Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 089 дървета
English

Програма: Програма за развитие на селските райони (за мерки по чл. 9б, т.2 от ЗПЗП)

Район за планиране: Всички

Описание

Реализирането на патронажна грижа в община Дряново цели подобряване на достъпа до здравни и социални услуги на лица с увреждания, техните семейства и на възрастни хора над 65 години, с ограничения или в невъзможност за самообслужване, съобразно техните комплексни потребности. В резултат на това ще се осигури възможност за постигане на независимост и социална интеграция на представителите на уязвимите групи. Интегрираният подход при предоставянето на почасови  услуги, съобразени с нуждите и индивидуалните потребности от  подкрепа за социално включване и здравни услуги, ще е гарантирана предпоставка за по-високо качество и достоен живот на потребителите. 
Проектното предложение е ориентирано към потребителите на интегрирани здравно-социални услуги, като се фокусира върху конкретните и индивидуални нужди на всеки един от тях, въз основа на които ще се формира пакета от комплексни услуги. 
Проектът "Помощ в дома” ще надгради и доразвие предоставяните в общината интегрирани услуги в домашна среда, като ги допълни със специализирани здравни услуги. 
С реализирането на проекта ще се улесни достъпа до интегрирани услуги, чрез тяхната мобилност и възможност за комплексност при предоставянето им.
Разкриването на работни места и осигуряване на заетост на безработни лица е от особена важност за включването им в социалната икономика.
Основните дейности на Проекта предвиждат - осигуряване на достъп до интегрирани здравно - социални услуги в домашна среда;
осигуряване на публичност и информация; социална оценка на потребностите на кандидат - потребителите; обучение на персонала; супервизия и психологическо консултиране; психологическа подкрепа на потребителите на услуги; организация и управление на проекта.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора над 65 годишна възраст: Осигуряването на достъп до интегрирани услуги, според специфичните нужди на всеки отделен потребител ще се осъществи чрез гъвкаво почасово предоставяне на мобилни услуги в домашна среда на лица с увреждания и възрастни хора над 65 години с органичения или в невъзможност за самообслужване в община Дряново. Дейността ще се реализира в продължение на 12 месеца и стартира от четвърти проектен месец, от датата на сключване на договор с първи потребител. Предоставянето на почасови мобилни услуги в домашна среда, съобразно индивидуалните потребности на потребителите, осигуряващи интегриран достъп до здравни, социални и други услуги ще се осъществява от минимум 8 домашни санитари и екип от медицински специалисти. Тяхната проектна численост е съобразена с предварително проучване на нуждите от почасови услуги направено от община Дряново, а почасовата им заетост ще бъде съобразена с конкретните потребности, но не повече от два часа дневно на потребител, съгласно изискванията. За осигуряването на здравните услуги е необходимо закупуването на апарат за измерване на кръвно налягане, апарат за измерване на кръвна захар, ръкавици, спринцовки, бинтове, консумативи за обработване на декубитални рани и други. Дейността предполага организационно, техническо и документално обезпечаване. Осигуряването на материали и консумативи - папки, хартия, тонери, дневници и други. 0.00 116 278.35
Обучение и супервизия на персонала: С настоящата дейност се цели придобиване на умения на персонала за предоставяне на интегрираните здравно- социални услуги. Осигуряването на достъп и предоставянето на качествени интегрирани услуги според специфичните потребности на потребителите изисква те да се извършват от обучен и квалифициран персонал. Обучението ще е насочено към придобиване, усъвършенстване и разширяване на познанията и практическите умения на персонала за предоставяне на почасови услуги в домашна среда, за осигуряване на качествена и адекватна грижа за хората с увреждания и възрастните хора. При обучението ще бъде прилаган интерактивен подход, включващ теоретични познания и практически умения. Обучителният процес ще е ориентиран към запознаването на участниците с Методика разработена от Министерство на здравеопазването. Всички медицински специалисти и специалисти в областта на социалните услуги, които са ангажирани с предоставянето на патронажни грижи ще преминат специализирано