Спасени дървета
Благодарение на потребителите на ИСУН бяха спасени 55 054 дървета
English

Програма: Програма за развитие на селските райони (за мерки по чл. 9б, т.2 от ЗПЗП)

Район за планиране: Всички

Описание

Проектът предвижда повишаване на биосигурността в животновъдното стопанство на Калина Широкова, чрез закупуване и инсталиране на система за сушене на торови маси.

Животновъдното стопанство на Калина Широкова се намира в гр. Дебелец, общ. Велико Търново, обл. Велико Търново (район с по-
висок риск от епизоотии) и в него се отглеждат кокошки-носачки. ИИнвестицията по настоящия проект ще се реализира в производствени сгради за отглеждане на кокошки носачки 3,4,5,6, и 11, които общо са с капацитет от 230 000 кокошки-носачки. 

Системата за сушене и транспорт на торови маси позволява изсушаването на свеж птичи тор, като намалява значително влажността на торта от 85% до 15%. С бързото изсушаване на птичият тор се унищожават голяма част от патогените и бактериите, които могат да доведат до разпространение на заразни болести по кокошките. Готовите изсушени торови маси са обеззаразени, не излъчват миризми, лесни за съхранение и продажба, отличават се с висока трайност. Така с извършване на инвестицията ще се подобрят хигиеннните, ветеринарните, екологичните и други условия на производство в птицефермата. Допълнително системата ползотворява
остатъчната топлина от сградите за отглеждане на кокошки- носачки, като използва въздуха за вентилация във фермата. Така се реализират икономии от медикаменти, електроенергия и други разходи, с което се намалява себестойността, подобрява се качеството на произведената продукция и подобряване на финансовите показатели. 
Подобрените мерки за биосигурност и по-добрите финансови резултати ще утвърдят фермата като печелившо стопанство, разполагащо с достатъчно ресурси за развитие на европейско птицевъдство от модерен тип.
Дейности
Дейност Договорена стойност Отчетена стойност
Превенция и ограничаване на възможностите за разпространението на заразни болести по кокошките-носачки чрез инвестиции в санитарна инфраструктура - съоръжение за обеззаразяване на торови течности: Дейността е насочена към повишаване на биосигурността в животновъдното стопанство чрез въвеждане на превантивна мярка за обеззаразяване на генерирания птичи тор. Дейността ще се осъществи чрез закупуване и инсталиране на: - СИСТЕМА ЗА СУШЕНЕ НА ТОРОВИ МАСИ ЗА ПРОИЗВОДСТВЕНИ СГРАДИ 3,4,5,6, 11 - 1 брой. Системата за сушене на торови маси позволява изсушаването на свеж птичи тор, като намалява значително влажността на торта от 85% до 15%. С бързото изсушаване на птичият тор се унищожават голяма част от патогените и бактериите, които могат да доведат до разпространение на заразни болести по кокошките. С изпълнението на дейността ще бъдат изпълнени и цели на процедурата за кандидатстване: • въвеждане на превантивна мярка, насочена към намаляване на риска и ограничаване на последствията от заразни болести по животните • подобряване на хигиенните условия в птицефермата • подобряване на конкурентоспособността и устойчивостта на стопанството, в случай на появата на заразни болести. Изпълнението на дейността се налага, поради необходимостта от разрешаване на два основни въпроса, пред които е изправено стопанството: 1. Да се повиши биосигурността във фермата, т.к. възникването и разпространението на зарази, би довело до големи икономически загуби както за стопанството на Калина Широкова, така и за птицевъдния бранш, предвид лидерската позиция на кандидата на пазара на яйца. 2. Да се реши проблема за ефективно и икономически оправдано оползотворяване на големи обеми птичи тор и опазването на околната среда с прилагане на ефективен начин за оползотворяване на птичия тор, чрез неговото изсушаване. Готовите изсушени торови маси са обеззаразени, не излъчват миризми, лесни за съхранение и продажба, отличават се с висока трайност. Изсушените фекални маси са лесни за транспортиране, намаляват емисиите от прах и амоняк във фермата. Те са високотърсен органичен тор, т.к. освен че подхранват по естествен начин почвата, са хидроскопични и позволяват задържане на влагата при поливане/напояване. С инвестицията по проекта, ще се повиши нивото на биосигурност в птицефермата и ще се оползотворят ефективно големите количества генериран отпадък- птичи тор, с което ще се повиши устойчивостта и конкурентоспособността на стопанството на Калина Широкова. Стъпки за реализация на дейността: 1. Сформиране на екип по проекта (извършено е към момента); 2. Визуализация (1ви месец); 3. Доставка и инсталиране (монтаж и въвеждането в експлоатация) на системата за сушене на торови маси ( 2ри-24ти месец); 0.00 0.00

Забележки:

Елемент в светло синьо позволява показване на детайли при избирането му
Всички суми са в български лева (BGN) /1 EUR = 1,95583 BGN
Проектът се финансира от Оперативна програма „Добро управление”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
В изпълнение на проект BG05SFOP001-4.002-0003 „Повишаване на ефективността и ефикасността на Централното координационно звено“.