Придобиване на нови технологии с акцент върху цифровизацията на производствените процеси с оглед на разширяване на производствения капацитет- ЧАСТ 1: Дейността ще бъде изпълнена чрез закупуване на общо 5 бр. ДМА:
1)Хобеловащ автомат -1бр.;
2)Обработващ център с ЦПУ- 2бр.;
3)Център с ЦПУ и две работни глави- 1бр.
4)Робот за лакиране-1бр.;
За производството на столове от масивна дървесина, се използват множество различни по размер, форма и предназначение групи детайли, от който се сглобява крайното изделие. Производствената верига включва последователност от работни операции по:хобеловане и калибриране на заготовки за конструктивни детайли -gt;изрязване на облегалки-gt;изрязване на седалки-gt;профилиране(обрязване) на чепови сглобки и длабови отвори в структурата на царги и крака за столове-gt;Ансеблиране на детайлите в крайно изделие (стол)-gt;лакиране на крайния продукт-gt;опаковане и спедиция.За изработката на всеки един детайл са нужни редица производствени процеси включващи серия от последователни операции, като продуктивността на всяка една от тях влияе на общата производствена верига и цялостния капацитет на предприятието.
*Предвидените за придобиване активи ще допренесат за "ЦИФРОВИЗАЦИЯТА" в предприятието посредством прилагане на ИКТ в производствените процеси както следва:
1)Хобеловащ автомат -1бр. предназначен за едновременно заглаждане, рендосване и оформяне на прави ъгли на детайли от дървесина. Новата машинаще има възможност за контрол на работните агрегати посредством софтуерно управление.Това ще позволи изготвянето на работни програми за обработка на заготовки от различни дървесни видове и влизащи в състава на различни модели столове.Наличието на дигитализирано управление ще позволи много бърза настройка на машината спрямо зададената програма.Всяка грешка ще бъде регистрирана в паметта на машината,което ще позволи оптимизация на производствената операция и ще повиши качеството на изделията.По този начин операцията по изработване на заготовки за столове ще бъде напълно дигитализирана, което ще допринесе за ЦЯЛОСТНАТА ЦИФРОВИЗАЦИЯ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО.
**Предвидените за придобиване активи ще допринесат за "РАЗШИРЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ КАПАЦИТЕТ" в предприятието както следва:
1)Хобеловащ автомат-1бр. Към днешна дата, дружеството разполага с две четристранно хобеловащи машини с максимална скорост на подаване на детайлите до 10м/мин.Те са закупени преди 8-10 години.Те са морално и технологично остарели, като често не може да се използва максималната скорост, а се ограничава до 6-8м/мин.В следствие на постоянната експлоатация, те са значително амортизирани, често аварират и се налага извършване на внезапни ремонти. Това е съпроводено с допълнителни разходи, принудителен престои на веригата за изработване на конкретния детайл и намаляване на общия брой произведени изделия от дружеството. В резултат на множеството ремонти е налице отклонение в работните параметри по точност на подаване и обработка на повърхностите. Това води до отклонения в размерите на детайлите и налага завишен контрол и допълнително обработка на около 30% от всички заготовки използвани от фирмата. Като цяло, времето за обработка на заготовки е удължено с ≈25% от разчетното по технология.Това се отразява негативно на цялостния производствен капацитет на дружеството ,тъй като заготовките на детайли са основни базови структурни единици влизащи в състава на крайното изделие .
Компанията планира да инвестира в нов Хобеловащ автомат-1бр., с възможност за пневматично притискане на подаващите ролки и максимална скорост на подаване над 11м/мин. Така ще отпадне необходимостта от поправки на детайлите при операцията поради отклонения в размерите им, което ще повиши производителността и с ≈25%, а по-високата скорост на подаване ще позволи обработката на детайли да става с 40% по-бързо.Това ще се отрази като цялостно повишаване на продуктивността на операциите по обработка на заготовки за детайли в размер на общо ≈33% и ще повиши цялостния максимален производствен капацитет на компанията с ≈3%.
!!! Полето продължава в част 2.... |
90 000.00
|
0.00
|
Придобиване на нови технологии с акцент върху цифровизацията на производствените процеси с оглед на разширяване на производствения капацитет- ЧАСТ 2: !!! Полето е продължение на Дейност: Придобиване на нови технологии с акцент върху цифровизацията на производствените процеси с оглед на разширяване на производствения капацитет- ЧАСТ 1
Дейността ще бъде изпълнена чрез закупуване на общо 5 бр. ДМА:
1)Хобеловащ автомат -1бр.;
2)Обработващ център с ЦПУ- 2бр.;
3)Център с ЦПУ и две работни глави- 1бр.
