Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 57 355 дървета
English

Програма: Програма за развитие на селските райони (за мерки по чл. 9б, т.2 от ЗПЗП)

Район за планиране: Всички

Описание

Линия за приемане и подготовка на плодовете, за производство на плодово пюре и концентриране на плодовото пюре
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Подобряване на енергийната ефективност в предприятието и подобряване на качеството на продукцията.: Концентрирането (изваряването) на плодовото пюре се извършва на вакуумно-изпарителна инсталация (ВИИ) или на батерия от вакуум апарати Пускането и спирането на ВИИ е скъпо (голям разход на ел.енергия) и свързано с предварителна подготовка, затова веднъж пусната ВИИ не се спира, но за да не спира е задължително да има буферни съдове за събиране на плодова каша и осигуряване тази непрекъсната работа. Предвиждат се още пет съда. Тези пет съда могат да се използват за събиране на плодова каша или за събиране на готовия продукт преди пълнене. Готовият сливов мус се отделя от ВИИ или вакуум апаратите с помощта на винтова помпа, рефрактометър следи за концентрацията във всеки един момент и при достигане на желаните стойности трипътен вентил подава продукта за пълнене в полиетиленови торби поставени в метални варели с вместимост 200-250 кг. Масата на продукта се следи от везна върху, на която е поставен варела. Опаковките се складират в склад готова продукция. Опаковането се извършва на машина с помощта на вакуум-изтегля свободния въздух след напълване.Подмяната на старото, не ефективно и нископроизводително оборудване с ново ще доведе до намаляване на разходите за единица продукция и включването на нов висококачествен продукт. Подмяна на дървените бокс палети, които са с скъпа поддръжка, с пластмасови- отговарящи на изискванията на ДПП и НАССР системи. Включването на ново оборудване : с-ма за антиоксиданти, позволява да се преработват и ябълки. Резервоар за задръжка–повишава добива на пюре и намалява отпадъка. Ел. табло за автоматизиране и модернизиране на производството. В момента първата степен на вакуумно-изпарителната инсталаци работи с естествена циркулация, което я прави ниско ефективна. Охлаждането по естествен път, освен че е трудоемък процес, но и с повишените изисквания на клиентите и спазването на ДПП и НАССР системи е нецелесъобразен. Освен това при това охлаждане могат да се образуват вредни химични съединения-хидроксиметил фурфулол. Модернизиране на вътрешно заводския транспорт със закупуването на електрически палетни колички, стакер и електрокар, които са с висока производителност, безопасност, ергономичност и изключително дълъг експлоатационен живот, заменящи ръчните такива, които са по-евтини, но с високи разходи за поддръжка. Целта е облекчаване на ръчния труд и избягване на разсипване на товари по време на работа. За складовото стопанство се предвижда екектрокар за работа-според изискванията на ДПП и НАССР системи в закрити помещения не може да работи мотокар (поради отделяните газове). 1 420 931.10 1 411 445.40

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.