Приготвяне на топъл обяд: Предвиждаме дейността да се реализира в рамките на 684 работни дни, от 09.01.2023 г. до 30.09.2025 г. Топлия обяд ще се приготвя със собствен ресурс в кухненските блокове на: ДГ "Изворче"- гр.Девин; ДГ "Радост"-с.Гьоврен и при възникнала необходимост в ДГ "Здравец" гр.Девин.
База 1 - гр. Девин- дейностите по приготвяне на топъл обяд ще се осъществяват в хранителния блок на Детска градина „Изворче", с адрес ул."Гимназиална" № 18. Сградата на детската градина е публична общинска собственост, съгласно Акт за общинска собственост. Хранителният блок на ДГ „Изворче" с дейност кетъринг е вписан в Регистъра на обектите за обществено хранене и за търговия на дребно с храни, за което е издадено Удостоверение за регистрация , с регистрационен номер на обекта 212500032. В хранителния блок ще се приготвя храна за ползвателите на услугата от гр.Девин и с.Грохотно.
База 2- с. Гьоврен -дейностите по приготвяне на топъл обяд да се осъществяват в хранителния блок на ДГ -с. Гьоврен. Сградата на детската градина е публична общинска собственост, съгласно Акт за общинска собственост. Хранителният блок на Детска градина "Радост", с. Гьоврен с дейност кетъринг е вписан в Регистъра на обектите за обществено хранене и за търговия на дребно с храни, за което е издадено Удостоверение за регистрация , с регистрационен номер на обекта 212500025.
База 3 - гр. Девин, дейностите по приготвяне на топъл обяд ще се осъществяват в хранителен блок на ДГ„Здравец", с адрес ул. Васил Левски №43. Сградата е публична общ. собственост, съгласно Акт за общ. собственост. Хранителен блок на ДГ „Здравец" е вписан в Регистъра на обектите за обществено хранене и за търговия на дребно с храни, с рег.№212500041. Базата ще се използва при възникнала необходимост. По този начин ще се осигури непрекъсваемост на услугата.
Базите са обзаведени, оборудвани и съдържат всичко необходимо за нормалното предоставяне на услугата. Във всяка една от базите за приготвяне на храна, кухненския блок разполага с: готварска печка; електрическа фурна; хладилници и фризери, както и посуда за приготвяне на топъл обяд. В детските градини е разработена и внедрена НАССР система, която се прилага и при приготвянето на топлия обяд. |
395 732.80
|
199 337.60
|
Предоставяне на топъл обяд: Предоставянето на топлия обяд в община Девин, ще се oсъществява, както следва:
- гр.Девин - храната ще се предоставя в пункт за раздаване на храна, находящ се в гр.Девин, ул. "Граничар" №1 а на трудноподвижните лица обяда ще се предоставя по домовете.
- с.Грохотно - храната ще се раздава в ДГ "Катя Ванчева", с.Грохотно
- с.Гьоврен - обяда ще се раздава на място в кухнята, а на трудноподвижните лица обяда ще се предоставя по домовете. |
27 701.29
|
13 953.64
|
Реализиране на съпътстващи мерки: Съпътстващите мерки, допълващи предоставянето на топлия обяд ще се осъществяват самостоятелно от екипа по организация и управление на проекта, който ще бъде определен със Заповед на Кмета на община Девин. Това ще бъдат служители на Общинска администрация-Девин, притежаващи необходимата квалификация и опит в администрирането на услугата "Топъл обяд" и на социалните услуги на територията на община Девин, както и в предоставяне на съпътстващи мерки при предходни проекти на община Девин, свързани с предоставяне на услугата "Топъл обяд". Конкретните нужди на лицата от целевите групи ще бъдат идентифицирани при прекия контакт и разговори на членовете на екипа по проекта с представители на целевите групи. Екипа ще осъществява индивидуално и групово консултиране и съдействие за:
- възможностите за ползване на други социални услуги, предоставяни на територията на общината, включително и такива, финансирани от ЕСФ и ЕСФ+;
- ползването на административни общински услуги, съдействие за осигуряване на временен подслон на бездомните лица, за подпомагане на достъпа до здравни и образователни услуги, за управление на семейния бюджет, за здравословно и балансирано хранене, консултиране за изискванията на здравните органи при необходимост и др.
- консултации насочени към повишаване на информираността на хората, относно измененията в световния климат, как те пагубно влияят върху природата и качеството на живот на хората; включване в различни инициативи за опазване и почистване на околната среда, съвети са намаляване на разхищението на храни и използването на пластмасови изделия за еднократна употреба и др.
- други форми на индивидуална подкрепа, съдействие, консултиране, реализирани в отговор на конкретно установени нужди и проблеми на представителите на целевите групи
с цел прилагане на комплексни мерки за социалното им включване. |
27 701.30
|
13 953.64
|
Определеляне на целевите групи: Целевите групи, към които е насочено настоящото проектно предложение са:
1. лица и семейства без доходи или с ниски доходи, възрастни семейства пенсионери и самотно живеещи пенсионери, които имат ниски доходи, не могат да се издържат с тези доходи и имуществото си и не получават подкрепа от близките си;
2. лица, обект на социално подпомагане, включително и от кръга на лицата по чл. 4, ал. 1 от Наредба РД-06-53 от 17.09.2021 г. за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г., които са в невъзможност да задоволят основните си жизнени потребности и за тях е установена нужда от ежедневна допълнителна подкрепа;
3. лица с ниски доходи, които поради налични увреждания или здравословни ограничения са със затруднено или невъзможно самообслужване, в това число самотни лица с трайни увреждания с ниски лични доходи от пенсия, за които няма подходящ кандидат за асистент по механизма лична помощ;
4. лица, които поради инцидентни обстоятелства са в затруднена и уязвима ситуация и за тях е установена нужда от този вид подпомагане;
5. скитащи и бездомни лица;
6. лица от уязвими групи – граждани на трети страни, по смисъла на § 1, т. 17 от допълнителните разпоредби от Закона за убежището и бежанците.
Предвиждаме да бъдат включени като потребители 170 лица, като броя на конкретните ползватели е определен на база данните, натрупани в община Девин при процеса по предоставяне на топъл обяд в община Девин. При осъществяване на подбора на потребителите ще се вземат предвид следните източници на информация:
- информация, изискана от ДСП - Девин за принадлежност на кандидатите за потребители към целевите групи и наличие/липса на двойно финансиране;
- в комисията за подбор ще бъде включен член от ДСП - Девин;
- писма, получени от кметовете на кметства с. Грохотно и с. Гьоврен, с предложение за включване и мотиви за включване;
- служебна информация за потребителите на социални услуги в домашна среда, с доставчик община Девин.
Механизъм за подбор на потребителите:
1. Информиране на местното население за възможността за подаване на Заявления - Декларации.
2. Прием на Заявления-Декларации, начин на оценяване на потребителите, както и Процедура за получаване на приготвен, но неполучен в съответният ден топъл обяд.
3. Писмо до Дирекция "Социално подпомагане" гр. Девин за определяне на принадлежността на лицата към определените целеви групи и отбелязване на риск от двойно финансиране.
4. Издаване на Заповед от Кмета на Община Девин за определяне на комисия.
5. Подбор на потребителите.
6. Изготвяне на протокол с резултатите от класиранията на потребителите от комисията за подбор.
7. Уведомяване на включените лица. |
0.00
|
0.00
|