4)Робот за лакиране-1бр.;
*Предвидените за придобиване активи ще допренесат за "ЦИФРОВИЗАЦИЯТА" в предприятието посредством прилагане на ИКТ в производствените процеси както следва:
2) Обработващ център с ЦПУ- 2бр. e предназначен за обработка на обемни детайли със сложна форма. Той извършва множество операции по предварително зададена програма: обрязаване, фрезоване, пробиване, изработване на длабове и чепове. Машините ще бъдат оборудвани с цифрово-програмно управление, което позволява обработване на детайли в различни равнини на координатната система посредством изпълнението на екзекутивни операции на работната глава по предварително зададена компютърна програма. Предвижда се едната машина да изработва облегалки, а другата седалки за столове. В тази връзка, прилагането на ИКТ в производственият процес на седалките и облегалките за столове ще допринесе за ЦЯЛОСТНАТА ЦИФРОВИЗАЦИЯ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО.
**Предвидените за придобиване активи ще допренесат за "РАЗШИРЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ КАПАЦИТЕТ" в предприятието както следва:
2)Обработващ център с ЦПУ- 2бр.- Предвижда се едната машина да бъде ангажирана с изработването на облегалки, а другата на седалки за столове. Новите мощности ще бъдат имплементирани в производствената верига на компанията.Наличието им ще добави допълнителни производствени възможности за изработване на седалки облегалки за столове.Спрямо изготвения производствен анализ за 2022г. наличните производствени мощности (дружеството разполага с 4бр. обработващи центри ) не позволяват обработката на повече от 44-45000бр./год. седалки/облегалки за столове. В резултат на нарасналия пазарен дял на компанията, наличните дървообработващи центри с CNC управление работят с максимална натовареност на мощността и въпреки това не успяват да задоволят повече от 80% от нарасналите нужди на предприятието за изработка на облегалки и седалки. Това налага ≈8% от влаганите в крайните продукти (столове) облегалки и седалки да бъдат възлагани на външни изпълнители, което води до допълнителни разходи и повишаване на себестойността на крайната продукция с ≈4%; Поради това, фирмата планира да инвестира в Обработващ център с ЦПУ- 2бр. който ще интегрира в производствената верига за изработване на седалки и облегалки на столове. Закупуването на оборудването ще доведе до цялостно повишаване на продуктивността на операциите по обработка на седалки и облегалки в размер на поне ≈ 33%, ще редуцира себестойността на продукцията и ще повиши цялостния максимален производствен капацитет на компанията с още ≈ 12%.
!!! Полето продължава в част 3.... |
661 000.00
|
0.00
|
Придобиване на нови технологии с акцент върху цифровизацията на производствените процеси с оглед на разширяване на производствения капацитет- ЧАСТ 3: !!! Полето е продължение на Дейност: Придобиване .............- ЧАСТ 1 и 2.
Дейността ще бъде изпълнена чрез закупуване на общо 5 бр. ДМА:
1)Хобеловащ автомат -1бр.;
2)Обработващ център с ЦПУ- 2бр.;
3)Център с ЦПУ и две работни глави- 1бр.
4)Робот за лакиране-1бр.;
*Предвидените за придобиване активи ще допринесат за "ЦИФРОВИЗАЦИЯТА" в предприятието посредством прилагане на ИКТ в производствените процеси както следва:
3) Център с ЦПУ и две работни глави- 1 бр. служи за изработване на овални чепове (сглобки), отвори, длабове, фрезоване и окрайчване на детайли за столове. Към днешна дата сглобките и отворите се изработват от конвенционални машини с ръчни настройки. Предвидената за закупуване машина ще разполага с две работни глави и цифрово-програмно управление. Това позволява профилирането на детайлите да става едновременно на две различни повърхнини в две различни равнини на координатната система, посредством изпълнението на серия от синхронизирани в тактово време екзекутивни операции на двете работни глава по предварително зададена компютърна програма. В тази връзка, прилагането на ИКТ в производственият процес на профилиране на чепови сглобки и длабови отвори ще допринесе за ЦЯЛОСТНАТА ЦИФРОВИЗАЦИЯ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО.
**Предвидените за придобиване активи ще допринесат за "РАЗШИРЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ КАПАЦИТЕТ" в предприятието както следва:
3)Център с ЦПУ и две работни глави- 1 бр. служи за изработване на овални чепове (сглобки), отвори, длабове, фрезоване и окрайчване на детайли за столове. Към днешна дата сглобките и отворите се изработват от конвенционални чепорези с ръчни настройки.Скрепителните царги и крака с длабови отвори са основни конструктивни детайли при изработването на столове.Те представляват стандартна царга с фрезован в края чеп, който се облепя с монтажно лепило и се поставя в длабов отвор в корпуса на крака,формирайки по този начин конструктивната сглобка на стола.
За изработването на скрепителни царги фирмата използва 2 стари механични чепорезни машини произведени през 1985г. с ръчни настройки при промяна на детайла или вида и размера на сглобката. Процесът е съпроводен с бракуване на пробните детайли, като размерът на брака е ≈2% от всички скрепителни царги с чепова сглобка, а по време на работния цикъл самите машини дават допълнително още ≈5% брак.Използването на механични чепорези изискващи ръчна настройка удължава с ≈80% продължителността на операцията.Наличните механични чепорези могат да изработват само гладки чепови сглобки на столове,което изисква нанасяне на поне 10% повече лепило за постигане на необходимата здравина.Това не позволява на компанията да изработва крайни продукти с усилени конструктивни сглобки с канална система,които подобряват значително здравината на изделието.
