"Придобиване на ново оборудване, съгласно Мярка 1: Доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на Мобилна роторна трошачка, включена в доклада от обследване на енергийна ефективност": Дейност 1 включва доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на: Мобилна роторна трошачка за изпълнение на мярка 1,
препоръчана в енергийния одит, извършен от страна на кандидата със собствени средства.
Оборудването е необходимо с оглед осигуряване на претрошаване на инертния материал с високотехнологично и енергоефективно оборудване.
Към момента в предприятието има роторна трошачка, с малък капацитет – 100 т/час и висок разход на енергия. Към момента с наличната техника, предприятието произвежда два вида фракции: Фракция 0-4 мм и Фракция 0-63 мм.
Съществуващата роторна трошачка е неефективна и амортизирала и не може да произвежда фракции с кубична форма.
С новата Мобилна роторна трошачка ще се произвеждат 3 (три) нови за предприятието продукта:
• Фракция 0-16 мм – приложение в изграждането на пътища;
• Фракция 16-22 мм - приложение в производството на бетон, битумни емулсии;
• Фракция 22-32 мм-приложение в производството на асфалтови смеси.
За производството им ще се използва надситовия материал, който се събира в специален конвейер и се подава отново към вибрационното сито. Предвижда се да се влагат като суровина за рециклиране до 5% строителни отпадъци. Предвидената за закупуване Мобилната роторна трошачка е с инсталирана мощност до 450,0 kW, разход на гориво до 45 л/ч. и производителност мин. 400 т/ч., обусловена от основните нейни съоръжения и компоненти.
Мобилната роторна трошачка има фабрично инсталирана
Сателитна, компютърна система за енергиен мониторинг на машината. Посредством модем инсталиран на машината и интернет портал, системата дава информация в реално време на собственика за разхода на гориво, моточасовете, местоположението, моментното състояние и авариите. Системата осигурява пълни функционалности на система за енергиен мониторинг с възможност за разпечатка на агрегирани данни за енергопотреблението на моментна, дневна, седмична и месечна база. Посредством имплементирането на системата се осигурява оптимизиране на енергийните разходи на машината и се реализират спестявания от 5 до 10% на консумацията на дизелово гориво. Диагностика на сервизното и експлоатационно състояние на машината.
За реализиране на така описаната инвестиция, съгласно изискванията на настоящата процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ и действащата нормативната уредба, ще се реализират следните етапи:
Етап 1: Подготовка за избор на доставчик: от 1-ви до 2-ри месец;
Етап 2: Провеждане на процедура за избор на доставчик, в съответствие с ЗУСЕСИФ и ПМС 160/01.07.2016 г. и сключване на договор с класираните на първо място кандидати: от 3-ти до 5-ти месец;
Етап 3: Доставка на активите и въвеждането им в експлоатация: от 6-ти до 18-ти месец, включително;
Етап 4: Информираност и публичност по проекта, финансирана със средства на кандидата - 1-ви - 18-ти месец.
Етап 5: Одит на проекта – финансиран със собствени средства на кандидата.
|
1 278 570.00
|
1 278 550.00
|
Придобиване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи, необходими за изпълнението на Мярка 2 „Доставка и въвеждане в експлоатация на Колесен челен товарач – 2 бр.“, включена в обследването за енергийна ефективност : За обезпечаване непрекъснат цикъл на работа на предвидената за закупуване по проекта на Мобилна роторна трошачка е необходимо закупуване на Колесен челен товарач - 2бр., с единична инсталирана единична мощност не по-голяма от 213,00 kW и производителност не по-малка от 408 м3/час.
Активите, Колесен челен товарач 2 бр. са част от технологичната линия за производство на фракции, защото ще осигурява непрекъснат производствен процес чрез зареждане бункера на роторната трошачка с инертни материали - 1бр. и складиране но готовите продукти - 1 бр. Колесните челни товарачи ще се придвижват само на територията на предприятието и ще се използват за вътрешно технологичен транспорт. Новите колесни челни товарачи ще бъдат с обем на кофата: мин. 4,1 m3, разход на гориво до 15,20 т/час.
Предвидените за закупуване и доставка Колесен челен товарач – 2 бр. са перфектна комбинация от мощност, надеждност, икономичност и комфорт за оператора. Притежават всокотехнологичен икономичен двигател - с много висок въртящ момент, с подобрена работа при ниски обороти и нисък разход на гориво.
Колесните челни товарачи, които се препоръчват да се закупят имат автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението. Програмата дава възможност за запаметяване на нужните параметри на електронен носител или принтирането им на хартия. Информация за разходи на гориво, сервизни интервали, грешки и работни стойности се съхранява и е достъпна за визуализация.
Активите са продукт на ефективен дизайн, в отговор на повишаващите днешните цени на горивата и въпросите, свързани с околната среда, с водещи за класа ефективност и ниски експлоатационни разходи.
Дейност 2 ще се реализира от 1-ви до 18-ти месец, включително |
844 406.92
|
844 400.00
|
Придобиване на дълготрайни нематериални активи, необходими за изпълнението на мерките, включени в обследването за енергийна ефективност – Мярка 3: Въвеждане на автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението на производствен обект на предприятието: В дружеството не е въведена система за мониторинг и контрол на енергопотреблението.
Събирането и съхранението на информация е особено важно за процеса на идентифицирането на отклонения от нормалната експлоатация и промени в областта на енергийната ефективност. Важната информация се събира ръчно (за дизеловото гориво потребено от машините с ДВГ) и на редовни интервали.
Енергийният доклад препоръчва реализиране на мярка " Въвеждане на автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението на производствен обект на предприятието" като компонент на технологичната линия за производство на фракции от инертни материали.
Софтуерната система е необходима за реализиране на препоръчаните мерки в енергийния одит с цел оптимизиране на производствения процес и редуциране на енергопотреблението до 6% за всяка от тях.
Активите, препоръчани да се закупят по проекта имат фабрично инсталирана автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението. Системата на всеки актив е свързана с компютъра на машината и постоянно дава информация за разход на гориво (моментен, среден), работни параметри на техниката, нива на охладителна и хидравлична течност, температури.
По проекта ще се изгради уеб базирана система, която ще събира и преобразува стойностите от потребление на ел. енергия и гориво от системите за мониторинг на закупените активи по проекта в един централен сървър. Системата ще дава възможност на предприятието да изследва въздействието и ефективността на разходите на всички енергоефективни мерки, които ще се изпълняват в бъдеще. Системата ще дава сигнали, когато установи ненужно потребление на енергия.
Дейността ще допринесе за оптимизиране на производствения процес на новата технологична система за производство на фракции и чрез изграждане на интегрирана електронна система, която обединява всички данни от системите за енергопотребление на всеки актив и спомага за анализиране на енергийната консумация с цел идентифициране на слабите страни и извършване на промени в енергийното потребление във времето, както и изпълнение на енергоефективни мерки. В допълнение, енергийният мониторинг е важен за упражняване на контрол, установяване на пропуски и идентифициране на възможни подобрения.
Уеб базираната система представлява информационна система тип SCADА, която ще се инсталира в контролен център, който ще се подсигури от предприятието. Чрез системата ще се управляват комуникациите с инсталираните датчици и софтуери на новозакупените активи, четене на данни от разположените в тях контролери и датчици, визуализация на данните и подаване на команди обратно към активите за промяна на режимите на работа.
Изграждането и въвеждането на автоматизирана система за мониторинг на енергопотреблението на производствения обект ще доведе до редукция на консумираната енергия от новозакупените активи до 6% (заложен процент икономии в техническата документация на уеб базирана система - 5-8%).
Очакваните енергийни спестявания ще са размер на 127 930 kWh/год.
|
6 500.00
|
0.00
|
"Консултантски услуги за въвеждане и сертифициране на системи за енергиен мениджмънт в предприятието": С проекта в предприятието ще се въведе и сертифицира система за енергиен мениджмънт. Основната цел на БДС EN ISO 50001 е да помогне на организациите да установят системи и процеси, необходими за подобряване на енергийната ефективност. ISO 50001:2011 определя изискванията, приложими за използване на енергия и потребление, включително за измерване, документиране и отчитане, проектиране и практики за обществени поръчки за оборудване, системи, процеси и персонал, които допринасят за подобрение на енергийните характеристики.
По проекта ще се въведат системи и процеси, необходими за подобряване на енергийната характеристика, което включва енергийна ефективност, използване и потребление на енергия. С въвеждането на стандарта ще се постигне намаляване на емисиите от парникови газове, разходите за енергия и други въздействия, свързани с околната среда чрез систематично управление на енергията.
Системата за енергийно управление ще позволи на „КВП-КОНСУЛТ“ ЕООД да постигне своите ангажименти (заложени в политиката), да предприеме действие, необходимо за подобряване на енергийната й ефективност и да покаже съответствието на с изискванията на този международен стандарт.
|
10 100.62
|
9 940.00
|