С настоящия инвестиционен проект "РОС" ЕООД кандидатства по реда на Подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ от мярка 4 "Инвестиции в материални активи" от Програма за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г. с цел финансово подпомагане в инвестиции, насочени към повишаване устойчивостта, издръжливостта и подготвеността на животновъдното стопанство към предизвикателствата и възможностите на екологичния и цифровия преход и посрещане на новите тенденции и политики на ЕС в яйце производството. Проектното предложение е насочено към модернизация и оптимизация на няколко основни фази, съответстващи на целите на Инструмента NGEU - опазване на компонентите на околната среда, включително ВЕИ и ефективно използване на ресурсите, чрез модернизация и автоматизация на селскостопанското производство. Инвестиционният проект предвижда доставка и монтаж на автоматизирани системи за сортиране и пакетиране на продукцията, автоматизирани системи за производство на фураж и подемна техника за механизиране на операциите във фермата. С цел посрещане на прехода към по-екологично и зелено производство проектното предложение включва изграждане на 4 бр. фотоволтаични централи с мощност съответно 2 бр. по 30kWp, 50kWp и 100 kWp изцяло за собствени нужди.
Дейности
Дейност
Договорена стойност
Отчетена стойност
Дейност за внедряване на нови продукти, процеси и технологии и обновяване на наличните производствени материални и/или нематериални активи: Дейността ще бъде изпълнена, чрез инвестиции, насочени към модернизация и автоматизация на мероприятията в животновъдните ферми на "РОС"ЕООД.
Основен елемент от проектното предложение е модернизацията на фазите по сортиране и пакетиране на готовата продукция. Към момента сортирането във фермата в с. Черногорово се извършва от машина производство 1986 г., която е механична машина с висок процент на чупливост и отклонения при сортиране, което пряко рефлектира върху повишаване на себестойността и качеството на продукцията. Наличната машина е с много нисък капацитет и не разполага със система за пакетиране, като тази трудоемка и прецизна дейност се извършва ръчно, което от своя страна допълнително забавя и затруднява подготовката за продажба на готовата продукция. Ситуацията във фермата в с. Криво поле е по-добра, като там през 2018 г. е монтирана съвременна италианска машина за сортиране с помощта на финансово подпомагане по подмярка 4.1. Затруднения при подготовката за продажба във фермата в с. Криво поле се среща при пакетирането на кори или кутии, което мероприятие към момента и там се извършва ръчно от служители на фирмата и става изключително бавно и трудно. Автоматизацията на тези слаби звена във двете ферми ще подобри значително сроковете за подготовка за продажба на продукцията, а от там логистиката и оперативността при доставка до крайни клиенти.
Предвидената за закупуване Автоматична електронна система за сортиране и пакетиране на яйца по тегло Orion 25 е високо автоматизирана линия за сортиране и пакетиране на яйца, която разполага с всички съвременни системи и индикатори при сортиране, които отделят дефектни или др. извън стандартите яйца, като на практика извършва изключително прецизно сортиране и окачествяване на яйцата. Линията разполага с внедрен софтуер за управление с контролен пункт, в който се залагат настройки за сортиране и пакетиране и същевременно предоставя данни за отпечатване и статистически данни по отношение на производствения цикъл. Предвидената за закупуване система извършва автоматично целия цикъл от поемането на яйцата към системата, тяхното овоскопиране, сортиране, маркиране, нареждане в кутии или кори (според настройката) и затваряне на капаците на кутиите. Системата ще бъде оборудване и с ръчен пункт, на който да се обработват индивидуални заявки, в които има смесени размери яйца във една кора или кутия, като по този начин се обхване целия клиентски интерес от гледна точка на разфасовки и пакетаж на продукцията. По аналогия на пакетажния модул към системата Orion 25 са предвидените за закупуване 2 бр. Линии за автоматизиране на процеса по пакетиране на яйца към наличната сортировъчна машина Riva Selegg, оперираща към момента във птицефермата в с. Кривоп поле. Автоматизацията на целия процес до пакетажа в кори и кутии ще облекчи най-прецизния и трудоемък процес от подготовката на яйцата за продажба. Както е ясно, яйцата са изключително крехък продукт, при който сортирането и пакетажа в транспортни кори/кутии е изключително важен за целите на доставка на качествен продукт до клиентите. Надеждността и прецизността на съвременните цифрови технологии носи преки резултати върху конкурентоспособността на "РОС" ЕООД и устойчивостта на стопанството на националните и европейски пазари.