В тази връзка, предприятието ще закупи Център с ЦПУ и две работни глави- 1 бр. Машината ще е оборудвана с ЦПУ,което ще позволи изпълнението на множество работни програми за различни видове сглобки с подобрена здравина, включително и такива с канална система,без да се налага извършването на ръчни настройки. Бракът от пробните настройки ще спадне от настоящия 2% до незначителните 0,1%, а дефектните изделия по време на работния цикъл ще спаднат от настоящите ≈5% до минималните≈0,1%. Времето за изработване на един детайл ще бъде съкратено поне 3 пъти. Наличието на канали по повърхността на чепа прави възможно равномерното разнасяне на лепилото по цялата контактна повъхност на сглобката, което ще намали с ≈10 разходваното монтажно лепило,ще увеличи здравината, повиши качеството и удължи с ≈20% полезния живот на крайните продукти.Това ще скъси времето за обработка на изделия с около 35%,и ще повиши производителността на операцията с ≈ 35%, което ще се отрази на цялостният максимален производствен капацитет на компанията с комулативен ръст от общо ≈ 10%.
!!! Полето продължава в част 4.... |
0.00
|
0.00
|
Придобиване на нови технологии с акцент върху цифровизацията на производствените процеси с оглед на разширяване на производствения капацитет- ЧАСТ 4: !!! Полето е продължение на Дейност: Придобиване на нови технологии с акцент върху цифровизацията на производствените процеси с оглед на разширяване на производствения капацитет- ЧАСТ 1,2 и 3.
Дейността ще бъде изпълнена чрез закупуване на общо 5 бр. ДМА:
1)Хобеловащ автомат -1бр.;
2)Обработващ център с ЦПУ- 2бр.;
3)Център с ЦПУ и две работни глави- 1бр.
4)Робот за лакиране-1бр.;
*Предвидените за придобиване активи ще допринесат за "ЦИФРОВИЗАЦИЯТА" в предприятието посредством прилагане на ИКТ в производствените процеси както следва:
4)Робот за лакиране-1бр. се използва за автоматизирано нанасяне на лакобояджийски покрития. Предвиденият за закупуване робот за лакиране ще разполага с ЦПУ управление, благодарение на което ще могат да се полагат покрития автоматично, по предварително зададена екзекутивна програма, без да се налага ръчна манипулация на детайлите. Той ще разполага и със система за електростатично боядисване, което ще подобри покривността на покритието. Въртенето на раменната конструкция ще става чрез контролирана ос с програмируемо регулиране на скоростта. Наличието на цифрово управление ще гарантира високата точност при работните процеси, което ще позволява обработка на детайла от всички страни, без допълнителна намеса от страна на оператор. Допълнително, наличието на софтуер и модул за управление на работа ще допринесе за постигане на прецизност при досега до работната площ и определянето на нужното количество материал. Софтуерът ще сведе до минимум загубите на материал, ще улесни превантивната поддръжка и ще повиши производствената енергийна ефективност на машините. В тази връзка, прилагането на ИКТ в производствения процес на полагагане на лакобояджийски покрития на столове ще допринесе за ЦЯЛОСТНАТА ЦИФРОВИЗАЦИЯ НА ПРЕДПРИЯТИЕТО.
**Предвидените за придобиване активи ще допренесат за "РАЗШИРЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ КАПАЦИТЕТ" в предприятието както следва:
4)Робот за лакиране-1бр. се използва за автоматизирано нанасяне на лакобояджийски покрития. По своята същност тази операция се явява финална при изработване караното изделие-стол. Към днешна дата компанията разполага с 2бр. автоматизирани системи за полагани на покрития. С тях компанията има технологична възможност да лакира максимум 36000 бр./год. столове. Това налага ≈4000бр. столове да бъдат лакирани ръчно от външен поддоставчик, който използва технология на т.нар"водна стена". Тя предполага използване на полиуретанови покрития,пръскани от оператор срещу проточна водна мембрана,чиито отлагания подлежат на допълнителна обработка и депониране спрямо релевантния код на отпадъка. Поради това, компанията планира да инвестира в нов Робот за лакиране–1бр. Това ще се отрази в скъсяване на времето за полагане на покрития с около 30%, в намаляване на разхода на материал с около 10% и ще повиши производстения капацитет на операцията с ≈ 35%, което ще се отрази на цялостния максимален производствен капацитет на компанията с ръст от общо ≈ 1/3 от нетната продукция спрямо 2021г.
Като цяло, инвестициите по проекта, ще оптимизират отделни операции в производствената верига на дружеството,което ще окаже комплексно положително влияние върху цялостното повишаването на максималния производствен капацитет, който нараства с ≈ 25% в годината след изпълнение на проекта . Внедряването на активите ще позволи на фирмата да реализира през 2024г нетни приходи от продажби по-високи от постигнатите през 2021г.- 5 015 000лв. и ще даде възможност на РИВА 21 АД да цифровизира и увеличи капацитета на производствения си процес чрез внедряване на модерни технологични решения изцяло съобразени с принципа на „ненанасяне на значителни вреди". |
171 000.00
|
0.00
|