Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 127 дървета
English

Програма: Програма за развитие на селските райони (за мерки по чл. 9б, т.2 от ЗПЗП)

Район за планиране: Всички

Описание

Настоящето проектно предложение е свързано със закупуването на необходимото производствено и лабораторно оборудване за „ЦЕХ ЗА ЕКСТРАКЦИЯ: ПРОИЗВЕЖДАНЕ И ПРЕЧИСТВАНЕ НА КОНКРЕТИ И АБСОЛЮ ОТ РОЗА И ЛАВАНДУЛА“. 
Непрекъснатият стремеж за разширяване на производствената програма, подобряване на качеството на продуктите, увеличаване на производството и обновяване на производствените мощности налага необходимостта от изграждане на нов цех за екстракция. Цехът ще отговаря на действащите към момента в България и ЕС технологични, санитарно-хигиенни и строително-технически нормативи. След реализацията на проекта Кандидатът ще има възможност да произвежда продукти с постоянно качество, гарантирана хигиена на производство и проследяемост на продукта.
Спазването на изискванията на Добрите производствени практики при изпълнението на производствената програма е в пряка връзка с необходимостта от изграждане на този тип инсталация за екстракция. 
Производството и пречистването на конкрети и абсолю от рози и лавандула в новата инсталация ще се извършва чрез екстракция (извличане) от рози и лавандула. 
Спецификата на екстракцията при получаване на конкрети и абсолю изисква бърза преработка, по възможност без междинно съхранение на свежата маса, което налага въвеждането на застъпващи се смени на работа през цялото денонощие в дните на кампания. В цеха ще се произвеждат и пречистват следните продукти:
– розово абсолю;
– розов конкрет;
– лавандулово абсолю;
– лавандулов конкрет.
Кандидатът ще финансира със собствени средства преустройството на наличното помещение. Настоящето проектно предложение включва единствено залупуване на необходимототехнологично оборудване,а именно:
- Технологична линия за производство и пречистване чрез екстракция на конкрет и абсолю от роза и лавандула
- Лабораторно оборудване за Цех за екстракция: произвеждане и пречистване на конкрети и абсолю от роза и лавандула
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Внедряване на нови призводствени мощности : Непрекъснатият стремеж на БУЛ ФИТО ОЙЛС за разширяване на производствената програма, подобряване на качеството на продуктите, увеличаване на производството и обновяване на производствените мощности налага необходимостта от изграждане на нов цех за екстракция. Кандидатът не предвижда да кандидатства за строително-монтажни работи по преустройство на съществуващия сграден фонд, тези разходи ще бъдят направени за собствена сметка. Предмет на настоящето проектно предложение е закупуване на необходимото оборудване за функционирането на преработвателния цех. Цехът ще отговаря на действащите към момента в България и ЕС технологични, санитарно-хигиенни и строително-технически нормативи. След реализацията на проекта Кандидатът ще има възможност да произвежда продукти с постоянно качество, гарантирана хигиена на производство и проследяемост на продукта. В изпълнение на дейност 1 Кандидатът планира закупуване на Технологична линия за производство и пречистване чрез екстракция на конкрет и абсолю от роза и лавандула, като капацитета на оборудването е съобразен с изготвен технологичен проект. В цеха ще се произвеждат и пречистват конкрети и абсолю чрез екстракция. Екстракцията е процес на пълно или частично извличане на вещество от течна смес или твърдо тяло с помощта на разтворител, проявяващ избирателна разтворимост (селективен разтворител). За да протече процесът, е необходимо началната смес и разтворителят да се доведат до тесен контакт, при което разтворимото вещество преминава в разтворителя, а след това по механичен път двете фази се разделят. В цеха ще се използва екстракция от твърдо тяло с течност (твърдо-течна екстракция) и включва: проникване на разтворителя в етеричномаслената суровина, разтваряне на извличаното вещество, пренос на веществото към повърхността, масоотдаване от граничната повърхност в течната фаза (разтворителя) и разпределяне на извличаното вещество в нея. Излязлото на повърхността извличано вещество се пренася в разтворителя и се разпределя в него като температурата улеснява проникването на разтворителя чрез намаляване на визкозитета. Разтворителите, които ще се използват при екстракцията, са въглеводороди, най-често технически хексан, но ще се използват и петролев етер, спирт/етилов алкохол и хлороформ. Те са течни при стайна температура, но лесно се изпаряват. Използват се многократно и тяхното възстановяване е стандартна част от процеса. 895 000.00 953 794.00
Подобряване на качеството и безопасността на храните и тяхната проследяемост: Съгласно изготвения технологичен проект е предвидено закупуване на специализирано лабораторно оборудване, което ще се извършва следните лабораторни изследвания: - Окачествяване на разтворител – физико химичен анализ и микробиологичен анализ съгласно Европейска Фармакопея - Окачествяване на готов продукт /розов конкрет/ - физико химичен анализ съгласно Български Държавен Стандарт и микробиологичен анализ съгласно Европейска Фармакопея Чрез осъществяването на Физико-химичен контрол ще се контролират основни физикохимични показатели, които са регламентирани в съответната нормативна документация или фирмени технически документации. - Микробиологичния контрол в предприятието ще се следи за доброто хигиенно състояние на суровините, опаковките, работните помещения, технологичното оборудване и на работниците, участващи в производствения процес. Необходимото основно лабораторно обзавеждане (лабораторно оборудване, лабораторни пособия, лабораторни измервателни пособия и лабораторна стъклария и реактиви) за осъществяване на химико-технологичния и микробиологичен контрол по време на целия производствен контрол е посочена в Таблица, част от Технологичния проект на новия цех. Лабораторното оборудване ще прави изследвания на генерираните отпадни води – Физико химичен анализ, както и от натривки от повърхности – физикохимичен анализ и микробиологичен анализ. Ще се извършва и органолептичен анализ. 130 891.00 130 891.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.