обучение по програмата разработена от Министерство на здравеопазването в рамките на компонент 1 по процедура „Патронажна грижа" за възрастни хора и лица с увреждания“ през 2-ри проектен месец. При реализиране на проекта с цел психологическа подкрепа ще бъде организирана супервизия на персонала. Супервизията като форма на планирана помощ и подкрепа ще се предоставя от експерт, притежаващ професия и опит, и цели проследяване и проверяване на работата на супервизирания професионалист, с оглед предоставяне на качествена грижа на потребителите и избягване на професионално прегаряне. Подобряването на работната ситуация ще способства за професионалното развитие на персонала, включително и личностно развитие, оптимизация на организацията на работа, повишаване на специфичната компетентност в социалната работа. 0.00 0.00
Обзавеждане, оборудване на помещение и закупуване на транспортно средство: Община Дряново планира да възложи услугата "патронажна грижа" на "Комплекс за социални услуги за възрастни хора" - второстепенен разпоредител с бюджет, съгласно условията за кандидатстване. "Комплекса за социални услуги за възрастни хора" е създаден с Решение № 36, протокол № 5 от 29.12.2015 г. на Общинска съвет- Дряново и обединява специализираните институции и услуги: Дом за пълнолетни лица с психични разстройства - с. Радовци, Дом за пълнолетни лица с деменция, Преходно жилище и Домашен социален патронаж. Помещава се в сграда, общинска собственост, в която има свободно помещение, което може да се използва за нуждите на лицата, предоставящи здравно-социалните услуги. Помещението не се нуждае от ремонтни дейности. С оглед целесъобразното функциониране на услугата следва да бъде закупен настолен компютър с принтер. Община Дряново е сравнително малка, но административно-териториалното устройство включва в нейния състав 63 населени места и административния център град Дряново. В голямата си част те са разположени в силно пресечен планински релеф, а това е предпоставка за затруднения в предоставянето на услуги от обществения сектор. Транспортната схема на община Дряново обхваща само по-големите села, като някои от маршрутите не са ежедневни. Според справка на НСИ към 31.12.2018 г. в селата на община Дряново живеят 1426 души. В по-големите села с. Ганчовец живеят 161 души, в с. Царева ливада - 624 души, с. Гостилица - 292 души, с. Керека - 64 души, с. Длъгня - 45 души, с. Янтра - 67 души. Останалите - 173 лица живеят в по-малки населени места на общината. Част от населението в селата е застаряващо с нисък социален статут и липсата на близки, които да оказват необходимата подкрепа. Това затруднява достъпа до здравни и социални услуги. Реализирането на мобилна патронажна грижа ще подобри достъпа до здравни и социални услуги на лицата с увреждания, техните семейства и на възрастни хора над 65 години, с ограничения или в невъзможност за самообслужване, съобразно техните комплексни потребности. Ще се осигури възможност за постигане на независимост и социална интеграция на представителите на уязвимите групи. В рамките на проекта ще бъде осигурено моторно превозно средство за обслужване на потребителите на общината, живущи извън общинския център. 0.00 0.00
Предоставяне на психологическа подкрепа и консултиране: Дейността предвижда психологическа подкрепа чрез индивидуални срещи с всички потребители на интегрирани здравно- социални услуги в домашна среда. Психологическата подкрепа ще се осъществява в зависимост от индивидуалността на конкретния потребител и оценката на неговите нужди. За хората с увреждания в трудоспособна възраст се предвижда подкрепата да доведе до подобряване на възможностите за намиране на подходяща работа, създаване и поддържане на приятелски контакти, формиране на социална мрежа. При тези потребители подкрепата ще е насочена към максимално използване на асистентските услуги за социално включване и активен живот. При възрастните хора над 65 години се предвижда психологическа подкрепа да е в посока използване на интегрирани здравно-социални услуги за максимално поддържане и съхранение на обичайния начин на живот, в случаите когато той е променен поради здравословни или възрастови проблеми. Дейността ще е насочена към поддържане и продължаване на приятелски и роднински връзки, преодоляване на ситуации, свързани с траур и загуба, намиране на смисъл в ежедневните занимания. 0.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.