Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 210 дървета
English

Програма: Програма за развитие на селските райони (за мерки по чл. 9б, т.2 от ЗПЗП)

Район за планиране: Всички

Описание

Отглеждането на ЕПЖ е един от основните сектори на животновъдството в България. Основните предизвикателства в сектора се дължат на факта , че той произвежда два вида основни продукти - мляко и месо, като потреблението на месо от говеда и биволи в България непрекъснато се повишава. В последните години в сектора настъпват сериозни промени свързани от една страна със силно напредналите възможности за механизация и електронен контрол, особено в млекопроизводството , и непрекъснато повишаващите екологични изисквания, както на регулатори, така и на потребители.
Като регистриран биологичен производител ЗП Видин Каракашев отглежда 129 животни, както и необходимата паша и фуражи за тях. Настоящото проектно предложение "Модернизиране на стопанството на ЗП Видин Каракашев и изграждане на собствени енергийни мощности от ВЕИ" има за цел въвеждането на технологична и екологична модернизация в производствените процеси в стопанството и осигуряване на по-добри условия на животните при запазване на високите стандарти за сертифициран био производител. 
С инвестицията ще се създадат условия за развитие на бизнес, отговарящ на стандартите на ЕС; опазване на компонентите на околната среда и смекчаване на последиците от климатичните промени, по-добър контрол и автоматизиране на работните процеси и цялостно повишаване на конкурентоспособността на предприятието.
Технологичната модернизацията ще бъде осигурена чрез закупуване на модерно оборудване за отглеждането на фуражи - сламопреса и навесен култиватор; и отглеждането на животните - мини челен товарач.
Инсталирането на ФВЕЦ за генериране на собствена енергия е стъпка в по-сока за енергийна независимост на стопанството и значителен напредък в намаляване на въглеродния му отпечатък.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Инвестиции и дейности, които допринасят за устойчивото и цифрово икономическо възстановяване.: За да се изпълни целият процес на работа в стопанството ефективно и ефикасно, дружеството се нуждае от модернизиране и автоматизиране на машинния парк. Дейността ще се реализира чрез закупуване, доставка и въвеждане в експлоатация на следното оборудване: мини челен товарач , навесен култиватор и сламопреса При отглеждане на животните във фермата се използват постеля за помещенията, състояща се от хигроскопични материали - слама, дървени стърготини и др. Основният отпадък, който генерира фермата е оборски тор, съставен от екскрементите на птиците и постелята от слама. Периодът на почистване на помещението се извършва в рамките на около 10-15 дни, като торта се изрива извън сградите с челен товарач. За тази дейност и за извършването на ежедневните задачи, фермата се нуждае от закупуването на мини челен товарач. Характеристиките на товарача се съобразяват с ежедневни операции в стопанството - компактни размери на шасито и висока маневреност, които предоставят възможност за лесно маневриран при извършване на работни процеси в тесни пространства. Товарачът е с нов и модерен двигател, напълно съобразен с евро стандартите и отговарящ на най-новите изискванията за вредни емисии stage 5 и ниска вредност на газовете. Едно от предимствата на тези двигатели е,че поради големия си резерв от въртящ момент запазват мощност в един широк оборотен диапазон, като по този начин лесно поемат претоварванията върху машината. При отглеждането на фуражни култури за животните, в съответствие с изискванията на био сертификата на стопанството, се изисква прецизна обработка на земята и максимално оползотворяване на всички части от отглежданите растения. Сламопресата разполага с балираща камера с верижен тип с хидравлично заключване осигурява оптимална маса на бали за сено, слама и зелен фураж за силаж на сено. Електронното управление следи за правилната работа на машината и следи процеса на събиране на материала и формиране на бали. Свързващо устройство позволява свързването и с опаковачи на бали, което позволява получаване на бала, увита във фолио с едно минаване. Комбинираните предсеитбени култиватори гарантират оптималнa обработка, постигайки дребнозърнеста структура на почвата по цялата дълбочина и ширина. Валяците гарантират равномерно оформяне на сеитбеното легло. Те спомагат за запазването на почвената влага, необходима за покълване на семената. 0.00 0.00
Инвестиции и дейности, които допринасят за опазване на компонентите на околната среда, включително за намаляване на вредните емисии и отпадъци, управление и оползотворяване на отпадъците от земеделското производство и производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление: Средното потребление на електрическа енергия на фермата за отглеждане на едър рогат добитък за денонощие е 70 kWh. Енергията се ползва от доилен агрегат с мощност 3kW, фуражомелка с мощност 3kW, бойлер 3kW и осветители с обща мощност 1kW. Фуражомелката се ползва в часовия диапазон от 6:00 до 7:00ч, Доилният агрегат се ползва в часовите диапазони от 6:00 до 7:00ч и от 18:00 до 19:00ч. Осветлението и бойлерът са включени денонощно. Тъй като основният разход на електрическа енергия е в частта от денонощието без слънчево греене или със слабо слънчево греене, се предвижда акумулаторна батерия за съхранение на произведената електрическа енергия от фотоволтаичната централа и последващото и ползване в удобно време. С използването на съхранената електрическа енергия и енергията, произведена от фотоволтаичната централа се намалява делът на електрическата енергия, използвана от разпределителната мрежа. С монтирането на ФВЕЦ въглеродния отпечатък на предприятието ще се намали значително. Използването и на батерии в системата гарантира намаленото използване на ток от невъзобновяеми източници идващ от електрическата мрежа. Инсталацията допринася и за самостоятелността на стопанството, тъй като създава предпоставки за независимост в случай на аварии или критични климатични условия. Стопанствата, отглеждащи ЕПЖ се сблъскват с едни от най-големите предизвикателства за намаляването на емисиите си и инсталацията ще осигури финансови спестявания от прилагане на други по скъпи мерки за намаляване на емисиите. 72 530.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.