Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 56 674 дървета
English

Програма: Програма за развитие на селските райони (за мерки по чл. 9б, т.2 от ЗПЗП)

Район за планиране: Всички

Описание

Цел на проекта е модернизиране на говедовъдната ферма на „Планета – 98“ ЕООД, чрез въвеждане в експлоатация на нова земеделска техника, която ще удовлетвори потребностите свързани с качествено изпълнение на агротехническите мероприятия при производството на фуражни култури. Инвестициите включени в проекта ще допринесат за оптимизиране на производствените процеси и понижение на разходите във фермата. Специализираната земеделска техника ще осигури качествено и навременно извършване на агротехническите мероприятия, при по-нисък разход на гориво. По този начин, в рамките на стопанството ще се постигне висока производителност, сигурност и понижаване вероятността от възникване на грешки, което ще повиши конкурентоспособността на дружеството. Предвижда се закупуване на следните машини: трактор JCB FASTRAC 8330; пружинна брана APV, AS1200 M1; надробител за растителни остатъци Great Plains RC 5020, торачка Vicon, RO-EDW Geospread. С цел опазване на околната среда се предвижда закупуване на пластичен балон за съхранение на течен оборски тор Albers Alligator, 3000 и модулни мобилни машини Valley, за торене с течна тор. Машината се захранва с течен оборски тор от резервоар за тор, като се подава чрез дозираща инжекторна помпа. Точката на постъпване се намира при вертикалната тръба на центъра на машината. Помпата инжектира необходимото количество от разтвора в машината, като чрез разпръсквачите достига до надземната част на растенията и почвата. По проекта ще бъдат изградени две фотоволтаични централи за производство на енергия предназначена за нуждите на говедовъдната ферма, собственост на дружеството. След софтуерен анализ на товаровия профил на потреблението е установен потенциал за инсталиране на 205,875 kWp фотоволтаична мощност за обекта в говедовъдната ферма в село Поликраище.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Закупуване на следните машини: трактор JCB FASTRAC 8330; пружинна брана APV, AS1200 M1; надробител за растителни остатъци Great Plains RC 5020, торачка Vicon, RO-EDW Geospread. С цел опазване на околната среда се предвижда закупуване на пластичен балон за съхранение на течен оборски тор Albers Alligator, 3000 и модулни мобилни машини Valley, за торене с течна тор: Говедовъдната ферма на дружеството е предприятие с непрекъснат режим на работа и непрекъснатостта на доставката на ел. енергия е от критично значение. Политика на дружеството е тази инвестиционна програма да бъде насочена към оптимизирането на бъдещите експлоатационни разходи и безпроблемната работа. Характеристиките и капацитетът на предвидената за закупуване земеделска техника съответстват на броя на отглежданите говеда и размера на земята, редназначен за производство на фураж за изхранване на животните. Предвижда се закупуване на трактор JCB FASTRAC 8330, пружинна брана APV, AS1200 M1; надробител за растителни остатъци Great Plains RC 5020, торачка Vicon, RO-EDW Geospread. При избора на техника са взети предвид релефа и броя на землищата, в които се осъществява производствена дейност. Основният показател е дка, които дневно могат да се обработят. При изчисление на реалното, ефективно работно време е взет под внимание факта, че голяма част от работното време се губи за транспорт на техниката до полетата, престой, обръщане. Във връзка с недопускане на замърсяване на почвата или атмосферата се предвижда съхранението на течната фракция оборска тор да става в пластичен балон. По този начин процеса на ферментиране и зреене протича без изхвърляне в атмосферата на амоняк и въглероден двуокис. Оползотворяване на течната тор, съхранявана в пластичният балон за определения период от време ще се извършва чрез модулна мобилна машина за торене с течна тор Valley. Машината е мобилна и позволява позиционирането й на необходимия за наторяване блок. Тя се състои от сглобяеми поцинковани тръби с полиетиленово покритие отвътре, устойчиво на течна оборска тор. След престояване на торовата маса необходимото време в торохранилище /балон/ за съхранение на течен оборски тор, същата се източва в цистерни за течен оборски тор, които се транспортират и позиционират до входа на машината. Течната оборска тор се подава към машината посредством дозираща инжекторна помпа. Помпата инжектира необходимото количество от торовата маса в машината, като чрез разпръсквачите достига до надземната част на растенията и почвата. Течния оборски тор се внася под различна концентрация в зависимост от необходимоста на растенията и независимо от височината на културата, както и при всички типове почва. Песъчливите почви обикновено имат по-ниска способност за задържане на хранителни вещества, като при внасяне на по-чести и по-малки норми дават по-добри резултати върху добива на културите. 1 481 876.47 707 594.72
Изграждане на фотоволтаични централи: Към настоящия момент дружеството не използва енергия от възобновяеми източници. Цялото количество електроенергия се доставя от електроразпределителната мрежа на Горна Оряховица. През последните три години цената на електроенергията за доставка е с ръст от над 50%. С цел понижаване на производствените разходи ще бъдат изградени фотоволтаични централи за производство на енергия за нуждите на говедовъдната ферма на дружеството. 228 728.00 228 728.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.