Предвидените за внедряване автоматизирани системи за сортиране и пакетиране ще дадат своя принос в процеса на цифрово икономическо възстановяване, в съответствие с целите на агроекологията и климата. Предвидените активи са иновативни за стопанството на "РОС" ЕООД технологии, които ще спомогнат за автоматизиране и цифровизиране на процесите по производство и организация във животновъдното стопанство и мониторинга на животните, което поставя проекта в пълно съответствие с основната цел на NextGenerationEU, която е да се повишат устойчивостта, издръжливостта и подготвеността на европейските икономики и общества за предизвикателствата и възможностите на екологичния и цифровия преход.
1 286 633.57
0.00
Дейност за опазване на компонентите на околната среда, включително с намаляване на вредните емисии и отпадъци и производство на енергия от ВЕИ за собствено потребление: Дейността ще бъде изпълнена, чрез инвестиция във фотоволтаични инсталации за собствените нужди на кандидата, съоветно: 1 бр. Фотоволтаична централа 30 kwp с. Криво поле; 1 бр. Фотоволтаична централа 30 kwp гр. Хасково; 1 бр. Фотоволтаична централа 50 kwp с. Черногорово и 1 бр. Фотоволтаична централа 100 kwp с. Черногорово.
Основен ресурс в отглеждането на кокошки носачки за производство на яйца е електрическата енергия. Консумацията на електрическа енергия в яценосното направление е постоянна поради факта, че птиците се отглеждат в сгради, които почти целодневно са на изкуствено осветление, което води до висока консумация на енергия. Отделно съпътстващите дейности по поддържане на биосигурност, производство на концентриран фураж във фермата и др. съпътстващи дейности водят до висока консумация на ел. енергия, като видно от представения анализ , консумираната ел. енергия на годишна база е 351 971 kWh. С настоящият проект "РОС" ЕООД има намерение да извърши инвестиции с които да смекчи енергийния натиск и влиянието си върху компонентите на околната среда чрез покриван на част от нуждите си от електрическа енергия със зелена такава.
За целите на дейността по опазване на компонентите на околната среда "РОС" ЕООД предвижда да монтира на всяка от трите си ферми съответно в с. Черногорово, с. Криво поле и гр. Хасково мрежови фотоволтаични системи (ВЕИ) за собствени нужди, чрез които да обезпечат част от потребяваната електрическа енергия, потребявана за целите на производството. Видно от приложения анализ при текуща консумация на дневна ел. енергия от трите ферми годишно възлиза на 351 971 kWh като се очаква произведената зелена енергия от фотоволтаичните централи да бъде 264 505 kWh от където става ясно, че инвестицията в изграждането на фотоволтаичните централи за собствени нужди пряко допринася за опазване компонентите на околната среда и принос на дружеството към бъдещата зелена политика и отговорност към природата.
Един от основните приоритети за устойчиво и цифрово икономическо възстановяване е взаимосвързано с отношението на производствените единици към компонентите на околната среда, в следствие правилното оползотворяване на отпадните продукти от производството и внедряване на възобновяемите енергийни източници за покриване на собствените нужди. Развитието на интелигентен, устойчив и диверсифициран сектор на селското стопанство, допринасящ за чиста енергия, гарантира продоволствената сигурност на населението. Насърчава се ефективното управление на природните ресурси, като намаляване на твърдите частици във въздуха, водата и почвата, опазване и защита на околната среда.
Описаните в дейността инвестиции са изцяло свързани с идеята за опазване компонентите на околната среда и достигане на приоритетите за устойчиво и цифрово икономическо възстановяване и зелена икономика.
339 682.92
0.00
Забележки:
Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN