Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 56 614 дървета
English

Програма: Програма за развитие на селските райони (за мерки по чл. 9б, т.2 от ЗПЗП)

Район за планиране: Всички

Описание

След направен анализ на пазара на оризова арпа, като суровина за бъдещото производство, така и на пазара на ориз на местно ниво и глобално в световен мащаб и на база натрупания опит през годините се взе решение за реализиране на нов инвестиционен план, който най-общо включва модернизиране на производствените мощности, чрез закупуване на ново производствено оборудване за производство на ориз, с което ще се повиши производствения капацитет на предприятието от 4,5 t/h на 7,5 t/h преработена оризова арпа  и  изграждането на фотоволтаична електрическа инсталация за производство на електроенергия за собствено потребление с инсталирана мощност 192 kWp. Идеята е тези инвестиционни намерения да получат финансиране на част от разходите чрез настоящото проектно предложение. Целта е повишаване на производствените мощности и постигане на висока степен на енергийна независимост, предвид постоянно повишаващите се цени на електроенергията доставяна от електроразпределителните дружества.
Арон Райс е регистриран земеделски производител по реда на Наредба 3  за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани, което позволява да планира стопансиването на достатъчно земя, осигуряваща възможността над 75% от планираната за преработка суровина от оризова арпа в проекта да е собствено производство.
Предвидено е инвестицията да се извърши на имот собственост на АРОН РАЙС ООД, намиращ се в землището на гр. Съединение, където е и позиционирано предприятието.
Инвестициите по настоящия проект ще се извърши условно на два етапа: 
Етап 1:
Закупуване на съвременно технологично оборудване за производство на ориз, осигуряващо висока степен на  автоматизация на производствения процес
Етап 2:
Изграждане на Фотоволтаична електрическа инсталация 192 kWp за задоволяване на собствените нужди от електро енергия в предприятието, с което ще се повиши енергийната ефективност в рамките на предприятието на кандидата и ще допринесе за опазване на околната среда.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Внедряване на нови технологии чрез инвестиция в технологично оборудване за повишаване на производствения капацитет на предприятието от 4,5 t/h на 7,5 t/h преработена оризова арпа : Настоящата дейност по проекта е насочена към закупуване на специализирано технологично оборудване за преработка на оризова арпа, чрез което ще се повиши производствения капацитет на предприятието от 4,5 t/h на 7,5 t/h преработена оризова арпа и ще постигне висока степен на автоматизация на производствения процес в съществуващо предприятие за производство на ориз изградено и функциониращо в землището на гр. Съединение. Чрез внедряването на новото съвременно оборудване ще се постигне модернизация, цифровизация и автоматизация на производствените процеси, което е и една от главните цели на инвестицията. Новото оборудване ще се монтира в производствените помещения към съществуващата линия и ще се включи в управлението на линията. Оборудването и заложената технология гарантират лесна и безопасна експлоатация на машините същевременно постигайки производството на качествен краен продукт. Машините имат здрава и надеждна структура, отговарят на европейските стандарти, изискванията за безопасност и осигуряват херметизация. Автоматизацията на процеса със системи за контрол, блокировки в случай на претоварване и др. дават възможност оборудването да се управлява дистанционно от пулт за управление. Това ще допринесе за оптимизиране процеса на преработката, неговата проследимост и по-добър контрол. Предвижда се преработка на собствена земеделска продукция, с което от една страна се добавя стойност към произведения продукт, но от друга се постига и по-ниска себестойност, а оттам и по-висока конкурентоспособност. Предвидената автоматизация на процесите, чрез закупуването на ново оборудване гарантират качеството на обработка и последващо съхранение на произведения ориз в съответствие с разпоредбите на БАБХ и добрите производствени практики. 1 183 000.00 1 224 000.00
Внедряване на нови технологии чрез инвестиция в фотоволтаична електрическа система за производство на елктроенергия за собствено потребление с инсталирана мощност от 192 kWp: Наличното в предприятието производствено оборудване консумира значително количество електроенергия, което е значително перо от производствените разходи. В последните години и особено в през 2021 г. и началото на 2022 г. цените на тока за индустрията се покачиха в пъти. Това оскъпява произведената от кандидата продукция и за да не се търпят големи загуби, се налага да се продава продукцията на по-високи цени, което пък от своя страна понижава конкурентоспособността предвид динамичния пазар. Това налага да се помисли за алтернативни варианти за захранване на мощностите с електроенергия, което не е зависимо от енергоразпределителните дружества. Така се стигна до решението да се изгради Фотоволтаична електроцентрала за производство на ток, за собствено потребление. За да се съобрази така мощността на централата, че произведеното количество ток да не надвишава годишното потребление на предприятието е изготвен анализ от правоспособно лице на базата, на което е направена точната преценка за големината на инсталацията, която ще е необходима. Съгласно анализа, фотоволтаичната инсталация с инсталирана мощност от 192 kWp., ще произвежда годишно 255 526 kWh, докато общото годишно потребление на ел. енергия в предприятието е 584 128.20 kWh. Важно е да се отбележи , че чрез тази инвестиция ще се постигне по-висока степен на енергийна независимост, което е важно конкурентно предимство предвид галопиращите цени на електроенергията доставяна от частни оператори. 220 512.01 223 445.75

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.