Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 103 дървета
English

Програма: Програма за развитие на селските райони (за мерки по чл. 9б, т.2 от ЗПЗП)

Район за планиране: Всички

Описание

Елена е от общините с изключително богато историческо и културно наследство. Националните ценности и обичаи оживяват и днес с многобройните прояви, които са своеобразен мост между минало и съвременност.
За да се обогатят проявите и да придобият повече автентичност, Община Елена кандидатства за закупуване на фолклорни носии, които ще се ползват от общинска администрация, но при определени поводи ще се предоставят и на Културния клуб на пенсионера „Възраждане“, както и на народните читалища, които активно развиват самодейност. Целта е съхраняване традициите чрез организирането на празници, в които да оживява духът на българщината. Северняшките носии, които ще се закупят, са предназначени за жени и мъже, както и за деца – момичета и момчета, и са заявени на база предварително обществено обсъждане и проучване. В Календара на културните събития на община Елена има празнични прояви, които са се утвърдили през годините и привличат интереса на граждани и гости. Такива са Празникът на град Елена, 21 май, в който неизменно се дава възможност за изява на местни таланти в богатата концертна програма. „Медена седянка по еленски“ е уникален празник посветен на меда и пчеларството, който се провежда паралелно с надиграването „Да се хванем за ръце и да тропнем ний хорце“. С атрактивни възстановки и фолклорни надигравания е изпълнен и Празникът на еленския бут. Обичаите „Сурваки“, „Бабуване“, „Трифон Зарезан“, „Лазаруване“, „Коледуване“  и други са съхранени и до днес и присъстват в календара от събития на читалищата. В тази връзка в проектното предложение е предвидено и закупуване на детски коледарски носии. Те ще бъдат част и от други събития, чийто основен организатор или съорганизатор е Община Елена, както и при участия в национални и международни борси и изложения.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Закупуване на фолклорни носии за обогатяване и подобряване качеството на предлаганите услуги от общинската администрация, Културния клуб на пенсионера „Възраждане“ и народните читалища: Същността на на дейността е да бъдат закупени носии за обогатяване и подобряване качеството на предлаганите услуги на общинска администрация, Културния клуб на пенсионера „Възраждане“ и народните читалища. По този начин ще се запазят културната идентичност и местните традиции, които ще се предат и на младите хора на територията на общината. Община Елена има богат културен календар, който с всяка изминала година се разнообразява със събития, които целят да задоволят интересите и предпочитанията на всички възрастови групи. Не е маловажен фактът, че община Елена се утвърждава като атрактивна туристическа дестинация и някои от културните събития привличат със своята уникалност сериозен поток гости. Политика на Общината е традиционно утвърдилите се събития да се обогатяват с всяка изминала година, както и да се дава възможност за реализация на нови инициативи. Най-мащабни са проявите, свързани с Празника на град Елена, които са през целия месец май, както и Празникът на еленския бут и Медената седянка по еленски. С творчески ентусиазъм се подготвят фестивалите „Веселие в Елена“ и „Да се хванем за ръце и да тропнем ний хорце“, утвърдиха се Европейските дни на художествените занаяти. За обогатяване на културния живот в общината безспорно имат принос самодейните състави към читалищата. Там е съсредоточен цялостният културен живот на селищата извън общинския център. Основната дейност, която те развиват, е любителско творчество. Ежегодните събори на читалищата, които са с домакинство на ротационен принцип, се утвърдиха като истински празник, на който се представят постиженията на всички самодейни групи. С уникална своя атмосфера се вписаха Празникът на мекицата и Празникът на шарената черга, народния бит и старите занаяти, организирани от НЧ „Съгласие – 2014“ с. Блъсковци. Те са доказателство, че и в малките населени места могат да се случват по-мащабни културни събития. Самодейните състави участват в редица мероприятия и извън общината, представяйки се достойно, завръщайки се с грамоти, отличия и награди. Закупуването на фолклорни носии ще допринесе и за известна независимост от страна на общинската администрация по отношение обезпечаване на празниците със съответните костюми. До този момент е ползван фондът на НЧ „Напредък – Елена – 1863“. Притежаването на фолклорни носии от северняшкия край ще е от полза на Община Елена от една страна, а от – друга - ще бъдат облагодетелствани самодейните състави от селските читалища и пенсионерския клуб „Възраждане“, които нямат финансов ресурс за закупуване на собствени. Коледарските носии ще имат възпитателен характер, защото чрез тях децата ще се докоснат до традиционното, ще усетят по-силно магията на българските обичаи. 29 858.14 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.