По този начин се защитава обществения интерес и се отговаря на нуждите на населението. Предоставянето на почасовите мобилни интегрирани здравно-социално услуги ще се осъществява съобразно Методика за предоставяне на патронажна грижа на МЗ разработена по процедура BG05M9OP001–2.028 "Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 1". Дейностите ще бъдат предоставяни от екип специалисти назначени към отдел "Социални дейности", определено с Решение № 176 от 22.04.2021 год. на Общински съвет – Джебел.Дейността по подбор на потребители включва: Информиране и запознаване на общността чрез информационна кампания; Подготовка и разработване на документи за кандидатстване от страна на потенциалните потребители.Кандидатите заявяват необходимостта от ползване на почасови услуги по настоящ адрес. Възрастните с увреждания е необходимо да представят медицински документи, удостоверяващи здравословното състояние; Извършване на оценка на потребностите от почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги и разработване на индивидуални планове за предоставяне на патронажна грижа; Подбор на потребителите и сключване на договори с потребителите Подбора ще се извърши от сформирана комисия; Изготвяне на индивидуален план за предоставяне на почасови интегрирани мобилни здравно - социални услуги. Всеки индивидуален план ще съдържа информация за всички специфични потребности и/или проблеми на клиента, свързани с ежедневния му живот и неговото самообслужване, емоционален и психически комфорт, общуване с близки и други хора.
Патронажната грижа ще се предоставя от екип. Ще се извърши-подбор и наемане на персонал, чрез процедура за избор на персонал.Ще бъдат наети 2 мед. специалисти,1 соц. работник,8 санитаря,1 шофьор на ТД за 4часова заетост и 1 лекар, 1 психолог с договор за услуга; Ще се проведе обучение на медицинските специалисти и санитари. Ще се извършва доставка на храна, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, вкл.лекарства (закупени със средства на потребителите), заплащане на битови сметки, заявяване и получаване на неотложни административни и битови услуги.
Ще бъде предоставена и психологическа подкрепа на потребителите, която ще е насочена предимно към лица, които са се самоизолирали от социалния живот, или които вследствие на заболяване са изгубили смисъл и желание за живот, при депресии, тревожни разстройства, психологични проблеми с общуването и други подобни. Психологическа подкрепа ще се реализира чрез консултиране и различни терапевтични дейности, съобразно индивидуалните потребности на потребителите на здравно-социалните услуги и ще създаде предпоставки за възстановяване и поддържане на психическото равновесие. На екипа предоставящ ПГ ще се осигури супервизия.
Предоставянето на мобилните интегрирани здравно-социални услуги ще обхващат представители на целевите групи от всички населени места в община Джебел. Предвид разпокъсаността на населените места и затруднения достъп до някои от тях се предвижда осигуряване на транспорт за потребителите ползващи патронажни грижи живеещи в различно населено място от това на персонала предоставящ услугите.
За целта общината ще осигури превоз за персонала предоставящ интегрираните мобилни социално-здравни услуги от/до домовете на потребителите или ще изплаща разходи за командировъчни. |
0.00
|
62 784.00
|
Превенция на COVID 19 в социалните услуги, делегирани от държавата дейности: CОVID-19 е остра респираторна болест, причинена от нов човешки коронавирус (наречен SARS-CoV-2), който води до по-висока смъртност при хора над 60 годишна възраст и при хора с хронични заболявания като сърдечно-съдови заболявания, хронични белодробни заболявания, диабет, рак и др. Една немалка част от потребителите на социалната услуга са деца и лица от рискови семейства с нисък социален статус, при които липсват елементарни хигиенни навици и възможности за адекватна преценка на пандемичната обстановка в страната. Те са изложени на по-висок риск от инфекция и неблагоприятен изход, както и се явяват потенциални преносители на заразата.
Осигуряването на лични предпазни средства е необходимо, когато рисковете не могат да бъдат избегнати или са намалени в достатъчна степен чрез средства за колективна защита или посредством мерки, методи и процедури при организация на работата.
Дефиницията за случай на COVID-19 се определя от няколко критерия, а именно: клинични критерии, диагностични образни критерии, лабораторни критерии и епидемиологични критерии. При определяне на близките контактни на потвърден случай на COVID-19 трябва да се има предвид всяко лице, осъществило контакт в рамките на 48 часа преди и до 14 дни след появата на симптомите при заболелия. Ако потвърденият случай е асимптоматичен, като контактен се определя всяко лице, осъществило контакт със случая в рамките на 48 часа преди до 14 дни след вземането на пробата, довела до лабораторното потвърждаване.
Близки контактни, оздравели като потвърдени случаи на COVID-19, се считат за лица с нисък риск за предаване на SARS-CоV-2 и не подлежат на задължителна карантина за период от три месеца от лабораторното потвърждаване на инфекцията с изключение на случаите, в които същите работят с рискови групи от населението (възрастни, лица с с увреждания, хронични заболявания и имуносупресивни състояния) или живеят в места с висок риск за заразяване като специализирани институции за предоставяне на социални грижи.При осъществяване на контакт с потвърден случай след изтичането на този период, контактното лице следва да се счита за близък контактен
PCR тестът остава един от най-точните методи за доказване на инфекция с COVID-19. Именно поради уникалността на коронавирусната РНК, той позволява бързо и лесно разпознаване на вируса. Днешните методи правят възможно извършването на стотици подобни PCR „реакции“ едновременно.
С оглед националните мерки за превенция на разпространението на COVID-19 в социалните услуги, ДДД, е въведено задължението за дезинфекция на работните места и помещенията, които се ползват от потребителите на услугите, минимум два пъти в paмĸитe на работния ден. Създадена е и организация на работа, ĸoятo максимално да ограничи пpeĸитe ĸoнтaĸти между служителите и потребителите в предприятията. В тази връзка община Джебел възнамерява да назначи допълнителен персонал - 3 санитари, от които 2 на 8 часова заетост и 1 на 2 часова заетост за дезинфекция и почистване на работните помещения и помещенията на потребителите в ДДД - "Център за обществена подкрепа", предоставяща се на територията на община Джебел, делегирана от държавата дейност и един път месечно оснавна дезинфекция на сградата.
Дигиталното обучение отдавна вече навлезе и в българската образователна система и то със сигурност ще се развива в следващите години, тъй като учениците се справят добре с него (според статистиките), а най-добрите им резултати са именно от часовете, свързани с компютърни технологии. В по-голямата си част от случаите на служителите предимно на Центъра за обществена подкрепа - Джебел им се налага да работят с потребителите си именно с и чрез дигитални устройства. С цел адаптиране и приспособяване на потребителите на социалните услуги в ДДД в контекста на епидемичната обстановка и осигуряването им на възможности за дистанционно предоставяне на услугите (онлайн консултиране, скайп връзка и др.) ще бъде необходимо закупуване на оборудване /лаптоп и таблети/ |
0.00
|
21 504.03
|